Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος


kinousirea@yahoo.com

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! εχω 1 κοριτσακι 10 ημερων και παρολο που ειμαι πολυ χαρουμενη ,ειμαι και πολυ αγχωμενη και αυτο γιατι γεννήθηκε λίγο μικρή 2510 γρ. Τώρα είνα 2420 γρ και η παιδιατρος μου ειπε οτι καθε 2-3 πρεπει να την ξυπναω και να την ταιζω.

Θέλω να τα κανω ολα σωστα. θα ηθελα αν μπορουσατε να με βοηθήσετε λιγο .Μπορεί να σας φανώ λιγο ασχετη αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα μπορεσετε να με βοηθησετε να τα ξεδιαλυνω στο μυαλο μου.

Οταν κοιμάτε δύσκολα να ξυπνήσει για να φάει.Αύτο σημαινει ότι μετα απο πολυ ώρα προσπάθειας ,άντε να φάει 10 λέπτα από το στήθος.Εγω βέβαια φοβαμαι οτι δεν εφαγε αρκετα και έτσι της δίνω συμπλήρωμα μητρικο γαλα που έχω βγαλει με θήλαστρο ή έτοιμο γάλα.

Ετοιμο γάλα της δινω frezulac 1. Πώς φτιάχνεται το γάλα? έχουμε πάρει θερμαντήρα και νομιζα οτι εβαζα κατευθειαν το νερο απο την βρυση στο μπουκαλι και το ζεσταινα στον θερμαντηρα , αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να βρασω πρωτα το νερο , ισχυει αυτο? Το βραστο νερό καλυτερα ειναι να το αποθηκευω στο ψυγειο ή στο θερμό?

Τα μπουκαλια και τις πιπιλες αφου τις ασποστειρώσω τις βαζω στο ψυγειο για να κρατησει την αποστειρωση και αν ναι για ποσες μερες?

Μήπως επειδη την θηλαζω και τις δινω και μπουκαλι ,σιγα σιγα δεν θα θελει το στήθος? το ξέρω οτι ειναι ολοκληρο κατεβατo

αλλα πραγματικα εχω αγχωθει!! :confused::confused:

user_online.gifreputation.gif report.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εαν θες να θηλασεις αποκλειστικα, θα πρεπει να απαντησεις αναλυτικα στις παρακατω ερωτησεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

να ξερεις οτι οσο ξενο γαλα δινεις,τοσο γαλα μειωνεται απο την παραγωγη σου..

επισης κινδυνευει το μωρο με την χρηση του μπιμπερο να μην μπορει να θηλασει αποτελεσματικα στο στηθος..

γραψε επισης σε ποια περιοχη εισαι μηπως υπαρχει καποιος συμβουλος θηλασμου να σε βοηθησει, σε περιπτωση που χρειαστει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για να δουμε ;

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΤΟΠΙΚΑ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΤΗΝ 3η ΜΕΡΑ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ 10.5 ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΓΑΛΑΝ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 21/10/11 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2510 , 23/10/11 2400, 25/10/11 2370 27/10/11 2330 30/10/11 2420

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΧΤΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ , ΟΥΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΛΟ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.MEDELA MINI ELECTRIC

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ 31/10/11 ,ΧΤΕΣ ΔΗΛΑΔΗ , 21:30 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ 24ΩΡΟ

β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3-3

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑ ΔΙΟΜΙΣΗ ΩΡΕΣ ΤΡΩΕΙ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 40-55 γρ.

Μένω στην Πετρούπολη. Ελπίζω να τα εγραψα αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφοσον το μωρακι σου εχει καλες πανες και παιρνει βαρος, δεν μπαινεις σε διαδικασια ουτε να αντλεις ουτε να δωσεις ξενο!

μπορεις απλα να βρεις εναν παιδιατρο φιλικο προς τον θηλασμο,για να σε καθοδηγει σωστα..μπορεις να βρεις πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου που να ειναι και παιδιατρος

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82/%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82-ibclc-%CE%B1%CE%BD%CE%AC-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%AE/

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο που εχεις ειναι ακταλληλο για την χρηση που το θες και σταδιακα θα σου μειωνει το γαλα σου..

το μωρο ΔΕΝ πρεπει να βαζει στο στομα του αλλες θηλες -τουλαχιστον μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια στις 40 μερες- γιατι μπορει να παθει συγχηση θηλων και να μην μπορει να θηλασει αποτελεσματικα..οι οδηγιες που σου εδωσε ειναι λαθος και δεν ειναι αναγκαιες..

 

βαζε το μωρο στο στηθος συνεχεια,διαβασε ορισμενα αρθρα που θα σου βαλω για να ενημερωθεις για το πως λειτουργει ο θηλασμος,εμπιστευσου το σωμα σου και προχωρα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου ειναι εγκληματικο να χαλας τον υπνο των μωρων!μην το κανεις νευρασθαινικο το παιδακι βρες καμια παιδιατρο φιλικη προς το θηλασμο!μην αγχωνεσαι εαν προσφερεις το στηθος σου καθε φορα που κλαει τοτε θα εχεις οσο γαλατακι χρειαζεται το μωρο σου δεν ισχυει το δεν εχω γαλα!το γαλα δεν μπορουμε να το μετρισουμε το θηλαστρο ειναι εχθρικο προς το στηθος και επισης δεν ειμαστε αποθηκες με γαλα δλδ το στηθος δεν ειναι πρησμενο και γεματο γαλα συνεχεια ο εγκεφαλος ενεργοποιειται απο το μωρο εχε στενη και ηρεμη επαφη με την μπεμπα και ολα θα πανε καλα!καντε μπανιο μαζι παρτην αγκαλια και νανουρισετ την!ο μονος δεικτης για το αν πανε ολα καλα ειναι το βαρος του μωρου!Εσυ πανω απο ολα ηρεμησε και προσπαθησε να χαρεις το μωρο σου και μην εχεις τυψεις αν δεν τα κανεις ολα σωστα το θεμα ειναι να ειστε και οι δυο ηρεμες!Παντως σου προτεινω να μην δινεις συμπληρωμα αλλα να δινεις το στηθος σου καθε φορα που ακους ουα!

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...