Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΕΣ ΩΡΕΣ-ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες ! Γενναω την παρασκευη με καισαρικη γιατι η μπεμπουλα δεν γυρισε δυστυχως εμεινε με το κεφαλι επανω !!!

 

Στην εισαγωγη θα ζητησω να με βαλουν σε δωματιο με rooming in στο μητερα,οποτε θα μπορω να ελεγχω τι δινεται στο μωρο !

Σκοπος μου ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος κ παρακαλαω κ ευχομαι να τα καταφερω !

Εχω διαβασει ομως οτι τις πρωτες 3 ημερες η ποσοτητα ειναι ελαχιστη ! μια κουταλια της σουπας ας πουμε ! ετσι μου εχουν πει κιολας !

ειναι αρκετη αυτη η ποσοτητα για το μωρακι ???

εγω θα το βαζω συνεχεια στο στηθος ακομα κ εαν αυτο δεν βγαζει ποσοτητα η δεν βγαζει καθολου ??? κ οταν θα γκρινιαζει ας πουμε γιατι θα πειναει... κ το βαλω στο στηθος αλλα γαλα δεν βγαινει.... τι θα κανω ? το βαζω κ αρκει να πιπιλαει η ζηταω κατι ? δεν ειμαι σιγουρη οτι οι μαιες θα βοηθησουν αρκετα !

νιωθω ανασφαλεια κ φοβαμαι μην αρχισω να ακουω (που θα ακουσω δλδ) οτι αφηνω το παιδι νηστικο!

 

αχ ειλικρινα βοηθηστε με !!!

 

ολη μου η αγωνια για την ωρα ειναι αυτες οι 3 μερες που το γαλα ειναι ακομα μηδαμινο !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα καλή μου!!Η φύση τα έχει προβλέψει όλα!!!Καλό είναι να βάλεις την μπέμπα στο στήθος όσο πιο σύντομα γίνεται από την γέννησή της και αν πιάσει την θηλή,δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα!!!Δεν πρόκειται να πεινάσει η μικρούλα σου,το ελάχιστο πρωτόγαλα που παράγει το στήθος στην αρχή,φτάνει και περισσεύει!Αυτό που σε συμβουλεύω είναι να ενημερωθείς όσο το δυνατόν πιο πολύ για τη σωστή τοποθέτηση βρέφους στο στήθος για να μην σου πληγώσει τις θηλές.Όταν κλαίει θα την βάζεις στο στήθος για όσο θέλει και δεν θα την αφήνεις νηστική πάνω από 3-4 ώρες γιατί τα μωράκια τις πρώτες μέρες κοιμούνται πολύύύύύύ....Καλή επιτυχία και με το καλό!!!!:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες ! Γενναω την παρασκευη με καισαρικη γιατι η μπεμπουλα δεν γυρισε δυστυχως εμεινε με το κεφαλι επανω !!!

 

Στην εισαγωγη θα ζητησω να με βαλουν σε δωματιο με rooming in στο μητερα,οποτε θα μπορω να ελεγχω τι δινεται στο μωρο !

Σκοπος μου ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος κ παρακαλαω κ ευχομαι να τα καταφερω !

Εχω διαβασει ομως οτι τις πρωτες 3 ημερες η ποσοτητα ειναι ελαχιστη ! μια κουταλια της σουπας ας πουμε ! ετσι μου εχουν πει κιολας !

ειναι αρκετη αυτη η ποσοτητα για το μωρακι ???

εγω θα το βαζω συνεχεια στο στηθος ακομα κ εαν αυτο δεν βγαζει ποσοτητα η δεν βγαζει καθολου ??? κ οταν θα γκρινιαζει ας πουμε γιατι θα πειναει... κ το βαλω στο στηθος αλλα γαλα δεν βγαινει.... τι θα κανω ? το βαζω κ αρκει να πιπιλαει η ζηταω κατι ? δεν ειμαι σιγουρη οτι οι μαιες θα βοηθησουν αρκετα !

νιωθω ανασφαλεια κ φοβαμαι μην αρχισω να ακουω (που θα ακουσω δλδ) οτι αφηνω το παιδι νηστικο!

 

αχ ειλικρινα βοηθηστε με !!!

 

ολη μου η αγωνια για την ωρα ειναι αυτες οι 3 μερες που το γαλα ειναι ακομα μηδαμινο !!!

 

Με το καλό το μωράκι σου! Το γάλα θα είναι αυτό ακριβώς που θα χρειάζεται το μωρό! Μπορείς να θηλάσεις αποκλειστικά ακόμα και τις πρώτες μέρες.Θα βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε το βλέπεις ανήσυχο, αλλά αν νιώθεις τις θηλές σου να σε ένοχλούν (σε εμένα τουλάχιστον και στα 2 παιδάκια μου τις πρώτες μέρες πονόυσαν λίγο στην αρχή) τότε να το βγάζεις από το στήθος και να το βάζεις στο άλλο. Στην αρχή θα κοιμάται πολύ το μωράκι και όταν θα είναι ανήσυχο με το που θα το βάζεις στο στήθος θα ηρεμεί.Αν βλέπεις ότι αποκοιμιέται μπορεις να του κουνάς λίγο το αφτάκι ή να του ΄χαιδεύεις το ποδαράκι για να συνεχίζει!!!Μπορεί να χρειαστεί να το ταίζεις και κάθε μία ώρα, μην κοιτάς το ρολόι!Αλλά να μην αφήνεις πα΄νω από 3 ώρες να περάσουν χωρίς να φάει.Αυτές είναι πρακτικές συμβουλές από τα 2 παιδιά που θήλασα (τη μπεμπα μου τη θηλάζω ακόμα!).¨ολα να πάνε όπως τα ονειρεύεσαι σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις !

Να χαιρεστε τα παιδακια σας !!!

 

Αννουλα μου νομιζω πως απο τα βιντεο που εχω δει εχω καταλαβει πιο ειναι το σημειο που πρεπει να πιπιλαει το νινακι ! Οποτε μενει να το εφαρμοσω κιολας !!!

Elenanikou σε καμια περιπτωση δεν εχω σκοπο να κοιταζω ρολοι κλτ ! με ενδιαφερει μονο να τα καταφερω κ αυτο θα γινει αν βαζω το νινι συχνα στο στηθος σωστα ??

Παρ'ολα αυτα δε νιωθω τοσο φοβισμενη για το μετα αλλα γι αυτες τις 3 μερες ! εκει ειναι που κολλαω κ σκεφτομαι διαφορα ! ελπιζω μονο να καταλαβω οτι το κανω σωστα !!

 

Ανυπομονω να ερθει η μερα να τα ζησω οοοοοολα !!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σου πω για την σωστή τοποθέτηση βρέφους στο στήθος,είναι να φροντίσεις το μικρό σου να πιάνει όλη ή όσο το δυνατόν περισσότερο την θηλαία άλω (το σκούρο σημείο γύρω από τη θηλή).Εύχομαι να είσαι τυχερή και να σε βοηθήσουν και οι μαίες!Πάντως να μην δεχτείς ξένο γάλα με τίποτα!!Αν δοκιμάσει μπιμπερό,μετά θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για τον θηλασμό!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!

οχι απο προσωπικη εμπειρια...γιατι μανουλιτσα θα γινω αρχες Σεπτεμβρίου,αλλα απο γνωστές και φίλες μου...εχουν κανει το εξής...και εδω στην Ελλαδα αλλα και συγκεκριμενα στο Μιλανο που εχω αλλη μια φίλη.Την πρωτη μερα αφήνουν το μωρό νυστηκο....γιατι δεν βγαζουν ουτε ποσοτητα ουτε καλη ποιοτητα γαλατος απο την πρωτη μερα ...και με αποφαση του παιδιατρου εδω στην Ελλαδα αλλα και στο Μιλανο το κανει απο μονο του το νοσοκομειο...αφηνουν το μωρακι την πρωτη μερα νυστικο..ναι,σου λεει η φυση ξερει..ποτε θα κατεβασει γαλα η μανα???την δευτερη..τοτε την δευτερη θα φαει...και αυτο γιατι δεν θελου να δοκιμασει στην αρχη το "ξενο" και οχι το μητρικο...αν δεν υπηρχε το "ξενο" τι θα γινοτανε???τιποτα....οποτε μην σε ανυσηχει καθολου....

και εγω μπορω να πω οτι ξαφνιαστικα πολυ οταν το ακουσα...αλλα συζητηση στην συζητηση ειδα οτι γινετε...

Στο δε Μιλανο ειναι η αδερφη μιας φιλης μου που γεννησε πριν 10 μερες και μο το ελεγε...εκει δεν ρωτανε το κανουνε απο μονοι τους στο νοσοκομειο....ολα καλα θα πανε....ολες τα καταφερνουν εμεις δεν θα μπορεσουμε???χιχιχιχ!!!!

Ερωτηση...επειδη και εγω στο Μητερα θα γεννησω...τι ειναι το rooming in???

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινουν ολα οπως τα ονειρευεσαι και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Αυτο που εχω να πω ειναι πως με την καισαρικη την πρωτη μερα δεν θα μπορεις να σηκωθεις.Ποιος θα το φροντιζει το μωρακι σου?Εγω γεννησα με καισαρικη πριν 5 μηνες σχεδον.Φαντασου οτι την τριτη μερα ειμουν σπιτι.Παρ'ολα αυτα την πρωτη μερα δεν μπορεσα να την περιποιηθω την μπουμπουκα μου και την εδωσα μεσα στα νεογνα.Κατι ακομα που εχω να πω ειναι πως καλα θα κανεις τις ωρες επισκεπτηριου να το δινεις το μωρακι σου για καλο και για κακο.Μη πλακωνουν ολοι εκει και το εχεις στο δωματιο λεχουδι πραμα.Τελος για το γαλα μην αγχωνεσαι.Κι εγω ηθελα αποκλειστικο θηλασμο αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα.Την αφησα την καημενη 8 ωρες νηστικια γιατι δεν ηθελα να παρει ξενο γαλα μεχρι που ειδα κι αποειδα και τελικα της εδωσα ξενο γιατι δεν γινοταν.Εμενα το γαλα μου κατεβηκε 5 μερα!!!!Να το βαζεις το μωρακι σου απο την πρωτη στιγμη στο στηθος για να μαθαινει αλλα συνηθως στην καισαρικη αργει το γαλα.Παντως η δικια μου και με το ξενο μια χαρα κοριτσαρα γινεται.......και πανω απο τα ανωτερα ορια στο υψος ειναι και στα κιλα της μια χαρα.....με το καλο και παλι το μωρακι σου....:-P

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες ! Γενναω την παρασκευη με καισαρικη γιατι η μπεμπουλα δεν γυρισε δυστυχως εμεινε με το κεφαλι επανω !!!

 

Στην εισαγωγη θα ζητησω να με βαλουν σε δωματιο με rooming in στο μητερα,οποτε θα μπορω να ελεγχω τι δινεται στο μωρο !

Σκοπος μου ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος κ παρακαλαω κ ευχομαι να τα καταφερω !

Εχω διαβασει ομως οτι τις πρωτες 3 ημερες η ποσοτητα ειναι ελαχιστη ! μια κουταλια της σουπας ας πουμε ! ετσι μου εχουν πει κιολας !

ειναι αρκετη αυτη η ποσοτητα για το μωρακι ???

εγω θα το βαζω συνεχεια στο στηθος ακομα κ εαν αυτο δεν βγαζει ποσοτητα η δεν βγαζει καθολου ??? κ οταν θα γκρινιαζει ας πουμε γιατι θα πειναει... κ το βαλω στο στηθος αλλα γαλα δεν βγαινει.... τι θα κανω ? το βαζω κ αρκει να πιπιλαει η ζηταω κατι ? δεν ειμαι σιγουρη οτι οι μαιες θα βοηθησουν αρκετα !

νιωθω ανασφαλεια κ φοβαμαι μην αρχισω να ακουω (που θα ακουσω δλδ) οτι αφηνω το παιδι νηστικο!

 

αχ ειλικρινα βοηθηστε με !!!

 

ολη μου η αγωνια για την ωρα ειναι αυτες οι 3 μερες που το γαλα ειναι ακομα μηδαμινο !!!

 

Γειά σου και από μένα.

Εγώ γέννησα στο μητέρα πριν 3 περίπου χρόνια, το δεύτερο μωράκι μου. 2750. Το είχα στο δωμάτιο συνεχώς, δεν του έδωσα σταγόνα ξένο, ήταν όλα μια χαρά, να σου πω την αλήθεια, το βάρος που έχασε ήταν στα επιτρεπτά όρια. Είναι καλό να το βάζεις συνέχεια στο στήθος, να το έχεις πολύ αγκαλιά, και όλα θα πάνε τέλεια. ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ!!!το στομαχάκι τους είναι πάρα πολύ μικρό και χωράει αυτό που έχεις και μόνο. Μην ακούς κανέναν. Επίσης βασικό ειναι να τοποθετήσεις το μωρό σωστά στο στήθος για να μην ταλαιπωρηθείς. Να δεις βίντεο και φωτό για σωστή τοποθέτηση. Όλα θα πάνε τέλεια. Με το καλό να το υποδεχτείς

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να γινουν ολα οπως τα ονειρευεσαι και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.Αυτο που εχω να πω ειναι πως με την καισαρικη την πρωτη μερα δεν θα μπορεις να σηκωθεις.Ποιος θα το φροντιζει το μωρακι σου?Εγω γεννησα με καισαρικη πριν 5 μηνες σχεδον.Φαντασου οτι την τριτη μερα ειμουν σπιτι.Παρ'ολα αυτα την πρωτη μερα δεν μπορεσα να την περιποιηθω την μπουμπουκα μου και την εδωσα μεσα στα νεογνα.Κατι ακομα που εχω να πω ειναι πως καλα θα κανεις τις ωρες επισκεπτηριου να το δινεις το μωρακι σου για καλο και για κακο.Μη πλακωνουν ολοι εκει και το εχεις στο δωματιο λεχουδι πραμα.Τελος για το γαλα μην αγχωνεσαι.Κι εγω ηθελα αποκλειστικο θηλασμο αλλα δυστηχως δεν τα καταφερα.Την αφησα την καημενη 8 ωρες νηστικια γιατι δεν ηθελα να παρει ξενο γαλα μεχρι που ειδα κι αποειδα και τελικα της εδωσα ξενο γιατι δεν γινοταν.Εμενα το γαλα μου κατεβηκε 5 μερα!!!!Να το βαζεις το μωρακι σου απο την πρωτη στιγμη στο στηθος για να μαθαινει αλλα συνηθως στην καισαρικη αργει το γαλα.Παντως η δικια μου και με το ξενο μια χαρα κοριτσαρα γινεται.......και πανω απο τα ανωτερα ορια στο υψος ειναι και στα κιλα της μια χαρα.....με το καλο και παλι το μωρακι σου....:-P

 

 

την πρώτη μέρα δεν θα μπορείς να σηκωθείς, όντως, αλλά να έχεις κάποιον μαζί σου να σε βοηθάει. Και οι μαίες είναι πολύ πρόθυμες. ΤΟ μωρό αν λερωθεί το αλλάζουν οι κοπέλες, εντάξει εγώ το δεύτερο το άλλαζα από ένα σημείο και μετά μόνη μου αλλά είχα εξοικιωθεί. Μη δώσεις μπουκάλι στο μαιευτήριο΄, είναι η ευκαιρία σου. Τα δύσκολα είναι στο σπίτι....καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

οχι απο προσωπικη εμπειρια...γιατι μανουλιτσα θα γινω αρχες Σεπτεμβρίου,αλλα απο γνωστές και φίλες μου...εχουν κανει το εξής...και εδω στην Ελλαδα αλλα και συγκεκριμενα στο Μιλανο που εχω αλλη μια φίλη.Την πρωτη μερα αφήνουν το μωρό νυστηκο....γιατι δεν βγαζουν ουτε ποσοτητα ουτε καλη ποιοτητα γαλατος απο την πρωτη μερα ...και με αποφαση του παιδιατρου εδω στην Ελλαδα αλλα και στο Μιλανο το κανει απο μονο του το νοσοκομειο...αφηνουν το μωρακι την πρωτη μερα νυστικο..ναι,σου λεει η φυση ξερει..ποτε θα κατεβασει γαλα η μανα???την δευτερη..τοτε την δευτερη θα φαει...και αυτο γιατι δεν θελου να δοκιμασει στην αρχη το "ξενο" και οχι το μητρικο...αν δεν υπηρχε το "ξενο" τι θα γινοτανε???τιποτα....οποτε μην σε ανυσηχει καθολου....

και εγω μπορω να πω οτι ξαφνιαστικα πολυ οταν το ακουσα...αλλα συζητηση στην συζητηση ειδα οτι γινετε...

Στο δε Μιλανο ειναι η αδερφη μιας φιλης μου που γεννησε πριν 10 μερες και μο το ελεγε...εκει δεν ρωτανε το κανουνε απο μονοι τους στο νοσοκομειο....ολα καλα θα πανε....ολες τα καταφερνουν εμεις δεν θα μπορεσουμε???χιχιχιχ!!!!

Ερωτηση...επειδη και εγω στο Μητερα θα γεννησω...τι ειναι το rooming in???

 

 

Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ! Με την απομάκρυνση του πλακούντα, δηλαδή με το που θα τελειώσει ο τοκετός, κατεβαίνει το πρωτόγαλα (πύαρ). Το πύαρ είναι πολύ λίγο γιατί τόσο χρειάζεται το μωρό: στην αρχή η ποσότητα που μπορεί να πιει ένα μωρό είναι όση ένα ζάρι* περίπου!

Άρα το πρωτόγαλα που είναι λίγες σταγόνες πάνε από το στήθος στο στόμα του μωρού και μπορεί να μην το δούμε καν. Το μωρό δεν μένει νηστικό, αρκεί να θηλάζει όσο και όποτε θέλει.

 

Το πύαρ είναι υψηλής σημασίας πρώτη τροφή για το βρέφος καθώς πέρα από το ότι είναι η καταλληλότερη τροφή για το νέο ανθρωπάκι, μεταφέρει ένζυμα, ορμόνες κλπ. άμεσα αξιοποιήσιμα από τον οργανισμό του μωρού, που δεν μπορεί ακόμα να τα παράξει το ίδιο! Όχι απλά δεν μιλάμε για "κακής ποιότητας" γάλα, αντίθετα μιλάμε για πολύτιμη τροφή, αναντικατάστατη για τον άνθρωπο! *Σε μία σταγόνα μητρικού γάλακτος υπάρχουν 4.000 ζωντανά κύτταρα!

 

Τέλος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κακής ποιότητας γάλα, από καμμία μητέρα, για κανένα λόγο και από καμμία διατροφή, ακόμα και ελλιπέστατη!

 

Επίσης, δυστυχώς στην Ελλάδα, οι κλινικές και οι παιδίατροι χρησιμοποιούν το "επιχείρημα" της πείνας και του ότι το μωρό θα μείνει δήθεν νηστικό ως μέσο πίεσης προς τη λεχώνα για να δώσει/δώσουν ξένο γάλα και να μην θηλάσει ή να θηλάσει για ...χόμπυ (λίγες φορές την ημέρα και στα πεταχτά)...

 

Μακάρι στην Ελλάδα οι παιδίατροι να ήταν τόσο μη παρεμβατικοί όσο περιγράφεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ ολες σας για τις απαντησεις κ τη βοηθεια !

 

Δεν θελω σε καμια περιπτωση να δωσω ξενο... γι αυο κ παλευω να μαθω διαφορα σε σχεση με το τι ικανοποιει το μωρο τα πρωτα 24ωρα που η ποσοτητα ειναι λιγη !!!

Απ οτι καταλαβαινω ολες μου λετε οτι ειναι αρκετο για το μωρο αρα δεν υπαρχει θεμα !

εγω σαφως θα το βαζω συχνα στο στηθος ασχετα αν δεν καταλαβαινω αν βγαινει κατι απο κει ! σημασια εχει οπως λετε να μπαινει το μωρο στο στηθος !!!!;) Αρα θα ''δουλεψουν οι αδενες'' κ καποια στιγμη θα κατεβει το γαλα !

 

Το μωρο θα το εχω διπλα μου φανταζομαι οτι ειδικα την πρωτη μερα δεν θα μπορω να κανω τιποτα αλλα θα τα κανει η μαμα μου που θα ειναι μαζι μου ! μου αρκει να μπορουν να μου το δινουν κ να το βαζω στο στηθος μου !!!!

Οποτε αυτο το σταδιο το ξεπερναμε !!!!

 

Σημερα μιλουσα με μια φιλη κ μου ειπε το εξης ! αν εχει ικτερο δεν κανει το μητρικο γαλα ! Γιατι εγω εχω διαβασει το αντιθετο ????? τι ισχυει τελικα μανουλες?

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

οχι απο προσωπικη εμπειρια...γιατι μανουλιτσα θα γινω αρχες Σεπτεμβρίου,αλλα απο γνωστές και φίλες μου...εχουν κανει το εξής...και εδω στην Ελλαδα αλλα και συγκεκριμενα στο Μιλανο που εχω αλλη μια φίλη.Την πρωτη μερα αφήνουν το μωρό νυστηκο....γιατι δεν βγαζουν ουτε ποσοτητα ουτε καλη ποιοτητα γαλατος απο την πρωτη μερα ...και με αποφαση του παιδιατρου εδω στην Ελλαδα αλλα και στο Μιλανο το κανει απο μονο του το νοσοκομειο...αφηνουν το μωρακι την πρωτη μερα νυστικο..ναι,σου λεει η φυση ξερει..ποτε θα κατεβασει γαλα η μανα???την δευτερη..τοτε την δευτερη θα φαει...και αυτο γιατι δεν θελου να δοκιμασει στην αρχη το "ξενο" και οχι το μητρικο...αν δεν υπηρχε το "ξενο" τι θα γινοτανε???τιποτα....οποτε μην σε ανυσηχει καθολου....

και εγω μπορω να πω οτι ξαφνιαστικα πολυ οταν το ακουσα...αλλα συζητηση στην συζητηση ειδα οτι γινετε...

Στο δε Μιλανο ειναι η αδερφη μιας φιλης μου που γεννησε πριν 10 μερες και μο το ελεγε...εκει δεν ρωτανε το κανουνε απο μονοι τους στο νοσοκομειο....ολα καλα θα πανε....ολες τα καταφερνουν εμεις δεν θα μπορεσουμε???χιχιχιχ!!!!

Ερωτηση...επειδη και εγω στο Μητερα θα γεννησω...τι ειναι το rooming in???

 

δεν γνωριζω κ πολλα οπως αλλες κοπελες εδω μεσα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το πρωτογαλα ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ !

Οσο για το rooming in ειναι απλα τα δωματια που μπορεις να εχεις διπλα σου το μωρακι σου ολο το 24ωρο ! εκει μπορεις να καταφερεις σιγουρα αποκλειστικο θηλασμο να εξικοιωθεις αμεσα κ να μη σου πεσουν βουνο στο σπιτι !!!:wink::wink::wink::wink:

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον ικτερο σου το είπε γιατί για να πέσει χρειάζεται πολλά υγρά και επειδή η ποσότητα του μητρικού γάλακτος είναι μικρή τις πρώτες μέρες συμβουλεύουν να δώσεις συμπλήρωμα. Αλλά δεν είναι απαραίτητο γιατί στο μαιευτήριο αν δούνε αυξημένη τιμή θα το βάλουν στην λαμπίτσα και θα πέσει. Μην σε απασχολεί λοιπόν αυτό. Για το rooming in να σου πω εγώ γέννησα στο Μητέρα πριν 2 μήνες περίπου με rooming in το δέυτερο μωράκι. Επειδή μιλάς για καισαρική θα σου έλεγα να έχεις φροντίσει να έχεις κάποιον να σε βοηθήσει στην αρχή. Η μεγαλύτερη πρόκληση για εσένα στο θέμα του θηλασμού ( κρίνοντας από τις κοπέλες που μοιραζόμασταν το δωματίο γιατί εγώ είχα ήδη εμπειρία από την μεγάλη) είναι να βάλεις σωστά το μωρό στο στήθος. Έβλεπα τα κορίτσια που είχαν τα μωράκια σχεδόν όλη την ώρα, αλλά δεν κατάφερναν να 'πιάσουν' σωστά δεν έτρωγαν, πεινούσαν και έκλαιγαν, το στήθος ήταν πρησμένο και πονούσε, οι θηλές είχαν αρχίσει να πληγώνονται. Αν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει σε αυτό το θέμα θα πάνε όλα καλά. Άντε με το καλό

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα την Κυριακή που μας πέρασε. Γέννησα φυσιολογικά και μόλις βγήκε η μπέμπα και με έραψε ο γιατρός, μου την έδωσαν να τη θηλασω. Η μικρή προσαρμόστηκε αμέσως στο στήθος από την πρώτη στιγμή, το έκανε να φαίνεται κάτι εντελώς απλό και φυσικό, όπως και είναι. Στη συνέχεια είχα πει και μου την έφερναν όποτε έκλαιγε και τις περισσότερες ώρες της ημέρας ήταν στο δωμάτιο μαζί μου..Θήλαζε όποτε το ζητούσε, αλλά όπως είναι φυσικό δεν είχα πολύ γάλα και αυτό την έκανε να δυσανασχετεί κάποιες φορές. Μερικές φορές σκέφτηκα να της δώσουμε συμπλήρωμα γιατί δεν ήθελα να τη βλεπω να βασανίζεται. Τελικά συγκρατήθηκα και παρά την κάποια δυσκολία με τις θηλές μου από την τρίτη ημέρα είχα γάλα και το μωρό χόρταινε. Όσο πιο πολύ ζητάει η μπεμπα τόσο πιο πολύ παράγει το στήθος...τώρα είμαστε μια χαρά και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι...Εύχομαι τα καλύτερα και για σας...καλό είναι να επιμένουμε με το θηλασμό, γιατί είναι σημαντικός και για εμάς και για τα μωράκια μας..

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μιλουσα με μια φιλη κ μου ειπε το εξης ! αν εχει ικτερο δεν κανει το μητρικο γαλα ! Γιατι εγω εχω διαβασει το αντιθετο ????? τι ισχυει τελικα μανουλες?

 

Δεν ισχύει αυτό. Ο λόγος που λέγεται είναι η παρερμηνεία που προκύπτει από τον παρατεινόμενο ίκτερο που συμβαίνει σε κάποια μωρά λόγω πράγματι του μητρικού γάλακτος. Ωστόσο, αυτός ο ίκτερος που δεν έχει καμμία σχέση με τον ίκτερο 3ου 24ώρου που συμβαίνει σε ΟΛΑ τα μωρά, είναι εντελώς αβλαβής, οφείλεται (μάλλον) σε κάποια ουσία στο γάλα κάποιων μαμάδων που δίνει τη δυνατότητα σε μέρος της χολερυθρίνης να "ανακυκλώνεται". Ξαναλέω ότι αυτό είναι πολύ φυσικό, το μωρό δεν κινδυνεύει από αυτόν τον ίκτερο και φυσιολογικά αυτός ο ίκτερος εξαφανίζεται μέχρι τον 4ο μήνα του παιδιού.

POST EDIT: Εννοείται ότι και σ' αυτή την περίπτωση είναι λανθασμένη οδηγία η διακοπή (έστω και προσωρινή) του θηλασμού!

 

Για τον ίκτερο 3ου 24ώρου το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο καθώς ευνοεί τις κενώσεις (το μητρικό γάλα έχει ήπια καθαρκτική δράση) και ο ίκτερος αποβάλλεται κυρίως με τις πολλές κενώσεις.

 

Το θέμα της αφυδάτωσης, στο οποίο αναφέρεται η Coraline είναι σημαντικό μεν γιατί η αφυδάτωση (δηλαδή η μη επαρκής πρόσληψη γάλακτος από το μωρό), πέρα από επικίνδυνη από μόνη της, μπορεί να εκτινάξει τον ίκτερο σε υψηλές τιμές και να κινδυνέψει το μωρό.

 

ΩΣΤΟΣΟ από αφυδάτωση κινδυνεύει το μωρό που θηλάζει όχι γιατί η ποσότητα του γάλακτος είναι μικρή στην αρχή εξ ορισμού, αλλά γιατί το μωρό απομακρύνεται από τη μαμά, η μαμά δεν θηλάζει αρκετά ή/και θηλάζει με "πρόγραμμα", οπότε δεν έχει αρκετό γάλα ή σε περιπτώσεις όπου το μωρό δεν θηλάζει καλά (π.χ μωρό ελιποβαρές ή μωρό με κοντό χαλινό κλπ.) ή έχει ήδη ίκτερο οπότε γίνεται ληθαργικό και η μαμά δεν το ξυπνά για να φάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου virgi, θα σου πω την δική μου εμπειρία και ελπίζω να σε βοηθήσω. Γέννησα την δεύτερη κόρη μου πριν 3 μήνες περίπου, με καισαρική τομή κι εγώ και έκανα rooming in για να την θηλάσω αποκλειστικά. Ζήτησα να μου την φέρουν αμέσως μόλις πήγα στο δωμάτιο, γιατί είναι πολύ σημαντικό το μωρό να μπει στο στήθος όσο γίνεται πιο σύντομα μετά τη γέννα. Αυτό που λένε ότι με την καισαρική αργεί να κατέβει το γάλα δεν ισχύει!!!! Σ΄εμένα το γάλα ήρθε ήδη από την 3η μέρα και οι νοσοκόμες δεν το πίστευαν! Στην πρώτη μου κόρη που άκουσα κι εγώ τις νοσοκόμες ότι θα αργήσει να κατέβει το γάλα μου γιατί γέννησα με καισαρική, όντως άργησε, γιατί όμως από άγνοια και φόβο να μην πεινάει το μωρό, δεν το έβαζα να θηλάζει συχνά, δέχτηκα να δώσουν και ξένο και έτσι ταλαιπωρήθηκα πολύ να εδραιώσω τη γαλουχία μου. Μετά που ενημερώθηκα από το φόρουμ, από τα βιβλία της κ.Πατσούρου και από φίλες μου που θήλασαν, κατόρθωσα να θηλάσω τη μικρή για 13 μήνες. Λογικό είναι να μην έχεις πολύ γάλα τις πρώτες ημέρες, αλλά πίστεψε με, έχεις όσο ακριβώς χρειάζεται το μωρό σου, αρκεί να ξεχάσεις τα ρολόγια και να θηλάζεις όσο συχνά και όποτε το ζητάει το μωρό. Να είσαι προετοιμασμένη γιατί θα ακούσεις πολλά. Να τι άκουσα εγώ: με έβλεπαν να θηλάζω πολύ συχνά "μην θηλάζεις πολλή ώρα, γιατί δεν έχεις γάλα και θα πληγωθούν οι θηλές σου", τους θύμιζα συνέχεια τον αποκλειστικό θηλασμό και παρόλα αυτά με ρωτούσαν "να μην δώσουμε ούτε το ζαχαροδιάλυμα; μα το δίνουμε σε όλα τα νεογέννητα για να ρυθμιστεί το ζάχαρο τους", όσο με έβλεπαν να συνεχίζω ακάθεκτη έλεγαν "μα δεν αρκεί το γάλα σου, δεν χορταίνει, θα πάθει αφυδάτωση και υπογλυκαιμία, γι΄αυτό ίσως κοιμάται και πολύ", θήλαζα μέσα στην νύχτα "μα δεν θέλεις να δώσουμε λίγο τσαγάκι, να ξεκουραστείς κι εσύ;" Και να φανταστείς ότι τους είχα πει ότι θήλασα και την πρώτη μου κόρη, οπότε γνώριζα τι έκανα και επίσης γέννησα σε μεγάλο ιδιωτικό κέντρο της Θεσ/νίκης που θεωρητικά "υποστηρίζει" τον θηλασμό!!! Να είσαι λοιπόν απόλυτη στο θέμα του αποκλειστικού θηλασμού, μιας και το έχεις αποφασίσει να θηλάσεις, γιατί γενικώς οι περισσότεροι επαγγελματίες υγείας (παιδίατροι, νοσοκόμες) δεν βοηθάνε και αντίθετα έχουν την τάση να δίνουν λανθασμένες οδηγίες που οδηγούν σε βέβαιο αποθηλασμό. Και κάτι τελευταίο, είναι αναμενόμενη και απώλεια βάρους μέχρι 10% του βάρους γέννησης. Στο λέω γιατί η μικρή μου έχασε 300γρ. μέσα στην κλινική και μου το "χρέωσαν" και αυτό στο θηλασμό! Θα ήθελα να δω βέβαια τι θα μου έλεγαν όταν στον πρώτο μήνα είχε βάλει συνολικά 1300γρ. Πάλι έφταιγε ο θηλασμός:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εύχομαι να γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου και να ξέρεις ότι θα κάνεις στην κόρη σου το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει μια μητέρα στο παιδί της : θα της δώσεις το γάλα σου!!!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό. Ο λόγος που λέγεται είναι η παρερμηνεία που προκύπτει από τον παρατεινόμενο ίκτερο που συμβαίνει σε κάποια μωρά λόγω πράγματι του μητρικού γάλακτος. Ωστόσο, αυτός ο ίκτερος που δεν έχει καμμία σχέση με τον ίκτερο 3ου 24ώρου που συμβαίνει σε ΟΛΑ τα μωρά, είναι εντελώς αβλαβής, οφείλεται (μάλλον) σε κάποια ουσία στο γάλα κάποιων μαμάδων που δίνει τη δυνατότητα σε μέρος της χολερυθρίνης να "ανακυκλώνεται". Ξαναλέω ότι αυτό είναι πολύ φυσικό, το μωρό δεν κινδυνεύει από αυτόν τον ίκτερο και φυσιολογικά αυτός ο ίκτερος εξαφανίζεται μέχρι τον 4ο μήνα του παιδιού.

POST EDIT: Εννοείται ότι και σ' αυτή την περίπτωση είναι λανθασμένη οδηγία η διακοπή (έστω και προσωρινή) του θηλασμού!

 

Για τον ίκτερο 3ου 24ώρου το μητρικό γάλα είναι ό,τι καλύτερο καθώς ευνοεί τις κενώσεις (το μητρικό γάλα έχει ήπια καθαρκτική δράση) και ο ίκτερος αποβάλλεται κυρίως με τις πολλές κενώσεις.

 

Το θέμα της αφυδάτωσης, στο οποίο αναφέρεται η Coraline είναι σημαντικό μεν γιατί η αφυδάτωση (δηλαδή η μη επαρκής πρόσληψη γάλακτος από το μωρό), πέρα από επικίνδυνη από μόνη της, μπορεί να εκτινάξει τον ίκτερο σε υψηλές τιμές και να κινδυνέψει το μωρό.

 

ΩΣΤΟΣΟ από αφυδάτωση κινδυνεύει το μωρό που θηλάζει όχι γιατί η ποσότητα του γάλακτος είναι μικρή στην αρχή εξ ορισμού, αλλά γιατί το μωρό απομακρύνεται από τη μαμά, η μαμά δεν θηλάζει αρκετά ή/και θηλάζει με "πρόγραμμα", οπότε δεν έχει αρκετό γάλα ή σε περιπτώσεις όπου το μωρό δεν θηλάζει καλά (π.χ μωρό ελιποβαρές ή μωρό με κοντό χαλινό κλπ.) ή έχει ήδη ίκτερο οπότε γίνεται ληθαργικό και η μαμά δεν το ξυπνά για να φάει.

 

καταλαβα ! πολυ ενδιαφεροντα ειναι ολα οσα ειπες ! αυτο με τις κενωσεις κ τον ικτερο δεν το γνωριζα...!

οπως κ να χει σημασια βλεπω εχει να μπαινει το μωρο συνεχεια στο στηθος !κατανοητο ! αν λοιπον κοιμαται καθε ποτε θα πρεπει να το ξυπναω για να το βαλω στο στηθος πιστευεις ?

φανταζομαι οτι αν ειναι να μου παθει αφυδατωση με καποιο τροπο θα το καταλαβω ! υποθετω οτι περνανε κ σε αυτα τα δωματια παιδιατροι !:confused:

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

coraline μου σ 'ευχαριστω πολυ ! ευτυχως θα εχω τη μαμα μου τα βραδυα κ ετσι δεν φοβαμαι κατι ! μου αρκει να μου τη φερνει κ να μου τη βαζει στο στηθος !!!τωρα για τη σωστη σταση λιγο πολυ εχω καταλαβει τι πρεπει κ πως..κ θα παλεψω ! αν βοηθησουν κ οι μαιες εχει καλως ! αλλιως οτι κανω μοναχουλα !

mariakr να σου ζησει η μπεμπουλα σου καταρχην !!!! γερη κ καλοτυχη! χαιρομαι πολυ που τα καταφερες ! μπραβο σου ! ευχομαι να μπω κ γω την αλλη βδομαδα εδω μολις γυρισω κ να εχω πει το ιδιο !!!

 

sissie μου οντως η ενημερωση κανει τη διαφορα ! μα ειναι δυνατον να λενε τετοια πραγματα οι μαιες ???? εγω αυτα περιμενω να τα ακουσω σιγουρα απο συγγενης ! αλλα αν τα ακουσω κ απο αυτες παει θα σαλταρω ! χαχααχ! για το ζαχαρονερο ειχα ακουσει αλλα δεν ηερα οτι το δινουν για να ρυθμιστει το ζαχαρο των μωρων ! δλδ τι ? για να ανεβει ? βλεπεις απο τις απαντησεις βγαινουν κ αλλες αποριες ! οχι τιποτ'αλλο αλλα εκανα διαβητη κυησης αλλα αντιμετωπιστηκε με διατροφη κ οχι ινσουλινες !!!!

 

οσο για το βαρος ναι ειμαι ενημερωμενη κ γι αυτο οτι χανεται το 10% οποτε καπως θα το αντιμετωπισω ! το καλο ειναι οτι την προηγουμενη πεμπτη η μπεμπα ζυγιζε ηδη 3400 οποτε μεγαλουλα θα βγει δεν τη φοβαμαι !

 

''Εύχομαι να γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου και να ξέρεις ότι θα κάνεις στην κόρη σου το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να κάνει μια μητέρα στο παιδί της : θα της δώσεις το γάλα σου!!!''

σ'ευχαριστω πολυ αυτο το τελευταιο το κραταω σαν μια πολυ βασικη συμβουλη κ ευχομαι να γυρισω κ να τα εχω καταφερει !

 

να χαιρεσαι τα παιδακια σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφερθηκε....να ρωτησω και εγω κατι βρε κοριτσια....

ολα ωραια και ολα καλα με τον αποκληστικο θηλασμο,..αναφερατε και πριν το δωματιο rooming in που δεν το ηξερα...εχετε κανει ομως καισαρικη οι πιο πολλες απο οτι διαβασα και ησασταν σε τετοιο δωματιο....

μπορουσατε απο την πρωτη μερα να κανετε αυτο που απαιτει ο αποκληστικος θηλασμος???...να εχετε το μικρο σας συνεχεια αγκαλιτσα??...και οι τομες τις εγχειρησεις???...δεν υπηρχε πονος??..οι κινησεις σας δεν ητανε περιορισμενες???επισης...σε κατι τετοια δωματια που εχεις συνεχεια το μικρο μαζι σου,τι γινετε με τον κοσμο και τους επισκεπτες??...πειτε μου βρε κοριτσια γιατι σαν να μου αρεσε και εμενα η ιδεα του rooming in δωματιου αλλα απο οτι βλεπετε εχω καποιες αποριες.καμια γνωστη μου μεχρι τωρα δεν ειχε κανει κατι τετοιο....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα virgi και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά....Άντε,τίποτα δεν έμεινε.Είναι το πρώτο σου;Πρώτα απ' όλα θα έχεις την απίστευτη εμπειρία με το που θα γεννήσεις,θα κλαίς από χαρά και δεν θα το πιστεύεις.Την πρώτη μέρα παρά την κούραση θα λάμπεις και θα το κοιτάς συνέχεια.Και μην μασάς με τον θηλασμό!Μόνο με την ζεστασιά που έχεις πάρει το θέμα, δεν θα έχεις πρόβλημα.Στην αρχή είναι κουραστικό,αλλά είναι δώρο για σένα και το μωρό σου για την υπόλοιπη ζωή σας.Μην ακούς συγγενείς και κακοπροέραιτους,κάποιοι δεν θήλασαν για προσωπικούς τους λόγους και σου μεταφέρουν σαν καλύτερη λύση την δική τους!Έχω ένα αγόρι 4 χρόνων που θήλασε 26 μήνες και ένα κοριτσάκι που είναι τώρα 10 μηνών και θηλάζουμε ακόμα.Η μικρή έκανε ίκτερο και αμέσως η παιδίατρος στο μαιευτήριο να του δώσουμε ξένο!Απαράδεκτη...Η μικρή με αποκλειστικό θηλασμό ξεπέρασε τον ίκτερο σε 6-7 ημέρες(όσο δηλαδή και τα μωρά που πίνανε ξένο στον όροφο)και βέβαια βγήκαμε κανονικά στις 5 μέρες λόγω καισαρικής.Σήμερα που σου μιλάω,όταν έρχεται και κουρνιάζει στο στήθος μου,με κοιτάει λοξά και είναι σαν να μου ψυθυρίζει:"ευχαριστώ μαμάκα μου που μου δίνεις το γαλατάκι σου.Σε μυρίζω,με ζεσταίνεις και νοιώθω τόσο ασφαλής αγκαλιά σου,όπως μέσα στην κοιλίτσα σου...."Σου εύχομαι τα καλύτερα και είμαι σίγουρη ότι θα τα πας μια χαρά.Άλλωστε είναι και ο φυσικότερος τρόπος σίτισης ενός βρέφους,γιατί το κάνουνε να φαίνεται τόσο ακατόρθωτο και απρόσιτο;Αν θες πίστεψέ με,εμένα μια απλή μανούλα και άσε τους παιδιάτρους με τα διπλώματα να προωθήσουν-δυστυχώς- αλλού τα συσκευασμένα γάλατα...Καλή γέννα μανούλα.....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις ορεξη και χρονο για λιγο διαβασμα ριξε μια ματια εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87441

θα βρεις διαφορα αρθρα για τον θηλασμο και μπορεις να ενημερωθεις για τις πρωτες 40 ημερες, για μυθους που υπαρχουν, για το που μπορεις να απευθυνθεις εαν χρειαστεις βοηθεια κλπ..

 

με το καλο το μωρακι σου..

και να θυμασαι οτι οσο πιο καλα ενημερωμενη εισαι, τοσο λιγοτερο θα μπορεσουν να σε προβληματισουν/αγχωσουν/αποθαρρυνουν ή σε κανουν να αμφιβαλλεις για το εαν το παιδι σου τρεφεται σωστα/αρκετα απο το γαλα σου..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mairoulitsa μην ανησυχείς καλή μου...Και εγώ που έκανα 2 καισαρικές από την πρώτη μέρα μπορούσα και κρατούσα το μωρό,έτσι κι αλλιώς το κρατάς με μαξιλάρια από κάτω κοντά στο στήθος σου και όχι στην τομή...Υπάρχουν επίσης και διαφορετικές στάσεις θηλασμού,που ίσως εσένα σε βολέψουν καλύτερα.Την πρώτη μέρα δεν πονάς γιατί σου χορηγούν φάρμακα παυσίπονα, οπότε δεν είσαι κουρέλι όπως πολλοί νομίζουν.Οσον αφορά επίσης το γάλα,είναι μύθος ότι δεν έχεις στην αρχή μετά από καισαρική.Και πρωτόγαλα έχεις,που είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ και μετά κατεβαίνει κανονικά το γάλα,αρκεί να μπαίνει το μωρό στο στήθος χωρίς ρολόγια όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω.Για το rooming in υπάρχουν κατά την γνώμη μου πολλά θετικά και ένα αρνητικό:Εχεις το μωρό εκεί που ανήκει,δηλαδή δίπλα στην μαμά του,μαθαίνεις να το κρατάς σωστά,να το αλλάζεις,να το ταιζεις όποτε αυτό ζητήσει...Και καμια φορά που θα είσαι κουρασμένη άσε τις μαίες ή κάποιον συγγενή να το αλλάξουν ή να το κοιμήσουν.Το αρνητικό τώρα...Θα έχεις πολλές επισκέψεις εσύ και οι υπόλοιπες αν δεν είσαι σε μονόκλινο.Όλοι θα θέλουν να κρατήσουν το μωρό από αγάπη και μόνο.Προσπάθησε να είσαι λίγο αυστηρή πάνω στο θέμα αυτό,εξήγησε με ωραίο τρόπο ότι το μωρό δεν είναι παιχνίδι,πες ότι πρέπει να κοιμηθεί,πεινάει και ό,τι άλλο σου έρθει...Για την πολυκοσμία μέσα στο δωμάτιο, αν απαιτήσεις να βγούν κάποιοι και να περνάνε μέσα σε βάρδιες,σίγουρα θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιπες μανούλες που θα το κάνουν και αυτές με την σειρά τους…

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφερθηκε....να ρωτησω και εγω κατι βρε κοριτσια....

ολα ωραια και ολα καλα με τον αποκληστικο θηλασμο,..αναφερατε και πριν το δωματιο rooming in που δεν το ηξερα...εχετε κανει ομως καισαρικη οι πιο πολλες απο οτι διαβασα και ησασταν σε τετοιο δωματιο....

μπορουσατε απο την πρωτη μερα να κανετε αυτο που απαιτει ο αποκληστικος θηλασμος???...να εχετε το μικρο σας συνεχεια αγκαλιτσα??...και οι τομες τις εγχειρησεις???...δεν υπηρχε πονος??..οι κινησεις σας δεν ητανε περιορισμενες???επισης...σε κατι τετοια δωματια που εχεις συνεχεια το μικρο μαζι σου,τι γινετε με τον κοσμο και τους επισκεπτες??...πειτε μου βρε κοριτσια γιατι σαν να μου αρεσε και εμενα η ιδεα του rooming in δωματιου αλλα απο οτι βλεπετε εχω καποιες αποριες.καμια γνωστη μου μεχρι τωρα δεν ειχε κανει κατι τετοιο....:rolleyes:

 

Mairoulitsa καλημερα!

 

κι εγω γέννησα τον Σεπτέμβρη του 2009 με καισαρική...

είχα τη μικρή μου στο δωμάτιο συνέχεια.

όσο για την καισαρική ...εγώ προσωπικά δεν αισθάνθηκα γενικά ιδιαίτερο πόνο...αρνήθηκα να μου δωσουν και παυσίπονα να καταλαβεις!

με το θηλασμό παλι μια χαρά! καθόμουν σε μια πολυθρόνα, είχα ένα μαξιλάρι και έβαζα πάνω τη μικρή και θήλαζε!

η τομή με ενοχλούσε μόνο όταν σηκωνόμουν να περπατησω...

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν πονούσα κι απο τη χαρά μου που είχα την κόρη μου δεν το καταλάβαινα! όλο την κοιτούσα και έκλαιγα!!!

όσο για τις επισκέψεις...έμπαιναν στο δωμάτιο, απο μακριά έβλεπαν τη μικρή και έβγαιναν κατευθείαν στο μπαλκόνι!

είχα δώσει οδηγίες στον άντρα μου να μην τους αφήνει να κάτσουν μέσα στο δωμάτιο!

το χειρότερο είναι οτι επειδή γέννησα σε ιδιωτικό της επαρχίας και εδώ ωραριο επισκεψεων,κλπ ήταν ανύπαρκτο, κάποιοι θεωρούσαν πολύ σωστό και φυσιολογικό να έρθουν επίσκεψη στις 10-10:30 το βράδυ!:evil::evil::evil:

 

Πάντως μην ανησυχείτε κορίτσια!

ενημερωθείτε για το θηλασμό, οπλιστείτε με μπόλικη θέληση και υπομονή και όλα θα γίνουν όπως πρέπει!!!

Link to comment
Share on other sites

Mairoulitsa μην ανησυχείς καλή μου...Και εγώ που έκανα 2 καισαρικές από την πρώτη μέρα μπορούσα και κρατούσα το μωρό,έτσι κι αλλιώς το κρατάς με μαξιλάρια από κάτω κοντά στο στήθος σου και όχι στην τομή...Υπάρχουν επίσης και διαφορετικές στάσεις θηλασμού,που ίσως εσένα σε βολέψουν καλύτερα.Την πρώτη μέρα δεν πονάς γιατί σου χορηγούν φάρμακα παυσίπονα, οπότε δεν είσαι κουρέλι όπως πολλοί νομίζουν.Οσον αφορά επίσης το γάλα,είναι μύθος ότι δεν έχεις στην αρχή μετά από καισαρική.Και πρωτόγαλα έχεις,που είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ και μετά κατεβαίνει κανονικά το γάλα,αρκεί να μπαίνει το μωρό στο στήθος χωρίς ρολόγια όπως λένε και τα κορίτσια παραπάνω.Για το rooming in υπάρχουν κατά την γνώμη μου πολλά θετικά και ένα αρνητικό:Εχεις το μωρό εκεί που ανήκει,δηλαδή δίπλα στην μαμά του,μαθαίνεις να το κρατάς σωστά,να το αλλάζεις,να το ταιζεις όποτε αυτό ζητήσει...Και καμια φορά που θα είσαι κουρασμένη άσε τις μαίες ή κάποιον συγγενή να το αλλάξουν ή να το κοιμήσουν.Το αρνητικό τώρα...Θα έχεις πολλές επισκέψεις εσύ και οι υπόλοιπες αν δεν είσαι σε μονόκλινο.Όλοι θα θέλουν να κρατήσουν το μωρό από αγάπη και μόνο.Προσπάθησε να είσαι λίγο αυστηρή πάνω στο θέμα αυτό,εξήγησε με ωραίο τρόπο ότι το μωρό δεν είναι παιχνίδι,πες ότι πρέπει να κοιμηθεί,πεινάει και ό,τι άλλο σου έρθει...Για την πολυκοσμία μέσα στο δωμάτιο, αν απαιτήσεις να βγούν κάποιοι και να περνάνε μέσα σε βάρδιες,σίγουρα θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιπες μανούλες που θα το κάνουν και αυτές με την σειρά τους…

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου Κλαραμπελ,αλλη μια ερωτηση μιας και σε βρηκα ευκαιρη...χιχιχιχχι!!!!.αν θελησω να κανω αποκληστικο θηλασμο αλλα χωρις να την εχω διπλα μου συνεχεια στο rooming in δωματιο....θα μπορω να εχω θηλαστρο και να δωσω εντολη να δινουν μονο με αυτο???κανει δουλεια το θηλαστρο??....και οποτε ειναι μαζι μου να την θηλαζω και οποτε την εχουν εκεινοι να της δινουν το δικο μου γαλα...δηλαδη μπορω απο την πρωτη στιγμη να χρησιμοποιησω θηλαστρο και ειναι καλο η οχι??γνωριζεις???.....

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς να μην κάνεις rooming in αλλά να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό και να φέρνουν το ζουζούνι όποτε πεινάει.Μην μπλέξεις ακόμα με θήλαστρα γιατί τώρα που θέλεις να φτιάξεις την παραγωγή σου, το θήλαστρο δεν κάνει σωστά και με επάρκεια τις θηλαστικές κινήσεις με αποτέλεσμα να απογοητευτείς επειδή δεν θα βγάζεις αρκετό γάλα.Μετά θα δυναμώνεις στο max την δύναμη στο θήλαστρο και θα ερεθίσεις τις θηλές.Άσε την έχω πατήσει σου λέω....Το σωστό είναι να ΤΟΝΙΣΕΙΣ ότι θέλεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ και να φέρνουν το μωρό ακόμα και κάθε 1 ώρα αν χρειαστεί.Δυστυχώς δεν ξέρω αν το τηρούν στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις,αλλά η σίτιση του μωρού σου αφορά καθαρά εσένα και το παιδί σου και να είσαι ξεκάθαρη και κοφτή στις απαιτήσεις σου.Είναι δικαίωμα σου και εσύ αποφασίζεις είτε για rooming in αν υποστηρίζεται,είτε για αποκλειστικό θηλασμό....

Επίσης καλό θα ήτανε να την ταίζεις μόνο εσύ για να εδραιωθεί η γαλουχία ,πίστεψέ με,αν πρόκειται να θηλάσεις αποκλειστικά,αυτός είναι και ο ευκολότερος τρόπος.Το θήλαστρο,που πάλι είναι επιλογή σου τι θα κάνεις,υπάρχει πάντα διαθέσιμο σε όλα τα μαιευτήρια,αλλά please χρησιμοποίησέ το μόνο αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι.Ελπίζω να βοήθησα,ό,τι χρειαστείς εδώ είμαι εγώ και οι υπόλοιπες …

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...