Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Το 400αρι είναι σχετικά υποφερτό......κάπου τόσο νομίζω πλήρωσαν τελικά (μέσω γνωστού) και η κουνιάδα μου, σαν αρχική είχα ακούσει για 1000ρικο !!!! Βέβαια ήταν για γάμο (περισσότερη ώρα + φώτα κτλ), ίσως η βάφτιση κοστίζει λιγότερο...αλλά και τα 400 για 1,5 ώρα ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ είναι πολλά (κατ' εμέ).

 

 

Καλέ τί 1,5 ώρα μυστηρίου??Μισή ώρα κρατάνε οι γάμοι,άντε 40 λεπτά,άμα έχει κέφια ο παπάς.Κοροϊδίστικα λεφτά είναι.:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε κοριτσια τι ποσα λετε?!?!?!?!?!

εμενα για γαμο και βαφτιση μαζι μου πηραν στην αγ.Μαρινα 100 συνολο.και αυτα τα εδωσα εγω!!!μου ειπαν οσο θελω!!!και μαλιστα μου εδωσαν και αποδειξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

συστηνω ανεπιφυλακτα την Αγ Παρασκευη στο Παλαιοκαστρο.... λειτουργει ανοιξη και καλοκαιρι, δεν υπαρχει τιποτα πιο γραφικο, μες τα δεντρα, συντριβανακι, παρκο, ο πατερ το εχει πολυ περιποιημενο, οι εικονες ειναι εξω και διακοσμουν το χωρο, η βαφτιση γινεται σε ψηλο σημειο και βλεπουν ολοι, και κατω με καρεκλες στηνεται κατι σαν θεατρο, ειναι πανεμορφα βαφτισα τον πρωτο γιο μου εκει κι ακομα κοιταμε τις φωτο με το στολισμο και το τοπιο......αλλα να κλεισετε εγκαιρα, γινεται χαμος!

 

δυο φορες πηγα σε βαπτιση στο παλαιοκαστρο και το μονο αρνητικο ειναι πως δεν προλαβαινεις να δεις το στολοσμο που εκανες και ετιμαζεται η επομενη βαπτιση.ειδα φωτο γραφιες και dvd απο ενα γαμο στο προχωμα θεσνικης σε μια εκκλησια εξω απο τοχωριο ηταν και στο ηλιοβασιλεμα ηταν υπεροχα.ειχαν κανει και ολα τα εθυμα.οταν συναντησε ο γαμπρος τη νυφη και φιληθηκαν χτυπουσαν οι καμπανες.ζηλεψα!και αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το τεμπλο.Αγιο πνευμα λεγεται πηρα τηλ και ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

δυο φορες πηγα σε βαπτιση στο παλαιοκαστρο και το μονο αρνητικο ειναι πως δεν προλαβαινεις να δεις το στολοσμο που εκανες και ετιμαζεται η επομενη βαπτιση.ειδα φωτο γραφιες και dvd απο ενα γαμο στο προχωμα θεσνικης σε μια εκκλησια εξω απο τοχωριο ηταν και στο ηλιοβασιλεμα ηταν υπεροχα.ειχαν κανει και ολα τα εθυμα.οταν συναντησε ο γαμπρος τη νυφη και φιληθηκαν χτυπουσαν οι καμπανες.ζηλεψα!και αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το τεμπλο.Αγιο πνευμα λεγεται πηρα τηλ και ρωτησα.

 

 

το στολισμο γιατι δεν προλαβαινεις να τον δεις? το επομενο μυστηριο ετοιμαζεται οταν ο κοσμος χαιρεταει και μαλιστα στα τελειωματα.....ασε που ειδικα στους γαμους ολες νομιζω το στολισμο τον ειδαμε απο το dvd Λογω αγχους......επισης εφω ειχα κλεισει στις 7 και δεν υπηρχε κανεις μετα....

Link to comment
Share on other sites

το στολισμο γιατι δεν προλαβαινεις να τον δεις? το επομενο μυστηριο ετοιμαζεται οταν ο κοσμος χαιρεταει και μαλιστα στα τελειωματα.....ασε που ειδικα στους γαμους ολες νομιζω το στολισμο τον ειδαμε απο το dvd Λογω αγχους......επισης εφω ειχα κλεισει στις 7 και δεν υπηρχε κανεις μετα....

 

εεε!εμενα δε μου αρεσε να χαιρετας και να ετοιμαζονται οι επομενοι ηδη ερχονται και κοσμος απο την αλλη βαπτιση.και τα δυο μου παιδια τα βαπτισα σε χωριο των σερρων σαββατο απογευμα και ηταν μονο το δικο μας μυστήριο.ολα εγιναν με το πασο μας το καταχαρηκαμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ όμορφα είναι στο Αλλατινη στον Αγιο Βασίλειο...

Είναι μικρό γραφικό εκκλησάκι με πάρα πολύ καλό παπά, έχει πάρκινγκ μπορεις να κάνεις κετερινγκ,με γκαζόν κάτω και σε γενικες γραμμές πολύ γλυκό σαν μέρος... δεν σου θυμιζει οτι είσαι μέσα στην πόλη...

Εγω τον βάφτισα 15 Μαιου και ήταν πολύ όμορφα.

150 € πληρώσαμε και μας έβαλε τελευταία βάπτιση.

Link to comment
Share on other sites

εεε!εμενα δε μου αρεσε να χαιρετας και να ετοιμαζονται οι επομενοι ηδη ερχονται και κοσμος απο την αλλη βαπτιση.και τα δυο μου παιδια τα βαπτισα σε χωριο των σερρων σαββατο απογευμα και ηταν μονο το δικο μας μυστήριο.ολα εγιναν με το πασο μας το καταχαρηκαμε

 

ε ναι εννοειται σε χωριο εισαι με το πασο σου....τι να πουν και στον Αγ Δημητριο που τους παντρευουν 2-2 ζευγαρια μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα,αυτό το εκκλησάκι που λες λειτουργεί κανονικά ή είναι ανοιχτό μόνο όταν έχει μυστήρια???Επίσης,πώς ακριβώς πας εκεί,γιατί δεν την ξέρω την περιοχή.Θα ήθελα πολύ να πάω να το δω,αλλά δε νομίζω να το πετύχω ανοιχτό...

Link to comment
Share on other sites

ε ναι εννοειται σε χωριο εισαι με το πασο σου....τι να πουν και στον Αγ Δημητριο που τους παντρευουν 2-2 ζευγαρια μαζι!!!

 

 

Τί εννοείς 2-2 ζευγάρια μαζί??Εγώ έχω πάει σε γάμο και κράτησε κανονικά,όχι 15 λεπτά που έχω δει αλλού.Και πριν από αυτόν τον γάμο είχε άλλο,που επίσης είχε διαρκέσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς 2-2 ζευγάρια μαζί??Εγώ έχω πάει σε γάμο και κράτησε κανονικά,όχι 15 λεπτά που έχω δει αλλού.Και πριν από αυτόν τον γάμο είχε άλλο,που επίσης είχε διαρκέσει αρκετά.

 

επεσαν μηνυσεις γι αυτο.....εμενα εμενε η γιαγια μου φατσα στο ναο και παντα οσο ηταν ενας συγνεκριμενος πατερ παντρευε 2-2 και κανα τεταρτο διαρκεια

 

για να πας στη Αγ Παρασκευη (ειναι ανοιχτο να το δεις και να αναψεις κερακι, κλεινουν μονο το μερος που φυλανε τις εικονες) και ξεχασα να το πω κιολας, κανει απ εξω ακριβως σταση το λεωφορειο του Ωραιοκαστρου, το 56....... εμενα ηρθαν πολλοι ετσι....

τωρα με αυτοκινητο θα ζητησεις να σου πουν που ειναι ο Μασουτης Παλαιοκαστρου και το εκλησακι ειναι στο τελος του δρομου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επεσαν μηνυσεις γι αυτο.....εμενα εμενε η γιαγια μου φατσα στο ναο και παντα οσο ηταν ενας συγνεκριμενος πατερ παντρευε 2-2 και κανα τεταρτο διαρκεια

 

για να πας στη Αγ Παρασκευη (ειναι ανοιχτο να το δεις και να αναψεις κερακι, κλεινουν μονο το μερος που φυλανε τις εικονες) και ξεχασα να το πω κιολας, κανει απ εξω ακριβως σταση το λεωφορειο του Ωραιοκαστρου, το 56....... εμενα ηρθαν πολλοι ετσι....

τωρα με αυτοκινητο θα ζητησεις να σου πουν που ειναι ο Μασουτης Παλαιοκαστρου και το εκλησακι ειναι στο τελος του δρομου

 

 

Και από εκεί φεύγω πάλι με το 56??Και είναι ανοιχτό όλη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλεςκ όλους.επειδη κ εμείς θα βαφτίσουμε στοτ'ελος μαίου θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει βαφτίσει καμιά σας στον άγιο ανδρέα στο cosmos ή στον ι.ν πέτρου & παύλου στο φράγμα της θέρμης κ τι κοστίζει?βοήθειαααααααααααααα............

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλεςκ όλους.επειδη κ εμείς θα βαφτίσουμε στοτ'ελος μαίου θα ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει βαφτίσει καμιά σας στον άγιο ανδρέα στο cosmos ή στον ι.ν πέτρου & παύλου στο φράγμα της θέρμης κ τι κοστίζει?βοήθειαααααααααααααα............

 

 

Για την εκκλησία στο Cosmos έχω ακούσει ότι είναι ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,σ'αυτή την εκκλησία στο Cosmos,δεν πλακώνουν και καμιά 100αριά άσχετοι??Θέλω να πω,όποιος είναι εκείνη την ώρα εκεί και δει μυστήριο,δεν πάει να φάει κανένα γλυκάκι??:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και από εκεί φεύγω πάλι με το 56??Και είναι ανοιχτό όλη μέρα?

 

ναι με το ιδιο φευγεις.... ανοιχτα ειναι σιγουρα, εχει τεραστια αυλη, ο κοσμος παιρνει αγιασμο απ τη βρυσουλα, αναβει κερακι, προσκυναει, εχει ανοιχτο εκεινο το μερος, κλειστο ειναι μονο το ιερο....αλλα μπορεις να δεις το χωρο ανετα.....ψαχνω φωτο να σου βαλω απ τη γαμοβαφτιση της ξαδερφης μου ....μακαρι να τις βρω.....

Link to comment
Share on other sites

Γουίνι, ο ναός στο Cosmos δεν είναι αυτόνομος δλδ ενοριακός, οπότε ΔΕΝ λειτουργεί κανονικά αλλά ΜΟΝΟ μετά απο συνεννόηση με τον κύριο ναό. Δυστυχώς δεν ξέρω σε ποιόν ανήκει αν και υποθέτω σ' εκείνο της Πυλαίας....Εννοείτε βέβαια οτι θα τον "νοικιάσεις" με κάποιο χρηματικό τίμημα, δλδ θα κοστίσει περισσότερο απ' οτι να πάς σε κάποιο ενοριακό ναό.

Στο φράγμα Θέρμης θα πρέπει να απευθυνθείς στον ναό του Αγίου Νικολάου στην Θέρμη. Παλιότερα υπήρχε θέμα γενικά με την Θέρμη λόγω του πάτερ αλλά έχει πλέον "κοιμηθεί" και ο νέος υπεύθυνος πατερ είναι ελαστικότερος. Υπόψην οτι λόγω φράγματος, καλοκαίρι και ύπαιθρος θα έχει ρισάλτο κουνουπιών!!!

Και κάτι γενικότερο, να ξέρετε βάση οδηγιών που είχε δώσει ο "εκοιμηθής" μακαριώτατος Χριστόδουλος

1ον Απαγορεύεται το "Τόσα" απο το στόμα του πάτερ για τέλεση μυστηρίου σε ενοριακό ναό, αλλά το "Οσο θέλετε"

2ον Πάντα δίδεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών

3ον Απαγορεύονται τα μυστήρια σ' εξωκκλήσια, ιδιωτικούς ναούς, κελιά κτλ. Επιτρέπονται ΜΟΝΟ και εφόσον δοθεί άδεια απο την ανάλογη Μητρόπολη και τον κατα τόπου Μητροπολίτη.

Link to comment
Share on other sites

ναι με το ιδιο φευγεις.... ανοιχτα ειναι σιγουρα, εχει τεραστια αυλη, ο κοσμος παιρνει αγιασμο απ τη βρυσουλα, αναβει κερακι, προσκυναει, εχει ανοιχτο εκεινο το μερος, κλειστο ειναι μονο το ιερο....αλλα μπορεις να δεις το χωρο ανετα.....ψαχνω φωτο να σου βαλω απ τη γαμοβαφτιση της ξαδερφης μου ....μακαρι να τις βρω.....

 

 

Στέλλα,σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι,από τις φωτό που έβαλες το είδα πρώτη φορά και μόλις μπορέσω,θα πάω μια βόλτα!:D

Αυτόν τον καιρό που δεν έχει και βαφτίσεις,ελπίζω να είναι πιο εύκολο να μπω,αλλιώς μέσα στον κόσμο δεν λέει.

Link to comment
Share on other sites

1ον Απαγορεύεται το "Τόσα" απο το στόμα του πάτερ για τέλεση μυστηρίου σε ενοριακό ναό, αλλά το "Οσο θέλετε"

 

Αυτό ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα...αφού αν αφήσεις όσα θέλεις,σου λένε ότι είναι λίγα και ότι οι άλλοι αφήνουν περισσότερα.

Άσε που από την αρχή σου λένε την "ταρίφα".

Link to comment
Share on other sites

η εκκλησια στ κοσμος Αγιος Ανδρεας ανηκει στη μονη Βλαταδων,οποτε η τιμη ειναι τσουχτερη!πριν 2 χρονια η φιλη μου εδωσε 250 ευρω!

 

 

Τόσα δίνουν και σε κάποιες στην Καλαμαριά...και πάλι καλά να λέμε,γιατί έχω ακούσει και χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα,σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Μου άρεσε πολύ το εκκλησάκι,από τις φωτό που έβαλες το είδα πρώτη φορά και μόλις μπορέσω,θα πάω μια βόλτα!:D

Αυτόν τον καιρό που δεν έχει και βαφτίσεις,ελπίζω να είναι πιο εύκολο να μπω,αλλιώς μέσα στον κόσμο δεν λέει.

 

πανε και πεσ μου εντυπωσεις

αμα πας μεσημερι δε διατρεχεια κανενα κινδυνο ειναι ανοιχτα και δεν ειναι κανεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στο μελισσοχωρι η εκκλησια του αγ.Γεωργιου ειναι τελεια-πολυ γραφικη, παλια, με πλακοστρωτο. επισης υπαρχει και το παρεκκλησι της αγιας παρασκευης που ειναι σε ωραιο μερος αλλα κανουνε μονο εξω μυστηρια γιατι μεσα δεν εχει χωρο. οτι θελησεις πες μου. ααα!!!και στο παλαιοκαστρο ειναι ωραια αλλα γινεται χαμος και εχω τυχει να εχει 3 βαπτισεις και να γινεται πολυ γρηγορα το μυστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...