Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασταματητο τρεμουλο απο επισκληριδιο!


Recommended Posts

...ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια, εσας που γεννησατε με καισαρικη και επισκληριδιο ειχατε τρεμουλο κατα την διαρκεια της τοπικης αναισθησιας? να με εχει πιασει ενα τρεμουλο κατα την διαρκεια που αρχισα να επιδρα το φαρμακο...στην αρχη νομιζα οτι ετρεμα απο τον φοβο μου, αλλα το τρεμουλο δυναμωνε περισσοτερο, σαν να ειχα παθει επιληψια!!! μου ειχανε δεσει τα ποδια χαμηλα και τα χερια μου ηταν ανοιχτα (σαν σταυρος), το πως χτυπιουμουν σαν χταποδι δεν περιγραφεται! αυτο δε, κρατησε και αφου γεννησα, στο χωρο ανανηψης, οχι βεβαια με την ιδια ενταση, αλλα εξακολουθουσα να τρεμω.

συνεβει σε καμμια σας αυτο βρε κοριτσια??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εννοειται!εγω γέννησα φυσιολογικά και φυσικά εκανα επισκληρίδιο. Με το που άρχισε να ενεργεί ξεκινησε ενα τρεμουλο άλλο πράγμα!!αφού ο αντρας μου πανικοβλήθηκε. Πιο πολυ με κούρασε το συνεχές τρεμουλο παρά ο τοκετός. Το ίδιο τρέμουλο συνεχίστηκε και οταν τελείωσε ο τοκετός και με πήγαν στην αίθουσα ανάνηψης. Μετα απο καμια ωρα ηρέμησα. Παρόλα αυτα, εννοείται οτι και στην επομενη γέννα με το καλό θα κανω παλι επισκληρίδιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!κι εγω γεννησα με καισαρικη κ επισκληριδιο κ μου συνεβη το ιδιο..μονο μου σε μενα ελαττωθηκε κατα την ωρα της γεννας κ δεν χρειαστηκε να με δεσουν.κι εγω επισης αρχικα νομιζα πως ηταν απο αγχος αλλα περιμενοντας να μπω χειρουργειο κ ωντας πολυ ηρεμη καταλαβα πως ηταν παρενεργεια της αναισθησιας..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο τόπικ σχετικά με τις παρενέργειες της επισκληριδίου. Θέλω εδώ να διατυπώσω μιαν απορία. Όσες κάνατε επισκληρίδιο, είχατε μετά χρόνιους πόνους στην μέση? Δηλαδή πονάτε στην μέση, παρόλο που δεν σηκώνετε βάρη και είστε κανονικές στα κιλά σας και που πριν την εγκυμοσύνη δεν είχατε τέτοιους πόνους?

 

Όσες φίλες μου έκαναν επισκληρίδιο, ξεκίνησαν να πάσχουν από πόνους στην μέση. Έχουν ρίξει το φταίξιμο στην επισκληρίδιο. Αληθεύει?

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ειχα αυτο το τρεμουλο αλλα σε καμια περιπτωση σε αυτη την ενταση και μονο οταν αρχισε να επιδρα η επισκληριδιος. Καπου εκει τελειωσε και δεν επανηλθε. Οταν μαλιστα ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε να μην αγχωνομαι μαυτα κι οτι δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια κι εγω στη δευτερη γεννα τρελο τρεμουλο και κρυωνα πολυ

και για κανα δυο χρονια και στα δυο ειχα καψιμο στην πλατη μετα τιποτα

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω πονους στη μεση κ στα γονατα 4 μηνες μετα τη γεννα, αλλα δεν ξερω αν σχετιζονται με την ενεση η με τη γενικη ταλαιπωρια που υπεστη το σωμα μου τον τελευταιο χρονο..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από τις τρεις καισαρικές με επισκληρίδιο, τρέμουλο-τρελό όμως- είχα στη δεύτερη, μαζί μάλιστα με δύσπνοια και ρίγη και ναυτίες (τους έκανα και εμετό στο πάτωμα κατά την ανάνηψη και έτρεχε η καημένη η καθαρίστρια 12 η ώρα τα μεσάνυχτα). Πόνους στη μέση ναι, έχω, μάλιστα είμαι σε μια φάση που δυσκολεύομαι πολύ...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

...ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια, εσας που γεννησατε με καισαρικη και επισκληριδιο ειχατε τρεμουλο κατα την διαρκεια της τοπικης αναισθησιας? να με εχει πιασει ενα τρεμουλο κατα την διαρκεια που αρχισα να επιδρα το φαρμακο...στην αρχη νομιζα οτι ετρεμα απο τον φοβο μου, αλλα το τρεμουλο δυναμωνε περισσοτερο, σαν να ειχα παθει επιληψια!!! μου ειχανε δεσει τα ποδια χαμηλα και τα χερια μου ηταν ανοιχτα (σαν σταυρος), το πως χτυπιουμουν σαν χταποδι δεν περιγραφεται! αυτο δε, κρατησε και αφου γεννησα, στο χωρο ανανηψης, οχι βεβαια με την ιδια ενταση, αλλα εξακολουθουσα να τρεμω.

συνεβει σε καμμια σας αυτο βρε κοριτσια??[/QUOT

 

 

TO IDIO SYNAIVEI KAI SE MENA.YPERVOLIKO TREMOULO ,KRYONA ARKETA.KAI OTAN RWTISAME TON GIATRO TI SIMVAINEI MAS EIPE OTI EINAI KATHARA PCIXOLOGIKO (FOVOS -AGXOS). APO TI KATALAVA MALLON ONTOS PROKEITAI GIA KAPOIA PARENERGEIA TIS EPISKLIRIDIOU.

ΧΑΡΗΣ κ' ΑΓΓΕΛΟΣ [13/11/2002]

ΑΝΝΑ[12/7/2004]

ΕΙΡΗΝΗ [2/7/2007]

 

ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Κ γω με καισαρικη γεννησα κ ειχα επισης πολυ τρεμουλο,οπως εχω κ πολλους πονους στη μεση.Ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος στο δευτερο ειναι φορες που οταν με πιανει κ δεν μπορω να κουνηθω.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρενεργεια απο την επισκληριδιο... Ειχα τρεμουλο για πολυ ωρα μετα. Ειχε πλακα γιατι οι δικοι μου ανησυχουσαν κι εγω τους ελεγα "μ-μη-μην ανησυ-συ-συχειτ-τ-τε. Απ-απ-απο την να-να-ναρκωση ειναι..." Κι οσο τους το ελεγα τοσο νομιζαν οτι θα μου μεινει κουσουρι...

Link to comment
Share on other sites

Είχα απίστευτο τρέμουλο κατά τη διάρκεια του τοκετού (καισαρική) και για κάμποση ώρα στην ανάνηψη. Όντως και εμένα αυτό με ταλαιπώρησε τρομερά, πάνω απ οτιδήποτε. Πάντως πόνους στη μέση δεν έχω.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω καθολου, καμια παρενεργεια τιποτα.... φυσιολογικος τοκετος, με επισκληριδιο...

 

πονοι στη μεση και στο γοφο μετα, αλλα ειμαι σιγουρη πως ηταν και ειναι υπερκοπωση...

Link to comment
Share on other sites

...ηθελα να σας ρωτησω κοριτσια, εσας που γεννησατε με καισαρικη και επισκληριδιο ειχατε τρεμουλο κατα την διαρκεια της τοπικης αναισθησιας? να με εχει πιασει ενα τρεμουλο κατα την διαρκεια που αρχισα να επιδρα το φαρμακο...στην αρχη νομιζα οτι ετρεμα απο τον φοβο μου, αλλα το τρεμουλο δυναμωνε περισσοτερο, σαν να ειχα παθει επιληψια!!! μου ειχανε δεσει τα ποδια χαμηλα και τα χερια μου ηταν ανοιχτα (σαν σταυρος), το πως χτυπιουμουν σαν χταποδι δεν περιγραφεται! αυτο δε, κρατησε και αφου γεννησα, στο χωρο ανανηψης, οχι βεβαια με την ιδια ενταση, αλλα εξακολουθουσα να τρεμω.

συνεβει σε καμμια σας αυτο βρε κοριτσια??

 

 

Τί ήθελες και μου το θύμισες αυτό το τρελό σκηνικό;

 

Σκεφτόμουν οτι δε θα με ράψουν καλά γιατί πεταγόμουν και χτυπιόμουν.Αυτοί αδιάφοροι να κοπτο-ράβουν σταυροβελονιά και εγώ ήμουν έτοιμη να πώ κρατήστε με ,θα με στραβοράψετε!!Τελικά ρώτησα την αναισθησιολόγο που ήταν απο πάνω μου "Γιατί τρέμω έτσι;Απο το φόβο μου;"Και τί απαντάει η θεά;"Όχι ,κανει κρύο εδώ μέσα....".

 

Τί να έλεγε,η χριστιανή;Χτυπιέσαι απο την ένεση που σου έκανα;;Καλύτερα στην άγνοιά μου,ε;;Μου αρέσουν οι γιατροί που με αφήνουν στο σκοτάδι..Τελικά μέσα στο φόρουμ αντελήφθην γιατί έτρεμα τότε...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

μολις μου λυσατε μια απορια κοριτσια.... κι εγω το ειχα αυτο - βεβαια στην δικη μου περιπτωση εγιναν λιγο αναποδα, πρωτα γεννησα και μετα εκανα επισκληριδιο, αλλα νομιζα οτι το τρεμουλο ηταν λογω χαμηλης πιεσης και μεγαλης αιμοραγιας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρέμουλο και αίσθηση κρύου είχα στην ανάνηψη και στις 3 καισαρικές (με επισκληρίδιο). Είχα ρωτήσει γιατί τρέμω και μου είπαν λόγω της αναισθησίας.

 

Κανένα πρόβλημα με τη μέση, κανένα μούδιασμα αργότερα ούτε στα πόδια, ουτε στη μέση. Όλα καλά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα ιδια με την alcyon ακριβως..εκτος απο τις αλλες 2 καισαρικες της:P:pμονο στην ανανηψη ενιωθα ενα καταραμενο ψοφοκρυο κ ετρεμα..περασμενα ξεχασμενα,τι να πεις.Ποσα τραβαμε τελικα..!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα ιδια με την alcyon ακριβως..εκτος απο τις αλλες 2 καισαρικες της:P:pμονο στην ανανηψη ενιωθα ενα καταραμενο ψοφοκρυο κ ετρεμα..περασμενα ξεχασμενα,τι να πεις.Ποσα τραβαμε τελικα..!

Γειά σας και ΄γω μία από τα ίδια αλλά όχι με επισκληρίδιο οι γέννες καισαρική με ολική νάρκωση και χωρίς κανένα πρόβλημα:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο τόπικ σχετικά με τις παρενέργειες της επισκληριδίου. Θέλω εδώ να διατυπώσω μιαν απορία. Όσες κάνατε επισκληρίδιο, είχατε μετά χρόνιους πόνους στην μέση? Δηλαδή πονάτε στην μέση, παρόλο που δεν σηκώνετε βάρη και είστε κανονικές στα κιλά σας και που πριν την εγκυμοσύνη δεν είχατε τέτοιους πόνους?

 

Όσες φίλες μου έκαναν επισκληρίδιο, ξεκίνησαν να πάσχουν από πόνους στην μέση. Έχουν ρίξει το φταίξιμο στην επισκληρίδιο. Αληθεύει?

 

Yls να σου απαντήσω στην ερώτηση σου σύμφωνα μ'αυτά που έχω ακούσει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που παρακολουθούσα από την μαία. Μας είχε πεί ότι η επισκληρίδιος ευθύνεται για ενδεχόμενους πόνους στη μέση. Ήταν πολύ έμπειρη και σε έτη εργασίας και σε γνώσεις και μας είχε εξηγήσει πολλά που αφορούν στις συνέπειες της επισκληρίδιου και που τις περισσότερες φορές δεν αναφέρονται δυστυχώς ούτε ώς ενδεχόμενο από τους γιατρούς.

Γι'αυτό και τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Δεν ήταν καθόλου εύκολα, αλλά ήμουν σίγουρη τουλάχιστον ότι δεν θα υποστώ καμία από αυτές τις συνέπειες. Φυσικά δεν αδικώ καμία μέλλουσα μανούλα που επιλέγει να κάνει επισκληρίδιο, γιατί δεν είναι και εύκολο να προσπεράσεις τους πόνους.

Αλλά τουλάχιστον οι γιατροί θα έπρεπε να αναφέρουν τις συνέπειες, έστω και ως ενδεχόμενο, προς ενημέρωση.Ούτε και ο δικός μου, μου τις είχε αναφέρει και ακόμα και τώρα που έκανα το β'επιπέδου, η γιατρός που μου το έκανε(μια που ο δικός μου δεν κάνει β'επιπέδου), μου είπε να προτιμήσω επισκληρίδιο και όταν της είπα ότι δεν θέλω, μου είπε κατηγορηματικά ότι συνέπειες δεν υπάρχουν καθόλου πλέον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή όχι απλά δεν σε ενημερώνουν, αλλά σου διαψεύδουν και έγκυρες πληροφορίες, στο βωμό του κέρδους!!!!!!!:?:-?

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια.ετρεμα και κρυωνα αλλα ειχα και αυτο το υπεροχο πλασματακι στην αγκαλια μου.το ειχα ξεχασει...

να σας ρωτησω.μετα την γεννα εχω φαγουρα σε ενα μονο σημειο στην πλατη.και για να καταλαβετε που εννοω...οταν παμε πισω τον ωμο μας δεν πεταγεται ενα κοκαλο?ε,ακριβως εκει πανω μονο αριστερα.δεν εχω ουτε σημαδι ουτε σπυρακι εκει και περασε ενας χρονος.τι μπορει να ειναι?

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια με όλες! Εκανα καισαρική, δύσπνοια σε σημείο που μου έβαλαν οξυγόνο και απίστευτη τρεμούλα στην ανάνηψη, νόμιζα ότι είναι από άγχος και φόβο και μου πέρασε σχεδόν όταν με ανέβασαν στο δωμάτιο. Πώς το σκέφτομαι τώρα που θα ξαναγεννήσω δεν λέγεται! Α και κάτι άλλο! Είχα και φαγούρα στο σώμα μου, κυρίως στο στήθος και στο θώρακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο τόπικ σχετικά με τις παρενέργειες της επισκληριδίου. Θέλω εδώ να διατυπώσω μιαν απορία. Όσες κάνατε επισκληρίδιο, είχατε μετά χρόνιους πόνους στην μέση? Δηλαδή πονάτε στην μέση, παρόλο που δεν σηκώνετε βάρη και είστε κανονικές στα κιλά σας και που πριν την εγκυμοσύνη δεν είχατε τέτοιους πόνους?

 

Όσες φίλες μου έκαναν επισκληρίδιο, ξεκίνησαν να πάσχουν από πόνους στην μέση. Έχουν ρίξει το φταίξιμο στην επισκληρίδιο. Αληθεύει?

 

 

και εγω για τρεις μηνες μετα την επισκληρηδιο ποναγα στην μεση,σαν να με χτυπαγε και ψιλοκουτσαινα,το ειπα στον γιατρο και αυτος ειπε οτι δεν φταιει η ενεση αλλα εγω δεν το πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η εγκυμοσύνη απο μόνη της είναι πολύ επιβαρυντική για τη μέση. Εγώ πήρα 7,5 κιλά στην πρώτη και 10 στη δεύτερη, απο τον πόνο δε μπορούσα να σηκωθώ απο το κρεββάτι, μέχρι που στη δεύτερη ζήτησα και έκανα πρόκληση στην 37η βδομάδα γιατί δεν άντεχα άλλο! Αφού γέννησα (φυσιολογικά, δεν έχω κάνει ποτέ επισκληρίδιο), συνέχισα να πονάω με μικρότερη ένταση και ακόμα έχω ευαισθησία. Πιστεύω πως φταίει το άνοιγμα των οστών της λεκάνης.

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα και τις άλλες απαντήσεις. Ο τρόμος είναι απο την επισκληρίδιο συνήθως όμως παρατηρείται σε υπέρβαση της δόσης. Η φαγούρα επίσης αλλά αν συνεχίζεται και όταν βγει η επισκληρίδιος είναι μάλλον απο τη μητροσύσπαση. Η φαγούρα ένα χρόνο μετά δεν έχει καμιά σχέση..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η εγκυμοσύνη απο μόνη της είναι πολύ επιβαρυντική για τη μέση. Εγώ πήρα 7,5 κιλά στην πρώτη και 10 στη δεύτερη, απο τον πόνο δε μπορούσα να σηκωθώ απο το κρεββάτι, μέχρι που στη δεύτερη ζήτησα και έκανα πρόκληση στην 37η βδομάδα γιατί δεν άντεχα άλλο! Αφού γέννησα (φυσιολογικά, δεν έχω κάνει ποτέ επισκληρίδιο), συνέχισα να πονάω με μικρότερη ένταση και ακόμα έχω ευαισθησία. Πιστεύω πως φταίει το άνοιγμα των οστών της λεκάνης.

 

Εχεις δίκιο. Και μην ξεχνάμε ότι η λεκάνη πονάει και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης που ανοίγει αλλά και μετά όταν ξανακλείνει. Δεν μπορεί να κουνιούνται τα κόκκαλά σου και να μήν νοιώθεις τίποτα...

 

ΥΓ. 7,5 ΚΑΙ 10 ΚΙΛΑ!;!;!;:shock: Τι να πω κι εγώ που όταν εφτασα τα 20 άπλώς σταμάτησα να ανεβαίνω στη ζυγαριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...