Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για πρώτη φορά κρέμα ρυζάλευρο


emanouela

Recommended Posts

Καλησπέρα από το βροχερό Ηράκλειο Κρήτης ,Χρόνια πολλά και δημιουργικά σε όλους τους γονείς!

Απ'όσα διάβασα πιό πάνω όλες έχουμε σχεδόν τις ίδιες απορίες και ανησυχίες .Το μωρό μας (αγοράκι...) είναι 5μιση μηνών και θα ξεκινήσουμε την κρέμα βανίλια ή ρυζάλευρου σύμφωνα με τον παιδίατρό μας.Το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε το παιδί να μάθει στη ζάχαρη και γενικά να παίρνει παχυντικές ουσίες.Ψάχνουμε εναλλακτική αντί ρυζάλευρου που να του δίνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά χωρίς να...γλυκαίνεται!!!Το σκέφτηκα να του βράζω ρύζι βιολογικό με γάλα αλλά είναι αρκετό για να πάρει τα στοιχεία που πρέπει;;;Ο ανηψιός μου έφαγε για 1 μήνα ρυζάλευρο και μετά η μαμά του,του κάλυψε την ανάγκη σε δημητριακά με τραχανά (όχι τον ξυνό) που βρήκε στα βιολογικά.Περιμένω κάποια γνώμη σας για τα παραπάνω και για τις βιολογικές κρέμες αν γνωρίζετε.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Emanouela εγώ στη μικρή έδωσα ρυζάλευρο της Novalac (απο το φαρμακείο το έπαιρνα) το οποίο δεν περιείχε ζάχαρη ούτε γλυκόζη ούτε άλλα γλυκαντικά... βεβαίως περιείχε λίγη βανίλια αλλά περισσότερο για το άρωμα γιατί η γεύση ήταν σαν χόρτο... :? Πάντως στη μικρή άρεσε και το έτρωγε μια χαρά.... :wink:

Από όσο ξέρω έχει και βιολόγικό ρυζάλευρο της holle το οποίο επίσηε δεν περιέχει ζάχαρη.. δεν το έχω δοκιμάσει όμως για να σου πω πως είναι...

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ.

ΤΗΝ ΞΕΓΕΛΑΩ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΑΝΘΟΣ ΟΡΥΖΗΣ ΓΙΩΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΤΗΣ NOVALAC ΜΕ ΡΥΖΙ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΟ(ΑΝΟΣΤΟ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΑΓΛΥΚΟ)ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΛΥΚΟ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΙΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά όταν εμείς ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια ρώτησα την παιδίατρο για τις βιολογικές και μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να τις δώσω αλλά με δική μου ευθύνη γιατί καμία από αυτές δεν έχει πιστοποιηθεί σε παιδιάτρους και το θέμα είναι μήπως περιέχει κάποιο συστατικό που μπορεί να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση στο μωρό και αυτή δεν αναλάμβανε την ευθύνη να μου ότι είναι οκ.οπότε αποφάσισα καλύτερα με λίγη ζαχαρίτσα και του εμπορίου παρά να κάνω πειράματα και μάλιστα στα γερμανικά που δεν τα γνωρίζω κιόλας. Βέβαια, συμφωνώ ότι τα παιδιά πολλές φορές μας εκπλήσσουν..Π.χ. εμένα τη βανίλια διαπιστώνω ότι την τρώει μόνο και μόνο επειδή πεινάει και αν πεινάει αλλιώς με τίποτα, ενώ τρελαίνεται για τη φρουτόκρεμα αν και η γιατρός φοβόταν μήπως εκεί δημιουργηθεί το πρόβλημα επειδή είναι ξινούτσικα τα φρούτα!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7586

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7582

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7581

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...