Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση παραμονή Χριστουγέννων


niadk

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα κι ευχαριστώ πολύ για όλες τις ιδέες που έχετε καταθέσει στο τόπικ. είναι πολύτιμες. Αρχικά είχαμε πει να βαφτίσουμε την μικρή μου τον Σεπτέμβρη αλλά μετά από συζήτηση με τους δύο νονούς καταλήξαμε να κάνουμε την βάφτιση... ρεβεγιόν, δηλαδή παραμονή Χριστουγέννων που γιορτάζω κιόλας. (Ευγενία). Προετοιμασίες θα ξεκινήσω τον Σεπτέμβρη, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την ημερομηνία. Εχει βαφτίσει καμία από σας μέσα στο καταχείμωνο; Μήπως δεν είναι καλή ιδέα; Υπάρχει κίνδυνος να κρυώσει η μικρή μου; Δεν είμαι σίγουρη αν πήραμε την σωστή απόφαση.

Υ.Γ. Μπορεί να είναι νωρίς αλλά είναι καλοδεχούμενη όποιες ιδέες έχετε για χειμωνιάτικο - Χριστουγεννιάτικο θέμα, αλλά και για χώρο δεξιώσεως για περίπου 150 άτομα.

Ευχαριστώ πολύ πολύ :)

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες καταρχήν αν γίνονται βαφτίσεις αυτή τη μέρα, γιατί είναι νηστεία και νομίζω ότι κάποιοι παπάδες δεν κάνουν μυστήρια. Κατά τα άλλα δεν θα με χάλαγε. Θα μπορούσες να έχεις θέμα από χειμωνιάτικο παραμύθι (πχ. βασίλισα του χιονιού). Να την ντύσεις με άσπρο γουνάκι, να φτιάξεις προσκλητήρια σε χρήμα νηφάδας χιονιού κά. Όσο θα το σκεφτόμαστε, τόσο θα έρχονται ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΝΗΣΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΤΕΣ...

ΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΕΝΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑ.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται... θεωρητικά. Βασική αυτές είναι κλασσικες μέρες για γάμους και μπορεί να μη σου κλείνουν την εκκλησία γιατί φυσικά προτιμούν τους γάμους. Μην σε προβληματίζω όμως άδικα, πήγαινε και από την εκκλησία, σχετικά εγκαίρως, γιατί οι γάμοι προγραμματίζονται πολύ νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βαφτισα προπαραμονη των φωτων. Ηταν η πιο κρυα μερα του χειμωνα και παρα τις "δρακοντειες" προφυλαξεις μου το παιδι αρρωστησε... Η παιδιατρος μου παραβρεθηκε στο μυστηριο κι οταν μετα δυο ημερες την πηρα και της ειπα το παιδι εχει πυρετο μου απαντησε: "Το περιμενα...το 80% των χειμερινων βαφτισεων αυτη την καταληξη εχουν" Παντως εγω πιστευω οτι το παιδι το κολλησανε απο αγκαλια σε αγκαλια γιατι με τοσες προφυλαξεις που πηραμε θεωρω αδυνατο να ηταν κρυωμα.

Δυστυχως το λαδι δεν επιτρεπει στα μαλλακια να στεγνωσουν καλα... οποτε μην το κουκουλωσεις με τα λαδοπανα, ασε πρωτα τα μαλλια να αναπνευσουν και μετα να το βγαλεις εξω. (να θυμηθεις να παρεις μαζι σου μπατονετες να στεγνωσεις καλα τα αυτακια του παιδιου)

Link to comment
Share on other sites

Βαφτησα την πρωτη μου κορη ανημερα των Φωτων το 2002 με το πολυ χιονι..πολλοι δεν μπορεσαν να ερθουν γιατι αποκλειστηκαν..η εκκλησια ηταν ζεστη ..γιατι ηταν μετα την λειτουργια και το μωρο βεβαια δεν αρρωστησε

Τα διδυμα τα βαφτησα 26-12-2003 απογευμα αναμεσα σε γαμους..τα παιδια δεν αρρωστησαν

Αρα εγω τα προγνωστικα τα εβγαλα λαθεμενα.. :wink: και δεν αρρωτσησε κανενα μου παιδι ουτε με συναχη...εμενα ισα ισ μου ειχαν πει οτι επειδη εχουν λαδι..κανει ενα φιλτρο στο σωμα και δεν περνα το κρυο..πατατα η οχι δεν εξρω :roll:

Θα σου ελεγα απλα να αποφυγεις απογευμα για να μην πεσει μεσα σε γαμους....γιατι θα εχει φοβερη βαβουρα απο κοσμο απ τους γαμους...πρωι το γλυτωνεις αυτο.Επεισης την μερα των Φωτων θεωρειτε η καλυτερη μερα για βαφτηση καθως αγιαζουν τα νερα :wink:

Νομιζω οτι βαφτησια γινονται ολο το χρονο...δεν εχει περιορισμο (ας πουμε γινονται κανονικα βαφτησια την σαρακοστη..δεν θα γινονται παραμονη Χριστουγεννων?? Οι γαμου ειναι αλλο...και οντως δεν γινονται :roll: .Τωρα για τραπεζι...νομιζω οτι οι πιο πολλοι τρωνε κανονικα την παραμονη..οποτε κι εκει δεν εχεις προβλημα :D

Με το καλο :D

Link to comment
Share on other sites

Νηστεια ειναι και στις 14 Σεπτεμβριου που ειναι του Σταυρου και αρκετοι μου ειχαν πει οτι δε γινοντε βαπτισεις,

εγω ρωτησα τον παπα που θα κανουμε την βαπτιση και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα,

αρκει να εχω κανονησει μετα για φαγητο και κατι νηστισιμο για καποιους που πιθανον να νηστευουν, μηπως τελικα ειναι θεμα παπα και οχι θρησκειας :!::!::!:

τι να πω :?::?::?:

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου βάφτισε προπερσυ 14 Σεπτεμβρίου.

Κανενας παπάς δεν μπορει να πει οτι δεν γινονται βαφτισεις καποιες ημερομηνίες.

365 ημέρες το χρονο μπορεις να κανεις βάφτιση. Τώρα αν ο παπάς βαριέται ή εχει κανονισει να παει διακοπές είναι ... δικο του ευαγγέλιο.

Οχι πάντως οτι δεν επιτρέπονται.

Μονο στη σαρακοστή πριν το Πάσχα δεν επιτρεπονται οι γάμοι και τις 15 πρωτες μερες του Αυγουστου.

Επισης συμφωνω με την Αφροδίτη.

Αν το παιδι ειναι να κρυωσει θα κρυωσει.

Jean μου εχεις δικιο. Μαλλον καποιος αλλος ηταν κρυωμενος και κολλησε το παιδακι σου.

 

Προσωπικά μ'αρεσει ο χειμωνας .... ασε που αν κανει οντως χειμωνα το σκηνικο για τη βαφτιση θα ειναι ονειρικο :wink:

Με το καλό οι προετοιμασίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...