Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...Να πώ και εγώ το πόνο μου...


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

αν και για μένα δεν είναι και πολύ καλή.

Να μπώ κατευθείαν στο θέμα. Είμαι 33 προσπαθούμε με τον άνδρα μου για παιδάκι πάνω από 1 χρόνο κοντά ενάμισι. Ήξερα ότι έχω ένα ινομύωμα 4,5 εκ. και ο γιατρός μου δεν είχε δείξει να ανυσυχεί. Επειδή όμως τον έβλεπα πολύ χαλαρό , και το παιδί δεν ερχόταν αυτό το μήνα αποφασίσα να αλλάξω γιατρό και να κάνω το ετήσιο τεστ παπ εκεί, και να δώ τι θα μου πεί. Το ινομύωμα , λοιπόν, εχει μεγαλώσει πάρα πολύ (9χ6) και μου είπε πλέον ο νέος γιατρός ότι πρέπει να δρομολογήσουμε χειρουργείο, λαπαρασκοπικά, μέσα στον σεπτέμβρη. :-( Στην συνέχεια και αφού όλα πάνε καλά για 5-6 μήνες να μην κάνουμε προσπαθεια για παιδάκι:-(:sad:, ενω ταυτόχρονα να κάνουμε κάποιες παράλληλα εξετάσεις να δούμε που είμαστε κτλ κτλ.

Κατά την εξέταση είδε ότι το ενδομήτριο μου ήταν παραπάνω παχύ από το κανονικό (15mm νομίζω) και μου είπε , --κάτσε να δούμε βέβαια, γιατί μπορεί να είσαι έγκυος. Του είπα ότι σε 2 ημέρες θα μου ερχόταν η περίοδος αλλά εκείνος είπε ότι είναι λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό χωρίς όμως να το δέσω κιόλας....

Ναι καλά, για μένα ήταν αρκετό να ελπίζω πώς μπορεί να είμαι και έγκυος. Αυτό έγινε στις 20/7. Την ίδια΄ημέρα το βράδυ κατά την ούρηση είδα στο χαρτί βλένα ροζ και υπέθεσα ότι μου έρχετε η ηλίθια περίοδος. Όμως δεν ήρθε , ούτε στις 20 ούτε στις 21 και τότε οι ελπίδες ανεπτερώθηκαν εντελώς. Έίχα διαβάσει ότι κατά την εμφύτευση του ωαρίου στην μήτρα ίσως να δούμε σταγόνες αίμα.

Και επειδή μπορεί να σας έχω κουράσει σήμερα, 23/7 (γαμώτο) είδα αίμα. :-(:sad::-(

γενικώς ούτως ή άλλως δεν έχω πόνους κτλ κατά την αναμονή της περιόδου. Απλώς βλέπω αίμα. Έτσι δεν ήμουν προετοιμασμένη (γαμώτο).

Αυτά ...

Ήθελα να τα πώ να τα βγάλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Jerry!!! μια απ'τα ίδια είμαι και εγώ μόνο που εγώ είχα 7-8 ινομυώματα. Μου τα χειρούργησε ο γιατρός με κανονικό χειρουργείο και μου είχε πει μετά από 4 μήνες ότι μπορούσα να μείνω έγκυος. Τώρα είμαι έγκυος αλλά ελπίζω να μην μου δημιουργήσουν άλλα προβλήματα γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα(ειδικα για μένα που είχα τόσα πολλά) να ξαναβγούν!!!

Ναι να κάνεις και εσύ και ο άντρας σου όλες τις απαραίτητες εξετάσεις γιατί το προβλημα μπορεί να μην είναι στο ινομύωμα......

καλή επιτυχία και μην αγχώνεσαι

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και καλή επιτυχία/

Ήταν και εσένα μεγάλα τα ινομυώματα;

Ο γιατρός μου είπε να κάνω λαπαροσκόπηση καλύτερα και όχι ανοιχτό γιατί έχει λιγότερες επιπτώσεις. (Συμφήσεις μου είπε νομίζω)

Άσε είμαι πολύ στεναχωρημένη. Ήλπιζα ότι θα ήμουν έγκυος (και εγώ όπως όλες) και τώρα δεν ξέρω πώς θα το πώ και στον ανδρα μου γιατι θα τον στενχαωρήσω και αυτόν.

Μα τόσο πολύ στεναχώρια δεν την αντέχει η καρδούλα μου ....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τώρα να μη το καταλαβαίνεις αλλά πίστεψέ με είναι καλύτερα που δεν είσαι έγκυος. Θα κάνεις τη θεραπεία σου και όταν μείνεις έγκυος θα είναι πιο ασφαλής η κύηση.

Όλα γίνονται για καλό!!!!!

Σου εύχομαι γρήγορα ένα γερό μωράκι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ελισαβετ αυτό που λές είναι το μοναδικό που σκέφτομαι και πάνω σε αυτό θα σταθώ για να μπορέσω να συνεχίσω.

Κάθε φορά όμως , ξανά και ξανά, πονάει πολύ,τα μάτια θολώνουν και παρακαλάω να μήν χτυπήσει το τηλ, να μην μπει κάποιος συναδερφος στο γραφείο ...ώσπου να ξαναγεννηθώ από τις στάχτες μου και αυτό το μήνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω. Ξέρω πώς είναι να λαχταράς να αποκτήσεις ένα παιδί κι αυτό να μην έρχεται.............

Το ξέρω, το περνάω.......

Αλλά έχω πίστη, ξέρω ότι είναι κάπου εκεί έξω και περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να έρθει κοντά μου..........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κουραγιο,επιμονη και υπομονη χρειαζομαστε και θα ερθει και σε μας!!!!

δεν μπορει....θα ερθει...

και μεις προσπαθουμε 1 μιση χρονο

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...