Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το βρήκα σε κάποιο site και θεώρησα ότι μπορεί να είναι ενδιαφέρον να τα έχουμε κάπου μαζεμένα

 

(συγνώμη αν υπάρχουν ήδη κάπου και δεν το έχω εντοπίσει σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ τους administrator να το σβήσουν)

 

Η εργαζόμενη που είναι σε ενδιαφέρουσα, δικαιούται άδεια 56 ημερών πριν από την πιθανή ημερομηνία του τοκετού (άδεια τοκετού) και 63 ημερών μετά τον τοκετό (άδεια λοχείας). Άρα το σύνολο της άδειας είναι 119 μέρες.

 

Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερο χρονικό διάστημα, οι μέρες της άδειας του τοκετού μεταφέρονται στην άδεια λοχείας, έτσι ώστε το σύνολο της άδειας να είναι και πάλι 119 μέρες.

 

Αν αντίθετα ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε μεταγενέστερο χρονικό διάστημα, αυξάνουν οι μέρες της άδειας τοκετού (μέχρι τελικά να πραγματοποιηθεί ο τοκετός), χωρίς να μεταβάλλονται οι μέρες της άδειας λοχείας. Άρα στην περίπτωση αυτή η συνολική άδεια υπερβαίνει τις 119 μέρες.

 

Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :

α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη.

 

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την ασφάλιση της.

 

Περαιτέρω δικαιούται η εργαζόμενη να εισπράξει από το ΙΚΑ επίδομα τοκετού και επίδομα λοχείας. Το επίδομα τοκετού για να το πάρει η εργαζόμενη θα πρέπει να έχει 50 ένσημα το τελευταίο έτος ή το τελευταίο 15μηνο χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι δύο τελευταίοι μήνες.

Για το επίδομα λοχείας απαιτείται να έχει συνολικά στην ασφάλιση 200 ένσημα (οποτεδήποτε).

 

Όσον αφορά το επίδομα του ΟΑΕΔ, καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

•Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

•Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1.Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2.Βεβαίωση του εργοδότη.

3.Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

 

ΠΗΓΗ : http://www.taxheaven.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 460
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πολύ ενδιαφέρον το αθρο σου.

 

Μόνο μια διευκρίνιση με βαση τα δεδομενα της γυναικάς μου.

 

Ειναι να γεννήσει ΠΗΤ 29/02. Σταμάτησε την δουλειά στις 29/12

 

31/12 πληρώθηκε κανονικά απο την δουλειά της.

 

Συμφωνα με αυτά που λές "Όσον αφορά τα δικαιώματα της εργαζόμενης, θα πρέπει να πληρωθεί από τον εργοδότη της :

α) Για μισό μήνα αν δεν έχει κλείσει εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη, και β) Για ένα μήνα αν έχει κλείσει πάνω από ένα εργασιακό έτος στον ίδιο εργοδότη. "

 

Θα ππέπει να πληρωθεί και τέλος φεβρουαρίου έναν ολόκληρο μισθό?

 

Δουλευει στον ιδιο εργοδότη για περιπου 10 χρόνια.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω γράψει εγώ, το βρήκα στο site που αναφέρω. Ρωτώντας στο λογιστήριο της εταιρίας μας δεν ήξεραν κάτι (μου ανάφεραν κάτι για ένσημα ενός μήνα επιπλέον) αλλά θα το ψάξουν και θα έχω απάντηση μέσα στην ημέρα. Μπορείτε πάντως να επικοινωνήσετε με την επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις μίλησα με τον chief accountant (sic) μας :lol: ο οποίος δεν χρειάστηκε να το ψάξει, μου απάντησε θετικά. Τον μισθό ενός μήνα και τα ένσημα.

 

(αν όμως έλαβε αποδοχές ασθενείας ενός μήνα κατά την εγκυμοσύνη της ή κατά τη διάρκεια του εργασιακού έτους, τότε δεν δικαιούται τίποτα από τον εργοδότη).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο εργοδότης πληρώνει την διαφορά που προκύπτει από το επίδομα κυοφορίας και τον μισθό, δηλαδή απο τις 56 ημέρες που επιδοτεί το ικα ο εργοδότης αφαιρεί τις 30 ημέρες. ενα παράδειγμα:

 

μισθός 750 ?

επίδομα κυοφορίας 900 ?(ανάλογα με το ύψος του μισθού σας)

900 ? / 56ημέρες = 16,07 ?

16,07 * 30=482 ?

 

Αφαιρούμε από τον μισθό 750 ? τις 30 ημέρες 482 ? = 268 ? οφείλει ο εργοδότης

 

Άρα ως επίδομα κυοφορίας παίρνεις 900 ? + 268 ? = 1168 ?

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο συμβαίνει και με το επίδομα λοχείας. Μόνο που στην περίπτωση που προκύπτει διαφορά από τα χρήματα που θα παίρνατε αν εργαζόσασταν κανονικά και απο αυτά που σας δόθηκαν ως επίδομα λοχείας, σας τα δίνει ο οαεδ και όχι ο εργοδότης. Στην ουσία τα μόνα χρήματα που παίρνουμε καθαρά

είναι το βοήθημα τοκετού.

 

Ένα παράδειγμα:

 

Μισθός 750 ?

 

Επίδομα λοχείας 16,07* Χ 63 =1012,41 ?

Αν δουλεύατε κανονικά οι 63 μέρες αντιστοιχούν 2,52 μήνες

2,52 χ 750 ?=1890 ? στο περίπου διότι υπάρχουν και κρατήσεις

 

1890 ? - 1012,41=878 ? απο τον οαεδ

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΓΓΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ?

ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 12-04-08.ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΙΤΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με βαση την ΠΗΤ σου θα επρεπε να σταματήσεις την εργασιά 56 νωριτερα, δηλαδη περίπου 15/02. Αν ο γιατρος σημειωσει οτι εχεις ΠΗΤ 25/04 τοτε μπορεις να εργαστεις μεχρι τελη Φεβρουαρίου :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΑΓΓΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΟΣΩ ΤΑ 200 ΕΝΣΙΜΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ?

ΠΙΘΑΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 12-04-08.ΑΝ ΞΕΡΕΤΑΙ ΠΙΤΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Ο γιατρός του ΙΚΑ θα βάλει μεταγενέστερη ΠΗΤ. και τςι μέρες που θα χάσεις πριν θα μεταφερθούν για μετα. Και εγω είχα δηλώσει ΠΗΤ ενα μήνα αργότερα. Γέννησα και 10 μέρες νωρίτερα από την κανονική μου οπότε εκατσα 20 μερες πριν και τις υπόλοιπες τις πήρα μετα και με τον νόμο!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΟΣΗ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ Η ΠΡΕΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ?

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΟΣΗ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΠΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ Η ΠΡΕΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ?

 

Γιατρός του ΙΚΑ, εφόσον υπάρχει γιατρός. Και εγω γιατρό του νοσοκομείου είχα... τις επισκέψεις στο ΙΚΑ δεν τις γλιτώνεις.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..............

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΑΙ ....ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΣΗ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΙΣΗ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ,ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΙΟ ΠΡΟΩΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ?

ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΣΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ?

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σε απολύσει τελη Φεβρουαρίου πρεπει να προσέξεις να μη χασεις τα χρηματα του ΟΑΕΔ (περίπου 1000 ευρώ). Για να να τα παρεις πρεπει τη στιγμή που αρχιζει η αδειά σου να εχεις ενεργο σχεση εργασίας. Αν ειναι να σε απολύσει τουλάχιστον ας σε απολύση την επόμενη μερα αφότου αρχισει η αδεια.

Εσυ με το ΙΚΑ δεν εχεις προβλημα, αυτος που θεωρετικα μπορει να εχει ειναι ο εργοδοτης σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ?

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΑΡΧΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΙΣΕΙ?

ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΩ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΠΙΟ ΧΑΡΤΙ?

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

Να σαι απολύσει δεν μπορεί. Μόνο αν παραιτηθείς. Οπότε εκεί μάλλον θα έχεις πρόβλημα με το ταμείο ανεργίας. Να πάς να ρωτήσεις και να το ψάξεις καλά για να μην χάσεις τίποτα.

 

Από τον ΟΑΕΔ τα χρήματα τα παίρνεις μετα την γέννα. Οπως και από το ΙΚΑ. Πριν από την γέννα παίρνεις μερικά την αποζημείωση για τις 56 μέρες που θα κάθσαι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Baggy πρώτα απ'όλα απαγορεύεται η απόλυση σε έγκυο και μετά για ένα χρόνο από τη προσέλευση στην εργασία σου!

 

Από τον ΟΑΕΔ τα χρήματα τα παίρνεις αφού γεννήσεις και αφού πληρωθέίς από το ΙΚΑ με την βεβαίωση που θα παρεις από τον εργοδότη και από το ΙΚΑ. Σε αδεια βγαίνεις σύμφωνα με το χαρτί του γιατρού του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και στην άδεια για να βγείς σου δίνουν από το ΙΚΑ χαρτι και το υπογράφε- σφραγίζει ο εργοδότης και δηλώνει οτι δουλεύεις ακόμα. Μόνο έτσι μπορείς να πάρεις άδεια, αν δουλεύιες.

.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα απο τον ΟΑΕΔ τα παιρνεις μόλις γεννήσεις.

Για να μάθεις ποια χαρτια χρειαζεται να εχεις για την αδεια θα πρεπει να περασεις απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Τα χρηματα από το ΙΚΑ θα τα παρεις σίγουρα, αλλά θα ηταν κριμα να χασεις αυτα του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα απο τον ΟΑΕΔ τα παιρνεις μόλις γεννήσεις.

Για να μάθεις ποια χαρτια χρειαζεται να εχεις για την αδεια θα πρεπει να περασεις απο ΙΚΑ και ΟΑΕΔ. Τα χρηματα από το ΙΚΑ θα τα παρεις σίγουρα, αλλά θα ηταν κριμα να χασεις αυτα του ΟΑΕΔ.

 

Και από το ΙΚΑ δεν θα τα πάρει όλα. Τις αποζημειώσεις για τις μέρες που έχει άδεια αν δεν δουλευει δεν θα τις πληρωθει.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...