Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερμοδιαγραμμα ?


Recommended Posts

Κοριτσακια θελω μια βοηθεια αν γνωριζετε..σημερα πηραμε τ αποτελεσματα του σπερμοδιαγραμματος -η καλλιεργεια βγηκε καθαρη. Πως τα βλεπετε?

 

Ογκος....3 ml

Ph.........8

 

Συγκολλησεις

Απλες...ολιγες

Με πυοσφαιρια...ολιγες

(στις αλλες λεει οχι)

 

Αριθμος ανα ml:....18000000 >20000000

Αριθμος ολικος:.....54000000 >40000000

Ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα)....: 50% στα 60 min

 

Kινητικοτητα

Ταχεια προς τα εμπρος: 1η ωρα ->20%

................................2η ωρα ->10%

Νωθρη προς τα εμπρος: 1η ωρα -> 50 %

...............................2η ωρα -> 40%

Κινηση επι τοπου.........1η ωρα ->20%

...............................2η ωρα ->30 %

Ακινητα.....................1η ωρα -> 10%

................................2η ωρα -> 20%

 

Μορφολογια

Τυπικες μορφες :95%

Ατυπες μορφες : 5%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε γενικές γραμμές είναι καλό. Είναι λίγο πολύ λίγο ο αριθμός χαμηλός, ελάχιστα λέμε. Η κινητικότητα καλή μου φαίνεται. Τίποτα το σοβαρό. Με μια θεραπειούλα θα γίνει τούρμπο ο δικός σου. Μπορεί και να μην τη χρειαστεί καν. Ζήτα από τον γιατρό σου να σου κάνει το τεστ με τη τραχηλική βλέννη. Αν βρεθούν σπερματοζωάρια, όλα είναι μια χαρά. Μπορεί απλά να του ζητήσει να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα σε 3 μήνες. Μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ξελασκαρααααααααααα.λποιπον 1 η εντυπωση: αριθμος καλος εκει γυρω στο οριο, 2ον: κινητικοτ. καλη κι αυτη.τιποτα ανησυχητικο.

λιγο οι τυπικες μορφες εινια τα φυσιολογικα ετσι δεν εινια?? εμας ο ουρολογος (οταν μας βγαζαν στις αναλυσεις80% φυσιολογικα) μας ειπε οτι δεν υπαρχει τετοιο σπερμα. δεν εχουν καλη αναλυση. ουτε ο γκουσγκουνης μας ειπε δεν εχει τετοιο σπερμα χαριτολογωντας..

θα σου προτεινα για τυπικους λογους ενα ακομη εργαστηριο. (εξεταση αλλου).κατα τα αλλα μια χαρα τα βρισκω(α ρε ντοκτορ θα βγω απο το παρεντσ!!!! :shock::D )

φιλια πολλα περιμενουμε νεα. υπαρχουν κ ενισχυτικα φυτικα :wink:

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΑΝΕ ΠΙΣΩ Κ ΠΑΡΕ ΦΟΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το σπερμα του αντρα μου! Δεν φτανουν των δικων σας! :lol:

Εμεις πηγαμε σημερα στον γυναικολογο μου να τα δειξουμε για μια γνωμη και μου ειπε πως ο αριθμος ειναι καλος αλλα εχουμε χαμηλη κινητικοτητα. Μας ειπε οτι θα ταν καλο να καναμε αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα...ξερετε τι του εκανε εντυπωση? Οπως κι εμενα χθες που ξαναβλεπα τ αποτελεσματα..Στον χρονο ρευστοποιησης γραφει "προσεκομισθη ρευστοποιημενο"!!!! Ενω εγω το πηγα μολις 15 το πολυ λεπτα μετα τη ληψη..δεν ειναι λιγο παραξενο ε?

Τελοσπαντων τελικα αποφασισαμε να κανουμε ενα σπερμοδιαγραμμα στο μαιευτηριο , οταν θα χω ωορρηξια, για να κανουμε συγχρονως και μια σπερματεγχυση..λιγο ξαφνικο ηρθε δεν το περιμενα για τωρα αλλα δεν πειραζει καλυτερα, ετσι κι αλλιως το σκεφτομασταν για τον Απριλη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι καθόλου παράξενο, αφού τόσος είναι ο χρόνος πάνω κάτω που ρευστοποιείται. Το να γίνεται ρευστοποίηση γρήγορα είναι καλό, το ανάποδο είναι κακό :)

Link to comment
Share on other sites

KORITSAKIA TI MPOREI NA SHMAINOYN AFTA TA POSOSTA STH MORFOLOGIA. MHPOS XERETE???

 

PH 7.5

ΟΓΚΟΣ 2

ΑΡΙΘΜ. ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ 47.500.000

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ 95.000.000

 

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

ΖΩΗΡΗ ΜΕΤΡΙΑ ΝΩΘΡΗ ΟΛΙΚΗ ΝΕΚΡΑ

1Η ΩΡΑ 38% 17% 10% 65% 35%

2Η ΩΡΑ 37 16 9 62 38

6Η ΩΡΑ 30 14 6 50 50

24Η ΩΡΑ 22 6 2 30 70

 

ΜΕΣΗ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ 28.2 μ/sec

ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΠΡ/ΡΙΩΝ 30.8 (ΤΗΝ 1 ΩΡΑ)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

 

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ 7%

ΑΝΩΜΑΛΑ 93%

 

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ 91

ΣΧΗΜΑΤΟΣ 86

ΑΜΟΡΦΑ 86

 

ΜΕΓΕΘΟΥΣ 32

ΜΙΚΡΑ 32

 

ΑΚΡΟΣΩΜΑΤΟΣ 9

 

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΥΧΕΝΑ 22

ΘΕΣΗ ΕΚΦΥΣΗΣ 6

ΠΑΧΥΣ 18

3n5zp0xyentx8z7n.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...