Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα,

η κορη μου 3,5 ετων εχει παθει 3-4 φορες ωτιτιδα.

καθε μηνα σχεδον ποναει το αυτι της ,και καθε φορα αντιβιωσεις .

Μας ειπαν αν το ξαναπαθει να πινουμε προληπτικα 5 ml αμοξιλ.

Αυτη τη φορα η παιδιατρος μας συστησε σταγονες paroticin. Ευτυχως δεν ποναει ειναι μονο κοκκινο προς το παρον. ελπιζω να γλιτωσουμε την αντιβιωση.

εχω απογοητευτει με το αυτι της δεν ξερω τι να κανω πια... καθε μηνα σχεδον ωτιττιδα παθαινουμε ειτε ειναι σπιτι ειτε ειναι παιδικο. δεν μπορω να την κλεισω σε μια γυαλα ... τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


NIKH καλημερα.

 

Ειχαμε κι εμεις το ιδιο προβλημα με την μεγαλη μου κορη.

Ειναι τωρα 3,5 ετων και ειχε συνεχεια πονο στο αυτι. Ολο αυτο της εχει δημιουργηθει εξαιτιας της μονιμης μυξας που εχει ολο το χρονο φετος επειδη ξεκινησε παιδικο σταθμο πρωτη χρονια και εχει μονιμο μπουκωμα.

 

Ομως αντιβιωση δεν εχει παρει ποτε. Την πηγα αμεσως σε ΩΡΛ παιδων και μας εσωσε με μονιμη χρηση ειδικων πλυσεων στην μυτη ωστε να μην μενει τπτ μεσα και να μην μπλοκαρει το αυτι. Και καμια φορα μπορει να παρει και λιγο παυσιπονο. Αλλα μετα τις πλυσεις δεν εχει πλεον δυνατους πονους.

 

Μονο παιδιατρος την βλεπει? Γιατι μονο οι ΩΡΛ εχουν ειδικα μηχανηματα να δουν σε τι βαθμο εχει προχωρησει και τι πρεπει να παρει. Εμενα η παιδιατρος ηταν τελειως αρνητικη για αντιβιωση αν δεν την εβλεπε πρωτα ΩΡΛ.

 

Μην ξεχναμε τις ειδικοτητες. Η εξειδικευση βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

η κορη μου 3,5 ετων εχει παθει 3-4 φορες ωτιτιδα.

καθε μηνα σχεδον ποναει το αυτι της ,και καθε φορα αντιβιωσεις .

Μας ειπαν αν το ξαναπαθει να πινουμε προληπτικα 5 ml αμοξιλ.

Αυτη τη φορα η παιδιατρος μας συστησε σταγονες paroticin. Ευτυχως δεν ποναει ειναι μονο κοκκινο προς το παρον. ελπιζω να γλιτωσουμε την αντιβιωση.

εχω απογοητευτει με το αυτι της δεν ξερω τι να κανω πια... καθε μηνα σχεδον ωτιττιδα παθαινουμε ειτε ειναι σπιτι ειτε ειναι παιδικο. δεν μπορω να την κλεισω σε μια γυαλα ... τι να κανω?

 

Να πας σε ΩΡΛ να παρεις και δευτερη και τριτη γνωμη.Εγω αν ηταν το δικο μου παιδι δε θα δεχομουν ως λυση το παιδι να παιρνει κάθε μερα αντιβιωση.Το θεωρω τραγικο.Στο τελος θα τη συνηθισει ο οργανισμος του και όταν θα χρειαστεί οντως να παρει αντιβιωση δε θα το πιανει .

 

Επισης εγω με ομοιοπαθητικες δεν εχω σχεση...αλλα εχω ακουσει πολλες μαμαδες που σε επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες η ομοιπαθητικη βοηθησε.

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικούς μήνες που είδε τον γιο ο ΩΡΛ επειδή ήταν (λόγω παιδικού) με λίτρα μύξας μόνιμα μας είπε πως το Α και το Ω για την πρόληψη της ωτίτιδας είναι η καλή ρινόπλυση, όπως είπε και η eirinako. Αν θες πάρε και μία δεύτερη άποψη, δεν είναι λίγο υπερβολικό να παίρνει αμοξιλ προληπτικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος θα τη συνηθισει ο οργανισμος του και όταν θα χρειαστεί οντως να παρει αντιβιωση δε θα το πιανει .

 

 

Mα έτσι είναι, για αυτό και κυρίως σε παιδιά αποφεύγουν τις αντιβίωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NIKH καλημερα.

 

Ειχαμε κι εμεις το ιδιο προβλημα με την μεγαλη μου κορη.

Ειναι τωρα 3,5 ετων και ειχε συνεχεια πονο στο αυτι. Ολο αυτο της εχει δημιουργηθει εξαιτιας της μονιμης μυξας που εχει ολο το χρονο φετος επειδη ξεκινησε παιδικο σταθμο πρωτη χρονια και εχει μονιμο μπουκωμα.

 

Ομως αντιβιωση δεν εχει παρει ποτε. Την πηγα αμεσως σε ΩΡΛ παιδων και μας εσωσε με μονιμη χρηση ειδικων πλυσεων στην μυτη ωστε να μην μενει τπτ μεσα και να μην μπλοκαρει το αυτι. Και καμια φορα μπορει να παρει και λιγο παυσιπονο. Αλλα μετα τις πλυσεις δεν εχει πλεον δυνατους πονους.

 

Μονο παιδιατρος την βλεπει? Γιατι μονο οι ΩΡΛ εχουν ειδικα μηχανηματα να δουν σε τι βαθμο εχει προχωρησει και τι πρεπει να παρει. Εμενα η παιδιατρος ηταν τελειως αρνητικη για αντιβιωση αν δεν την εβλεπε πρωτα ΩΡΛ.

 

Μην ξεχναμε τις ειδικοτητες. Η εξειδικευση βοηθαει.

 

Κάτι παραπάνω από πλύσεις με ορούς? Με μπέρδεψε το "ειδικές" πλύσεις που γράφεις :oops:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Ναι φυσικα θα την παω σε ωριλά αλλα θελω πρωτα να βρω ενα καλο ωριλα και να την παω.

eirinako τι ειδικες πλυσεις? δεν χρησιμοποιουσες ορο ?

τωρα ομοιοπαθητικη πρεπει να βρεις ενα ατομο και εκει να εμπιστευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ορο βαζω φουλ. Με τις σακουλες τους αγοραζω πλεον. Αλλα δεν αρκουν. Μας εχει δωσει πλυσεις με φαρμακευτικο αλατονερο με ειδικη συσκευη που καθαριζουν βαθυτερα την μυτη. Εχουμε σωθει. Κανουμε ολη η οικογενεια για ωτίτιδες και ιγμορίτιδες και δεν εχουμε παρει καθολου φαρμακα. Απλα πλενουμε ολη μερα τις μυτες μας... :) Εκει ειναι ολο το μυστικο μας ειπε η ΩΡΛ.

 

Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω σκευασμα γιατι δεν ειμαι γιατρος, απλα να το ψαξετε περισσοτερο γιατι ειναι κριμα να ειμαστε με τις αντιβιωσεις και να μην βλεπουμε και προκοπη.

 

ΝΙΚΗ δεν ξερω αν σε βολευει εμεις παμε σε μια ΩΡΛ στο κορωπι. Ειναι πολυ καλη, νεα, με πολυ ορεξη να ασχοληθει και την βρισκω παντα στο τηλεφωνο. Ειναι οικονομικη σχετικα, και δεν πολυγουσταρει τις αντιβιωσεις αν δεν ειναι αναποφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο γιοι μου είχαν μεγάλο πρόβλημα με ωτίτιδες ως τα 5. Αυτό που αποκόμισα από την εμπειρία μου, είναι πως στην ωτίτιδα πάμε μόνο σε ωρλ. Ακόμα καλύτερα αν έχει εξειδίκευση σε παιδιά. Ο παιδίατρος δε μπορεί να κάνει ακουόγραμμα-τυμπανόγραμμα, εξετάσεις απαραίτητες στις υποτροπιάζουσες ωτίτιδες.

 

Υπάρχει πιθανότητα να υποχωρεί το υγρό, αλλά να μην εξαφανίζεται τελείως, οπότε με το πρώτο συνάχι, ξαναμαζεύει και αναπτύσσει φλεγμονή. Όπως λένε και τα κορίτσια, σε αυτά τα παιδιά χρειάζονται καθημερινή αποσυμφόρηση της μύτης και μάλιστα πολλές φορές τη μέρα. Όχι μόνο όταν είναι άρρωστα, συνέχεια, όλο το χρόνο. Αυτή η πηχτή πράσινη μύξα που μαζεύεται είναι πύον και συνήθως εκεί μέσα είναι εγκατεστημένο το μικρόβιο. Καλό είναι να παρθεί δείγμα και να γίνει καλλιέργεια, γιατί μπορεί το συγκεκριμένο μικρόβιο να μην καταπολεμάται με την αντιβίωση που παίρνετε εκείνη τη στιγμή, με αποτέλεσμα να επιβαρύνεται το παιδί ανώφελα.

 

Αυτό με το ειδικό μηχάνημα το έχω ακουστά κι εγώ, αλλά δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσω. Εμείς πάντως και στους 2 ήμασταν στο παρά 5 για επέμβαση σωληνάκια και με τις σωστές οδηγίες το γλυτώσαμε. Όμως το πρόβλημα σε εμάς ήταν μόνο στα αυτιά, δεν είχαμε υπερμεγέθη κρεατάκια. Αν τα είχαμε κι αυτά, δεν τη γλιτώναμε με τίποτα. Κι αυτό ο ωρλ θα το διαγνώσει και θα σου το πει. Οπότε από εκεί ξεκίνα. Μόνο προσοχή πού θα πας, γιατί πάρα πολλοί προτείνουν με τη μία χειρουργείο. Αν το ακούσεις αυτό, ζήτα 2η και 3η γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες εχουμε παθει δεν μπορω να πω οτι εχει φουλ μυξα.τα σωληνακια δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.

προς το παρον αυτη τη φορα ειναι μονο κοκκινο το αυτι ισως την γλητωσουμε την ωτιτιδα .φυσικα θα το ψαξω πρωτα και μετα θα κανω οτι χρειαζετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Λίγο παλιό το θέμα, αλλά είπα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες και τους προβληματισμούς μου.

 

Η κόρη μου, 4.5 ετών τώρα, από πέρσι τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα έχει πάθει 15 (ναι, καλά διαβάσατε) ωτίτιδες. Το σχήμα είναι: μύξα-βήχας-ωτίτιδα-αντιβίωση για 10 μέρες-διακοπή μια εβδομάδα-ωτίτιδα και πάει λέγοντας. Καταλαβαίνετε πόσα μπουκάλια αντιβίωση έχει πάρει :(

 

Να σημειώσω ότι δεν έχει υγρό. Έχει συνέχεια φλεγμονές.

 

Στις 24 Νοεμβρίου κάναμε επέμβαση για σωληνάκια - κρεατάκια.

01 Δεκεμβρίου έκανε κι άλλη ωτίτιδα!!!

 

Μετά περάσαμε ένα διάστημα ησυχίας, που το παιδάκι είχε ξαναβρεί την υγειά του και το κέφι του, γιατί όπως είναι λογικό όλη αυτή η ταλαιπωρία και τα φάρμακα την είχαν ρίξει.

 

Πριν 3 εβδομάδες την είδα λίγο κακοδιάθετη. Δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά μετά από λίγο άκουσα "μαμά πονάει το αυτί μου". Πήγαμε στον ΩΡΛ και το σωληνάκι στο ένα αυτί είχε πέσει (κανονικά μένουν μέσα 6-18 μήνες), και το αυτί είχε γεμίσει πύον.

 

10 μέρες amoxil, μια εβδομάδα ρεπό και προχτές "μαμά πονάει το αυτί μου", μαζί με υγρό βήχα και μύξα! Μιλάω με τον ΩΡΛ, οποίος μου λέει ότι οι επιλογές μας είναι α. συνέχεια αντιβιώσεις μέχρι να μεγαλώσει και να αποκατασταθεί αυτή η ευαισθησία που έχει, β. προληπτικά μικρή ποσότητα αντιβίωσης, γ. επανάληψη της επέμβασης!

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

Σήμερα πάμε και σε άλλον ΩΡΛ για δεύτερη γνώμη γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πια πώς να το χειριστούμε.

 

Να πω ότι έχουμε δοκιμάσει ομοιοπαθητική, συνεχείς πλύσεις, nasonex, εχινάτσια για πρόληψη, με μηδέν αποτέλεσμα.

 

Το μόνο που δεν έχουμε κάνει είναι δούμε τις αλλεργίες της. Σε έναν αιματολογικό έλεγχο που κάναμε πέρσι τα αντισώματα των αλλεργιών ήταν πολύ ψηλά, αλλά οι γιατροί μας λένε ότι δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να το ψάχνουμε γιατί δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ.

 

Έχετε μήπως παρόμοια εμπειρία? Αμφίβολο, αλλά είπα να ρωτήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Λίγο παλιό το θέμα, αλλά είπα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες και τους προβληματισμούς μου.

 

Η κόρη μου, 4.5 ετών τώρα, από πέρσι τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα έχει πάθει 15 (ναι, καλά διαβάσατε) ωτίτιδες. Το σχήμα είναι: μύξα-βήχας-ωτίτιδα-αντιβίωση για 10 μέρες-διακοπή μια εβδομάδα-ωτίτιδα και πάει λέγοντας. Καταλαβαίνετε πόσα μπουκάλια αντιβίωση έχει πάρει :(

 

Να σημειώσω ότι δεν έχει υγρό. Έχει συνέχεια φλεγμονές.

 

Στις 24 Νοεμβρίου κάναμε επέμβαση για σωληνάκια - κρεατάκια.

01 Δεκεμβρίου έκανε κι άλλη ωτίτιδα!!!

 

Μετά περάσαμε ένα διάστημα ησυχίας, που το παιδάκι είχε ξαναβρεί την υγειά του και το κέφι του, γιατί όπως είναι λογικό όλη αυτή η ταλαιπωρία και τα φάρμακα την είχαν ρίξει.

 

Πριν 3 εβδομάδες την είδα λίγο κακοδιάθετη. Δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά μετά από λίγο άκουσα "μαμά πονάει το αυτί μου". Πήγαμε στον ΩΡΛ και το σωληνάκι στο ένα αυτί είχε πέσει (κανονικά μένουν μέσα 6-18 μήνες), και το αυτί είχε γεμίσει πύον.

 

10 μέρες amoxil, μια εβδομάδα ρεπό και προχτές "μαμά πονάει το αυτί μου", μαζί με υγρό βήχα και μύξα! Μιλάω με τον ΩΡΛ, οποίος μου λέει ότι οι επιλογές μας είναι α. συνέχεια αντιβιώσεις μέχρι να μεγαλώσει και να αποκατασταθεί αυτή η ευαισθησία που έχει, β. προληπτικά μικρή ποσότητα αντιβίωσης, γ. επανάληψη της επέμβασης!

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

Σήμερα πάμε και σε άλλον ΩΡΛ για δεύτερη γνώμη γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πια πώς να το χειριστούμε.

 

Να πω ότι έχουμε δοκιμάσει ομοιοπαθητική, συνεχείς πλύσεις, nasonex, εχινάτσια για πρόληψη, με μηδέν αποτέλεσμα.

 

Το μόνο που δεν έχουμε κάνει είναι δούμε τις αλλεργίες της. Σε έναν αιματολογικό έλεγχο που κάναμε πέρσι τα αντισώματα των αλλεργιών ήταν πολύ ψηλά, αλλά οι γιατροί μας λένε ότι δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να το ψάχνουμε γιατί δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ.

 

Έχετε μήπως παρόμοια εμπειρία? Αμφίβολο, αλλά είπα να ρωτήσω :D

 

Μιλήσατε με αλλεργιολόγο; Ο ένας μου γιος περασε τα πρωτα 5 χρόνια της ζωής του με αντισταμινικά + εισπνεόμενες κορτιζόνες σχεδόν εξι μηνες τπ χρόνο, αλλιώς θα ήταν εναλλαξ με ωτίτιδες και πνευμονίες.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πολύ πίκρα...πρέπει σίγουρα να πάρετε κι άλλη γνώμη από ωρλ. Καλά θα ήταν να πάτε και σε αλλεργιολόγο, αλλά το θέμα είναι ότι για να κάνει τα τεστ το παιδί, πρέπει να μην έχει πάρει αντιισταμινικό για 2 βδομάδες τουλάχιστον.

 

Να ρωτήσετε και για αυτό το ειδικό μηχάνημα για τις ρινικές πλύσεις που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

Έχω φίλη με εξίσου ταλαιπωρημένη 6χρονη κόρη. Έβγαλαν πέρισυ τα σωληνάκια και πάλι φέτος ωτίτιδες, σε σημείο που υπάρχει πλέον φόβος για το ακουστικό νεύρο. :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Λίγο παλιό το θέμα, αλλά είπα να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες και τους προβληματισμούς μου.

 

Η κόρη μου, 4.5 ετών τώρα, από πέρσι τον Φεβρουάριο μέχρι σήμερα έχει πάθει 15 (ναι, καλά διαβάσατε) ωτίτιδες. Το σχήμα είναι: μύξα-βήχας-ωτίτιδα-αντιβίωση για 10 μέρες-διακοπή μια εβδομάδα-ωτίτιδα και πάει λέγοντας. Καταλαβαίνετε πόσα μπουκάλια αντιβίωση έχει πάρει :(

 

Να σημειώσω ότι δεν έχει υγρό. Έχει συνέχεια φλεγμονές.

 

Στις 24 Νοεμβρίου κάναμε επέμβαση για σωληνάκια - κρεατάκια.

01 Δεκεμβρίου έκανε κι άλλη ωτίτιδα!!!

 

Μετά περάσαμε ένα διάστημα ησυχίας, που το παιδάκι είχε ξαναβρεί την υγειά του και το κέφι του, γιατί όπως είναι λογικό όλη αυτή η ταλαιπωρία και τα φάρμακα την είχαν ρίξει.

 

Πριν 3 εβδομάδες την είδα λίγο κακοδιάθετη. Δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά μετά από λίγο άκουσα "μαμά πονάει το αυτί μου". Πήγαμε στον ΩΡΛ και το σωληνάκι στο ένα αυτί είχε πέσει (κανονικά μένουν μέσα 6-18 μήνες), και το αυτί είχε γεμίσει πύον.

 

10 μέρες amoxil, μια εβδομάδα ρεπό και προχτές "μαμά πονάει το αυτί μου", μαζί με υγρό βήχα και μύξα! Μιλάω με τον ΩΡΛ, οποίος μου λέει ότι οι επιλογές μας είναι α. συνέχεια αντιβιώσεις μέχρι να μεγαλώσει και να αποκατασταθεί αυτή η ευαισθησία που έχει, β. προληπτικά μικρή ποσότητα αντιβίωσης, γ. επανάληψη της επέμβασης!

 

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

Σήμερα πάμε και σε άλλον ΩΡΛ για δεύτερη γνώμη γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πια πώς να το χειριστούμε.

 

Να πω ότι έχουμε δοκιμάσει ομοιοπαθητική, συνεχείς πλύσεις, nasonex, εχινάτσια για πρόληψη, με μηδέν αποτέλεσμα.

 

Το μόνο που δεν έχουμε κάνει είναι δούμε τις αλλεργίες της. Σε έναν αιματολογικό έλεγχο που κάναμε πέρσι τα αντισώματα των αλλεργιών ήταν πολύ ψηλά, αλλά οι γιατροί μας λένε ότι δεν έχει νόημα να αρχίσουμε να το ψάχνουμε γιατί δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ.

 

Έχετε μήπως παρόμοια εμπειρία? Αμφίβολο, αλλά είπα να ρωτήσω :D

Τετοια ειχαμε και εμεις με τον δυχρονο, του έπεσε και αυτού το ενα σωληνάκι. Τελικά βρήκαμε την λύση , τα υγρα που μάζευε ηταν αντίδραση στην γλουτενη και στο γαλα, τα κόψαμε και τελείωσε η ιστορία. Αφού και τωρα αν και θηλαζω μονο βράδυ αν εγω φάω κατι με αλευρι αμεςως κανει υγρό πρήζονται και τα κρεατακια και όλο το βράδυ δεν μπορει να κοιμηθεί

 

Να κανεις τεστ για αλλεργιες λιγο δύσκολο αλλα μπορεις να δοκιμαςεις να κοψεις τα συγκεκριμένα για δέκα μερες και να δεις πως ειναι η μικρη

 

Ένας καλός ΩΡΛ θα τα ξέρει αυτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...