Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ


Recommended Posts

λετε να παρω κι εγω κουνια απο το ΙΚΕΑ?

 

μου φανηκαν λιγο... ψευτικες, εννοω οχι στιβαρες σε σεχεση μ αυτες που ειδα στα ΗΡΑ και τα ΛΗΤΩ.. επειτα σκεφτηκα, οτι για να ειναι πολυ πιο φτηνες, καποιο λακο εχει η φαβα...

 

μετα διαβασα αυτα που γραφετε οσες ψωνισατε απο ΙΚΕΑ..

 

αξιζει το κοπο, λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nen μου για αρχη καλως να το δεχτεις το μωρακι σου. οταν ηταν να γεννησω το μωρο μου εψαξα και γω στα ιδια μαγαζια και για να σου πω την αληθεια ωραια τα κομματια που ειδα αλλα δεν μου δινονταν ,αλλα και να τα ειχα δεν θα τα εδινα,με τις τιμες που είχαν. μια κουνια που θα κοιμοταν το πολυ δυο(απο το πασχα αποφασισε οτι δεν θελει πια καγκελα) χρονια να ξεκιναει απο 350ευρω. εεε οχι. τελικα πηρα κουνια που γινεται κρεβατι για να κοιμηθει μεχρι τα 5 του περιπου απο ΙΚΕΑ. έμεινα και συνεχιζω να ειμαι ευχαριστημένη, αντεχει τα χοροπηδητα του και τα κιλα μου! το μονο αρνητικο που εντόπισα και δεν θα με απασχολουσε αν λογω της εγκυμοσυνης δεν μου απαγορευονταν δια ροπαλου να σηκωσω τον μικρο, ήταν οτι έπρεπε να σκύψω πανω απο το κάγκελο για να τον σηκωσω ή να του αλλαξω το σεντονακι του κλπ καθώς το καγκελο δεν κατεβαινει απο καμια πλευρα. τωρα για την μικρη εχουμε κοιταξει κατι δειλα δειλα και μαλλον θα παρουμε κουνια απο το mothercare.ειδαμε στον καταλογο καποια οικονομικη και να βολευει.ετσι και αλλιως ουτε ο αντρας μου ουτε εγω είμαστε των διαφορων ζωγραφιων και σχεδιων. απλα και πρακτικα.

ελπιζω να σε καλυψα

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατεβαίνει το καγκελο δεν είναι και πολύ πρακτικό, πίστεψέ με...

 

Πάντως κι εγώ τα θεωρώ πεταμένα λεφτά να δώσεις μια περιουσία για κούνια... Η κόρη μου ήδη εδώ και 3-4 μήνες κοιμάται σε μονό κρεβάτι και την κούνια την έχουμε διακοσμησει με κουκλάκια...

 

Δε έχω ψωνίσει από ΙΚΕΑ έπιπλα αλλά για να τα έχει αγοράσει τόσος κόσμος δεν θα έιναι και μαπα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

παιδια, αν δε κατεβαινει το καγκελο, και τζαμπα να ειναι, χλωμο το βλεπω!!!! ηδη η μεση μου ειναι για αποσυρση!!! με απειλει οτι αν τη καταπονισω κι αλλο θα σε συρει στα δικαστηρια!!! (η μεση μου ολα αυτα!!! αυτονομηθηκε!!!!) :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

ΙΚΕΑ και το πατουσάκι! Και μια χαρά... Και ευχαριστημένη. Και σκέφτηκα ότι όταν θα κατεβάσω το στρώμα, το παιδί θα σηκώνεται και μετά λίγο καιρό θα του βγάλω το ένα κάγκελο. Και λίγο μετά θα πάρει κανονικό κρεββάτι και όλα καλά! ΣΚΕΦΤΗΚΑ... Δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι. Πάντως όπως και οι άλλες μανούλες με δωμάτια ΙΚΕΑ, τα βρίσκω πάρα πολύ όμορφα και δεν το έχω μετανιώσει...

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να ανεβάσω φωτογραφία πατουσοδωματίου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια..και εμεις σκεφτομαστε την επομενη εβδομαδα να παμε να δουμε για κρεβατακι και τα συναφι απο ΙΚΕΑ...Παντως εχω ακουσει καλα λογια...Αλλα αν δεν κατεβαινει το καγκελο ειναι ενα ψιλοπροβλημα..Η κουμπαρα μου, μου εχει πει για ενα πολυκαταστημα στην Θεσσαλονικη που λεγεται ποδηλατουπολη με πολυ καλες τιμες..Πηρανε κουνια με συρταρι-στρωμα-κουνουπιερα και την προικα του μωρου και τους βγηκε 300 ευρω...Πολυ καλη τιμη μου φαινεται.Γνωριζει καμια σας να μου πει περισσοτερα γιαυτο το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! δε ξερω αν τα καγκελα κατεβαινουν απο τις κουνιες του ΙΚΕΑ. εκφερω γνωμη για ττην κουνια-κρεβατι. εξαρχης θελαμε κατι τετοιο και ειχαμε αποκλεισει την κουνια που ειναι μεχρι δυο ετων.την αγορα την εκανα πριν δυο χρονια και σε μια γρηγορη ματια που εριξα προσφατα δεν προσεξα αν εφεραν. τωρα που επεστρεψε επιτελους ο αντρας μου θα ξεκινησουμε την ερευνα αγορας. για οτι νεωτερο ανακαλυψω θα σας ενημερωσω!!

5Ikbp3.png

as1cCDx0g411210MTA5bGR8MjIzOTM5ZHxpIHN0YWxpdHNhIG1hcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια..και εμεις σκεφτομαστε την επομενη εβδομαδα να παμε να δουμε για κρεβατακι και τα συναφι απο ΙΚΕΑ...Παντως εχω ακουσει καλα λογια...Αλλα αν δεν κατεβαινει το καγκελο ειναι ενα ψιλοπροβλημα..Η κουμπαρα μου, μου εχει πει για ενα πολυκαταστημα στην Θεσσαλονικη που λεγεται ποδηλατουπολη με πολυ καλες τιμες..Πηρανε κουνια με συρταρι-στρωμα-κουνουπιερα και την προικα του μωρου και τους βγηκε 300 ευρω...Πολυ καλη τιμη μου φαινεται.Γνωριζει καμια σας να μου πει περισσοτερα γιαυτο το καταστημα?

 

αααααααααα εχουμε το ιδιο ονομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΟΚΑΓΚΕΛΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Απλά, όταν μεγαλώσει το παιδί, βγαίνει. Στη θέση του μπαίνει τραβέρσα.

Στο μεταξύ...έχω δευτέρου βαθμού σκολίωση (σίγμα τελικό δηλαδή ...ΦΙΔΙΣΙΟ κορμί, 1.59) και από μέση και εγώ σκίζω!

Δύο λουμπάγκο με έχουν ρίξει στο κρεββάτι από τότε που γέννησα, πριν τη βάλω στο κρεββατάκι της ακόμη... Φαντάζομαι τί με περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑΔΟΚΑΓΚΕΛΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Απλά, όταν μεγαλώσει το παιδί, βγαίνει. Στη θέση του μπαίνει τραβέρσα.

Στο μεταξύ...έχω δευτέρου βαθμού σκολίωση (σίγμα τελικό δηλαδή ...ΦΙΔΙΣΙΟ κορμί, 1.59) και από μέση και εγώ σκίζω!

Δύο λουμπάγκο με έχουν ρίξει στο κρεββάτι από τότε που γέννησα, πριν τη βάλω στο κρεββατάκι της ακόμη... Φαντάζομαι τί με περιμένει...

 

δεν εχεις αναγκη βρε!!! δε σε φοβαμαι!!!! αφου μαζι καναμε ενοργανη μικρες, δε θυμασαι???

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αναγκη βρε!!! δε σε φοβαμαι!!!! αφου μαζι καναμε ενοργανη μικρες, δε θυμασαι???

 

BΡΕ ΦΙΛΕΝΑΔΑ... Αυτή την "τούμπα-Μελισσανίδης" μαζί την κάναμε??? Πες το μου και σε είχα χάσει! Θυμάσαι? Και να στα δίζυγα, και να στη δοκό...Βέβαια το δυνατό μου σημείο είναι το ανοίγω-πόδι-σα-χταπόδι, αλλά μην το κυκλοφορήσεις...Μεταξύ μας!!!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν το κάγκελο από την κούνια του ΙΚΕΑ ΔΕΝ κατεβαίνει

ΑΛΛΑ.... έχει δύο σταθερές θέσεις

μία πιο ψηλά για όταν είναι πολύ μικρό και μία πιο χαμηλά για αργότερα που θα στέκεται όρθιο

άρα δεν είναι τόση η αναγκαιότητα να κατεβαίνει το κάγκελο γιατί για αρκετούς μήνες μπορεί να είναι απλά στην ψηλή θεση :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβαίνει το στρώμα είναι ίδιο και καλύτερο. Εμείς την super κουνια που αγοράσαμε πανάκριβα, που το κάγγελο κατέβαινε σε τρεις θέσεις, τώρα την ευχαριστιέμαι που μπαινοβγαίνει μόνος. Αλλιώς, είχε πιαστεί η μέση μου να το βάζω και να τον βγάζω, γιατί το στρώμα ήταν πολύ χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι σε ολες τις περιπτωσεις καλο θα ειναι το κρεβάτι να ειναι απο ξυλο μασιφ και οι μπογιες / λουστρα εγκεκριμενα για αυτην την χρηση. Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο το να κοιμαται ενα παιδι σε κρεβατι φτιαγμενο απο MDF, μελαμινες, συνθετικα χρωματα και κολλες.

 

Του ΙΚΕΑ νομιζω οτι ειναι μασιφ μιας και οι σουιδοι προσεχουν πολυ αυτα τα πραγματα, οπως και εχει μια σειρα απο παιδικα επιπλα ολα μασιφ. Αλλες εταιριες που εχω δει ειναι πολυ ακριβες, αλλα στην τελικη ειναι ενα σημειο που δεν πρεπει να κανουμε οικονομια με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

citron,ενας λογος που σκεφτομαστε τα ΙΚΕΑ ειναι αυτο που μου λενε ολοι, οτι δηλαδη οι Σουηδοι ειναι πολυ αυστηροι σε θεματα ασφαλειας χρωματων,ξυλου και στρωματος...

 

μαλλον απο κει θα παρουμε τελικα

Link to comment
Share on other sites

Και μια που μαζευτήκαμε πολλές με κούνια από ΙΚΕΑ, το πλαστικό που μπαίνει και καλύπτει το κάγκελο (προστασία κούνιας από την οδοντοφυΐα) το έχετε βρει?

Όσες φορές πήγα προς αναζήτησή του, ήταν υπό παραγγελία... Όχι τίποτα άλλο, αλλά πλησιάζει εκείνη η ώρα που θα μασάμε σίδερα!

Link to comment
Share on other sites

citron,ενας λογος που σκεφτομαστε τα ΙΚΕΑ ειναι αυτο που μου λενε ολοι, οτι δηλαδη οι Σουηδοι ειναι πολυ αυστηροι σε θεματα ασφαλειας χρωματων,ξυλου και στρωματος...

 

μαλλον απο κει θα παρουμε τελικα

 

Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα παρόλο που δεν το έψαξα!!!

 

Την κούνια την μικρής την πήραμε πριν από 2 χρόνια και τώρα βγάλαμε τα κάγκελα και έγινε κρεβατάκι, όχι πολύ μεγάλο βέβαια, οπότε θα το έχουμε σίγουρα λίγα χρόνια ακόμα.

Στρώμα πάντως πήρα οικολογικό, δεν ξέρω αν του ΙΚΕΑ θα ήταν τελικά καλύτερο, αλλά το ήθελα οικολογικό.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Και μια που μαζευτήκαμε πολλές με κούνια από ΙΚΕΑ, το πλαστικό που μπαίνει και καλύπτει το κάγκελο (προστασία κούνιας από την οδοντοφυΐα) το έχετε βρει?

Όσες φορές πήγα προς αναζήτησή του, ήταν υπό παραγγελία... Όχι τίποτα άλλο, αλλά πλησιάζει εκείνη η ώρα που θα μασάμε σίδερα!

 

Έχει το http://www.cosycorner.gr me 18 euro. Είναι μη τοξικό και έχει 4τμχ. των 30 εκ. Μπορείς να πάρεις στο 2106254413 να δεις αν υπάρχει. Έχουν κατάστημα στην Κηφισιά..

 

Την κούνια ΙΚΕΑ την πήρε μια φίλη μου και είναι μια χαρά αλλά λίγο μικρότερη από τα κρεβατάκια που θεωρείται οτι κρατάνε μέχρι 5 ετών. Είναι πιο στενή και πιο μικρή. Έχει διαστάσεις κούνιας νομίζω 130 Χ 60, όπως του mothercare, από αυτές που κατεβαίνουν τα κάγκελα και έχουν ροδάκια, αλλά σε αυτή δεν κατεβαίνουν και δεν έχει ροδάκια.

 

Βέβαια σε αυτές που κατεβαίνουν τα κάγκελα, το μειονέκτημα είναι οτι μετά δεν βγαίνουν... Οπότε δεν τις κρατάς και πολύ γιατί διαμαρτύρονται.

 

Πάντως και στο ΛΗΤΩ Κηφισιάς υπήρχαν λίγες κούνιες τέτοιου είδους με 160 ευρώ.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν έχει μόνο το ΙΚΕΑ φθηνά πράγματα. Αν και δεν ξέρω που μένεις, υπάρχει αρχικά το ΗΡΑ stock στην Αθήνα (δεν με πολυενθουσίασε) αλλά και άλλα μαγαζιά.

Εγώ είχα βρει πολύ ωραίες και φθηνές κούνιες (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 350€ κούνια + συρταριέρα-αλλαξιέρα πριν από 1,5 χρόνο) σε μαγαζιά στην Αθήνα. Στην Καλλιθέα στην chicco (από όπου τα πήραμε) και στα Κ. Πατήσια, δε θυμάμαι την επωνυμία, είναι όμως Καραβία & Πατησίων. Μην βλέπεις μόνο τα μεγάλα μαγαζιά, θέλω να πω, πήγαινε και σε κάποιο μικρότερο... θα εκπλαγείς. Εγώ πήγα στην chicco γιατί ήθελα να πάρω υποχρεωτικά κάποιες πιπίλες που έχει.

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...