Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να μοιραστώ μαζί σας μια επικείμενη επέμβαση που θα κάνει η μεγάλη μου κόρη..

 

Η Μαριάννα έχει από την ημέρα που γεννήθηκε στο μάγουλο (λίγο πιο κάτω από το ματάκι) έναν επίπεδο σπίλο (ελιά) - σε ηλικία 6 μηνών την είχε δει εξειδικευμένη δερματολόγος και μας είπε οτι απλώς το παρακολουθούμε, προσέχουμε τον ήλιο, κλπ.

 

Προχθές, την ξαναείδε και μας συνέστησε να την αφαιρέσουμε: έχει μέγεθος 1 εκατοστού, και προτείνει να την αφαιρέσουμε με τη βοήθεια ενός έγκριτου πλαστικού χειρουργού στο Παίδων. Το ίδιο το παιδί δεν νιώθει άνετα (όλα τα παιδάκια το ρωτάνε:"τί είναι αυτό στο μάγουλό σου"; ), και θέλει και η ίδια να την ξεφορτωθεί. Η επέμβαση θα γίνει με ολική νάρκωση και προφανώς θα νοσηλευθεί 1 με 2 μέρες. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μαμά έχει σχετική εμπειρία με αυτό το θέμα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα,

 

δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά εγώ έβγαλα κάποιες κρεατοελιές προχτές ..

σε δερματολόγο με καυτηριασμό ...

 

και είδε κάποιες επίπεδες ελιές που μου είπε οτι θα μου τις βγάλει αλλά όχι με ολική νάρκωση , απλή τοπική... και δεν πόνεσα καθόλου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά εγώ έβγαλα κάποιες κρεατοελιές προχτές ..

σε δερματολόγο με καυτηριασμό ...

 

και είδε κάποιες επίπεδες ελιές που μου είπε οτι θα μου τις βγάλει αλλά όχι με ολική νάρκωση , απλή τοπική... και δεν πόνεσα καθόλου

 

Γεια σου mamaka,

 

Χαίρομαι που ήταν ανώδυνη η εμπειρία σου :) Η περίπτωση μας είναι διαφορετική γιατί θα χρειαστεί να γίνει βιοψία στον αφαιρούμενο σπίλο, και γι΄αυτό το λόγο θα γίνει με εκτομή (νυστέρι).

 

Εν αναμονή...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Iro,

 

Τι εννοείς επίπεδος σπίλος?

 

Γιατί και η μικρή μου έχει σπίλο στο κορμάκι της πολύ μεγάλο.

 

Η γιατρός το είπε κάτι σαν μελανόχρων σπίλος και να μην ανησυχώ΄.

Ουσιαστικά δεν εξέχει κάτι από το δέρμα της απλά είναι πιο σκούρο το χρώμα του από το υπόλοιπο δέρμα της.

 

Την πήγα και στην δερματολόγο και μου είπε τα ίδια.

 

Ομολογώ δε παρόλο που με έχουν καθησυχάσει, το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

 

Πες μου εαν μπορείς τι είναι ο επίπεδος σπίλος? Σε ευχαριστώ

 

Ευχές για την μικρούλα σου και όλα θα πάνε καλά

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω καθόλου μιας και μιλάμε για παιδάκι και όχι για ενήλικα, αλλά έκανα αφαίρεση 2 σπίλων ενός μεγάλου στο πόδι στα 21 μου και επίπεδου, και στην πλάτη ενός ...πεταχτού (!) στα 23.

 

Γίνεται με τοπική νάρκωση (τουλάχιστον για ενήλικα) και αφαίρεση με νυστέρι. Το στέλνουν για βιοψία υποχρεωτικά και παίρνεις μετά από λίγες μέρες τα αποτελέσματα. Στο πρώτο το μεγάλο ταλαιπωρήθηκα κάπως αλλά ήταν λόγω μεγέθους, στο δεύτερο ο πόνος κράτησε 1-2 μέρες και μετά σιγά σιγά σε μια εβδομάδα ήμουν εντάξει.

 

Για ουλές υπάρχει μία φυτική παρα πολύ καλη αλοιφή, (έκανε θαύματα) αν υπάρχει τετοια περίπτωση θα σου την προτείνουν ίσως. Τη χρησιμοποίησα στην πρώτη αφαίρεση μόνο και πάλι λόγω μεγέθους.

 

Αντιβιωσούλα λίγες μέρες και μια χαρά όλα. Καλύτερα να βγαίνουν πάντως γιατί όσο μεγαλώνεις είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή τώρα είδα την απάντηση της baduz, κάνεις ό,τι λέει ο γιατρός, εκτός κι αν όταν ενηλικιωθεί θέλει από μόνο του να τη βγάλει (καλή ώρα όπως έκανα εγώ)

Και όπως λένε πάντα οι γιατροί, αντιηλιακό κανονικά όπως σε όλο το σώμα με λίγη έξτρα φροντίδα.

Link to comment
Share on other sites

Οι σπίλοι δεν αφαιρούνται με λειζερ? μήπως το νυστέρι αφησει σημάδι?

 

Για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να γίνει εκτομή και όχι εξάχνωση (με λέιζερ δηλαδή) ώστε να μπορεί να γίνει βιοψία. Και μένα το ενδεχόμενο σημαδιού με ανησυχεί αλλά περιμένω να δω τι θα μου πει ο πλαστικός χειρούργος - υπολογίζω οτι το δέρμα θα αναπλαστεί εύκολα επειδή το παιδί είναι μικρό.

 

Iro,Τι εννοείς επίπεδος σπίλος?

 

Φαντάσου μια πολύ σκουρόχρωμη επιφάνει δέρματος, ελάχιστα επηρμένη και με ελαφρά έντονη τριχοφυία. Μια ελιά σκούρα δηλαδή, σαν αυτές που όλοι μας έχουμε, μόνο που η συγκεκριμένη είναι 1 εκατοστό, το μέγεθος δηλαδή ενός φασολιού.

 

Γίνεται με τοπική νάρκωση (τουλάχιστον για ενήλικα) και αφαίρεση με νυστέρι

 

Σε μικρά παιδιά η τοπική νάρκωση είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί μπορεί να μην είναι καθόλου συνεργάσιμα όταν τεθεί θέμα ακινησίας στο χειρουργείο - οπότε η ολική είναι μονόδρομος :(

 

Danae, αν μπορείς, πες μου για ποιά φυτική κρέμα μιλάς, ώστε να ρωτήσω τη γνώμη του χειρούργου.

 

Πάντως, αυτό που βλέπω, είναι οτι περισσότερο οι ενήλικες μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία - όπως είπε και η Δανάη κατόπιν δικής τους επιλογής - παρά τα παιδιά. Γι' αυτό περιμένω να ακούσω και εμπειρίες από άλλα παιδάκια..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα τι εννοείς!

 

Λοιπόν η μαμά μου έχει ένα τέτοιο σπήλο!

 

Το έχει σαγόνι της!

 

Ο πατέρας μου λέει η είναι η γοητεία της και δεν το έχει αφαιρέσει...

 

Η μανούλα μου είναι ετών 57...

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

Φιλούμπες!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι Ηρώ, είχα χρησιμοποιήσει την kelosoft.

Βρήκα και αυτό για λίγες ακόμα πληροφορίες:

 

http://www.doetschgrether.ch/en/Kelosoft_Detail.asp

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί πάντως και το παιδικό δερματάκι να επουλωθεί ήπια μόνο του!

 

Καλή επιτυχία και να μη φοβάστε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω πάλι το θέμα για δύο λόγους:

 

1) Αν υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία που έχετε να μοιραστείτε μαζί μου, θα σας ήμουν ευγνώμων

 

2) Αναζητώ και 2η γνώμη από πλευράς γιατρού: ο παιδοχειρούργος του Παίδων που μας πρότεινε η δερματολόγος είναι η μία μας επιλογή - αν όμως γνωρίζετε και κάποιον άλλον παιδοχειρούργο για μια τέτοιου τύπου επέμβαση, pls πείτε μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Ηρώ

 

ΥΓ: Ηλιάννα, μήπως θυμήθηκες να ρωτήσεις την γνωστή σου σχετικά;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Iro, έχω μια παρόμοια εμπειρία από.... τον εαυτό μου!! Γεννήθηκα με έναν αρκετά μεγάλο σπήλο (περίπου 1,5 εκ. διάμετρο) στον λαιμό. Η μητέρα μου πολλές φορές ρώτησε τον παιδίατρο για αυτό το θέμα, και πάντοτε ήταν καθυσηχαστικός, λέγοντας ότι δεν υπάρχει λόγος να αφαιρεθεί αν 1)δεν μεγαλώνει και 2)δεν αλλάζει χρώμα ή μορφή. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και έφτασα τα 20.... Μετά σκέφτηκα, επειδή ήταν αρκετά εμφανές όπως καταλαβαίνεις, ότι δεν ήθελα να ειμαι νύφη με αυτό το πράγμα στο λαιμό και πήγα σε δερματολόγο να το βγάλω. Μου είπαν για λείζερ, και αυτό στην αρχή μου φάνηκε καλό γιατί είναι πιο ανώδυνο. Όμως, η μαμά μου προτιμούσε να το κάνουμε στην Αγγλία (είναι από εκεί) και όταν πήγαμε μας είπαν ότι δεν γίνεται με λείζερ γιατι δεν υπάρχει δέρμα από κάτω. Ετσι αναγκαστικά το έκανα με τομή και 5 ράμματα. Μου είπαν ότι λείζερ είναι καλό, αλλά πρέπει να υπάρχει δέρμα από κάτω, δηλαδή ο σπήλος να μην είναι τόσο βαθύς.

 

Όσο για τις κρέμες για την ουλή, ήμουν αλλεργική σε αυτές (μου δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα) και τις σταμάτησα αμέσως.

 

Για την βιοψία μην ανυσηχείς, είναι θέμα ρουτίνας. Εφόσον δεν αλλάζει χρώμα ή μορφή, δεν ειναι επικύνδινο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιτυχία στην επέμβαση της μικρής! Δε νομίζω να μείνει σημάδι, είναι μικρούλα και τα κύτταρα αναπλάθονται και ανανεώνονται γρήγορα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχθές πήγαμε στο Αγία Σοφία για να τη δει ο πλαστικός χειρούργος και να αξιολογήσει την κατάσταση. Εξαίρετος άνθρωπος και από την έρευνα που έκανα πρόκειται για κορυφαίο επιστήμονα, με μεγάλη πείρα. Η προσέγγισή του απέναντι στο παιδί ήταν καλύτερη από κάθε προσδοκία που είχα. Η μικρή μου πολύ τον αγάπησε...

 

Η εγχείρηση θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε άμεσα και μας έγραψε εισητήριο νοσηλείας και επέμβασης για τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο (ανάλογα με τη διαθεσιμότητα ημερομηνιών).

 

Η ελιά είναι σε δύσκολη θέση και με πολύ δύσκολη κλίση: ξεκινάει από το κάτω μέρος του κάτω βλεφάρου και εκτείνεται για 1 περίπου εκατοστό. Η τομή που θα γίνει θα είναι αρκετά εκτεταμένη λόγω κλίσης και το πιθανότερο είναι οτι θα αφήσει σημάδι - δεν μας απέκλεισε την πιθανότητα και 2ου χειρουργείου αργότερα, προκειμένου να συρρικνωθεί όσο γίνεται η ουλή... :(

 

Η Μαριάννα είναι πολύ προβληματισμένη. Την ενοχλεί που όλα τα παιδάκια τη ρωτάνε "τι είναι αυτό που έχεις στο μάγουλο;" και νευριάζει που πρέπει κάθε φορά να απαντάει "σταμάτα να με ρωτάς, δε θέλω να σου πω".. :(

 

Το πρόβλημα είναι οτι θα έχει σημάδι και μέτα, πάλι θα τη ρωτάνε από περιέργεια. Πώς να την προετοιμάσω για κάτι τέτοιο; Είναι κοριτσάκι και η αισθητική παίζει μεγάλο ρόλο στην ψυχολογία...

 

Σκέφτομαι συνεχώς από εχθές... Το έψαξα αρκετά; Μήπως να την πάω και σε κανέναν τύπου-Φουστάνο για να τη δει; Να ψάξω την πιθανότητα να πάμε στο εξωτερικό;

 

Έχετε διάθεση να το συζητήσουμε μαζί, να μου πείτε και καμιά ιδέα ή τη γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ...

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ μου,

 

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τις ανησυχίες σου!

 

Το πρώτο που θα σκεφτόμουν είναι η υγεία της και η αναγκαιότητα της επέμβασης.

 

Η ουλή, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα μπορέσετε να το ξεπεράσατε με το δεύτερο χειρουργείο.

 

Σχετικά με το παιδί. Θα προσπαθούσα να την μάθω να αγαπήσει το όποιο σημάδι αφήσει το χειρουργείο και της πω πως είναι ένα μέρος της γοητείας της.

 

Μπορείς επίσης να της πεις ότι εάν την ρωτούν τα παιδιά είναι φυσικό να την ρωτούν γιατί την αγαπούν και θέλουν να ξέρουν τα πάντα για εκείνη.

Εξάλλου η αγάπη δεν κρύβεται.

 

Μπορείς επίσης μετά την επέμβαση να κάνεις ένα μεγάλο πάρτι να καλέσεις τα παιδιά και εκεί να βρείτε τρόπο να επικοινωνήσει η κορούλα σου στα παιδιά το νέο της "σημάδι" που είναι μέρος της γοητείας της και επειδή ξέρει ότι την αγαπούν θέλει να το μοιραστεί μαζί τους.

 

Νομίζω ότι έτσι η περιέργεια των παιδιών θα μείνει εκεί και δεν θα την ξαναρωτήσουν.

 

Τώρα υπάρχει και η λύση ενός παιδοψυχολόγου που μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα!

 

Εάν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου γράψω!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου γεννήθηκε με γιγαντιο μελανοκυτταρικό σπίλο στην πλάτη. Ήταν από τον αυχένα εως λίγο πιο πάνω από τη μέση και σε όλο το πλάτος της πλάτης. Έκανε 2 χειρουργεία το ένα όταν ήτανε 8 μηνών και το άλλο όταν ήταν 12 (σήμερα είναι 2 χρονών και 3 μηνών). Στο 2ο του έγινε ολική αφαίρεση του σπίλου και μεταμόσχευση δέρματος που του πήραν από τους γοφούς. Όπως φαντάζεστε ήμουν φρικαρισμένη για ένα ολόκληρο χρόνο γιατί από την ημέρα που γεννήθηκε ήξερα οτί έπρεπε να γίνουν επεμβάσεις. Όμως όλα αυτά έπρεπε να γίνουν για το καλό του μωρού μας και πέρα από καθε δικιά μας φοβία. Οι γιατροί ξέρουν τη δουλειά τους, και τα μωρά δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Δεν χρειάστηκε να του δώσουμε ούτε deppon, δεν έχασε καθόλου το κέφι του και μόνο στην 2η επέμβαση μείναμε μέσα για 3 μέρες! Σήμερα ένα χρόνο μετά οι ουλές έχουν βελτιωθεί με κρέμες αλλά όμως υπάρχουν,αλλά σαφώς εδώ μιλάμε για μεγάλη επέμβαση. Υπάρχουν όμως και ουλές (στους γοφούς) πόυ έχουν σχεδόν εξαφανιστεί παρ' όλο που εκεί δεν του έβαζα κρέμες. Δυστυχώς οι ουλές είναι απρόβλεπτες αλλά πάντα υπάρχει μια λύση για αυτές και η πλαστική ιατρική συνεχώς εξελίσσεται. Και τέλος, πριν την αφαίρεση του σπίλου όλα τα παιδάκια ρωτούσαν τι είναι αυτό στην πλάτη του ενώ τώρα ελάχιστα. Αυτά για τον ήρωα μου τον κούκλο τον γιο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ καλησπέρα,

 

Κατ'αρχάς εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά με την κορούλα σου!

 

Θα ήθελα να σου ζητήσω αν μπορείς να μου δώσεις το όνομα του παιδοπλαστικού που επισκέφτηκες στο Παίδων, διότι αντιμετωπίζω μια παρόμοια κατάσταση με το γιο μου. Είναι μόλις 23 μηνών και έχει ένα μικρό σπίλο στο πέλμα του. Η παιδίατρος συνέστησε να το αφαιρέσουμε άμεσα διότι στο σημείο που βρίσκεται δεν είναι καλό να υπάρχουν σπίλοι και όπως καταλαβαίνεις έχω ανησυχήσει, κυρίως λόγω της ηλικίας του. Πήγαμε σε έναν πλαστικό οικογενειακό φίλο, ο οποίος είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο, και σε έναν παιδοπλαστικό που πρότεινε να γίνει αφαίρεση. Θέλω να το ψάξω όσο περισσότερο γίνεται και να πάρω κι άλλες γνώμες ώστε να βεβαιωθώ αν είναι όντως η καλύτερη επιλογή να προβούμε τόσο άμεσα σε χειρουργείο.

 

Αν δε θέλεις να δημοσιοποιήσεις το όνομα του, θα μπορούσες ίσως να μου το στείλεις στο email μου; Είναι [email protected]

 

Σε ευχαριστώ πολύ, και πάλι καλή επιτυχία με τη Μαριάννα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες σας - usenrname + poline συγνώμη που δεν είδα νωρίτερα τα μηνύματά σας. Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις ευγενικές σας σκέψεις.

 

Τα νεώτερα έχουν ως εξής: η επέμβαση έγινε χθες το πρωί στο Αγ. Σοφία. Όλα πήγαν καλά και η μικρή μου ανταποκρίθηκε χωρίς πρόβλημα στη νάρκωση και στο μετεγχειρητικό στάδιο ανάνηψης. Ο πλαστικός χειρούργος που την ανέλαβε θεωρείται από την ελληνική παιδιατρική κοινότητα ως ο πλέον αρμοδιότερος και έμπειρος για τον χειρισμό τέτοιων καταστάσεων. Πρόκειται για τον κ. Νικόλαο Πονηρό, ο οποίος διαχειρίζεται περιστατικά από ολόκληρη την χώρα αλλά και από τις γειτονικές μας βαλκανικές. Ρωτήστε τους παιδιάτρους σας, αποκλείεται να μην τον γνωρίζουν. Είναι Διευθυντής στο Αγ. Σοφία και ως άνθρωπος είναι εξαιρετικός - η δε επαφή του με τα παιδιά είναι ανεπανάληπτη.

 

Σήμερα είμαστε στο σπίτι, καθώς δεν κρίθηκε σκόπιμο να διανυκτερεύσουμε εκεί. Η τομή είναι καλυμμένη και την Πέμπτη θα πάμε να τη δει για να κάνει και την πρώτη αλλαγή. Δεν έχω δει ακόμα την τομή, με διαβεβαίωσε όπως οτι θα μείνει ένα μικρό σημάδι που σιγά σιγά θα εξαλειφθεί. Νεώτερα για αυτό θα σας μεταφέρω μεθαύριο.

 

Θέλω να ξεχάσω από αυτή την ιστορία το θάλαμο με τα 6 κρεβάτια και τους άπλυτους συνοδούς των παιδιών, το πονεμένο βλέμμα των παιδιών που απλά έκαναν υπομονή, το σχόλιο της αναισθησιολόγου οτι την έχω πολύ "καλομαθημένη" (σκατόπαιδο εννούσε) επειδή στο χειρουργείο δεν την είχε πιάσει η προνάρκωση και ούρλιαζε για την μαμά της, το αγοράκι στο απέναντι κρεβάτι που η γιαγιά του μου έλεγε ντροπαλά " κοπέλα μου, είσαι εδώ και όλα τα φροντίζεις - η μάνα του Μιχάλη μου έχει πεθάνει".

 

Θέλω να θυμάμαι οτι δεν υπάρχει πολυτιμότερο απόκτημα από την υγεία των παιδιών - όχι μόνο των δικών μας, όλου του κόσμου.

 

Σας φιλώ,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΩ μου σου χα στειλει π.μ χτες.μπραβο η κουκλιτσα σου που ειναι ενταξει.οντως ο κ.Πονηρος ειναι ετσι ακριβως.κι η μελινα το κοκκιωμα σ αυτον θα το αφαιρεσει.οσο γι αυτα που θες να ξεχασεις....υπαρχουν κ χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω καθόλου μιας και μιλάμε για παιδάκι και όχι για ενήλικα, αλλά έκανα αφαίρεση 2 σπίλων ενός μεγάλου στο πόδι στα 21 μου και επίπεδου, και στην πλάτη ενός ...πεταχτού (!) στα 23.

 

Γίνεται με τοπική νάρκωση (τουλάχιστον για ενήλικα) και αφαίρεση με νυστέρι. Το στέλνουν για βιοψία υποχρεωτικά και παίρνεις μετά από λίγες μέρες τα αποτελέσματα. Στο πρώτο το μεγάλο ταλαιπωρήθηκα κάπως αλλά ήταν λόγω μεγέθους, στο δεύτερο ο πόνος κράτησε 1-2 μέρες και μετά σιγά σιγά σε μια εβδομάδα ήμουν εντάξει.

 

Για ουλές υπάρχει μία φυτική παρα πολύ καλη αλοιφή, (έκανε θαύματα) αν υπάρχει τετοια περίπτωση θα σου την προτείνουν ίσως. Τη χρησιμοποίησα στην πρώτη αφαίρεση μόνο και πάλι λόγω μεγέθους.

 

Αντιβιωσούλα λίγες μέρες και μια χαρά όλα. Καλύτερα να βγαίνουν πάντως γιατί όσο μεγαλώνεις είναι ενοχλητικό.

 

Μπορεις να μου πεις μηπως τι θα μ κωστισει για να βγαλω τις ελιες μου????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο?

 

Οι σπίλοι είναι κληρονομικοί?Έχει ο σύζυγος μου έναν στην ωμοπλάτη, μεγέθους 10*4 εκ. περίπου. Έχει κάνει εξέταση για κακοήθεια και είναι μια χαρά, ο γιατρός τότε που είχε κάνει και την εξέταση του είχε πει ότι αφού έχει τρίχες να μη φοβάται για κακοήθεια.

 

Η κόρη μου δεν έχει σπίλο, αλλά θυμάμαι ο γυναικολόγους μου που είχε δει τον σπίλο του συζύγου είχε πει ότι είναι κληρονομικός και ότι το παιδί μπορεί να έχει (τότε ήμουν έγκυος στην μικρή). Τελικά η μικρή δεν είχε, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως είναι κληρονομικοί, μιας και είμαι έγκυος στο δεύτερο. Ξέρει κάποιος?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...