Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικροκυττάρωση


Recommended Posts

Μαμάδες, μπαμπάδες καλημέρα!

 

Ο μεγάλος μου γιος είναι 5 χρονών και του κάνω εξετάσεις αίματος εδώ και 2 χρόνια.

 

Στις πρώτες εξετάσεις, το 2013, στη μορφολογία ερυθρών είχαμε Υποχρωμία, Μικροκυττάρωση, Ανισοκυττάρωση και Ποικιλοκυττάρωση, σε όλα +. Αιμοσφαιρίνη 11.6, Αιματοκρίτη 35.9, MCV 70.4, MCH 22.7, MCHC 32.3 και RDW-CV 16.60. Και απο το μικροβιολογικό κέντρο αλλά και 2 γιατροί που ρώτησα μου είπαν οτι φαίνεται να έχει κάποιου είδους στίγμα. Σημειοτέον οτι ο άντρας μου δεν έχει στίγμα και εμένα δεν μου είχαν πει κάτι όταν έκανα ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης στον προγεννητικό έλεγχο.

 

Στις τελευταίες εξετάσεις που κάναμε πριν μια εβδομάδα, είχαμε μόνο μικροκυττάρωση, και αιμοσφαιρίνη 12.1, Αιματοκρίτη 36.1, MCV 76.8, MCH 25.7, MCHC 33.5 και RDW-CV 14.50.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς ανάλογες τιμές στις εξετάσεις αίματος του παιδιού του; Παρά το γεγονός οτι μου μιλάνε απλά για "ενος είδους στίγμα" έχω ανησυχήσει πολύ.:-(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις!

 

Έλενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι τιμες που γραφεις είναι συμβατες με στιγμα μεσογειακης ειδικά αν ο αριθμος των ερυθρων αιμοσφαιρίων είναι σχετικα αυξημενος ( εκτος από την β-μεσογειακη υπάρχει και η α-,μεσογειακη, ενώ μπορει ενώ δεν ήσασταν εσεις φορεις , το παιδι να εχει αυτοματη μεταλλαξη).

Αντι να ανησυχεις, να απευθυνθείς στα κεντρα ειτε της θεσσαλονικης ειτε των αθηνων που θα κανουν πλήρη ελεγχο των πιθανων αιμοσφαιρινοπαθειων στο παιδι με ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης. Στη θεσσαλονικη είναι στο Ιπποκρατειο Νοσοκομειο. Στην Αθηνα δεν ξερω. Δεν διατρεχει απολυτως κανεναν κινδυνο το παιδι. Κανε τις εξετασεις ( στα δημοσια νοσοκομεια είναι εντελώς δωρεαν) για να σου φυγει η εννοια και για να εχεις επισημη διαγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες που γραφεις είναι συμβατες με στιγμα μεσογειακης ειδικά αν ο αριθμος των ερυθρων αιμοσφαιρίων είναι σχετικα αυξημενος ( εκτος από την β-μεσογειακη υπάρχει και η α-,μεσογειακη, ενώ μπορει ενώ δεν ήσασταν εσεις φορεις , το παιδι να εχει αυτοματη μεταλλαξη).

Αντι να ανησυχεις, να απευθυνθείς στα κεντρα ειτε της θεσσαλονικης ειτε των αθηνων που θα κανουν πλήρη ελεγχο των πιθανων αιμοσφαιρινοπαθειων στο παιδι με ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης. Στη θεσσαλονικη είναι στο Ιπποκρατειο Νοσοκομειο. Στην Αθηνα δεν ξερω. Δεν διατρεχει απολυτως κανεναν κινδυνο το παιδι. Κανε τις εξετασεις ( στα δημοσια νοσοκομεια είναι εντελώς δωρεαν) για να σου φυγει η εννοια και για να εχεις επισημη διαγνωση.

 

Argini μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δείχνει σιγά σιγά να πλησιάζει τις φυσιολογικές τιμές (από το 2013 στο 2014) αλλά εγώ και μόνο που βλέπω τους τονισμένους αριθμούς πανικοβάλομαι. Αυτή τη φορά είχε και 10600 λευκα αιμοσφαίρια αλλά αυτό είναι ένδειξη κάποιας μικρολοίμωξης που πιθανόν να πέρασε ξώφαλτσα και απλά δεν το καταλάβαμε, σωστά; Σε διάφορα sites δίνουν ανώτατες φυσιολογικές τιμές λευκών τα 11000 (οπότε τα 10600 μας είναι φυσιολογικά) ενώ στο Ιατρόπολις οπου κάναμε τις εξετάσεις, δίνουν 10000 τα ανώτατα φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Argini μου, σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Δείχνει σιγά σιγά να πλησιάζει τις φυσιολογικές τιμές (από το 2013 στο 2014) αλλά εγώ και μόνο που βλέπω τους τονισμένους αριθμούς πανικοβάλομαι. Αυτή τη φορά είχε και 10600 λευκα αιμοσφαίρια αλλά αυτό είναι ένδειξη κάποιας μικρολοίμωξης που πιθανόν να πέρασε ξώφαλτσα και απλά δεν το καταλάβαμε, σωστά; Σε διάφορα sites δίνουν ανώτατες φυσιολογικές τιμές λευκών τα 11000 (οπότε τα 10600 μας είναι φυσιολογικά) ενώ στο Ιατρόπολις οπου κάναμε τις εξετάσεις, δίνουν 10000 τα ανώτατα φυσιολογικά.

 

Για τα ΕΡΥΘΡΑ αιμοσφαίρια σε ρωτησα. Ποσα είναι?? Αυτά σχετίζονται με την αιμοσφαιρινη όχι τα λευκά. Αν είναι χαμηλα υπαρχει ο κίνδυνος σιδηροπενιας, αν είναι σχετικα υψηλα τότε είναι σιγουρα αιμοσφαιρινοπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΕΡΥΘΡΑ αιμοσφαίρια σε ρωτησα. Ποσα είναι?? Αυτά σχετίζονται με την αιμοσφαιρινη όχι τα λευκά. Αν είναι χαμηλα υπαρχει ο κίνδυνος σιδηροπενιας, αν είναι σχετικα υψηλα τότε είναι σιγουρα αιμοσφαιρινοπάθεια.

 

Τα ερυθρά είναι 4.70 χ 10^6/μl και η φερριτινη 25.4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ερυθρά είναι 4.70 χ 10^6/μl και η φερριτινη 25.4

 

Γι αυτό όλοι μιλουν για πιθανο στιγμα...κλεισε ραντεβού σε ένα νοσοκομειο για ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης και μην ανησυχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό όλοι μιλουν για πιθανο στιγμα...κλεισε ραντεβού σε ένα νοσοκομειο για ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης και μην ανησυχεις!!

 

Αρα δεν ειναι στάνταρ στίγμα, έτσι; Θα πρεπε να ειναι χαμηλότερα τα ερυθρά για να είναι πιο σίγουρο το ενδεχόμενο στίγματος; Δεν θέλω να το ξανατρυπίσω το παιδί για να κάνω ηλεκτροφόρηση αν δεν είναι απολύτως αναγκαίο. Λογικά και να έχει το στίγμα δεν τον επηρεάζει σε κάτι μέχρι να χρειαστεί να κάνει ο ίδιος παιδιά, σωστά; Τα παιδιά που νοσούν από αναιμία έχουν εντελώς άλλες τιμές στις εξετάσεις τους, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση του στίγματος γίνεται με ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ακόμα και να έχει στίγμα, δεν είναι κάτι σοβαρό. Έχω κι εγώ και τα δύο παιδιά μου και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση του στίγματος γίνεται με ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ακόμα και να έχει στίγμα, δεν είναι κάτι σοβαρό. Έχω κι εγώ και τα δύο παιδιά μου και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Μαρία σε ευχαριστώ πολύ! Στα παιδιά σου έχεις δει στις εξετάσεις τέτοιες "ανωμαλίες" στις τιμές των ερυθρών (υποχρωμία, ανισοκυττάρωση, μικροκυττάρωση κτλ.);

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι στάνταρ στίγμα, έτσι; Θα πρεπε να ειναι χαμηλότερα τα ερυθρά για να είναι πιο σίγουρο το ενδεχόμενο στίγματος; Δεν θέλω να το ξανατρυπίσω το παιδί για να κάνω ηλεκτροφόρηση αν δεν είναι απολύτως αναγκαίο. Λογικά και να έχει το στίγμα δεν τον επηρεάζει σε κάτι μέχρι να χρειαστεί να κάνει ο ίδιος παιδιά, σωστά; Τα παιδιά που νοσούν από αναιμία έχουν εντελώς άλλες τιμές στις εξετάσεις τους, σωστά;

 

Στο στιγμα τα ερυθρα είναι φυσιολογικα ή υψηλά..το αντιθετο από την σιδηροπενικη αναιμια...η ανισοκυτταρωση και η ποικιλοκυτταρωση είναι επίσης χαρακτηριστικές στο στιγμα...αν δεν θες να κανεις τωρα την ηλεκτροφορηση προγραμματιστε την αργοτερα αφου το παιδι δεν επηρρεαζεται από το στιγμα..παντως αυτή είναι η πιθανότερη διαγνωση...αν ήταν ομοζυγη η αναιμια και όχι ετεροζυγη( στιγμα) θα ειχατε άλλη τιμη αιμοσφαιρίνης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα : παιδακια με αποδεδειγμενο στιγμα μεσογειακης και τυχον αυξημενο αριθμο ερυθρων, θελω να ρωτησω αν ο αριθμος μεγαλωνοντας το παιδι, μπαινει μεσα στα φυσιολογικα ορια...ο μικρος μας εχει στιγμα μεσογειακης και αυξημενα ερυθρα...ο αντρας μου επισης εχει στιγμα, ομως με αριθμο ερυθρων αιμοσφαιρων εντος των φυσιολογικων οριων...

τυχαινει να εχετε αναλογη περιπτωση??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...