Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραθυρακι σε παιδικο δωματιο


Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχουμε ενα μικρο προβλημα στο δωματιο του μικρου μας.

Το δωματιο του εχει ενα μικρο παραθυρακι (οπως δειχνει η εικονα)

 

http://img3.imageshack.us/img3/8789/dsc00926r.jpg

 

που φαινεται η αποθηκη μας και ψαχνω τροπους για να το κρυψω. Σκεφτηκα να βαλω μια αφισα αλλα μου ακογεται πολυ προχειρο τι θα μπορουσα να βαλω ωστε 1.Να δειχνει ομορφο κ 2.Να μη φαινεται "ξενο σωμα"?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά...

Αυτή τη στιγμή το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι να φτιάξεις γυρω-γυρω μια κορνίζα με το Γουίνι...

Αν το παράθυρο έχει τζάμι βάλε ένα ωραίο κουρτινάκι ή ζωγράφισε κάτι με μπογιές ειδικές για βιτρώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σαντι,

μπορείς να βάλεις απο μέσα μια αφίσα σκέτη με εναν ήλιο και ουρανό και απ εξω να σχεδιασεις ενα παραθυρο (τυπου παραθυρο που ''βλεπει εξω''..

αλλη λυση ειναι να κανεισ μια πορτουλα σε ξυλουργο που να κλεινει και να μην φαινεται τι εχεις απο μεσα, αλλο να βαλεις χρωματιστα στορια η καποια κουρτινουλα ωραια φτιαγμενη...ελπιζω να βοηθησα καπως:D

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να φτιαξω κορνιζα εννοεις να παρω μια αφισα κ να την ντυσω?

Το προσπαθησα κι αυτο αλλα δε βρηκα αφισα στα μετρα που θελω, επισης πηρα κ πινακα με τον γουινι αλλα παλι δεν εκανε..

Τζαμι δεν εχει μονο σιτα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να μεινει ανοιχτο; γιατι αν οχι θα μπορουσατε νατο κλεισετε με γυψοσανιδα επισης ωραιο θα ηταν να εφτιαχνες ενα ξυλινο παραθυρο και να του εβαζες και φωτακια απο πισω

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λες να φτιαξω κορνιζα εννοεις να παρω μια αφισα κ να την ντυσω?

Το προσπαθησα κι αυτο αλλα δε βρηκα αφισα στα μετρα που θελω, επισης πηρα κ πινακα με τον γουινι αλλα παλι δεν εκανε..

Τζαμι δεν εχει μονο σιτα.

 

Κορνίζα εννοώ να κάνεις μια κατασκευη που να έχει το σχήμα κορνίζας(ξύλινη ή από χοντρο χαρτόνι, θα σου πω ποιο...) και μέσα να στερεώσεις πάνω στη σίτα ότι σου αρέσει

1. κοχύλια, αστερίες και οτιδήποτε θαλασσινό

2. σχέδια με το γουίνι (μου φάνηκε ότι είχε στον τοίχο Γουίνι)

3.έντομα, λουλούδια

4. αστεράκια που λάμπουν τη νύχτα

 

Επίσης μπορείς να φτιάξεις ένα κάδρο μόνη σου, εύκολα αρκεί να βρείς θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πρεπει να μεινει ανοικτο για να αεριζεται η αποθηκη γιατι δεν εχει αλλο μερος (εκτος την πορτα).

Ουφ δε ξερω κοριτσια πολυ με ταλαιπωρει αυτο το παραθυρο..

Link to comment
Share on other sites

akamatra πολυ ωραιες οι ιδεες σου αλλα

1 θαλασσινα δε θελω να βαλω γιατι το γαλαζιο ειναι κατω κ θελω να κανω ενα θεμα βυθου στο κατω μερος

2 ναι καλα ειδες ο γουινι ειναι

3 τα αστερακια τα σκεφτηκα κι εγω αλλα την ημερα θα φαινονται ωραια?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα έχουμε χρόνια...

Είχαμε πάρει από τα jumbo κάτι με αστέρια-πλανήτες (έχει διάφορα σετ)

τη μέρα φαίνονται άσπρα και το βράδυ λάμπουν... Εμένα μου αρέσουν(θα έβαζα και πάνω από το κρεβάτι μου να τα βλέπω όταν ξαπλώνω:P:p:p:p)

 

Α!!! μπορείς να το κάνεις ουρανό και να βάλεις αεροπλάνα, αερόστατα (έχω πατρόν) και ελικόπτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

...λεω εγώ τώρα...

αν βάλεις στορι ξύλινο κ το βάψεις στο ιδιο χρώμα με τον τοιχο κ κάλυψη θα έχεις κ θα αερίζεται αφού τα στορια δεν είναι στεγανα.........:confused::roll::roll:

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δες το θετικά! Θα γίνει μοναδικό!!!Ας σκεφτούμε σαν παιδιά…Δε θα θέλαμε να βγάζει κάπου αυτό το παράθυρο;;;Ας ονειρευτούμε…λοιπόν:

1. Βάζεις μία κουρτινούλα που θα κρεμάσεις από ένα κουρτινοξυλάκι, με θέμα πειρατές, νεκροκεφαλές σε παιδικό σχεδιάκι κτλ. ή ένα-δύο τέτοια μαντήλια. Από το παράθυρο θα κρεμάσεις μία σκάλα, σαν ανεμόσκαλα, φτιαγμένη από χοντρό σκοινί και πάνω κρέμασε κανένα μαντήλι, ή βάλε ένα πειρατή-κούκλα να σκαρφαλώνει κτλ. Η σκάλα να μην φτάνει ως κάτω και να μην έχει πρόσβαση το παιδί.

2. Ζωγράφισε το κάτω μέρος μιας βάρκας στον τοίχο, ή σε χαρτόνι ή ζήτα από κάποιον γραφίστα να σου το φτιάξει σε βινύλιο που ξεκολλάει και θα είναι σαν τοιχογραφία, ή εκτύπωσε την εικόνα που θες σε διαστάσεις αφίσας. Στη μέση άφησέ το κενό και κρέμασε π.χ. μια άγκυρα!Θα είναι σαν να είσαι στο βυθό!

3. Με τους ίδιους τρόπους ζωγράφισε ένα υποβρύχιο και φτιάξε μια κατασκευή με έναν σωλήνα που και καλά θα είναι το τηλεσκοπικό μάτι!

4. Βάλε από τη μέσα μεριά καρφάκια αριστερά και δεξιά από το παράθυρο και κρέμασε σχοινιά, που να περνάνε μπροστά από το παράθυρο!Με ξύλινα ή παιδικά μανταλάκια κρέμασε φωτογραφίες του παιδιού, αγαπημένους ήρωες, ζωγραφιές, ή π.χ. τους αριθμούς ή την αλφαβήτα!Κρύβεις και αερίζεται το δωμάτιο!

5. Μμμμ…ζωγράφισε ή φτιάξε όπως πάνω το κάτω μέρος της κιβωτού, κάρφωσε κάτω από το παράθυρο ένα ράφι και βάλε ζωάκια (εξοικονομείς και χώρο και γίνεται τρισδιάστατο. Προσοχή να είναι ελαφριά,ε;;;) και άσε από το παράθυρο να κρέμεται καμιά ουρά, κανένα φίδι κτλ!!

 

Στο εσωτερικό του παραθύρου βάλε γάζα π.χ. μπλε σε μια 2-3 στρώσεις για να γίνει αδιαφανές, αλλά και να αερίζεται η αποθήκη ή ανάλογα με την ιδέα βάλε να φαίνονται ζωάκια, ή κάρφωσε ψαράκια κτλ.

Θες να σκεφτώ και άλλα;;;;;; Όχι γιατί αν θες…μπορώ!!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

1. Να βάλεις πανώ με συνθήματα που κατά καιρούς θα αλλάζουν!!!(π.χ. Θα πίνω όλο το γάλα μου, των φρονίμων τα παιδιά..., έχω την πιο καλή μαμά και άλλα !!!)

2. Στα σχοινιά μπουγάδας (βλέπε παραπάνω!) να βάλεις σημαιάκια τριγωνικά με διάφορα σχέδια σχετικά με το δωμάτιο!

3. Να κρεμάσεις από το παράθυρο γάζα ή άλλο ύφασμα που θα έχεις κάνει κόμπους και κάποιο κουκλάκι που και καλά θα δραπετεύει!

4. Να κρεμάσεις δίχτυ που θα έχει όστρακα, αστερίες και γύρω-γύρω πάλι βάρκα!

5. Στο παράθυρο να βάλεις σε χαρτόνι αγαπημένους στίχους από τραγούδι ή ποιηματάκι για το παιδί και βάψε το κάδρο, όπως είπαν τα κορίτσια.

6. Να βάλεις καρφάκια γύρω από το παράθυρο και πάνω να καρφιτσώσεις έναν ήλιο που θα φτιάξεις με τα χεράκια σου!

Εεεεε…μάλλον νύσταξα!!!Πάω για ύπνο και τα λέμε αύριο!!! Είναι κάποιο πιο κοντά σε αυτό που θέλεις;;;

¨Όχι νύσταξα…κοιμάμαι!!!!!

ΖΖΖΖΖΖ…

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα ενα αστειο εκανα κι εσυ μου ειπες αλλες τοσες ιδεες τι να πω δεν εχω λογια..

Ενα σου λεω φωναξα τον αντρα μου κ κανουμε συσκεψη για το ποιο θα κανουμε τελικα.

Μας αρεσε πολυ η ιδεα με τη σκαλα σαν να σκαρφαλωνει ή να δραπετευει ενα κουκλακι, ανθρωπακι..

Καλυτερα ομως θα το δουμε αυριο το πρωι

Καληνυχτα κ χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα να βάλεις λίγο πιο κάτω ένα ραφάκι και να το γεμίσεις κουκλάκια ίσως τότε να φαίνεται λίγο το πάνω μέρος του παραθύρου. Βάλε και το σκοινί να κατεβαίνει κάποιο κουκλάκι σε ένα ραφακι λίγο πιο κάτω. Γενικά παίξε λίγο με διάφορα ραφάκια.

 

Τα χριστουγεννα εννοείται θα κατεβαίνει ο Αγιος Βασιλης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολες τις κοπελες για τις υπεροχες ιδεες που ειχαν τελικα το εφτιαξα το παραθυρακι.

Βεβαια αρκεστηκα στον πιο ευκολο κι απλο τροπο θα ηθελα να κανω κατι απο τα παραπανω αλλα λογω πιεσης χρονου κατεληξα σε αυτο

 

http://img202.imageshack.us/img202/5940/dsc00261.jpg

 

Ελπιζω να σας αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...