Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ???


Recommended Posts

ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑΝ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΥΖΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥΣ!!ΤΗ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑΝΙ,ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΙ.ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ,ΑΚΟΥΩ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΗΡΘΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ(18,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΑΝ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ,ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!)

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eμεις ακομα την εχουμε αλλά την φοράει στον ύπνο και λίγο πριν, στο αυτοκίνητο σε μεγάλο ταξίδι, ποτέ έξω. Να πω την αλήθεια δεν με στεναχωρει πιστέυω οτι από Σεπτεμβρη που θα παει παιδικό θα την κόψουμε.. Ημουν και εγω πιπιλού μαλιστα είχα τρεις μια στο στομα δύο στα μάγουλα οπότε καταλαβαινεται... Παντως ΝΑFSIKA απ΄ότι έχω διαβάσει η ηλικία που είναι τώρα το ζουζούνι σου είναι η καλύτερη για να την κόψε οπότε αν το θεωρείς απαραίτητο καντο τώρα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ,ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΑΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ.ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ.ΤΗ ΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ ΛΕΩ"ΒΓΑΛΕ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΒΡΕ ΣΥ,ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΑΝΤΡΑΣ!ΔΕΣ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ,ΑΥΤΟΣ ΦΟΡΑΕΙ?ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΠΕΤΑΕΙ!"

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

μην σε ανησυχεί που έχει ακόμα πιπίλα.

 

τα αρνητικά της πιπίλας -

 

κακομαθαίνει η γλώσσα σε μία θέση και "βαριέται" να κάνει κινήσεις απαραίητες για την ομιλία (αυτό κατά λέξη απο λογοπεδικό)

 

 

τα θετικά της πιπίλας -

 

παρηγορεί το παιδί

αντικαθιστά την χρησιμοποίηση του δάκτυλου το οποίο ειναι πολύ πιό αρνητικό απο την πιπίλα, (το δάχτυλο δεν υποχωρεί να πάρει το σχήμα της στοματικής κοιλότητας πχ) και πολυ πιό δύσκολο στο να το ξεμάθει το παιδί αργότερα.

 

για αυτούς τους λόγους, εγώ συνιστώ να μήν την κόβετε εντελώς την πιπίλα με μιάς.

αλλα απλώς να είναι συγκεκριμένες ώρες που να χρησιμοποιείται, όχι όλη την μέρα πχ.

 

αν απαγορευτεί εντελώς υπάρχει περίπτωση να καταφύγει το παιδί στο δάχτυλο - κάτι πιό κακό απο την πιπίλα.

 

και προπαντώς μήν κόβετε την πιπίλα όταν είναι να πάει παιδικό.

Είναι ένας αποχωρισμός/αλλαγή που δεν θέλετε να συμβαίνει την ίδια ώρα με τον αποχωρισμό απο την μαμά.

πρώτα ο αποχωρισμός πχ και μετά απο 6-7 μήνες (ανάλογα με το πόσο εύκολη είναι η προσαρμογή) την πιπίλα. Ή πρίν...

 

κάποιοι γονείς έχουν καταφέρει να κόψουν την πιπίλα μεμιάς χωρίς πρόβλημα - όμως αυτό απαιτεί και τον ανάλογο χειρισμό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΥΣΙΚΑ

Θα σου πω τη δικη μας εμπειρια μηπως σε βοηθησει.Και εμενα μου εδωσε την ιδεα μια αλλη μαμα απο τον παιδικο σταθμο και επιασε.

Αρχικα ειχα προσπαθησει να την ελαττωνω κατα τη διαρκεια την ημερας και να τη χρησιμοποιουμε μονο στον υπνο.Και φαντασου οτι ο Δημητρης ηταν και μεγαλυτερος ,ηταν τριων, και δεν ξερω αν ηταν η φαντασια μου αλλα μου φανηκε οτι ειχαν αρχισει να εξεχουν τα μπροστινα του δοντια.

Τελος παντων.Την κοψαμε τις γιορτες ,του ειχα κανει προεργασια οτι θα ερθει ο Αγιος Βασιλης και θα μας φερει δωρα κτλ κτλ...Και εμεις κατι πρεπει να του δωσουμε.Μας ζητησε λοιπον ο Αγιος Βασιλης τις πιπιλες μας.Το βραδυ που ηρθε ο αδερφος μου ως αγιος...ειχαμε αφησει στο τζακι ενα μπωλακι με τις πιπιλες.Η χαρα μας για τα δωρα απεριγραπτη που αγνοησαμε αυτα που του δωσαμε.Οταν ηρθε η ωρα για υπνο τις ζητησε του υπενθυμισα οτι της πηρε ο αγιος Βασιλης.Τις θελω πισω να μου λεει

Ωραια Δημητρη αυριο θα τον παρω τηλεφωνο να του πω να ερθει να παρει τα παιχνιδια που σου εφερε και να μας φερει τις πιπιλες πισω.Στην αρχη ελεγε ενταξει αλλα οταν τον ξανασκεφτοταν δεν μιλαγε.

Δυσκολευτηκαμε στην αρχη γιατι δεν τον επαιρνε ευκολα ο υπνος και οταν πηγαινε στις γιαγιαδες τις εβρισκε πιο λασκα απο εμας και εκανε την κοροιδα και τις ζηταγε και εκεινες βεβαια την εδιναν.Αλλα τις συνετησα και τις δυο και σταματησαν να του δινουν αν και ατονισε το γεγονος.

Ειχαμε ενα πισωγυρισμα οταν ταξιδεψαμε μαζι το Φεβρουαριο στο εξωτερικο (νεες εικονες ,αλλαγες,ψιλοανασφαλεια) και εγω δεν τον πιεσα γιατι ειχαμε την ιδια περιοδο ενα προβλημα με τα κακα μας.Αλλα επανηλθαμε .Θα συμφωνησω να μην το κανεις οταν παει στον παιδικο.Ειναι πολλες οι αλλαγες .

Εγω οταν ημουν μωρο(ειμασταν και εμεις καποτε) πιπιλιζα το δαχτυλο και ειχα στη χουφτα μου ενα πανακι κατα προτιμηση βρωμικο γιατι μου αρεσε η μυρωδια .(να φανταστεις πως ακομη τη θυμαμαι αλλωστε δεν εχουν περασει και πολλα χρονια απο τοτε ΧΑ ΧΑ ΧΑ) Αυτο το εκανα μεχρι τα 5,5 και το εκοψα οταν η μαμα μου με ειχε στειλει για λιγες μερες να μεινω στη νονα μου και ειχε ξεχασει να μου βαλει τα πανακια μου μαζι.Εγω ψιλοντρεπομουν κιολας γιατι με τη νονα δεν ειχα και πολλα πολλα .Κατι η ελλειψη κατι η ντροπη το εκοψα.

Ελπιζω να σου εδωσα καμμια ιδεα!!!!!!

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι οταν έγραφα πιστευω οτι θα την κόψει οταν πάει παιδικό δεν εννοούσα να του την κοψω.. Απλα το ανέφερα ως έναρξη μια αλλης εποχής.. Σε καμμια περιπτωση προσωπικα δεν σκοπευω να του την κοψω αποτομα.. πιστεύω οτι καποια στιγμή θα μου δωσει δειγμα οτι είναι ετοιμος να το κανει.. οπως και με τις πανες εκεινος έδωσε το συνθημα και γω απλά ήμουν εκει και τον υποστήριξα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλή ιδέα ο Αη Βασίλης! Κι εμας ο Αη Βασίλης τις πήρε - βέβαια ο μικρός μετάνοιωσε μετα που ειχε συμφωνησει να του τις δώσουμε αλλα εμεις τις ειχαμε εξαφανισει, και ευτυχως αντέξαμε τη γκρίνια και δεν του τις δωσαμε πισω ποτε, οποτε κατάλαβε ότι .... ο αποχωρισμός ήταν οριστικός! Βεβαια πριν κόψουμε την πιπίλα και στο σπιτι, την είχε σταματήσει στον παιδικό -είχε προηγηθεί ένα διάστημα στον παιδικό που μόλις έφτανε εκει "παρεδιδε" την πιπίλα στη δασκάλα του.!!

Νομιζω πως το θεμα είναι, από τη στιγμη που θα αποφασίσεις να τη σαματήσετε, με όποιον τρόπο κι αν το κάνεις αυτό, να μην υποχωρήσεις γιατι μετά θα'ναι δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τον Αη Βασιλη θελουμε 7 μηνες,τωρα τι κανουμε???η αληθεια ειναι οτι αν τη ζητησει μεσα στη μερα,δεν την πιπιλαει,αλλα την βαζει στα δοντακια που ειναι ετοιμα να σκασουν.αν δεν του την δωσω,βαζει το δαχτυλο στα δοντια του.μαλλον τρωει ζορι ο μικρος και τη χρειαζεται ακομη.θα κανω λιγη ακομη υπομονη μεχρι να σκασουν αυτοι οι κυνοδοντες που πραγματικα μας εχουν τρελλανει μερα και νυχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Γενικα είναι δύσκολο να κοψει το παιδι μια "εξάρτηση" όταν περνάει μια δύσκολη φάση όπως τα δόντια...

Πάντως, εγω είχα αγοράσει για τα μικρά μου αυτούς τους λαστιχένιους κρίκους της Chicco, και μασουλουσαν αυτούς όταν πονούσαν τα ουλα τους. Έιχα δοκιμάσει και κατι αλλους που μοιάζουν με παγωτό, είναι πλαστικο με κάποιο υγρό μεσα, το βάζεις στο ψυγειο και κρυώνει, και είναι αρκετα δροσερο για το μωρο, το ανακουφιζει όταν το μασουλάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως του την έκοψα πέρυσι το καλοκαίρι γιατί είχε αρχίσει και την ζήταγε συνεχώς (ενώ την έπαιρνε μόνο στον ύπνο). Ετσι μια φορά την ψαλίδισα (τη θηλή) και δεν μπορούσε να την πιπιλίσει. Ζήτησε άλλη, του έδωσα μια άλλη πιπίλα πάλι κομμένη. Αυτό ήταν..κάθε φορά που την ζήταγε του την έδινα, αλλά δεν τον ικανοποίούσε οπότε την έκοψε μέσα σε 2 μέρες. Γνώμη μου είναι όσο μικρό τόσο καλύτερα, μεγαλώνοντας έχει περισσότερες απαιτήσεις και μπορεί να τις διεκδικήσει καλύτερα, δεν μπορείς να το ξεγαλάσεις.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,μολις κοιμηθηκε χωρις πιπιλα!!!!!εκοψα και τη δευτερη που ειχα.ολο το απογευμα επαιζε μ'αυτες,τις εβαζε και τις εφτυνε.τον πηρα για πρωτη φορα να κοιμηθει μαζι μου γιατι φοβαμαι οτι θα εχουμε γκρινια το βραδυ...θα σας πω αυριο.μεχρι στιγμης κοιμηθηκε πολυ ησυχα!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

πιπιλα τελος!!!!!!!δευτερη μερα,δευτερο βραδυ κοιμηθηκε χωρις αυτην!!!την βλεπει κομμενη και λεει"πια πια μπλιαχ".δεν το ξερα οτι ηταν τοσο ευκολο!!!την βαζει στο στομα του και την πεταει στη στιγμη!!!ευχαριστω για τη συμβουλη!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως τα καταφερατε καλε τοσο γρηγορα?εγω την ψαλιδισα και του την εδωσα που την ζηταγε το απογευμα και επαιζε μαζι της,αλλα το βραδυ που ξυπνησε και εκλαιγε και ηθελε πιπιλα οταν του εδωσα την ψάλιδισμενη,δεν σταματησε μεχρι που του εδωσα την κανονικη.τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

τώρα δεν έχει γυρισμό αφού του έδωσες την άλλη..... :)

βασικά ίσως ήταν νωρίς... ή απλώς ήθελε να του πείς ιστορίες..

αλλά αυτές δεν πιάνουν αν είσαι αγχωμένη κτλ και χωρίς μια καλή δόση "ηθοποιίας" :) ....

τώρα που έδωσες την άλλη εάν είπες ήδη ιστορίες, δεν θα σε πιστεύει πιά... :( ...

άσε το για τώρα (γιατί ίσως κινδυνεύει η αξιοπιστία σου στα μάτια του) και ξαναδοκίμασε σε κάποιες εβδομάδες να το έχει "ξεχάσει" λίγο...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται λίγη επιμονή και υπομονή για να κοπεί, αλλά και μεγάααλη τρύπα απο το ψαλίδισμα!! :lol:

Αγγελική ξαναδοκίμασε αλλά δεν πρέπει να υποκύψεις. Εγώ είχα ψαλιδίσει και τις δύο. Οταν του έδωσα την πρώτη και κατάλαβε ότι δεν μπορεί να πιπιλίσει, ζήτησε την δεύτερη. Του έδωσα και αυτή. Πάλι δεν τον ικανοποιούσε. Του είπα ότι δεν έχουμε άλλη (το ηξερε και εκείνος) και ότι τις δάγκωσε η γατούλα και έκανε τρυπούλες. 2-3 μέρες είχαμε το ίδιο σκηνικό, αλλά τελικά το πήρε απόφαση και σταμάτησε να τη ζητά. Ούτε και άλλα παιδάκια με πιπίλα που έβλεπε, του έκανε εντύπωση τόσο ώστε να την θέλει!

καλή επιτυχία και καλή συνέχεια!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να το παρεις πρωτα αποφαση εσυ!!!!!αν εισαι ετοιμη να δεχτεις και τη γκρινια του τα καταφερνεις.κλεισαμε σχεδον μια εβδομαδα χωρις πιπιλες και καταλαβα ποσο αχρηστες ειναι τελικα!!!το παιδι τρωει περισσοτερο και αρχιζει να μιλαει!!!!!προσπαθησα χθες να του δωσω για πλακα μια αλλη και την πεταξε απο το μπαλκονι,ασε που αναγουλιαζε συνεχεια!!!ξεχασα να πω οτι στη αρχη την ψαλιδισα λιγο στην ακρη και φανηκε να του αρεσει,μετα την εκοψα στη μεση ακριβως και εβαζε τη γλωσσα του εκει!προφανως τη σιχαθηκε... :D:D

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

aggeliki εμενα η μαμα μου οταν ειμασταν μωρα ξερεις τι εκανε....ζωγραφισε επανω στη πιπιλα με μαρκαδορο μεγαλες κοκκινες βουλες και οταν της ζητησαμε πιπιλα μας εδωσε αυτη και μας ειπε οτι αρρωστησε η καημενη και πως πρεπει να την αφησουμε να γινει καλα....τελικα μετα απο λιγες μερες οταν την ξαναζητησαμε...ηταν ακομα αρρωστη :P και ποτε δεν εγινε καλα :wink::lol::lol: δοκιμασε το ισως πιασει :D

Link to comment
Share on other sites

Η αδελφη μου ειχε 3 πιπίλες μεχρι τα 5 της.. Την πρωτη μερα που πηγε στο νηπιαγωγειο την εκοψε από μονη της... Ειπε ενα "τωρα πια ειμαι μεγάλη" και την πεταξε..

Εγω ημουν στο λουναπαρκ με το θειο μου 2.5 χρονων και ειδα ενα κοριτσακι με σιδερακια στα δοντια.. ρωτησα το θειο μου τη ειναι αυτο και μου ειπε οτι το επαθε επειδη ειχε μεγαλωσει σαν και μενα και ειχε ακόμα πιπίλα... δεν την ξαναεβαλα στο στόμα μου από τοτε..

 

Παντως πιστευω οτι τα παιδακια πηγαινοντας στο σχολειο την κοβουν από μονα τους.. (εκει τουλαχιστον για να μην τα κοροιδευουν τα αλλα).

Την πιπίλα θα την κοψει σιγουρα καποια στιγμη.. Το δαχτυλο στο στομα ομως δεν κοβεται... Και εχω παραδειγμα το μπαμπα μου που στα 55 του βαζει ακομα 2 δαχτυλα στο στομα και οχι μονο για να κοιμηθει αλλα όταν ειναι στεναχωρημενος, οταν βλέπει τηλέοραση, οταν οδηγαει.. γενικα σχεδον παντα. και το εχει από μικρος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω... αν δεν της δώσω καθόλου πιπίλα... Κακό ε? Διάβασα κάπου (δε θυμάμαι και που τώρα...) ότι αν δε δώσουμε πιπίλα θα είναι καλύτερα δε θα το συνηθίσει κιόλας

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Aν το αντέξεις... :wink::wink:

εμένα ήταν πολύ κλαψιάρα και με τη πιπίλα τουλάχιστον ηρεμούσε και σταμάταγε...έβαλα λοιπόν πρώτα την δική μου ψυχική υγεία :lol::lol:

εξάλλου καλύτερα πιπίλα παρά δάχτυλο οπως έχει πει και η Μαρία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...