Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΗ ΣΑΡΑΝΤΑΡΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΕΣΕΙΣ Η ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ, ΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ? (ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΕΞΗ, ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΙΣΩΣ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΤΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΙΔΕΗ ΣΑΡΑΝΤΑΡΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΕΣΕΙΣ Η ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ, ΠΟΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ? (ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΣΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΕΞΗ, ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΙΣΩΣ ΠΕΤΥΧΩ ΚΑΤΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

 

Να της διαβάζεις παραμύθια, ξεκίνα απο τα κλασσικά , Χιονάτη, Κοκκινοσκουφίτσα κ.λ.π. Αν δεν μπορείς εσύ να της διαβάζεις, πάρε cd με παραμύθια και βάλτα στο δωμάτιό της, όχι δυνατά, κάθε βράδυ να τα ακούει και να ηρεμεί. Και εγώ απο τότε που γεννήθηκε της διαβάζω και συνεχίζω μέχρι τώρα που είναι 5,5 ετών. Ισως, το να της διαβάζεις ένα παραμυθάκι να ηρεμεί και εσένα συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συζητουσα με μια νηπιαγωγο,που τα μωρακια μας ειναι ιδιας ηλικιας,και μου ελεγε να της διαβαζω της δικιας μου οσο μπορω περισσοτερο.Στην αρχη μου ειπε να της παρω κατι υφασματινα βιβλιαρακια που εχουν απο μια προταση στην καθε σελιδα.Ετσι του γινεται καθημερινη συνηθεια και θα βοηθηθει μελλοντικα,εχοντας αποκτησει σωστα ερεθισματα για διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντος όσες φορές προσπάθησα να της διαβάσω παραμύθια (και είναι πολλές), καταλήξαμε και καταλήγουμε ακόμα και τώρα, με τα παραμύθια στο στόμα της μπέμπας, κι εμένα να προσπαθώ να της το πάρω, για να μην το φάει.. Λες και το ξέρει (που το ξέρει σίγουρα), και όταν πιούμε το βραδυνό μας γάλα και ξαπλώσουμε, μετά τα χαδάκια, τα φιλάκια, τις κουβεντούλες, ξεκινάει η μάχη. με το που θα δεί το παραμύθι, ενώ είναι ήρεμη... λες και την τσιμπάει μύγα.. τσιρίζει να μου το πάρει από τα χέρια και αμέσως το βαζει στο στόμα και το γλύφει, το δαγκώνει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το ιδιο.......μολις πιασω ενα βιβλιο, μου το παιρνει και αλλαζει τις σελιδες μεχρι να το βαρεθει και το πεταξει.........δεν τον καταφερνω να ακουσει παραμυθι με τιποτα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το ιδιο.......μολις πιασω ενα βιβλιο, μου το παιρνει και αλλαζει τις σελιδες μεχρι να το βαρεθει και το πεταξει.........δεν τον καταφερνω να ακουσει παραμυθι με τιποτα!!!

 

αχ vera μου εδω δεν ενδιαφερεται ο δικος μου που ειναι 3..κάμια φορα αν τυχει και θελει κανενα με τον μπομπ το μαστορα...για τα κλασικα με τιποτα...δεν ειναι όλα τα παιδακια το ίδιο..και απο μικρος που προσπαθουσα να του διαβασω πάντως δεν έδειχνε κανενα ενδιαφερον...

 

τωρα τελευται τον παρατηρω ξεφυλιζει διαφορα και απλά με ρωταει πάνω στο διαβασμα :lol: "μαμα τι λεει εδώ ?" και εκει πανω εαν του πω ελα αγαπη μου να το διαβασουμε απο την αρχη δεν θέλει μου λεει "οχι μανουλα μόνος θελω..." :roll:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kala ilame antipathei οτι εχει να κανει με βιβλιο η περιοδικο.....μολις με δει να διαβαζω κατι, μου το αρπαζει και του αλλαζει τα φωτα.......μαλλον ζηλευει!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μια επίσκεψη στο παιδικό τμήμα ενός βιβλιοπωλείου θα σε βοηθήσει πολύ!

Θα βρεις όχι μόνο παραμύθια κατάλληλα για την ηλικία της αλλά και αλλά βιβλιαράκια.

Κατα τη γνώμη μου τα κλασσικά παραμύθια (χιόνατες, κοκκινοσκουφίτσες, γουρουνάκια και κατσικάκια) δεν είναι και ότι καλύτερο για τα παιδάκια μας γιατί είναι τρομάκτικα.

Θα μου πεις 4 μηνών δεν καταλαβαίνει... όταν είναι μεγαλύτερα όμως μπορεί να αναπτύξουν φοβίες χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντος όσες φορές προσπάθησα να της διαβάσω παραμύθια (και είναι πολλές), καταλήξαμε και καταλήγουμε ακόμα και τώρα, με τα παραμύθια στο στόμα της μπέμπας, κι εμένα να προσπαθώ να της το πάρω, για να μην το φάει.. Λες και το ξέρει (που το ξέρει σίγουρα), και όταν πιούμε το βραδυνό μας γάλα και ξαπλώσουμε, μετά τα χαδάκια, τα φιλάκια, τις κουβεντούλες, ξεκινάει η μάχη. με το που θα δεί το παραμύθι, ενώ είναι ήρεμη... λες και την τσιμπάει μύγα.. τσιρίζει να μου το πάρει από τα χέρια και αμέσως το βαζει στο στόμα και το γλύφει, το δαγκώνει κλπ.

 

Ισως στην φάση που είναι τα παιδάκια μας να μην έχει νοημα να το κάνουμε το βράδυ πριν τον ύπνο αλλά την ημέρα ως παιχνίδι με βιβλία που έχουν μόνο εικόνες απο ζωάκια κλπ (στα βιβλιοπωλεία υπάρχουν άπειρα)...

Κια δεν είναι απαραίτητο να διαβάζουμε παραμύθια στις μικρές ηλικίες μπορούμε να τους διαβάζουμε τα πάντα απο την εφημερίδα μας εως τα συστατικά που περιέχει το σαμπουάν την ωρα που κάνουμε μπάνιο :lol: Εγω τον βάζω στο καρεκλάκι του την ώρα που μαγειρέυω και του λέω τι κάνω αναλυτικά (μαμαλάκης θα μου βγεί το παιδί :roll: )

Σημασία δεν έχει το τι λέμε αλλά το πως το λέμε :lol:

(μιλάω πάντα για μικρά μωρά μετά το 6-7μηνο σίγουρα είναι καλύτερο να έχουν νοημα αυτα που τους λέμε)

Επίσης πριν τον ύπνο ισως είναι προτιμότερο να λεει η μαμα παραμύθια χωρις βιβλίο ή παο το cd για να μην τραβάει την προσοχή τους το βιβλίο

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα κορίτσια. και εγώ με τον 9 μηνών γιο μου το ίδιο πρόβλημα έχω. μου τραβάει τα παραμυθάκια και προσπαθείο να τα φάει.:Dτον κάνω χάζι και γελάω μαζί του.του τα διαβάζω το πρωί , τι να κάνω !!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Μια επίσκεψη στο παιδικό τμήμα ενός βιβλιοπωλείου θα σε βοηθήσει πολύ!

Θα βρεις όχι μόνο παραμύθια κατάλληλα για την ηλικία της αλλά και αλλά βιβλιαράκια.

Κατα τη γνώμη μου τα κλασσικά παραμύθια (χιόνατες, κοκκινοσκουφίτσες, γουρουνάκια και κατσικάκια) δεν είναι και ότι καλύτερο για τα παιδάκια μας γιατί είναι τρομάκτικα.

Θα μου πεις 4 μηνών δεν καταλαβαίνει... όταν είναι μεγαλύτερα όμως μπορεί να αναπτύξουν φοβίες χωρίς λόγο.

 

Συγνώμη,από πότε τα κλασσικά παραμύθια είναι τρομακτικά?Δε θα συμφωνήσω μαζί σου.Εμείς που μεγαλώσαμε με αυτά τι πάθαμε?Εγώ το βρίσκω πιο ασφαλή να της διαβάζω τη χιονάτη ή τη σταχτοπούτα.Τώρα το ότι έχουνε βγει καινούργια,είναι στην κρίση του καθενός.

as1cCF20g411210OTMzNDRkfDAwMDE3OWR8TXkgbGl0dGxlIGdpcmwgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ηθελε να πει για τις ετικετες που μπαινουν πχ ο κακος λυκος....η κακιά γρια κτλπ κτλπ Και εγω της διαβαζω απο ενος χρονων σχεδον , τωρα πια διαβαζουμε το βραδυ πριν κοιμηθει αλλα δεν αναφερω ο κακος ο λυκος....λεω ο απληστος ο ζηλιαρης.....Δεν λεω τους εφαγε.....λεω τους εκλεισε στη ντουλαπα...

Θα μου πεις....δεν πρεπει να μαθει οτι υπαρχει και το καλο αλλα υπαρχει και το κακο στον κοσμο...ναι αλλα πιστευω ειναι πολυ μικρή ακομα να καταλαβει τη διαφορα και δεν θελω να σκεφτεται απο τωρα ετσι...Ο λυκος ειναι κακος και μας τρωει

Οπως δεν συμφωνω πχ με την ατακα των γονιων μας....

Αν δεν φας το φαγητο σου θα ερθει ο μπαμπουλας....

Ή αν εισαι ατακτη θα ερθουν οι γυφτοι να σε παρουν και αλλα τετοια χαζα...

Γνωμη μου....

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ηθελε να πει για τις ετικετες που μπαινουν πχ ο κακος λυκος....η κακιά γρια κτλπ κτλπ Και εγω της διαβαζω απο ενος χρονων σχεδον , τωρα πια διαβαζουμε το βραδυ πριν κοιμηθει αλλα δεν αναφερω ο κακος ο λυκος....λεω ο απληστος ο ζηλιαρης.....Δεν λεω τους εφαγε.....λεω τους εκλεισε στη ντουλαπα...

Θα μου πεις....δεν πρεπει να μαθει οτι υπαρχει και το καλο αλλα υπαρχει και το κακο στον κοσμο...ναι αλλα πιστευω ειναι πολυ μικρή ακομα να καταλαβει τη διαφορα και δεν θελω να σκεφτεται απο τωρα ετσι...Ο λυκος ειναι κακος και μας τρωει

Οπως δεν συμφωνω πχ με την ατακα των γονιων μας....

Αν δεν φας το φαγητο σου θα ερθει ο μπαμπουλας....

Ή αν εισαι ατακτη θα ερθουν οι γυφτοι να σε παρουν και αλλα τετοια χαζα...

Γνωμη μου....

 

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κάπου εδώ μέσα και έχωντας και εγώ τις ίδιες απορίες (και ακόμα τις έχω) διάβασα κάτι που με εντυπωσιάσε. Οτι τα παιδάκια, λέει, έχουν ανάγκη να ταυτίζουν το κακό (p.x o κακός λύκος, η μάγησα κτλ) με ένα φυσικό πρόσωπο για να μπορούν να διοχετεύουν προς τα εκεί όλες τις αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα και να μην τα κρατάνε μέσα τους. Είναι ένας τρόπος να διοχετευσουν τα συναισθηματά του καθώς ακόμα δεν ξέρουν πως και τι είναι αυτό που αισθάνονται. Σε ελεύθερη μετάφραση όλο αυτό γιατί δεν το θυμάμαι και καλά. Τελικά αν είναι έτσι ίσως δεν πρέπει να τα αλλάζουμε τα παράμύθια. Αν κάποιος/κάποια γνωρίζει κάτι τέτοιο παρακαλώ τα φώτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

σας γράφω κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα. Είναι μια κοπέλα λογοθεραπεύτρια που έχει γράψει παραμύθια για μικρά παιδάκια που έχουν διάσπαση προσοχής και δεν μπορούν να συγκεντρωθούν. Τα παραμύθια είναι γραμμένα με μεγάλες εικόνες και μία φράση σε κάθε σελίδα ώστε το παιδί να μη χάσει την προσοχή του και να παρακολουθήσει την ιστορία. Το βρήκα πολύ έξυπνο. Μάλιστα σκέφτομαι να πάρω τα βιβλία αυτά για το μωρό το δικό μου που δεν αντέχει τα πολλά πολλά για να αρχίσουμε από κάπου.

Σας στέλνω την ιστοσελίδα

http://www.mrous.gr/paramithia.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας!ειμαι καινουρια στο φορουμ κ ομολογω πως βρεθηκα τυχαια εδω...διαβαζοντας ομως ολες τις απαντησεις σας αποφασισα να γραφτω.Ειμαι παιδαγωγος μικρων παιδιων και θα ηθελα να σας προτεινω να διαβαζεται φυσικα οσο το δυνατον περισσοτερο στα μικρα σας παιδακια.Ομως τα παραμυθια απευθυνονται σε παιδια απο 3-4 ετων και πανω,γιατι υπαρχει κινδυνος στις μικροτερες ηλικιες τα παιδια να συγχεουν ο πραγματικο με το φανταστικο...μεχρι να φτασετε στο σημειο να διαβαζεται παραμυθια στα μικρα σας καλο ειναι ν τους διαβαζετε ιστοριουλες η και να τους περιγραφετε δικες σας ιστοριες με πρωταγωνιστες αυτα-αυτο το λατρευουν-Συνεχιστε να ενδιαφερεστε για τα παιδακια σας και καντε τα να αγαπησουν το διαβασμα!Ειναι το μονο μεσον πια για να μορφωθουν!Με πολυ εκτιμηση στις πιο σκληρα εργαζομενε,τις μαμαδες:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ομως τα παραμυθια απευθυνονται σε παιδια απο 3-4 ετων και πανω,γιατι υπαρχει κινδυνος στις μικροτερες ηλικιες τα παιδια να συγχεουν ο πραγματικο με το φανταστικο...μεχρι να φτασετε στο σημειο να διαβαζεται παραμυθια στα μικρα σας καλο ειναι ν τους διαβαζετε ιστοριουλες η και να τους περιγραφετε δικες σας ιστοριες με πρωταγωνιστες αυτα-αυτο το λατρευουν-

 

Και 3- 4 ετών τα παιδιά συγχέουν την πραγματικότητα με την φαντασία. Δεν υπάρχει τέτοιος φόβος ούτε για τα μικρά ούτε για τα πιο μεγάλα. Αυτό που χρειάζεται όσο πιο μικρό είναι το παιδάκι είναι να ανταποκρίνεται το βιβλίο στις ανάγκες του, δηλαδή ελάχιστο κατανοητό κείμενο και περισσότερο εικόνες. Και τα κλασσικά παραμύθια συνήθως δεν ανταποκρίνονται σε αυτές τις απαιτήσεις. Τα παραμύθια με ποιητικό λόγο είναι πολύ καλή ιδέα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου 2.5 ετών τρελαίνεται για το βιβλίο "Η αρπαγή της κότας". δεν έχει κείμενο μόνο εικόνες και κάθε φορά αλλάζουμε την ιστορία.

 

επίσης καταπληκτικά βιβλία είναι τα 2 βιβλία της σειράς "Ο μικρός και ο μεγάλος λύκος"

 

και ένα άλλο όμορφο βιβλιαράκι "λήδα η μικρή πυγολαμπίδα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...