Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Κι εγώ έτσι τα κάνω κ ιδιαίτερα με πιπεριά φλωρίνης είναι τέλεια!!

 

Αλλά έχω ένα πρόβλημα!! Εγώ δυστυχώς ακόμη κοτοπουλο κ μοσχάρι δεν τρώμε οπότε καταλήγουμε στο χοιρινό (εκτος από το κατσίκι) είτε σε κιμά, είτε σε μπρίζόλα, είτε σε μορφή σουβλάκι (για να ξεγελιόμαστε;))... Το θέμα μου είναι οτι βγαίνουν πάρα πολύ στεγνά:shock: έχετε καμμιά ιδέα?? Μέχρι πριν την αλλεργία το χοιρίνό δεν έμπαινε σπίτι μας κ δεν έχω εμπειρία...

 

Επίσης έχει φτιάξει καμία ζωμό χοιρινού?? Αν ναι τι κομμάτι ζητήσατε??

Me flωρίνης τα εκανα :)

 

Κοτόπουλο γιατί δεν τρωτε? Θεωρείται όσο ασφαλές όσο και το αρνί.

 

Μην τα ψηνεις στον αέρα ποτέ. Πάντα στο πάνω κάτω και όχι στην κάτω σχάρα όπως θα έπρεπε, αλλα στην μέση για να μην στεγνώνουν.

Όταν τα κάνεις στο γκριλ, το κόλπο είναι (νομίζω) να τα γυρνάς συχνα και να μην τα αφηνεις παρα πολύ ώρα. Εγώ γι αυτό ζητάω λεπτά κομμένες τις μπριζόλες.

 

Όταν τα κάνεις στο τηγάνι, θα βάζεις και νερό, θα βάλεις καπάκι και θα τα αφήνεις να σιγοβράσουν (το ματι στο 3-4) μεχρι να πιουν το ζουμί. Θα γίνουν πάρα πολύ μαλακές..θα δεις

 

Τέλος να προτιμάς του λαιμού τις μπριζόλες. Οι κόντρα πάντα στεγνώνουν πιο εύκολα (εκτός από τον τρόπο με το τηγάνι)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Me flωρίνης τα εκανα :)

 

Κοτόπουλο γιατί δεν τρωτε? Θεωρείται όσο ασφαλές όσο και το αρνί.

 

Μην τα ψηνεις στον αέρα ποτέ. Πάντα στο πάνω κάτω και όχι στην κάτω σχάρα όπως θα έπρεπε' date=' αλλα στην μέση για να μην στεγνώνουν.

Όταν τα κάνεις στο γκριλ, το κόλπο είναι (νομίζω) να τα γυρνάς συχνα και να μην τα αφηνεις παρα πολύ ώρα. Εγώ γι αυτό ζητάω λεπτά κομμένες τις μπριζόλες.

 

Όταν τα κάνεις στο τηγάνι, θα βάζεις και νερό, θα βάλεις καπάκι και θα τα αφήνεις να σιγοβράσουν (το ματι στο 3-4) μεχρι να πιουν το ζουμί. Θα γίνουν πάρα πολύ μαλακές..θα δεις

 

Τέλος να προτιμάς του λαιμού τις μπριζόλες. Οι κόντρα πάντα στεγνώνουν πιο εύκολα (εκτός από τον τρόπο με το τηγάνι)[/quote']

 

Ευχαριστω για τα tips θα εχουν άμεση εφαρμογή:mrgreen:

 

Κοτόπουλο= βλεννες δυστυχως:-( ( κ τρελαινεται η καημενη για την γεύση του, πιστευω θα τον καταιβαζε τον ζωμο ) σε κανένα μήνα θα ξανά δοκιμάσω... Πάμε κ με το Χρ. σταδιακά..( εγω πάντως όταν είχα φάει πριν 10 μερες περιπου κόκορα σε εστιατόριο ( είχαμε παραγγείλει ενα μενού πιάτων κ εκ των υστέρων κατάλαβα τι είχα πάρει :rolleyes: ) 3,4 μπουκιτσες βέβαια δεν την ενόχλησε καθολου )

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Aααα ξεχασα να σου πω για το κομματι του χοιρινού. Να πάρεις πόδι ή καλύτερα χεράκι και ακόμα καλύτερα από την πλευρά της γάμπας. Πάντως να έχει κόκκαλο σίγουρα! Και να τους ζητήσεις να σου το τεμαχίσουν σε μερίδες για να χρειαστεί και λιγότερο βράσιμο (στις 12 ώρες θα είσαι οκ με κομμένα κοκκαλα).

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aααα ξεχασα να σου πω για το κομματι του χοιρινού. Να πάρεις πόδι ή καλύτερα χεράκι και ακόμα καλύτερα από την πλευρά της γάμπας. Πάντως να έχει κόκκαλο σίγουρα! Και να τους ζητήσεις να σου το τεμαχίσουν σε μερίδες για να χρειαστεί και λιγότερο βράσιμο (στις 12 ώρες θα είσαι οκ με κομμένα κοκκαλα).

 

Εχεις φτιάξει δηλαδή?? Πως ήταν από γεύση??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω την πιο εύκολη συνταγή για πρωινό!!! Από το site που έβαλε η Zaharini!!:D

 

Banana pancakes

 

2 αυγά

1 πολύ ώριμη μπανάνα

λιγο coconut oil για το τηγάνι

 

Λιώνουμε την μπανάνα κ χτυπάμε μαζί με τα αυγά (εγώ για ευκολία τα βάζω όλα μαζί στο ραβδομπλέντερ).Ζεσταίνω το coconut oil στο τηγάνι σε μεσαία προς ψηλή θερμοκρασία. Παίρνω το μιγμα με κουταλιές της σουπας κ ψήνω στο τηγάνι.Οταν από κάτω πάρουν χρώμα τις γυρίζω να ψηθουν κ από την άλλη:D

 

Ψήνονται πάρα πολύ γρήγορα, δεν σπάνε κ φουσκώνουν σαν κανονικά pancakes!! Τρώγονται σκέτα, με μαρμελάδα( gaps legal), με μέλι, nut butter κ ότι θέλετε!!

,καταπληκτικη ιδεα

τα εφτιαξα μονο με κροκους ,βεβαια για να καλυφθει η γευση των αυγων καλυτερα θα ηταν να προσθεσω κανενα μυρωδικο

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/kanelomeni-kolokithosoupa.html

Τέλεια! Αντικατέστησα την κρέμα γάλακτος με κρέμα καρύδας και πρόσθεσα και φρέσκο τζίντζερ. Ο μικρός που είχε πολύ γκρίνια εκείνη την ημέρα μόλις μύρισε τη σούπα (που τη φτιάξαμε μαζί έχω να πω) δεν ξανα ακούστηκε μέχρι να αδειάσει το πιάτο.

την εφτιαξα χθες με ζωμο μοσχαρισιο ,χωρις κανελα ,με ελαιολαδο ,χωρις φυσικα ,κρεμα γαλακτος ,πεντανοστιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφω άλλη μία πανεύκολη συνταγή, πάλι από το healthyhomehappy..

 

ΥΛΙΚΑ 1κούπα ηλιόσπορους ή κολοκυθόσπορους

1κούπα σουσάμι

1κγ αλάτι θαλασσινό (εγώ έβαλα λιγότερο)

3σκελίδες σκόρδο (εγώ έβαλα βιολογικό αποξηραμένο <1κγ)

1/4 νερό φιλτραρισμένο

 

Βάζουμε στο μπλέντερ ή food processor τους σπόρους, το αλάτι κ το σκόρδο κ χτυπάμε για 2,3 λεπτά μέχρι να γίνουν αλεύρι. Μετά ρίχνουμε το σουσάμι κ χτυπάμε για δευτερόλεπτα ισα να ανακατευτουν. Τέλος προσθέτουμε σιγα σιγά το νερό μέχρι να γίνει μια μάζα.

Προθερμαίνουμε το φουρνο στους 175C κ σε ένα ταψί ανόιγουμε την ζύμη ανάμεσα σε 2 λαδοκολλες (όσο πιο λεπτο γίνεται)..Αφαιρούμε την πάνω λαδοκολλα κ χαράσουμε γραμμές (σχήμα για τα κρακεράκια). Ψήνουμε μέχρι να ροδίσει ελαφρώς κ όταν το βγάλουμε σπάμε με το χερί στις γραμμούλες.

 

Της κόρης μου της αρέσουν πολύ τα κριτσανιστά οπότε τα τιμάει ιδιαίτερα.. Επίσης είναι χορταστικά!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

κατερίνα είσαι μέσα στο μυαλό μου. Σκεπτόμουν τι θα μπορούσαμε να μασουλάμε τώρα που θα κόψουμε τα κριτσίνια.

 

Το κομμάτι του χοιρινού που προτάθηκε είναι αυτό που παίρνουμε για τον πατσά σωστά; (Άρα η γεύση θα φτιάξει και με σκορδοστούμπι; )

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γράφω άλλη μία πανεύκολη συνταγή, πάλι από το healthyhomehappy..

 

ΥΛΙΚΑ 1κούπα ηλιόσπορους ή κολοκυθόσπορους

1κούπα σουσάμι

1κγ αλάτι θαλασσινό (εγώ έβαλα λιγότερο)

3σκελίδες σκόρδο (εγώ έβαλα βιολογικό αποξηραμένο <1κγ)

1/4 νερό φιλτραρισμένο

 

Βάζουμε στο μπλέντερ ή food processor τους σπόρους, το αλάτι κ το σκόρδο κ χτυπάμε για 2,3 λεπτά μέχρι να γίνουν αλεύρι. Μετά ρίχνουμε το σουσάμι κ χτυπάμε για δευτερόλεπτα ισα να ανακατευτουν. Τέλος προσθέτουμε σιγα σιγά το νερό μέχρι να γίνει μια μάζα.

Προθερμαίνουμε το φουρνο στους 175C κ σε ένα ταψί ανόιγουμε την ζύμη ανάμεσα σε 2 λαδοκολλες (όσο πιο λεπτο γίνεται)..Αφαιρούμε την πάνω λαδοκολλα κ χαράσουμε γραμμές (σχήμα για τα κρακεράκια). Ψήνουμε μέχρι να ροδίσει ελαφρώς κ όταν το βγάλουμε σπάμε με το χερί στις γραμμούλες.

 

Της κόρης μου της αρέσουν πολύ τα κριτσανιστά οπότε τα τιμάει ιδιαίτερα.. Επίσης είναι χορταστικά!

 

Καλά μιλάμε, ΘΕΑ!!!!!!!

Ούτε μπορούσα να φανταστώ τόσες πολλές εναλλακτικές λύσεις φαγητού μέσα στην gaps. Μου δίνετε κουράγιο.

(Αμάν αυτό το βιβλίο ακόμη να έρθει, λες και το έστειλαν από τον Άρη).

 

Κορίτσια για το τουρσί, αλάτι νερό και τα λαχανικά, το έκανα σωστά ή θα έπρεπε να βάλω και τίποτα άλλο;

 

Ξύδι από σταφύλια επιτρέπεται ή μόνο μηλόξιδο;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινούλα έχεις μουλιάσει και αποξηράνει τους σπόρους πρώτα;

Έχω αποξηραμένους ηλιόσπορους και κολοκυθόσπορους, αλλά όχι σουσάμι.

 

Δεν μπορούμε άραγε να τα κάνουμε και στο σχήμα κριτσινιού; Σκέφτομαι ότι ίσως η κόρη μου να τα τρώει πιο εύκολα έτσι...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για το τουρσί, αλάτι νερό και τα λαχανικά, το έκανα σωστά ή θα έπρεπε να βάλω και τίποτα άλλο;

 

Κανονικά το λάχανο τουρσί δεν θέλει νερό, κατεβάζει το δικό του ζουμί.

 

Ξύδι από σταφύλια επιτρέπεται ή μόνο μηλόξιδο;

Δεν θυμάμαι, κοίταξε τη λίστα, αλλά ξέρω σίγουρα ότι μπαλσάμικο δεν επιτρέπεται.

Μόνο μηλόξυδο χρησιμοποιώ στις σαλάτες εδώ και χρόνια, και κάποιες φορές μπαλσάμικο :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφω άλλη μία πανεύκολη συνταγή, πάλι από το healthyhomehappy..

 

ΥΛΙΚΑ 1κούπα ηλιόσπορους ή κολοκυθόσπορους

1κούπα σουσάμι

1κγ αλάτι θαλασσινό (εγώ έβαλα λιγότερο)

3σκελίδες σκόρδο (εγώ έβαλα βιολογικό αποξηραμένο <1κγ)

1/4 νερό φιλτραρισμένο

 

Βάζουμε στο μπλέντερ ή food processor τους σπόρους, το αλάτι κ το σκόρδο κ χτυπάμε για 2,3 λεπτά μέχρι να γίνουν αλεύρι. Μετά ρίχνουμε το σουσάμι κ χτυπάμε για δευτερόλεπτα ισα να ανακατευτουν. Τέλος προσθέτουμε σιγα σιγά το νερό μέχρι να γίνει μια μάζα.

Προθερμαίνουμε το φουρνο στους 175C κ σε ένα ταψί ανόιγουμε την ζύμη ανάμεσα σε 2 λαδοκολλες (όσο πιο λεπτο γίνεται)..Αφαιρούμε την πάνω λαδοκολλα κ χαράσουμε γραμμές (σχήμα για τα κρακεράκια). Ψήνουμε μέχρι να ροδίσει ελαφρώς κ όταν το βγάλουμε σπάμε με το χερί στις γραμμούλες.

 

Της κόρης μου της αρέσουν πολύ τα κριτσανιστά οπότε τα τιμάει ιδιαίτερα.. Επίσης είναι χορταστικά!

 

παιδια οι σποροι και οι καρποι δε χανουν τα ωφελιμα συστατικα αν τους βαλεις στο φουρνο στους 175?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ιδανικά θα πρέπει να τα αφυδατώσουμε σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία, αλλά θα πάρει ώρες...

Πάντως η περιεκτικότητά τους σε πρωτεϊνη δεν αλλοιώνεται, αλλά καταστρέφονται τα ένζυμα και σε μεγάλο βαθμό τα έλαια τους.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εδώ θέλουμε να τρώμε κιόλας!!! Παίρνουμε τα θρεπτικά κ από άλλα τροφιμα!!;) Πεινάς κ θες κάτι να σε κρατήσεις για λίγο...τσιμπάς κάτι, οπως κ με τα muffins, τα pancakes κλπ.. όλα με υψηλη θερμοκρασία καταστρέφονται αλλά δεν μπορούμε να τα τρώμε όλα ωμά...

 

Συγκεκριμένα δυο φορές που τα έφτιαξα δεν τα μουλιασα...Βασικά την πρώτη φορά που τα έκανα το σκέφτηκα εκ των υστέρων κ είπα θα της δώσω κ βλεπουμε ..κ όντως δεν την πείραξε καθόλου...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις φτιάξει δηλαδή?? Πως ήταν από γεύση??

Οχι δεν εχω κανει ακομα απο χοιρινό, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω όπως σου είπα. Το κόλπο είναι στο κοκκαλο και να είναι σπασμένο.

 

Σημερα κάνω ζωμό από κατσίκι. Θα σας πω εντυπωσεις αύριο

 

ΥΛΙΚΑ 1κούπα ηλιόσπορους ή κολοκυθόσπορους

1κούπα σουσάμι

1κγ αλάτι θαλασσινό (εγώ έβαλα λιγότερο)

3σκελίδες σκόρδο (εγώ έβαλα βιολογικό αποξηραμένο <1κγ)

1/4 νερό φιλτραρισμένο

 

Μην με κοροιδεψετε :oops: αλλά όταν λέμε ηλιοσπορους ή κολοκυθοσπορους, εννοούμε τους σπόρους μαζί με το τσόφλι και όχι το μέσα, ε?

 

Κατερίνα περιττό να σου πω ότι ήδη τα λιγουρεύομαι!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα το πρώτο μου whey kai cream cheese όπως λέει εδώ

http://nourishedandnurtured.blogspot.com/2011/06/how-to-make-whey-and-cream-cheese-from.html

Εγώ χρησιμοποιησσα το κόσκινο που έχω για το αλεύρι και μία καθαρή πετσέτα κουζίνας πολύ λεπτή. Αλήθεια έχει βρει καμία σας τουλπανι και από πού?

Ρώτησα τον άντρα μου να μου το περιγράψει και μου είπε ότι είναι σχεδόν ίδιο με το Φιλαδελφεια! Ανυπομονούσε να το εξαφανίσει!

 

Σημερα το έδωσα στην μεγαλη μαζί με το σπάνακι και κοτόπουλο που έφτιαξα για μεσημερι, για αλλαγή λίγο από την παρμεζάνα που έτρωγε τελευταία

 

 

Παραθέτω και την συνταγή για να είναι πιο εύκαιρη:

 

Place the strainer or colander over a glass bowl. Line the strainer with a dish towel or cloth napkin. Make sure none of the cloth is hanging outside of the strainer; otherwise, some whey will drip out of the bowl.

 

Pour the raw milk (which has already separated), milk kefir, or yogurt into the cloth. Allow to sit at room temperature for about 4-8 hours. As it sits, the whey will drip out of the cloth and into the bowl. Then push the cloth closed over the top and move it all to the fridge. Let sit overnight.

 

In the morning, you'll find cream cheese in the cloth and whey in the bowl. Store the whey and cream cheese in glass containers in the refrigerator. The whey will keep for about 6 months, and the cream cheese will keep for about 1 month

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει ακομα απο χοιρινό' date=' αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω όπως σου είπα. Το κόλπο είναι στο κοκκαλο και να είναι σπασμένο.

 

Σημερα κάνω ζωμό από κατσίκι. Θα σας πω εντυπωσεις αύριο

 

 

 

Μην με κοροιδεψετε :oops: αλλά όταν λέμε ηλιοσπορους ή κολοκυθοσπορους, εννοούμε τους σπόρους μαζί με το τσόφλι και όχι το μέσα, ε?

 

Κατερίνα περιττό να σου πω ότι ήδη τα λιγουρεύομαι![/quote']

 

Xωρις το τσοφλι:cool:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Fairy's momΡίξε κ μια ματιά αν μπορείς στο άλλο θέμα της gaps εσυ που κάνεις κ ομοιο να μου πεις σε μία ερωτηση..

 

Έλεγα να σου απαντήσω το πρωί και ξέχασα...

Εγώ δίνω όμοιο και προβιοτικά στο γιο μου τα πρωινά, τα δίνω και τα δύο μαζί πριν το πρωινό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θυμάμαι, κοίταξε τη λίστα, αλλά ξέρω σίγουρα ότι μπαλσάμικο δεν επιτρέπεται.

:(

 

Υποθέτω ότι μιλάς για κάποια λίστα από το βιβλίο της Κάμπελ....Μμμμ δεν έχει έρθει ακόμη.

 

Πάντως το μπαλσάμικο ίσως να έχει ζάχαρη για αυτό να απαγορεύεται. Το κανονικό από τα σταφύλια το φτιάχνουμε εμείς και δεν έχει πρόσθετα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το λάχανο τουρσί δεν θέλει νερό, κατεβάζει το δικό του ζουμί.:(

Δηλαδή βλακεία έκανα, εεε;;;; Έβαλα λάχανο, καρότο και μπρόκολο. Τι να κάνω τώρα; Να σουρώσω το νερό;

Απαντήστε μου βρε κορίτσια γιατί είναι κρίμα να πάει χαμένο.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι μιλάς για κάποια λίστα από το βιβλίο της Κάμπελ....Μμμμ δεν έχει έρθει ακόμη.

 

Πάντως το μπαλσάμικο ίσως να έχει ζάχαρη για αυτό να απαγορεύεται. Το κανονικό από τα σταφύλια το φτιάχνουμε εμείς και δεν έχει πρόσθετα.

 

Μόνο το μπαλσάμικο απαγορεύεται από ότι βλέπω στη λίστα..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να σου απαντήσω το πρωί και ξέχασα...

Εγώ δίνω όμοιο και προβιοτικά στο γιο μου τα πρωινά, τα δίνω και τα δύο μαζί πριν το πρωινό.

 

Ταυτόχρονα δηλαδή λες πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα για την δράση του όμοιο?

 

Γιατί έτσι είναι πιο εύκολο..:roll:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Για το τουρσί καμιά ιδέα;

 

Κανονικά το λαχανο θα βγάλει πολλά υγρά αν του ριξεις το αλάτι κ το ζυμώσεις λιγάκι...αλλα στο βιβλιο λέει πως αν δεν ειναι πολυ ζουμερο μπορεις να προσθέσεις λιγο νεράκι για να το καλύψεις..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...