Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

Το σπερμοδιάγραμμα το καλύπτουν και τα ταμεία αρκεί βέβαια να το γράψει ο γιατρός. Σε ιδιωτικό γνωστό κέντρο το κόστος ήταν 75? και τα αποτελεσματα σε δυο μέρες. Μπορεί να το πάει ο ενδιαφερόμενος στο κέντρο ή διαφορετικά στο ίδιο το κέντρο υπάρχει ένα δωμάτιο για αυτή τη δουλειά. Καλύτερα στο κέντρο γιατί ελέγχου την πήξη και πρέπει να είναι μικρό το χρονικό διάστημα από την παραγωγωγή του σπέρματος μέχρι τον έλεγχο. Και πρέπει να υπάρχουν κάποιες ημέρες αποχής πρίν.

Καλή επιτυχία!!!

 

Μηπως μπορει κανεις να μου πει αν το παρακατω σπερμοδιαγραμμα εχει φυσιολογικες τιμες? Να ανησυχω η οχι με εκεινη την τιμη των 40%???

 

Ογκος: 3,0 ml

PH: 8,8

Ρευστοποιηση:55min

Πυοσφαιρια: 2-4 κοπ

Ερυθρα: 5-6 κοπ

Φυσιολογικες μορφες: 70%

Ανωμαλες μορφες : 30% (χωρις κεφαλη)

Κινητικοτητα: 1η ωρα : 50 % ζωηρως κινουμενα ,10 % νωθρως κιν, 40% νεκρα η ακινητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΓΡΑΜΑ μπορείς να κάνεις σε1. μικροβιολογικό εργαστήριο 2. μονάδα εξωσωματικής 3.μαιευτήριο

Το τεστ ΠΑΠ δεν έχει σχέση με την εγγυμοσύνη.

Καλό είναι να συμβουλευτείς τον γυναικολόγο σου για τις εξετάσεις που πρέπει να γίνουν ακι από εσένα και από τον σύζυσο σου.

Όλοι ξεκινάνε με: Προγεννετικός έλεγχος, Ορμονικός έλεγχος και φυσικά σπερμοδιάγραμμα.Αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα τότε σίγουρα ένας ουρολόγος θα σας πει για τις επόμενες εξετάσεις.

 

Εγω ( ο συζυγος δηλ ) το εκανε σε μικροβιολογικο εργαστηριο το πηραμε σε 2 ημερες κοστισε 20 ευρω ( θελει πριν το κανει 3 ημερες αποχη απο το sex)

Link to comment
Share on other sites

Στελλα79 την κινητικότητα τη θέλουν ζωηρή και μέτρια πάνω από 50%, οπότε λογικά είστε οκ. Δε μας έγραψες όμως καθόλου τoν αριθμό ανα ml... Πάντως για σίγουρες απαντήσεις σε ουρολόγο καλύτερα.

age.png

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω να μην το κάνετε σε ένα απλο μικροβιολογικό εργαστήριο της γειτονιάς αλλά σε κάποιο εξειδικευμένο κέντρο ή μαιευτήριο γιατί εκ πείρας θα σου πω ότι μπορεί να υπάρχει μεγααααααλη διαφορά στο αποτελεσμα!;)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω να μην το κάνετε σε ένα απλο μικροβιολογικό εργαστήριο της γειτονιάς αλλά σε κάποιο εξειδικευμένο κέντρο ή μαιευτήριο γιατί εκ πείρας θα σου πω ότι μπορεί να υπάρχει μεγααααααλη διαφορά στο αποτελεσμα!;)

 

Εμένα ο άντρας μου το έκανε σε διαγνωστικό κέντρο, είναι αλυσίδα απο τις πιο γνωστές στην Αθήνα .....για να μην πω το όνομα.

 

Δεν ήταν καθόλου καλά τα αποτελέσματα μας..... αλλά γιατί λες οτι έχει μεγάλη διαφορά??? Να τον στείλω και σε μαιευτήριο???

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο άντρας μου το έκανε σε διαγνωστικό κέντρο, είναι αλυσίδα απο τις πιο γνωστές στην Αθήνα .....για να μην πω το όνομα.

 

Δεν ήταν καθόλου καλά τα αποτελέσματα μας..... αλλά γιατί λες οτι έχει μεγάλη διαφορά??? Να τον στείλω και σε μαιευτήριο???

 

 

Δεν ξέρουν όλοι να διαβάζουν σπερμοδιάγραμμα. Ειδικά οι μικροβιολόγοι είναι άσχετοι. Καλύτερα να πας κάπου που έχουν εξειδίκευση. Για μένα η πιο σωστή δουλειά γίνεται στα κέντρα εξωσωματικής.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν ήταν να κάνει σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος, λέγαμε να πάει στο μικροβιολόγο της γειτονιάς που είναι απέναντι από το σπίτι μας, για ευκολία. Η γιατρός ήταν κατηγορηματική, να πάμε σ΄ένα καλό διαγνωστικό κέντρο και τελικά ρωτώντας έμαθα ότι και άλλους εκεί τους έστελναν. Βέβαια πήγε το μυαλο μου και στο ότι οι γιατροί παιρνουν μίζες από τους πελάτες που στέλνουν, αλλά μου έφυγε η υπόνοια γιατί όταν πήγαμε δεν μας ρώτησαν ποιος γιατρός μας έστειλε.

 

Τώρα εσύ αν λες για 2% κινητικότητα, δεν νομίζω ότι αν πάτε αλλού, θα δείτε μεγάλη διαφόρά, αλλά δεν χάνετε τίποτα να ξανακάνετε άλλο ένα σπερμοδιάγραμμα. Εξάλλου το σπέρμα έχει διακυμάνσεις από μήνα σε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου το σπέρμα έχει διακυμάνσεις από μήνα σε μήνα.

 

 

Ούτε αυτό το ήξερα! Τότε που το έκανε είχε ανχωθεί πολύ με αυτή την εξέταση. Η διαδικασία τον είχε ανχώσει.

Που κάνατε την εξέταση? Σε μαιευτήριο?? Αυτό που πήγαμε εμείς δεν ήταν το διαγνωστικό της γειτονιάς γι'αυτό απορώ.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι περισσότεροι άντρες έχουν ένα θέμα με το σπερμοδιάγραμμα. Εμείς πήγαμε σ' ένα της Ευροδιάγνωσης στη Θεσσαλονίκη, αλλά στο κέντρο, μας είπαν ότι εκεί είναι το καλύτερο. Και το είχα ακούσει κι από άλλες κοπέλες ότι εκεί τις έστελναν και άλλοι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο άντρας μου το έκανε σε διαγνωστικό κέντρο, είναι αλυσίδα απο τις πιο γνωστές στην Αθήνα .....για να μην πω το όνομα.

 

Δεν ήταν καθόλου καλά τα αποτελέσματα μας..... αλλά γιατί λες οτι έχει μεγάλη διαφορά??? Να τον στείλω και σε μαιευτήριο???

 

 

Κοίτα εμείς κάναμε σε ένα μικροβιολογικό της γειτονιάς μας δεν τα έχω τα αποτελέσματα αλλά μας έβγαζε εναν ελάχιστον αριθμό σπερματοζωαρίων με 90% ζωηρά κ μας είχε πει ο γιατρός ότι δεν μπορεί να στέκει ολιγοσπερμία με τόση κινητικότητα κ το επαναλάβαμε σε μαιευτήριο η κινητικότητα ήταν περίπου η ίδια με μακράν διαφορά όμως στον αριθμό σπερματοζωαρίων προς τα πάνω! Με τα δεδομένα του πρώτου τεστ αν τα δεχόμασταν θα έπρεπε να πάω σε εξωσωματική αλλά τελικά κάναμε φυσιολογικά κ σχετικά εύκολα παιδί! ;) Δεν ξέρω για το διαγνωστικό που πήγες αν είναι καλό αλλά εμάς μας είχε πει ο γιατρός ότι πρέπει να γίνουν 2 εξετάσεις με διαφορά 6 μηνών για να κριθεί το αποτέλεσμα καθως επηρεάζεται από πολλές ψυχολογικές κυρίως καταστάσεις το σπέρμα! Εύχομαι τα καλύτερα!!!!:-)

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ενδιαφερωμαι να μαθω για το σπερματοδιαγραμμα,προσπαθω να μεινω εγκυως αλλα τιποτα.

εγω εχω κανει τεστ παπ κ ειναι μια χαρα.αν ξερει καποια απο σας να μου πει καπιο καλο κεντρο για σπερματοδιαγραμμα και ποσο κοστιζει.

ευχαιστω!

 

Καλημέρα,΄

 

αν και λίγο καθυστερημένα ήθελα κι εγώ να σε συμβουλεύσω να εμπιστευτείς ένα κέντρο εξωσωματικής για ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα.

 

Το σπερμοδιάγραμμα, αν και απλή εξέταση, πρέπει να γίνεται από έμπειρο βιολόγο.

 

Και το πιο σημαντικό. Δε βασίζεσαι ποτέ σε ένα αποτέλεσμα. Επαναλαμβάνεις την εξέταση μέσα σε 2-3 μήνες για να έχεις μία πιο αντικειμενική εικόνα.

 

Αν θες πληροφορίες για κάποιο κέντρο στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σε όλους,

 

Θα ήθελα την συμβουλή σας.

 

'Εκανα πρόσφατα σπερμοδιάγραμμα και ο συνολικός αριθμός ήταν 15,6 εκατομύρια ενώ η κινητικότητα (α+β)46%.

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι ανησυχώ αν και στο παρελθόν (10 χρόνια πρίν) η κοπελιά μου είχε μείνει σε ενδιαφέρουσα αλλά δυστηχώς δεν το κρατήσαμε λόγο μικρής ηλικίας.

 

Ποιά η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!! Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην αναλυση του σπερμοδιαγραμματος του συζηγου μου.εχω πληρη αγνοια κ μεχρι να παω στο γιατρο μου θα σκασω.

ΑΡΙΘΜ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ - 50.000.000/ml

PH - 8.0

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ - εντος μιας ωρας

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

 

30min ΖΩΗΡΑ(30%) ΜΕΤΡΙΑ(40%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(10%)

 

1hour ΖΩΗΡΑ(10%) ΜΕΤΡΙΑ(50%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(20%)

 

2hours ΖΩΗΡΑ(5%) ΜΕΤΡΙΑ(20%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(30%) ΑΚΙΝΗΤΑ(45%)

 

4hours ΖΩΗΡΑ(1%) ΜΕΤΡΙΑ(4%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(5%) ΑΚΙΝΗΤΑ(90%)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ

ΤΥΠΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ- 95%

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!! Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην αναλυση του σπερμοδιαγραμματος του συζηγου μου.εχω πληρη αγνοια κ μεχρι να παω στο γιατρο μου θα σκασω.

ΑΡΙΘΜ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ - 50.000.000/ml

PH - 8.0

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ - εντος μιας ωρας

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

 

30min ΖΩΗΡΑ(30%) ΜΕΤΡΙΑ(40%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(10%)

 

1hour ΖΩΗΡΑ(10%) ΜΕΤΡΙΑ(50%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(20%)

 

2hours ΖΩΗΡΑ(5%) ΜΕΤΡΙΑ(20%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(30%) ΑΚΙΝΗΤΑ(45%)

 

4hours ΖΩΗΡΑ(1%) ΜΕΤΡΙΑ(4%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(5%) ΑΚΙΝΗΤΑ(90%)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ

ΤΥΠΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ- 95%

 

 

Γεια σου valeria3!!!Εμείς έχουμε κάνει πολλά σπερμοδ/τα και κάτι λίγα μπορώ να σου πω..Δεν ξέρω βέβαια αν είναι αργά τώρα που σου γράφω...? Στον αριθμό δεν έχετε θέμα μόνο στην κινητικότητα.Αν θέλεις και αν ξεκινήσεις να ψάξεις για λύση στο θέμα πες μου ή αν θέλεις δες στο θέμα που έχω κάνει όσον αφορά την κινητικότητα.Πάνε στο Θέλω να μείνω έγκυος/ θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς και το θέμα που έκανα είναι " Χαμηλό σπέρμα και χαμηλή κινητικότητα...ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ!!!!!!" Μακάρι να σε βοήθησα...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα και από μένα. Έχουμε ξεκινήσει με τη γυναίκα μου προσπάθειες από τον Ιούλιο του 2009. Αρχικά δεν γινόταν συστηματικά λόγω άλλοτε ακεφιάς ή κούρασης. Τους τελευταίους 8 μήνες μετά από διαβάζοντας άθρα εδώ ή από επισκεέψεις σε γιατρούς το έχουμε βάλει πείσμα αν και κάθε φορά ανακαλύπτουμε και κάτι που δε το είχαμε λάβει υπόψη.

 

Έχω κάνει 2 σπερμοδιαγράμματα με διαφορά 3 μηνών

Στο δεύτερο χωρίς να πάρω βιταμίνες ή κάποια αγωγή οι τιμές ήταν οι εξής

 

1.Όγκος 5ml

2.17.000.000 ανά ml

3.Συνολικός αριθμός 85.000.000

4.Πρόσθια κίνηση 44%(60min) 37%(180min)

Δοκιμασία σε καλλιεργητικό υλικό

 

0h(100%) 6h(70%) 14h(40%) 24h(2%)

 

Η γυναίκα μου έχει κάνει σαλπιγγογραφία που βγήκε καθαρή. Υπερηχογράφημα στη μήτρα έδειξε μικρό πολυποδάκι.

Εδώ και 3 μήνες παίρνω eviol.Τους 2 πρώτους έπινα και βασιλικό πολτό.

Τον τελευταίο μήνα κάνω υγειινή διατροφή με βραστά αυγά,λαχανικά,κοτόπουλο γαλοπουλα,σολωμο , αμύγδαλα, καρύδια. Έχω ξεκινήσει τρέξιμο σε στοίβο και σε λίγο ξεκινάω τη γυμναστική με βάρη (μετά από 1 χρόνο αποχή).

Έχω χάσει και βάρος από 110 σε 105 και συνεχίζω. Έχω ύψος 1.95.

 

Δε καπνίζουμε, δε πίνουμε. Ειμαστε εγώ 34 και η γυναίκα μου 31.

 

Με προβληματίζει η βιωσιμότητα του σπέρματος. Ποιό είναι το ποσοστό % σπέρματος που πρέπει να επιβιώνει εντός 24 ωρών. Στη περίπτωση μου ήδη στις 14 ώρες έχει αρχίσει να φθίνει.

 

Ο μικρός πολύποδας που έχει η γυναίκα μου μπορεί να δημιουργεί το πρόβλημα σύλληψης ή και τα 2 παραπάνω?

 

Περιμένω τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα & καλη εβδομαδα!!

ο συζηγος μου εχει κανει σπερμογιαγραμμα το οποιο εχει τα εξης αποτελεσματα: Aριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 80000000

Aριθμος σπερματοζωαριων ολικος 160000000

Ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα) 80%

 

Ειναι καλα τα αποτελεσματα;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα & καλη εβδομαδα!!

ο συζηγος μου εχει κανει σπερμογιαγραμμα το οποιο εχει τα εξης αποτελεσματα: Aριθμος σπερματοζωαριων ανα ml 80000000

Aριθμος σπερματοζωαριων ολικος 160000000

Ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα) 80%

 

Ειναι καλα τα αποτελεσματα;

 

 

 

ΛΙΝ καλή σου μέρα.Εσύ μάλλον μας δουλεύεις....:? Πολύ καλά είναι τα αποτελέσματά σας.Μην ανησυχείς είναι μια χαρά.Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με κινητικότητα και βλάβες αλλά αυτά που λες είναι καλά.

 

Φιλιά πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΝ καλή σου μέρα.Εσύ μάλλον μας δουλεύεις....:? Πολύ καλά είναι τα αποτελέσματά σας.Μην ανησυχείς είναι μια χαρά.Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με κινητικότητα και βλάβες αλλά αυτά που λες είναι καλά.

 

Φιλιά πολλά!!

 

Mairy1983 δεν σας δουλευω, μακαρι να ειναι οπως τα λες.

 

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 4η ωρα 12η ωρα

ταχεια κινηση 70% 60% 58% 45%

καλη κινηση 15% 20% 20% 25%

κινηση επιτοκου5% 5% 5% 3%

ακινητα 10% 15% 17% 27%

μορφολογια σπερματοζωαριων

τυπικες μορφες: 80%

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Μολις πηραμε τα αποτελέσματα απο το σπερματοδιαγραμμα και τα πραγματα δεν ειναι και τοσο καλά!!! Οποιος ξερει ας μου πει ποσο ασχημα ειναι?

αριθμός:53.000.000 ανα ml

φισιολογικα 55%

ζωτικοτητα 25% στα 60'

δηλαδη

ζωηρα 15%

μετρια 10%

νωθρα 5%

ακινητα 70% την 1η ωρα!!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας,

 

Πριν μια βδομαδα εκανε ο αντρας μου σπερματοδιαγραμμα, σημερα πηραμε τα αποτελεσματα και ζητω την γνωμη σας γιατι ολο ψαχνω και δεν καταλαβαινω αν ειναι καλο η κακο.

ημερες αποχης: 4

Ποσοτητα ληψης: ολικη ληψη

 

Μακροσκοπικοι - χημικοι χαρακτηρες

 

χροια: φαιον ιριδιζων

οσμη: ιδιαζουσα

pH: 8,0

ογκος (ml): 0.6ml

εμφανιση: Ημιδιαφανης

Ρευστοποιηση στους 37 C (min): min

ιξωδες: Αυξημενο

 

κινητικότητα σπερματοζωαρίων κατά 1η ώρα

 

Ειδος κίνησης ποσοστο Τιμη αναφορας (1η ωρα)

 

Ζωηρη Προωθητικη: % >25%

Νωθρή Προωθητικη: %

Μη Προωθητικη: %

Πληρη Ακινησια %

 

Σύνολο Προωθητικης: % >50%

Σύνολο Κινουμενης: %

 

Συγκεντωση σπερματοζωαριων /ml: 48.370.000

Συνολικος αριθμος σπερματοζωαριων: 29.022.002

 

ζωτικοτητα (ζωντανα κυτταρα % την 1η ωρα): 81%

μικροοργανισμοι : ελαχιστοι

Συγκολλησεις: δεν ανευρεθησαν

 

 

σχολια - παρατηρησεις: δε ρευστοποιηθηκε στις 2 ωρες.

 

 

 

 

Αυτα γραφει στο χαρτι δεν ξερω γιατι ο πινακας δεν συμπληρωθηκε δεν εχει τιποτα απο σπερματοζωαρια? Δεν καταλαβαινω αν καποιος γνωριζει ας με βοηθησει plz:(:confused::confused::confused::(:(:(:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεν ξερει να μου απαντησει? Εχω ανχωθει πολυ και εχω και τον αντρα μου να με ρωταει ανα 5 λεπτα αν φταιει αυτος που παλινδρομησε το μωρακι μας. Αν καποια γνωριζει κατι η βλεπει κατι σοβαρο ας μου μιλησει σας παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Καμια δεν ξερει να μου απαντησει? Εχω ανχωθει πολυ και εχω και τον αντρα μου να με ρωταει ανα 5 λεπτα αν φταιει αυτος που παλινδρομησε το μωρακι μας. Αν καποια γνωριζει κατι η βλεπει κατι σοβαρο ας μου μιλησει σας παρακαλω!!

 

ΑΤΗΙΝΑ

νομιζω αυτο το σπερμοδιαγραμμα ειναι ελλιπες ...δεν γραφει τιμες για τις κινητικοτητες την 1η 2η ωρα κλπ....

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΗΙΝΑ

νομιζω αυτο το σπερμοδιαγραμμα ειναι ελλιπες ...δεν γραφει τιμες για τις κινητικοτητες την 1η 2η ωρα κλπ....

 

ναι οντως αυτο μου εκανε και μενα εντυπωση αλλα αυτα εγραφε στο χαρτι μονο. Τι να πω δεν ξερω. Μαλλον απο οτι καταλαβα επειδη δεν ρευστοποιηθηκε αποριπτηκε. Αλλα τι γινετε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως αυτο μου εκανε και μενα εντυπωση αλλα αυτα εγραφε στο χαρτι μονο. Τι να πω δεν ξερω. Μαλλον απο οτι καταλαβα επειδη δεν ρευστοποιηθηκε αποριπτηκε. Αλλα τι γινετε τωρα?

 

καταρχην δεν παιρνεις αποτελεσματα μονο απο ενα σπερμοδιαγραμμα...

εγω στην θεση σου θα το πηγαινα στον γυναικολογο μου ή σε εναν ουρολογο...εχω την εντυπωση οτι υπαρχει φαρμακευτικη αγωγη για περιπτωσεις μη ρευστοποιησης ..μην στεναχωριεστε αδικα¨..ολα διορθωνονται ..μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται....:lol:

να το πατε σε γιατρο..

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...