Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καούρες


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.. είχατε καθόλου καούρες στο στομάχι κι αν ναι πότε ξεκίνησαν; Ακολούθησαν και οι ναυτίες ή είχατε αργότερα;

Χθες είχα ψιλοενοχλήσεις αλλά σήμερα με έχει ταράξει....

llssp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα.. είχατε καθόλου καούρες στο στομάχι κι αν ναι πότε ξεκίνησαν; Ακολούθησαν και οι ναυτίες ή είχατε αργότερα;

Χθες είχα ψιλοενοχλήσεις αλλά σήμερα με έχει ταράξει....

κι εγω ειχα καουρες και αναγουλες.αυτες τις μερες λιγο εστρωσα.θελει να τρως λιγο και συχνα και να προσεξεις τι σε πειραζει.εμενα ξεκινησαν κατα την 6 εβδομαδα αλλα ο χρονος ειναι σχετικος σε καθε κοπελα οπως και τα συμπτωματα.υπομονη και με το καλο το μωρακι σου.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

εγω καουρες ειχα κυριως μεταμεσονυκτιες ...τωρα στην 11η εβδομαδα υποχωρησαν ...για να ξαναρθουν προς το τελος φανταζομαι ..

 

2 μαξιλαρια , και δροσερα φαγητα (οχι πικαντικα, πολυ ζεστα) ..και κρυο γαλα ...και υπομονη

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα καούρες από την αρχή του δεύτερου τριμήνου έως το τέλος της εγκυμοσύνης( όσο μεγάλωνε η κοιλιά τόσο και χειρότερα) εμένα πέρα από τα μαξιλάρια με βοήθησε το malox απο το φαρμακειο (δεν είμαι σίγουρη ότι το λένε έτσι )είναι σαν γέλα στην υφή του και έπινα μία κουταλιά της σούπας όταν είχα ενόχληση. Τους δυο τελευταίους μήνες το είχα σαν καραμέλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ιδια κι εγω.Και στις 2 εγκυμοσυνες οι καουρες ξεκινησαν απο τη μεση της κυησης μεχρι το τελος.Στη δευτερη δεν μου εκανε τιποτα ουτε το γαλα.Το μονο που με ανακουφιζε λιγο ηταν η σοδα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

εμενα ερχονται κ φευγουν αλλα συνηθωσ προερχονται απο κατι που με πειραζει.αυτο να δεις.εμενα με πειραζει το γαλα ο χυμοσ πορτοκαλι τα σφολιατοειδη και τα ωτια (ποντιακο γλυκισμα) οποτε καταλαβες...............

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καουρες 24 ωρεςτο 24ωρο και οτι κι αν ετρωγα το εβγαζα..Η διατροφη μου ειδικα μετα τον 5-6 μηνα ηταν κατικι(ειδος τυριου) γαλα ροδια και πορτοκαλια..οχι οτι σταματουσαν οι καουρες απλα ηταν τα μονα που δεν εβγαζα..οι καουρες περνουσαν με χουφτες malox

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Βρε κορίτσια, μανούλες και μέλλουσες μανούλες μου συμβαίνει το εξης και θα ήθελα μια γνωμη.

 

Η καλύτερη στιγμη της ημέρας είναι το πρωί που ξυπνάω. Με το που φάω κάτι ξεκινάνε οι καούρες. Ότι και να φάω, εχω καούρα. Όταν πάρω το filicin μετα από λιγο έχω καούρα που δεν υποφέρεται!

 

Εχω φτάσει σε σημειο να μην μπορώ να καταλαβω πότε πεινάω, πότε χωνευω. Κάνω μικρα γευματα και περιμενω 30' πριν ξαπλώσω αλλα βελτώση δεν βλέπω και γενικα μου χαλάει ολη την διάθεση.

 

Το χειρότερο μου ειναι μετα το μεσημεριανο και δη την μεσημεριανη σιεστα. Εκει δεν την παλεύω μια, με αποτέλεσμα να μην εχω όρεξη ουτε εξω να βγω.

 

Χάπια δεν θελω να πάρω και ο γιατρος λέει ότι θα περάσει...

 

Καμια ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, μανούλες και μέλλουσες μανούλες μου συμβαίνει το εξης και θα ήθελα μια γνωμη.

 

Η καλύτερη στιγμη της ημέρας είναι το πρωί που ξυπνάω. Με το που φάω κάτι ξεκινάνε οι καούρες. Ότι και να φάω, εχω καούρα. Όταν πάρω το filicin μετα από λιγο έχω καούρα που δεν υποφέρεται!

 

Εχω φτάσει σε σημειο να μην μπορώ να καταλαβω πότε πεινάω, πότε χωνευω. Κάνω μικρα γευματα και περιμενω 30' πριν ξαπλώσω αλλα βελτώση δεν βλέπω και γενικα μου χαλάει ολη την διάθεση.

 

Το χειρότερο μου ειναι μετα το μεσημεριανο και δη την μεσημεριανη σιεστα. Εκει δεν την παλεύω μια, με αποτέλεσμα να μην εχω όρεξη ουτε εξω να βγω.

 

Χάπια δεν θελω να πάρω και ο γιατρος λέει ότι θα περάσει...

 

Καμια ιδέα;;;

το ιδιο προβλημα εχω και γω...οτι και να φαω,οτι και να πιω...ιδιωσ με το μεσημεριανο οταν τρωω μετα για ολο το υπολοιπο τησ μερασ εχω καουρεσ....ομωσ ειδα βελτιωση εδω και μια βδομαδα που τρεφομαι κυριωσ σχεδον μονο με λαχανικα,οτι εχει περασει αυτο το αισθημα....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα θελω πιτσα....αλλα τρωω λαχανικα,σκεπτομενη την πιτσα....καμια σχεση ομωσ δεν εχουν:lol::lol::lol:8-)8-):cool::-P:razz::-P:oops::oops::oops::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα τα γαλακτοκομικα με βοηθανε στις καουρες......γαλα,γιαουρτι...........

αλλοι λενε οτι βοηθα η μαστιχα χιου......δοκιμαστε.........

για τις καουρες δεν δινουν φαρμακα...ειναι κατι καραμελιτσες με γευση μεντας συνηθως και ανακουφιζουν το αισθημα καουρας....δοκιμασε τα δεν ειναι φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ΟΛΕΣ έχουμε καούρες στην εγκυμοσύνη.....

 

Εμενα με βοηθούσαν ΠΟΛΥ η μαστιχες ΧΙΟΥ....5, 5 τις έτρωγα.....Αλλες λένε λεμόνι, εγώ με το που έτρωγα λεμόνι Ολη μερα καιγόμουν ολόκληρη....

 

Επίσης τα γαλακτοκομικά που δημιουργούσαν πολύ μεγάλο πρόβλημα....Ξερεις μόνο πιο γαλακτοκομικό με ηρεμούσε ΑΡΚΕΤΑ αλλά όχι τελειως....Το ξινόγαλα ΟΛΥΜΠΟΣ......μπορεί να μην σαρέσει, αλλά κλείσε την μυτη και πιες 2 -3 γουλιές μπορεί να σε καλμάρει (δοκιμασε το), εγώ κατέβαζα μπουκάλια απο δαυτο....

 

Αυταααα

Link to comment
Share on other sites

Το ξινόγαλα ΟΛΥΜΠΟΣ......μπορεί να μην σαρέσει, αλλά κλείσε την μυτη και πιες 2 -3 γουλιές μπορεί να σε καλμάρει (δοκιμασε το), εγώ κατέβαζα μπουκάλια απο δαυτο....

 

Stellinula εδώ που είμαι όχι ξινόγαλα δεν έχει αλλά γινεται μάχη για το μακράς λήξης!!!Ούτε κουβέντα για φρέσκο...:(

 

νησια....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη σου μερα.Επειδη και εγω ειμαι στην ιδια φαση με εσενα θα σου προτεινω τα εξησ.1.τσιχλιτσεσ μεντασ,2.καποιο αναψυκτικο-κατα προτιμηση σοδα-και μην ακουσ αυτα που λενε οτι κουφαινονται τα μωρα απο το ανθρακικο-διασταυρωμενο απο το γιατρο μου απλα η σοδα ειναι καλυτερη γιατι δεν εχει ζαχαρη,3.καποιο φρουτακι που εκεινη τη στιγμη τραβαει η ορεξη σου-καλυτερα οχι πολυ γλυκο,4.γαλα που μαλακωνει το στομαχι και φερνει και γλυκο υπνο.5.καποιο κρακερ για να τραβηξει τα γαστρικα υγρα.Ολα αυτα με μετρο οχι καταχρησεισ και οχι ολα μαζι.Ευχομαι κατι απο αυτα να σε βοηθησει.

NUG7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Μπηκα τυχαια και είδα το προβλημα σας. οταν ημουν εγκυος απο τισ καουρες ειχα φτασει σε σημειο να κοιμαμαι γωνατιστη στο πατωμα με το κεφαλι μου απλα να ακουμπαει στο κρεβατι( οταν δεν κοιμωμουν στην πολυθρονα του καναπε)!!! το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι πολλα και μικρα γευματα κυριως στεγνα. οχι τηγανιτα, ντοματες, μελι, πιπεριες, πολυ ξινα ή πολυ γλυκα φρουτα, ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ, μπαχαρικα, αλκοολ (ετσι και αλλιως), φυλλα σε τυροπιτακια π.χ, σαλτσες κτλ. βοηθαει το παγωμενο γαλα και τα φυλλα μεντας ακομα και μαζι με το φαγητο αντι για νερο. αν μπορειτε καντε και εναν περιπατο μετα απο το φαγητο. οσο για τον υπνο παντα διπλο μαξιλαρι. αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχχχχχχχχχχ,,,,,αυτες οι καουρες με ειχαν τρελανει....χαλια μαυρα...επινα γαλα κρυο και πολυ καροτο...αυτα βοηθουσαν εμενα...υπομονη και ολα θα περασουν

Link to comment
Share on other sites

Οι καούρες είναι επειδή χαλαρώνει ο πυλωρός του στομάχου (λόγω αύξησης της προγεστερόνης) οπότε τα γαστρικά υγρά ανεβαίνουν προς τον οισοφάγο και μας καίνε. Η γυναικολόγος μου είχε πει, αν δεν αντέχω, να παίρνω ένα maalox.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

:cry::cry:

είναι η δευτερη μέρα που νιώθω αυτό το περιεργο πράγμα μέσα στο στομαχι μου και νιωθω πολύ χαλια.δουλεύω και δεν ξέρω πως να ηρεμήσω.για να μου περάσει (αν και δεν ειδα αποτέλεσμα) πίνω παγωμένο νερό..αλλα δεν κάνει κατι. και συνηθως ειναι πολυ εντονο μετα το μεσημερι. θα προσπαθησω να εφαρμοσω αρκετες απο τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:cry:Καλησπερα κοριτσια. ειμαι στην 8 εβδομαδα, ηδη εδω κ 2.5 εβδομαδες στο κρεβατι με μια μεγαλη αποκόλληση και προβλεπεται κ αλλο. ταλαιπωρηθηκα με αναγουλες και σημερα φλεγεται ο οισοφαγος κ ο λαιμος μου!!! ο'τι κ να φαω καιγομαι. με φρυγανιεσ, με γαλα, με τα παντα!! δεν αντεχω αλλο!!! εχουν σπασει τα νευρα μου και επισης απορω πως οι αλλες γυναικες αντεχουν τοσα χρονια!!!!! τοσο αχρηστη ειμαι επιτελους????? δεν αντεχω αλλο!!! και το χειροτερο ειναι πως απο ο τι διαβασα σε διαφορα forum κρατανε μεχρι το τελος!!!!!! τι να κανω?????? :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σήμερα με βοήθησε παγωμένη κόκα κόλα με τις καούρες αρκετά. Ισως όμως απλά να ήθελα να τη πιώ και να έψαχνα δικαιλογία! Πάντως υποχωρεί σιγά σιγα η καούρα...

 

come baby come τίποτε δε κρατά μέχρι το τέλος, όλο και κάτι διαφορετικό θα έχουμε, έτσι για ποικιλία καλέ! Μην αγχώνεσαι από τώρα :) :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...