Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Επώνυμοι φακοί (hoya , ESSILOR) με επιστρώσεις anti-scratch και anti-glare και την μεσαία λέπτυνση 170-200,

 

Ελληνικοί φακοί με επιστρώσεις και την τελευταία λέπτυνση 120-160

Οι τιμές αυτές είναι για τον κάθε φακό ή για το ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αυτές είναι για το ζευγάρι. Επίσης σκελετοί γυαλιών που να μην σπάνε και να είναι ελαφριοί πέρα από miraflex δεν ξέρω να υπάρχουν, αλλά οι miraflex είναι για μικρότερα παιδιά μόνο. Εμείς κάθε 6 μήνες περίπου σπάμε και ένα ζευγάρι γυαλιά ... Έχω βαρεθεί να αγοράζω γυαλιά ...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εδω ειναι πιο ακριβα στο Βελγιο αν 160 ειναι αγνωστου μαρκας και 1,6 γιατι εχει και 1,7 που ειναι πιο λεπτα. H miraflex εχει μοντελα για μεχρι 8 χρονων σε αυτο τον τυπο αλλα αν τα φερνουν τα καταστηματα ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!κ εγω στην χρουσου θα τον παω για δευτερη γνωμη.να ρωτησω την γνωμη σας ? Η πρωτη που τον πήγα ηταν η κουρή

Η Χρούσου θεωρείται πολύ καλή, το ίδιο και ο Νικολόπουλος που πάμε το γιό μου.

Πάντως η υπερμετρωπία υπάρχει περίπτωση να μειωθεί ή ακόμα και να εξαλειφθεί (με τη χρήση γυαλιών) όταν το παιδί φτάσει περίπου 10 χρονών. Το ίδιο έγινε και με τον άντρα μου που φόραγε γυαλιά και τα έβγαλε στο τέλος του δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θα κάνω μια άσχετη ερώτηση. Τέτοια προβλήματα μπορούν να αντιμετωπιστούν με lazer σε αυτή την ηλικία?

Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για τον Νικολακόπουλο? Η μικρή μου σε λίγο θα γίνει 3 και θέλω να την παω προληπτικά σε παιδοοφθαλμίατρο. Είχα καταλήξει στην Φωτοπούλου Μαρία (από το παρεντς την σύστησαν κορίτσια). Εχετε εμπειρία από την συγκεκριμένη? Εχετε να προτείνετε κάποιον άλλον?

Και επίσης, πώς μπορείς να καταλάβεις τα συμπτώματα της υπερμετρωπίας?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, laser κάνουν οι οφθαλμίατροι στα παιδιά μόνο για το στραβισμό. Οι βαθμοί πρέπει να είναι σταθεροί για τουλάχιστον 2-3 χρόνια και στους ενήλικες, αν θυμάμαι καλά, πριν το laser - είχα ρωτήσει κάποτε γιατί το σκεφτόμουν για μένα, που έχω 3 βαθμούς μυωπία.

 

Την υπερμετρωπία δεν την καταλαβαίνεις ως γονιός, γι' αυτό είναι και απαραίτητος ο προληπτικός έλεγχος. Μετά από την εμπειρία μου, από 1 έτους, 1 φορά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εχεις να προτείνεις καλό παιδοοφθαλμίατρο? Ιδιωτικά, όχι σε δημόσιο νοσοκομείο.

Σου προτεινω το Νικολοπουλο.ειναι εμπειρος,επαγγελματιας,απανταει στις αποριες και εχει υπομονη με τα παιδια.ειναι λιγο ακριβος (80 ευρω) αλλα εγω ειμαι ευχαριστημενη.αναφερομαι στον πατερα Νικολοπουλο γιατι ειναι και ο γιος του παιδοφθαλμιατρος για τον οποιο δεν εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.....δουλεύω σε οπτικά 10 χρονια τώρα και θα ήθελα να σας πω κάποια πραγματα.ας ξεκινήσουμε με το θέμα της ψυχολογίας......

Μπορω στο ελάχιστο να αντιληφθω τη δυσαρέσκεια του να φοράει το παιδι σου γυαλιά,διότι δεν το ζω ακόμη όμως δε ξέρω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον.αυτό που έχω να πω είναι πως τα χρονια άλλαξαν και τα γυαλια πλεον δίνουν στυλ αν αυτό βοηθάει λιγάκι.δεν υπάρχει λογος πανικού γιατί δεν είναι κάποια ανίατη ασθένεια που θέλει θεραπεία.....όλοι όσοι φορούν γυαλιά έχουν μια απόλυτα φυσιολογική ζωη και όλα είναι μια χαρα.πλεον η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ,ώστε υπάρχουν λυσεις όταν ενα παιδι μεγαλωσει......μπορεί για παράδειγμα να φοράει φακούς επαφής.

Έπειτα όσων αφορα τα κρύσταλλα..... Παντα οργανικα !!!!!! Κ όπως προανεφεραν καποιες κοπέλες με antiscratch και οπωσδήποτε antireflex που κανει πιο διαυγή την όραση.για τον σκελετό είναι υποκειμενικό..... Εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν οι κοκαλινοι γιατί δίνουν ωραίο στυλακι στα πιτσιρικακια μας,όμως το μειονέκτημα τους είναι πως αν σπάσουν θα είναι για πέταμα, σε αντίθεση με τους μεταλλικούς σκελετούς που μπορούν να κολληθούν αν υπάρχει εργαστήριο στον εκάστοτε οπτικό που να κανει κολλήσεις.πολύ σπάνια νομιζω και σε λίγους κοκαλινους σκελετούς γίνονται κολλήσεις όμως φαίνεται άσχημα στο κόκαλο ενω στο μεταλλο ουτε γάτα ουτε ζημια.επίσης οι σκελετοί απο τιτάνιο έχουν μια ελαστικότητα που συνεπάγεται στην αντοχή τους όμως αν σπάσουν επίσης είναι για τα σκουπίδια γιατί δεν κολλάνε.και απο πείρας τα παιδιά σπάνε εύκολα τα γυαλακια τους.ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.για όποια απορία είμαι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην προληπτική εξέταση, τι τους βάζει ο γιατρός να κάνουν? Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ την μικρή μου να κάθεται και να της βάζει κολλύριο στο μάτι, εδώ για τις tobrex σταγόνες είδα και έπαθα να τις ρίξω. Μπορεί να μου πει κάποια την διαδικασία προληπτικού ελέγχου??

Επίσης, για την Μαρία Φωτοπούλου έχετε να μου πείτε κάτι? Προσανατολιζόμουν σε αυτήν που είναι και γυναίκα, γιατί με τους άντρες δεν τα πάει ιδιαίτερα καλά η μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαισια ενος πληρους ελεγχου βαζουν και σταγονιτσες. Πραγματικα το θεμα δεν ειναι τα δευτερολεπτα που κανει η γιατρος για να ριξει τος σταγονες αλλα ο χρονος μεχρι να περασει η επιδραση τους.

Αν και πηγαμε προσφατα δεν θυμαμαι ακριβως τι ακριβς περιλαμβανει. Παντως σιγουρα εξεταζει αν βλεπει μακρια (αναλογα με την ηλικια του παιδιου μπορει να εχει εικονες ή εδω πχ χρησιμοποιουν το Ε σε διαφορε περιστροφες), τους ζητανε να βρουν καποιες κρυμενες εικονες, εξεταζουν πως κινηται το ματι και κανουν μετρησεις με μηχανημα πλεον. Εγω επιδη ειχα καποιες αμφιβολιες ζητησα και ελεγχο για αχρωματοψια και ο μικρος τελικα εχει δαλτονισμο.

Στον μεγαλο που τον πηγα για επιπεφικιτιδα και ζητησα εξεταση για μυωπια (σε αλλο οφθαλμιατρο ομως) δεν εριξε σταγονες. Παλιοτερα ομως θυμαμαι οτι ειχε κανει και αυτος την ιδια εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Μπορώ να πάω την μικρή για προληπτικό έλεγχο σε έναν οφθαλμίατρο ενηλίκων? (σε αυτή που πάω εγώ και είναι πολύ καλή). Και αν βρεθεί κάποιο θέμα να με στείλει σε παιδοοφθαλμιατρο? Το έχει κάνει κάποια? Πρέπει αναγκαστικά να πάω σε παιδο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να ρωτησεις την γιατρο σου. Νομιζω οτι οι παιδο- εχουν και την ειδικοτητα του ορθοοπτικου. Πχ στο νοσοκομειο που παμε εμεις εχει 5-6 οφθαλμιατρους αλλα η παιδιατρος μας συστισε μια συγκεκριμενη. Οταν ζητησα να δει την μαμα μου για καταρακτη η ιδια μου προτιναν αλλον.

Δεν νομιζω οτι το προβλημα θα ειναι τοσο στην εξεταση οσο στο περιβαλλον, πχ θα εχει παιχνιδια στην αιθουσα αναμονης? Ο πινακας θα εχει σχεδια αναγνωρισιμα στο παιδι (αν ειναι πολυ μικρο πχ για να ξερει τους αριθμους).

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν το παιδι ειναι πανω απο 6 μπορει να συνεργαστεί και σε οφθαλμιατρο απλο αλλα η αληθεια ειναι οτι ο παιδοοφθαλμιατρος εινσι εξειδικευμένος στα παιδια,τα μηχανηματα που τους βαζει να δουν εχουν μεσα ντορα,Φορτηγα κ.α. Επισης δεν δείχνουν νούμερα οπως στους μεγάλους γιατι συνηθως δεν τα ξερουν αλλα βαζουν φωτο απο καραβι,πάπια..πραγματα που γνωρίζουν.ασε που επειδη μπορεις να καθυστερήσεις γιατι οντως στον προληπτικό πρωτο ελεγχο βαζουν σταγονιτσες στα ματια εχουν κατάλληλο χωρο αναμονής.το μονο αρνητικό οι σταγονιτσες τα κανουν για καμια ωριτσα να βλεπουν ψιλοθόλα.στην Φωτοπουλου ειχα παει στο παιδων Αλλα και ιδιωτικα στο σπιτι της μπορει να ειναι καλη αλλα πριν 3 χρονια προληπτικα που πηγα πολλα παιδια στο σπιτι της αναμονη και με ξεπέταξε πολυ γρηγορα,δεν μου αρεσε αυτο.τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι

Link to comment
Share on other sites

3 χρονών είναι η δική μου και καθόλου συνεργάσιμη, δηλαδή με καμία παναγία δεν θα κάτσει να της ρίξει σταγόνες,θα ουρλιάζει και θα ωρύεται.

mpouli αρα δεν την συστήνεις την φωτοπούλου από ότι κατάλαβα. Εχεις κάποιον καλό υπόψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον στον δικο μου πιο σοβαρος ειναι ο αστιγματισμος...

Αυτος δεν ειναι ο κυλινδρος στην συνταγη?

(ακομη τα γυαλια του δεν εχουν ερθει)

 

Καλημέρα!ναι,ο κύλινδρος είναι ο αστιγματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...