Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )


Recommended Posts

Ο Θεόφιλος από 24 μηνών την έκοψε τη μέρα πάρα πολύ εύκολα και χωρίς κανένα ατύχημα…το βράδυ όμως δεν τα καταφέρνουμε…η αλήθεια είναι ότι κοιμάται πολύυυ βαριά…

Εγώ πιστεύω ότι όπως σε όλα έτσι και σ’αυτή την περίπτωση δεν φταίει το παιδί αλλά εγώ…

Θα ήθελα να μου πείτε ακριβώς τι κινήσεις που κάνατε και κόψατε την βραδινή πάνα.

Ευχαριστώ….

υ.γ:ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη που το άνοιξα ξεχωριστά αλλά όσες φορές έγραψα στο πως κόβουμε την πάνα απάντηση ( εκτός 1-2 ) δεν πήρα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 331
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 50 δημοσιεύσεις

  • xara_2

    xara_2 20 δημοσιεύσεις

  • pocoyo

    pocoyo 17 δημοσιεύσεις

  • yiota2

    yiota2 14 δημοσιεύσεις

Προσπαθω να θυμηθω ακριβως τι εκανα και εκοψε ο μικρος τη πανα το βραδυ...τις

ακριβεις κινησεις μου οπως ζητας....αλλα ρε συ Dalia...το μονο που θυμαμαι...ειναι οτι δεν αφησα να περασει μεγαλο χρονικο διαστημα απο τη μερα που κοψαμε τις ημερισιες πανες...απο κει και περα....του υπενθυμιζα συνεχεια καιπριν κοιμηθει οτι αν νιωσει πως θελει τσισα πρεπει να με φωναξει..και οχι να τα αφησει να φυγουν πριν παμε τουαλετα...καμια φορα ξυπνουσα και πηγαινα στον υπνο του και τον ρωτουσα μηπως θελει να κανει τσισα(βεβαια δε μου απαντουσε ποτε!χαχαχαχαχ)Τεσπα...νομιζω οτι ειναι και στο παιδι;;;Δε ξερω τι να πω...παντως δεν εκανα κατι ιδιαιτερο....Και οταν ειχαμε ατυχηματα του ελεγα οτι αυτο δε πρεπει να ξαναγινει οτι ειναι μεγαλος πια και πρεπει να προσεχει κτλ....................Μαλλον δε βοηθησα και πολυ ε;;;;;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εμείς κόψαμε την ημερίσια πάνα και μετά από μια εβδομάδα κόψαμε την βραδυνή. Και αυτό γιατί το διάστημα που δεν φόραγε πάνα την ημέρα, την νύχτα ερχόταν μόνη της στο κρεββάτι μου (μπορεί στις 2, στις 5, ότι ώρα της ερχόταν) και με σκούνταγε ότι ήθελε τσίσα, αυτό γινόταν για καμια εβδομάδα και βέβαια μόλις ξύπναγε το πρωι πήγαινε αμέσως τουαλέτα έτσι σιγά σιγά ανακαλύψαμε οτι η πάνα της το πρωι ήταν στεγνή και την κόψαμε. Βέβαια έχουμε που και που κανένα ατύχημα μέσα στον ύπνο της αλλά αμέσως προλαβαίνει ξυπνάει και τρεχει στην τουαλέτα.

Μπορείς πριν πάει για ύπνο να τον βάλεις να κάνει τσίσα του ώστε να μην του έρθουν την νύχτα αν πάλι ξέρεις ότι κάνει στη διάρκεια της νύχτας και αν δεν ξυπνάει και εύκολα να σηκώνεσαι και κοιμισμένος όπως είναι κατά τις 2, να υπολογίσεις δλδ ποτε είναι που τα κάνει να τον βαλεις ώστε να τον προλάβεις. Εμείς πριν πάμε για υπνο πάμε τουαλέτα αφου εχει πιει το γάλα της, σίγουρα σε κανένα 30λεπτο μη σου πω νωρίτερα θα θέλει, και μετά ξαπλώνουμε. Τώρα πια δεν σηκωνεται ούτε τα μεσάνυχτα, από το βράδυ κατευθείαν το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κορίτσια συνήθως αυτό μου λένε ότι όταν κόβουν την ημερήσια είναι ζήτημα ημερών να κοπεί και η νυχτερινή...

Πάντα κάνει τσίτσα πριν πάει για ύπνο αλλά πάντα ή πάνα του είναι πολύ βαριά τη νύχτα....

Όπως σας είπα κοιμάται υπερβολικά βαριά...( τσεκαρισμένο αυτό )

lenagr1 πως μπορώ να υπολογίσω περίπου τι ώρα τα κάνει ?? σίγουρα ( λόγω βάρους της πάνας ) κάνε πάνω από 2 φορές μέσα στη νύχτα παρόλλο που έχω περιορίσει πολύ τα υγρά μετά τις 8 το απόγευμα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δε νομίζω πως υπάρχει κατι που μπορείς να κάνεις εκτός απο το να κατουράει πριν πάει για υπνο. Εμένα ο γιος μου απο μηνών σταμάτησε να βρέχει το βράδυ την πάνα του και έπινε συνολικά μέσα στο βράδυ τρια μπιμπερό γάλα. Ακόμα και το μωρό μου που είναι 50 ημερών, το αλλάζω στις 12 ίνει γάλα κατά τις 4 το πρωί και στις 7 το πρωί που ξαναπίνει κάνει τσίσα του μόλις του ανοίξω την πάνα. Ετσι πισεύω πως ο περιορισμός των υγρών καλοκαιράτικα δεν είναι και πολύ καλή ιδέα. Εγώ θα έλεγα να τον αφήσεις και θα το κόψει μόνος του. Άλλωστε κι εγώ στο γιο μου προληπτικά τον πρώτο καιρό φορούσα πάνα στον ύπνο του. Α και φυσικά μη διανοηθείς να ξυπνήσεις το παιδί το βράδυ για να κάνει τσίσα του! Κατά τη γνώμη μου χειρότερα αποτελέσματα θα έχεις!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ βρε κορίτσια συνήθως αυτό μου λένε ότι όταν κόβουν την ημερήσια είναι ζήτημα ημερών να κοπεί και η νυχτερινή...

Πάντα κάνει τσίτσα πριν πάει για ύπνο αλλά πάντα ή πάνα του είναι πολύ βαριά τη νύχτα....

Όπως σας είπα κοιμάται υπερβολικά βαριά...( τσεκαρισμένο αυτό )

lenagr1 πως μπορώ να υπολογίσω περίπου τι ώρα τα κάνει ?? σίγουρα ( λόγω βάρους της πάνας ) κάνε πάνω από 2 φορές μέσα στη νύχτα παρόλλο που έχω περιορίσει πολύ τα υγρά μετά τις 8 το απόγευμα

 

όπως το είπες ...σίγουρα ( λόγω βάρους της πάνας )...

τι να σου πω? κουράγιο, θέλει πολύ προσπάθεια γιατί τώρα το έχει συνηθίσει και μετά τεμπελιάζουν και βαριούνται. Υπομονή!!

Link to comment
Share on other sites

Dalia προφανως ειναι δυσκολο αφου κοιμαται τοσο βαρια...

Αν τον αφησεις (με 2πλα-3πλα σελπτεδακια) χωρις πανα... Μολις τα κανει θα ενοχληθει να ξυπνησει? ή θα μεινει στα βρεγμενα να συνεχισει τον υπνο του? απορια εκφραζω...

Δεν μπορω να σκεφτω τωρα τροπο να σε βοηθησω...

Η δικια μου απο την πρωτη μερα που εκοψε τις πανες, δεν ξαναεκανε πανω της, ουτε καν τη νυχτα... ομως κοιμαται ΠΟΛΥ ελαφρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αφησεις (με 2πλα-3πλα σελπτεδακια) χωρις πανα... Μολις τα κανει θα ενοχληθει να ξυπνησει? ή θα μεινει στα βρεγμενα να συνεχισει τον υπνο του?

QUOTE]

 

θα συνεχίσει τον ύπνο του σα να μην συμβαίνει τίποτα...

το μεσημέρι όταν κοιμάται ( σπάνια βεβαία ) δεν κατουριέται ποτέ επάνω του, σηκώνεται και πάει τουαλέτα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κορίτσια συνήθως αυτό μου λένε ότι όταν κόβουν την ημερήσια είναι ζήτημα ημερών να κοπεί και η νυχτερινή...

Πάντα κάνει τσίτσα πριν πάει για ύπνο αλλά πάντα ή πάνα του είναι πολύ βαριά τη νύχτα....

Όπως σας είπα κοιμάται υπερβολικά βαριά...( τσεκαρισμένο αυτό )

lenagr1 πως μπορώ να υπολογίσω περίπου τι ώρα τα κάνει ?? σίγουρα ( λόγω βάρους της πάνας ) κάνε πάνω από 2 φορές μέσα στη νύχτα παρόλλο που έχω περιορίσει πολύ τα υγρά μετά τις 8 το απόγευμα

 

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον μικρό μου...... Έχει κόψει την ημερήσια εδώ κι ένα χρόνο αλλά το βράδυ........ Τον βάζω πάντα να κάνει πριν πάει για ύπνο αλλά........ Το χειμώνα ειδικά κάθε πρωί η πάνα ήταν γεμάτη τώρα που καλοκαίριασε είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Το θέμα όμως είναι ότι και πάλι δεν ξυπνάει απλά δεν θέλει να κάνει. Όσες φορές τον έχω ξυπνήσει εγώ (αναγκαστικά ξυπνάει γιατί δεν κάνει καθιστός θέλει όρθιος) αντιδράει πολύ άσχημα και κάνει πολύ ώρα μετά να ξανακοιμηθεί :-(

Και όπως λέει και η dalia όσες φορές είχαμε ατύχημα μεσημέρι (χωρίς πάνα) συνεχίζει τον ύπνο του κανονικότατα

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνάει κάθε πρωί βρεγμένος;Ο ίδιος τι λέει; θέλει να τη φορέσει ή πρέπει να τον πείσεις; Γιατί ο Ευριπίδης με το που ξεκίνησε να πηγαίνει τουαλέτα, δεν ήθελε να φορέσει πάνα ούτε το βράδυ. Είχαμε μερικά ατυχήματα βέβαια τα οποία αραίωσαν σιγά σιγά.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ...εδώ είναι το περίεργο...χωρίς κανένα πρόβλημα του τη φοράω το βράδυ..εν τω μεταξύ ξέρω πολύ καλά ότι δεν αισθάνεται άνετα...συνέχεια μου λέει μαμα το πρωί θα το βγάλουμε το pambers ε ? ή αν τον ρωτήσει καποιος ή κανένα παιδάκι λέει όχι όχι δεν φοράω εγώ pambers

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ...εδώ είναι το περίεργο...χωρίς κανένα πρόβλημα του τη φοράω το βράδυ..εν τω μεταξύ ξέρω πολύ καλά ότι δεν αισθάνεται άνετα...συνέχεια μου λέει μαμα το πρωί θα το βγάλουμε το pambers ε ? ή αν τον ρωτήσει καποιος ή κανένα παιδάκι λέει όχι όχι δεν φοράω εγώ pambers

 

αχαχ ακριβώς το ίδιο

μερικές φορές μου ζητάει και το μεσημέρι να βάλει πάνα επειδή βαριέται να πάει πριν κοιμηθεί. (φυσικά αυτό δεν το διαπραγματεύομαι)

 

ρε κορίτσια εγώ σκέφτομαι να το πάρω απόφαση ότι κάθε μέρα θα πλένω σεντόνια και να τον αφήνω έτσι μπας και αρχίσει και ξυπνάει για να πάει τουαλέτα (τουλάχιστον τώρα που είναι καλοκαίρι θα έχω μόνο σεντόνια και όχι κουβέρτες / παπλώματα)

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια εγώ σκέφτομαι να το πάρω απόφαση ότι κάθε μέρα θα πλένω σεντόνια και να τον αφήνω έτσι μπας και αρχίσει και ξυπνάει για να πάει τουαλέτα (τουλάχιστον τώρα που είναι καλοκαίρι θα έχω μόνο σεντόνια και όχι κουβέρτες / παπλώματα)

και γω αυτό θα πρότεινα. Καταργήστε την πάνα τώρα που τα σεντόνια στεγνώνουν γρήγορα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Σύσταση που ακολούθησα από μια μανούλα 7 (τότε και 8 πλέον) παιδιών. Μου είπε πως όταν αποφασίσω πως ήρθε η ώρα να κόψω την πάνα, να την κόψω και τη νύχτα! Να περιμένω σίγουρα 2,3-4 μέρες με "ατυχήματα", αλλά μετά μπαίνει στο υποσυνείδητο και το καταφέρνουν μόνα τους τα παιδιά. Φυσικά υπάρχουν σποραδικά ατυχήματα, αλλά αυτά θα υπήρχαν ούτως ή άλλως.

 

Επίσης όταν αποφασίσουμε να κόψουμε πάνα (εννοείται να είναι έτοιμο το παιδί), την κόβουμε εντελώς. Όχι τη μια να τη βγάζουμε και την άλλη να τη φοράμε γιατί μπερδεύεται το παιδί και γίνεται πιο δύσκολη η όλη προσπάθεια, με περισσότερες απογοητεύσεις.

 

Δεν πιέζουμε. Μόνο εξηγούμε. Παραβλέπουμε τα λάθη-ατυχήματα, σα να μη συνέβησαν ποτέ. Παρηγορούμε για τις αποτυχημένες προσπάθειες -γιατί και το παιδί στενοχωρίεται, ακόμα κι αν δεν το δείχνει. Επιβραβέβουμε τις επιτυχημένες!

 

Αυτά.. θυμάμαι εν ολίγοις.

 

Αυτά ακολούθησα. Και πέτυχε εις διπλούν! (δίδυμα... τα άλλα είναι κάτω των 2 ετών).

 

 

Με μια σημείωση. Επειδή δεν είχα προστατευτικά για το στρώμα. Όταν έκοψα την πρωινή πάνα στο ένα κορίτσι, της εξήγησα το βράδυ πως κανονικά δε φοράμε "χάρτινο βρακάκι" αλλά επειδή δεν έχω προστατευτικό θα το κάνουμε κατ' εξαίρεση. Οι πάνες ήταν βαριές κι ασήκωτες το πρωί! (Συνήθως είχα διαρροές ακόμα και από τις πάνες).

 

Τη μέρα που πήρα προστατευτικά και τα τοποθέτησα, βγάλαμε και την πάνα. Το πρωί ξύπνησε το κορίτσι.... Σκεφτόμουν πως το κρεβάτι θα έχει γίνει χάλια αφού δεν ξύπνησε ενδιάμεσα. Ψάχνω.... τίποτα! :shock: Κοιτάζω πάλι.... μυρίζω... αγγίζω... σηκώνω σεντόνια κτλ... τίποτα. :shock: Τα είχε καταφέρει!!! :shock::D:shock::D

 

 

Η άλλη δίδυμη εκείνο τον καιρό φορούσε ακόμα πάνα. (Ενώ είχε ξεκινήσει νωρίτερα η προσπάθεια και μάλιστα επιτυχημένη, δεν είχα συμβουλευτεί την υπερπολύτεκνη, αλλά τις 2 κουνιάδες που λέγανε πως ρίχνουμε και καμιά ξυλιά αν δεν τα καταφέρνουν :evil: και πως δεν τους λέμε ότι δεν τρέχει τίποτα, αλλά τους εξηγούμε πως αυτό "δεν είναι σωστό" :evil: ). Ξυλιά δεν έριξα βέβαια, αλλά έδειχνα την αναστάτωσή μου όταν δεν τα κατάφερνε. Φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να αρνηθεί την προσπάθεια! Από το Μάη που είχε ξεκινήσει (επιτυχημένα, σημειώνω), απογοητεύτηκε και δοκίμασε ξανά μετά από χίλια δυο τεχνάσματα και επιβραβεύσεις, τον Αύγουστο!

 

Ακολούθησα τον τρόπο που μου είπε η υπερπολύτεκνη μανούλα, και φυσικά πέτυχε, για δεύτερη φορά! :D

 

Επίσης να σημειώσω πως μετά από καιρό... υπάρχουν περίοδοι με πιο συχνά ατυχήματα. Αυτά συμβαίνουν. Βασικός γνώμονας: Δεν πιέζουμε! :D

 

Ελπίζω να βοήθησα... :-D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πίεσα καθόλου την κόρη μου να κόψει την πάνα!

Τα κατάφερε όταν ήταν 3 1/2 χρονών, μόνο την ημέρα. Το βράδυ φοράει ακόμα........

Δεν την πιέζω και όταν ένα βράδυ ξεμείναμε, το συζητήσαμε και συμφώνησε να μην ξαναβάλει πάνα. Το βράδυ, όμως, κατουρήθηκε και ούτε που το κατάλαβε. Την σηκώσαμε και την άλλαξα και το πρωί δεν θυμόταν τίποτα!! Κοιμάται πολύ βαριά!!

Μετά από πολλά "ατυχήματα", δυστυχώς,ξαναβάλαμε πάνα..........

Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, και είναι και 5 1/2 χρονών..........

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Θεόφιλος από 24 μηνών την έκοψε τη μέρα πάρα πολύ εύκολα και χωρίς κανένα ατύχημα…το βράδυ όμως δεν τα καταφέρνουμε…η αλήθεια είναι ότι κοιμάται πολύυυ βαριά…

Εγώ πιστεύω ότι όπως σε όλα έτσι και σʼαυτή την περίπτωση δεν φταίει το παιδί αλλά εγώ…

Θα ήθελα να μου πείτε ακριβώς τι κινήσεις που κάνατε και κόψατε την βραδινή πάνα.

Ευχαριστώ….

υ.γ:ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη που το άνοιξα ξεχωριστά αλλά όσες φορές έγραψα στο πως κόβουμε την πάνα απάντηση ( εκτός 1-2 ) δεν πήρα.

 

Eγω οταν καταλαβα οτι η μικρη δεν βρεχει την πανα της το βραδυ τοτε αποφασισαμε να της βαλουμε βρακακι.Της εξηγησαμε οτι τωρα ειναι μεγαλη κοπελα και θα φοραει βρακακι και το βραδυ.Το πρωτο βραδυ ολα καλα,το δευτερο βραδυ ειχαμε ενα ατυχηματακι.Η πρωτη βδομαδα κυλησε ετσι.Απο τοτε κανενα προβλημα.Απλα καθε βραδυ πριν κοιμηθει την παμε τουαλετα και μπορει αν ξυπνησει τη νυχτα να την ξαναπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου άργησε να βγάλει τη βραδυνή πάνα, αλλά έγινε στο τέλος χωρίς πίεση. Συμβουλεύτικα πως να το κάνω, κι εφάρμοσα την γνωστή τακτική, δηλαδή ΠΟΛΥ ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ, σε κάθε ευκαιρία μέσα στη μέρα έπεφτε σεμινάριο, πριν τον ύπνο πιπι, μετά από 1,5 ώρα περίπου τον ξύπναγα για πιπι (όπου γινόταν μάχη γιατί τον ξύπνησα και πολλές φορές αρνούνταν να κάνει) και κάποια στιγμή κατά τις 4 ή 5 το πρωί.

Την 1η εβδομάδα ήταν σκέτη αποτυχία!!!!! Άλλαζα σεντόνια 500 φορές κάθε νύχτα.Τη 2η εβδομάδα, μόλις έκανε πάνω του ξύπναγε και γινόταν χαμός. Ξανάλλαζα σεντόνια συνέχεια. Στο τέλος το έλεγξε μόνος του, το κατάλαβε κι από τότε μια χαρά.

Για τον μικρό μου, αυτή η τακτική δούλεψε αλλά κάθε παιδί έχει δικούς του ρυθμούς. Μην απογοητεύεσαι, μην πισωγυρίσεις όμως. Θέλει υπομονή και ξενύχτι. Όπως το έκαναν όλα τα παιδάκια θα κάνει και το δικό σου. Επιμονή & υπομονή.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα την μέθοδο της υπεροπολύτεκνης που αναφέρει η Alkyon ......ο γιος μου κάθε πρωί ξυπνούσε με βρεγμένη πάνα αλλά παρόλα αυτά όταν έβγαλε την πάνα το πρωί κόψαμε και την βραδυνή.....έβαζα διπλά σελτεδάκια, στην αρχή είχαμε ατυχήματα γιατί το βράδυ δεν ξύπναγε με τίποτα για να πάει στην τουαλέτα και όταν λερωνόταν συνέχιζε ακάθεκτος τον ύπνο του έγω ξυπνούσα τον άλλαζα και εκείνος συνέχιζε τον ύπνο του σαν να μην συμβαίνε τίποτα ....κάθε φορά πριν πάει για ύπνο του υπενθιμίζω να μην κάνει τα τσίσα του στο κρεβάτι και τώρα πια τα πάει μια χαρά .......

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

και μενα τα ιδια κανει κοψαμε την πανα την μερα εδω και ενα χρονο αλλα τη βραδυνη ακομα τωρα αποφασισα ειναι η τελεια εποχη να κανω το επομενο βημα....τον προετοιμαζω οτι σε λιγες μερες θα το βγαλουμε το παμπερς το βραδυ να ειναι ετοιμος, και μετα πολλα σελτεδακια και πλυσιμο,αν δεν το κανω τωρα δεν θα γινει ποτε........και εκεινος τωρα με ρωταει ποτε θα βγαλουμε αλλα οι πανες του ειναι ακομα βρεγμενες το πρωι εστω που παει τουαλετα πριν κοιμηθει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Εμενα η μικρη ειναι 3,5 την μεσημεριανη πανα την εχουμε βγαλει εδω και παρα πολυ καιρο!Την βραδινη προσπαθουμε αλλα μεχρι στιγμης τιποτα.....

Οταν της βαζω πανα το πρωι ειναι καθαρη,οταν δεν της βαζω το πρωι ειναι μουσκεμα!!!

Εχω βαρεθει να πλενω σεντονια!!!!!

Τωρα το καλοκαιρακι πιστευω οτι ειναι η καταλληλη περιοδος για να τα καταφερουμε...

Που θα παει πιστευω καποια στιγμη να απαλαχτουμε κι απο αυτο!

Υπομονη πιστευω χρειαζεται και ολα θα γινουν.....

Link to comment
Share on other sites

Eμείς κόψαμε τη πάνα την ημέρα από 2,5 χρ. αλλά της νύχτας όχι ακόμη. Ο μεγάλος δε τη θέλει καθόλου αλλά δε σηκώνεται το βράδυ για τσίσα, δε τα καταλαβαίνει μου λέει. Πριν λίγο καιρό τον ξυπνουσα εγω για τσίσα κανα 2ωρο αφότου είχε πέσει για ύπνο, έτσι μόνο καταφέρναμε τη στεγνή πάνα. Ενας γιατρός όμως μου είπε ότι αυτό δεν είναι σωστό, καλό θα είναι να καταλάβει το παιδί από μόνο του τη διαδικασία. Σκεφτόμουν να τον αφήσω χωρίς πάνα και χωρίς να τον ξυπνήσω εγώ τώρα το καλοκαίρι, αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει κάθε μέρα να (άστο να πλένω) να σιδερώνω σεντόνια και να στεγνώνω στρώματα. Τα προστατευτικά των στρωμάτων λόγω πλαστικού θα ιδρώνουν το παιδί, θα πάθει καμιά πνευμονία στο τέλος (ίδρωμα -στέγνωμα συνέχεια). Σκέφτομαι να το αφήσω με πάνα (η libero έχει κάτι νέες πάνες και για πιο μεγάλα παιδιά που είναι πολύ άνετες) και όποτε μάθει, δε θέλω να αγχώνομαι ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ! Ή μικρή νομίζω ότι είναι έτοιμη να της την κόψω το βράδυ γιατί βλέπω ότι με ξυπνά για τσίσα. Μεταξύ μας κορίτσια εγώ είχα κόψει την βραδυνη πάνα πριν γεννηθεί ο αδελφός μου. Όταν γεννήθηκε από ζήλεια επειδή ήθελα να με αλλάζει και μένα η μαμά μου, ξανάρχισα τη βραδυνή ούρηση. την έκοψα στην Τρίτη δημοτικού, έπαθα τίποτα; Ότι όμως και να μου έλεγαν (μεγάλη κοπέλα δε ντρέπεσαι; πρέπει να σταματήσεις δεν είναι σωστό) μπενάκης - βγενάκης! Ούτε που με άγγιζαν! Όταν το πήρα από μόνη μου απόφαση το έκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παλι ειμαστε περιπτωση...!Η κορη μου αρνιοταν να μπει στη διαδικασια χρησης της τουαλετας (λιγο ο χαρακτηρας, λιγο η ζηλεια για τον μικρο) μεχρι πριν απο ενα μηνα οπου και το ζητησε μονη της και με εξαιρεση λιγα ατυχηματα, τα πηγε περιφημα...

 

Ομως κοριτσια, το βραδυ ειχε παψει να κατουριεται (εννοειται ουτε και κακα εκανε) απο 2,5 χρονων!!!Καθε πρωι η πανα ηταν στεγνη και μονο αν την αφηνα στο κρεβατι και δεν την αλλαζα αμεσως, κατουρουσε!!!Ετσι οταν εκοψε την ημερισια πανα θεωρησα παραλογο να της φοραω πανα τη νυχτα-κι απο την πρωτη βραδια κοιμηθηκε με βρακακι χωρις ατυχηματα!Διοτι σωματικα το παιδι ηταν ετοιμο απο 2,5 ετων να καθαρισει.Υποσυνειδητα ομως αρνιοταν πεισματικα!!!

 

Συγνωμη DALIA που με την απαντηση μου δεν σου εδωσα καποια λυση...Απλα εγραψα για να δειτε οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ παιδιά ότι το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του...αλλά μέχρι ένα σημέιο από'κει και πέρα πρέπει διακριτικά μεν να βοηθήσουμε και εμείς δε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο υπομονή η κατάσταση Ντάλια μου. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς έκοψε ο γιός μου τη βραδινή πάνα, μια που πέρασε αρκετός καιρός. Εκεί όμως που θέλω να σου επιστήσω την προσοχή, είναι ότι ακόμα και να την κόψετε, να βάζετε κάτω από τα σεντονάκια, την ειδική πλαστικοποιημένη θηκούλα για το στρώμα, γιατί σεντόνια μπορείς να αλλάξεις, αλλά στρώμα;;;;:roll:

Μια φορά έκανα το λάθος και την έβγαλα, μετά από 2-3 μήνες, που είχα σιγουρευτεί ότι καθαρίσαμε και για βράδυ, και τελικά την πάτησα. Βρέξαμε το στρώμα!Από εκεί και μετά, πέρασε πολύς καιρός, για να πώ ότι είμαι σίγουρη ότι δεν θα ξαναβραχεί.

Πάντως, τα τελευταία χρόνια, από τότε δηλαδή που έκοψε την πάνα, αυτό που δεν ξεχνάω ποτέ να κάνω είναι να του υπενθυμίσω να πάει τουαλέτα πρίν κοιμηθεί. Αλλιώς, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη!!:wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπελιές

 

Εγώ από την Παρασκευή κιόλας που διάβασα τις πρώτες απαντήσεις στο θέμα το πήρα απόφαση για το πλύσιμο και τον άφησα χωρίς πάνα.......

 

Την Παρασκευή ξύπνησε κατά τις 3 και με κλάματα (κλασσικά) μου ζήτησε να κάνει τσίσα ......... οπότε το πρωί ήταν στεγνός :D

Το Σάββατο τον άκουσα κατά τις 2 να κλαίει μέχρι να πάω κοντά του είχε κάνει επάνω του και είχε γυρίσει για να ξανακοιμηθεί :-(

Την Κυριακή ξύπνησε 2 φορές να μου πει ότι θέλει τσίσα :D

 

νομίζω ότι ήμαστε σε καλό δρόμο ........... και είμαι αποφασισμένη να επιμείνω (αρκετά η συνδρομή στις πάνες 3,5 χρόνια με δύο μωρά)

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...