Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνοουρία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

κοριτσια εχω αρκετη διψα και συχνοουρια σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα μερικες μερες ειναι χειροτερα...το ζαχαρο μου βγαινει πολυ καλο στη γενικη ουρων: 72... Τα εχετε και εσεις αυτα τα συμπτωματα;

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρελή δίψα από την αρχή της εγκυμοσύνης!

Τους πρώτους μήνες έπινα περίπου 3 λίτρα τη μέρα(μέτραγα τα ποτήρια), τώρα το ελλάτωσα στα 2 λίτρα.

Και φυσικά τουαλέτα ανα ώρα περίπου(εκτός από τη νύχτα που πάω ανα 2,5 ώρες περίπου). Αφού πλέον σκέφτομαι ότι θα έχω εξασκηθεί στο νυχτερινό εγερτήριο για 9 μήνες και δε θα με ενοχλεί καθόλου όταν θα έρθει το μωρό και θα έχουμε αφυπνίσεις για τάισμα!

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια πίνω 1 1/2 λιτρο νερό στην δουλειά και 1 λίτρο όταν επιστρέφω σπίτι και μέχρι να κοιμηθώ. Κατα την διάρκεια του ύπνου θα χρειαστεί να πιω άλλο 1 λίτρο. Δυστυχώς το πιπι δεν το γλιτώνουμε.ΑΛΛΑ δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το νερό. Πρώτον ενυδατώνουμε τον οργανισμό μας και μειώνει τις πιθανότητες για ραγάδες. 2ον αποφεύγουμε με το νερό τον κίνδυνο της ουρολοιμωξης και τρίτον αποτοξινώμαστε. Οπότε δεν βαριέσαι .... ας πάμε και 5 φορές παραπάνω τουαλέτα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α...Κι εγώ μια από τα ίδια. Έχω βαρεθεί να πηγαίνω συνεχώς στην τουαλέτα. Έχω πάει σε όλες τις τουαλέτες των καφετεριών, των φιλικών σπιτιών, του γραφείου ακόμα και του θεάτρου που πήγα χθες. :lol::lol::lol: Και τη νύχτα ακόμα χειρότερα. Τόσο που θα με βρει ο άντρας μου να κοιμάμαι στην τουαλέτα καμιά μέρα, χι,χι.... :lol::lol: Όσο όμως για τη δίψα, δεν μπορώ να πω ότι διψάω πολύ. Υπάρχουν μέρες που πίνω πάνω από 2 λίτρα νερό και έχω φοβερή δίψα, αλλά υπάρχουν και μέρες που δεν μπορώ να πιω καθόλου. :roll:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω αυτό το θέμα με την δίψα όχι τόσο μα την συχνοουρία!

ειδικά μετά το φαγητό πίνω συνέχεια νερό και αριάνι!

επειδή δεν έχω κάνει ακόμα εξετάσεις φοβόμουν ότι έχω ζάχαρο!

δεν το ήξερα ότι είναι και η δίψα στα συμπτώματα εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σε αυτο τον τομεα ειμαι οπως πριν την εγκυμοσυνη :D , και στο νερο και στην τουαλετα. Το μονο θεματακι ειναι πως οταν ειναι να παω για πιπι...πρεπει να τρεξω αλλιως...θα εχουμε ατυχηματα!! :oops::oops::lol::lol: Δεν μπορω να κρατηθω καθολου!!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Διψάω και πίνω πολύ νερό αλλά τα βράδια αν πιώ την πάτησα...από τις καούρες :evil:

 

:?: Μήπως Eli σου δημιουργεί το φαγητό καούρες και όχι το νερό. Γιατί υποτίθεται ότι το Ph του νερού είναι ουδέτερο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τρώω τα βράδια...

 

Το στομάχι μου είναι πολύ πιεσμένο και ό,τι κι αν μπει μέσα φέρνει αυτό το αποτέλεσμα...

Ωχ καημενούλα Elli, δεν παρατήρησα το ticker σου.... πλησιάζει ο καιρός εε...? εκεί που είσαι θα έρθω....και φοβάμαι ότι και αέρα να ανασαίνω οι καούρες θα είναι πολλές. Εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου... :)

Link to comment
Share on other sites

εκεί που είσαι θα έρθω....και φοβάμαι ότι και αέρα να ανασαίνω οι καούρες θα είναι πολλές. :)

 

Μη φοβάσαι δεν είναι απαραίτητο να σου συμβει οπωσδήποτε...

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ από την αρχή είχα πάρα πολύ δίψα και γενικά πριν δεν έπινα και πολύ νερο, τώρα το ξεσκίζω και βέβαι από τουελέτα μερικές φορες και κάθε μισάωρο!!!! και τρέχοντας γιατί δεν κρατιέμαι και με το φτέρνισμα πολλές φορές μου φεύγουνε!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ επισκέπτομαι την τουαλέτα ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αλλά δεν διψάω... :roll:

 

δεν πίνω πολύ νερό, και πάλι η συχνοουρία είναι ανεξέλεγκτη!!!

ειδικά το βράδυ που κοιμάμαι, προσπαθώ να μην πιώ τίποτα 2 ώρες πριν πίσω.

Την περασμένη βδομάδα ένα βράδυ, σηκωνόμουν κάθε μια ώρα με το ρολόι.

στις 1.30, 2.25, 3.35,4.30, κλπ/

 

ανυποφορο!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μία απ'τα ίδια και εγώ..πριν την εγκυμοσύνη δεν έπινα καθόλου νερό αλλά τώρα πίνω σαν τρελλή.. μου έχει κάνει πάρα πολύ καλό γιατί πλέον δεν έχω καμία ενόχληση στα νεφρά που είχα προ εγκυμοσύνης και αυτό φυσικά οφείλεται στην συχνοουρία.το κακό είναι ότι το βράδυ είναι μαρτύριο αφού κάθε τρία τέταρτα σηκώνομαι για τουαλέτα :?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω κι εγώ το ίδιο μαρτύριο πέρναγα...6-7 φορές κάθε βράδυ πήγαινα στην τουαλέτα...όσο για το περπάτημα που έκανα κάθε μέρα έπρεπε να έχω κάνει στρατηγικό σχέδιο για τις στάσεις για τουαλέτα! Όσο για το νερό, ενω γενικά πίνω πολύ λίγο, τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης ο γιατρός με ανάγκασε να πίνω 3 λίτρα νερό τη μέρα γιατί έβρισκε λίγο το αμνιακό υγρό...κόντευα να εκραγώ!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω νερο επινα παντοτε αλλα αυτη η συχνουρια δεν παιζεται!!! Ειδικα τα βραδια υπηρξαν φορες που σηκώθηκα ανα 20λεπτο, παιζω τον παθιασμενο βρυκολακα της τουαλετας, δηλαδη οταν θα πιεζει το μωρο στο τελος της εγκυμοσυνης θα καθομαι μονιμα εκει????????

Link to comment
Share on other sites

...Κατί μου θυμίζει αυτό!!!

Και εγώ τρελή δίψα... και φυσικά σαν επακόλουθο τρελή συχνοουρία....

Πραγματικά πίνω νερο και το απολαμβάνω!!!! :lol:

 

και εγώ συμφωνώ αλλά δεν αισθάνεσαι ότι κάποιες φορές δεν το χορταίνεις??????????

εγώ υπάρχουν φορές που μπορώ να πιώ μισό λίτρο και βέβαια μετά αγκαλιάζω τη λεκάνη................................... :cry::wink::cry::wink::cry:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ..

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ!

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ.

ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΣΥΧΝΟΥΡΙΑ ΣΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ Π.Χ. ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ?

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΙΣ 25/11 ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΤΟΥΑΛΕΤΑ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΘΕΣ ΠΗΓΑ 14 ΦΟΡΕΣ :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ!!!ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΜΕΓΑΛΗ..

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός...ούτε όλες οι γυναίκες εχουν στην αρχή.. Εγω δεν ειχα καθόλου...Για πρωτη φορά καταλαβα τι σημαίνει στον ογδοο μήνα.Τώρα πάω καμία 15αρια φορές τη μέρα (κάθε ποτήρι νερό που πίνω στο δεκάλεπτο εχει φύγει!!) Αλλές κοπέλες το ζουν από την αρχή γιατί ξυπνάνε ακόμα και τη νύχτα. Παντως είναι όπως το περιγράφεις. Πολλές φορες τη μέρα από λίγο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...