Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα μας γεννέθλια! Που???


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Στις 14 Ιουνίου γιορτάζουμε τα πρώτα μας γεννέθλια. Αρχική μου σκέψη ήταν να τα κάνουμε σε παιδότοπου, υπολογίζοντας περίπου 20 άτομα (παιδιά-ενήλικες). Ειμαι διστακτική όμως γιατί αρχές Μαίου ήταν η βάπτισή μας κ πολλοί ήταν καλεσμένοι εκεί. Επόμένως πώς θα τους "υποχρεώσω" να ξαναφέρουν δώρο? (γιατι δεν τα κάναμε μαζι ειναι άλλη ιστορία). Επίσης, θέλω κάτι οικονομικό (χωρίς όμως να λερώσω το σπίτι) όχι όμως πάλι μια μινι βάπτιση.

Για αρχή ξέρετε τι τιμές παίζουν σε παιδότοπους του Μοσχάτου-Φαλήρου-Πειραιά? Μπορώ να νοικιάσω μόνο την αίθουσα κ να φέρω εγω το φαγητό?

Οι παιδικές αίθουσε των Goodys υπάρχουν ακόμα?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άποψή μου, τα πρώτα γενέθλια καλύτερα να γίνουν στο σπίτι με παπουδογιαγιάδες και λίγους φίλους.

Ούτως ή άλλως το παιδί δεν καταλαβαίνει, όπως λες αρχές Μαϊόυ είχατε βάπτιση οπότε δεν υπάρχει λόγος.

Ο παιδότοπος είναι πολύ απρόσωπος, αναγκαίο κακό βέβαια γιατί τα παιδιά ξεσαλώνουν αλλά σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Προτιμότερο είναι τα πρώτα γενέθλια που είναι και πολύ σημαντικά να είναι στο σπίτι με λίγους καλεσμένους, με ωραία διακόσμηση και χωρίς να ξεβολευτεί το μωρό που είναι 1 έτους.

Εμένα η κόρη μου το Σεπτέμβριο γίνεται 5 και είναι η πρώτη φορά που θα τα κάνουμε εκτός σπιτιού.Πέρισυ τα κάναμε στο σπίτι και ήταν η πρώτη φορά που είχε 10 παιδάκια καλεσμένα, βάλε και 25 περίπου μεγάλους.

Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης τα πρώτα γενέθλια να γίνονται στο σπίτι.Ένας απλός στολισμός, μπαλόνια, και μπουφές με πιτάκια είναι οτι πρέπει. Είναι και καλοκαίρι οπότε μπορείς να βγάλεις τα χαλιά ωστε να καθαρίσεις πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσαντες! Δεν υπάρχει καλύτερο μέρος για τα πρώτα γενέθλια. Και δεν χρειάζεται να κάνεις και κάτι πολύ μεγάλο. Ασε και η συναισθηματική αξία του να κάνεις τα πρώτα γενέθλια του παιδιού σου στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Στις 14 Ιουνίου γιορτάζουμε τα πρώτα μας γεννέθλια. Αρχική μου σκέψη ήταν να τα κάνουμε σε παιδότοπου, υπολογίζοντας περίπου 20 άτομα (παιδιά-ενήλικες). Ειμαι διστακτική όμως γιατί αρχές Μαίου ήταν η βάπτισή μας κ πολλοί ήταν καλεσμένοι εκεί. Επόμένως πώς θα τους "υποχρεώσω" να ξαναφέρουν δώρο? (γιατι δεν τα κάναμε μαζι ειναι άλλη ιστορία). Επίσης, θέλω κάτι οικονομικό (χωρίς όμως να λερώσω το σπίτι) όχι όμως πάλι μια μινι βάπτιση.

Για αρχή ξέρετε τι τιμές παίζουν σε παιδότοπους του Μοσχάτου-Φαλήρου-Πειραιά? Μπορώ να νοικιάσω μόνο την αίθουσα κ να φέρω εγω το φαγητό?

Οι παιδικές αίθουσε των Goodys υπάρχουν ακόμα?

 

Και εγώ θα συμφωνήσω με τα κορίτσια.. ο παιδότοπος είναι για πιο μεγάλες ηλικίες που θα έχει και πιο πολλά παιδάκια.. εμένα ο δικός μου γίνεται 4 σε λίγο καιρό και σκέφτομαι και για φέτος να το κάνω σπίτι... στην ηλικία του 1 ούτως ή άλλως δεν θα εχει καμία διαφορά για το παιδί :-P δώρο όποιος θα έρθει θα σου φέρει.. τι πάει να πει τον υποχρεώνεις? δεν χρειάζεται να κάνεις μινι βάπτιση.. τους πιο κοντινούς και κανένα φίλο.. δικών σας εννοώ γιατί το μωρό δεν θα έχει ακόμη φίλους :-P στον παιδότοπο ξέρω ότι σου προσφέρουν ένα πακέτο που έχει μέσα και υποτυπώδες φαγητό.. δεν αξίζει τα λεφτά όμως.. εγώ τις προηγούμενες φορές που είχα ρωτήσει έχουν συγκεκριμένες προσφορές... και κυρίως πρέπει να έχεις και παιδάκια.. εμάς επειδή η παρέα μας είναι κατά του γάμου συνήθως έχουμε πολλούς μεγάλους και καθόλου παιδιά :-P ... τώρα το να μην λερώσεις το σπίτι, μια ημέρα είναι, κάνε κουράγιο... και εγώ πιστεύω ότι αν κάνεις όμως μία μικρή γιορτούλα σπίτι θα είναι πιο όμορφο..

επίσης λάβε υπόψη σου πως δεν "νοικιάζεις" την αίθουσα.. στον παιδότοπο μπορεί να είναι και άσχετα παιδάκια με γονείς.. δηλαδή ο παιδότοπος σου κάνει μία προσφορά ανάλογα με τα παιδάκια - μεγάλους, σου δίνει την δυνατότητα τι θα προσφέρεις (π.χ. για τα παιδιά είναι η είσοδος στον παιδότοπο με χυμό κλπ) για τους μεγάλους από καφέ - κέικ μέχρι φαγητό (π.χ. σουβλάκι / τυροπιτάκι κλπ).. σας δίνει ένα διαμορφωμένο χώρο για εσάς με τραπεζάκι κολλητά από εκεί και πέρα όμως η είσοδος είναι ελεύθερη και για όλους όσους θέλουν να πάνε τα παιδιά τους στον παιδότοπο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πράγματι, κ εγω θέλω κάτι μικρό αλλά ουσιαστικό. Τι καλύτερο λοιπόν να το κάνουμε μεταξύ μας, με λίγους καλεσμένους στην ησυχία του σπιτιού.

Μεταξύ μας ούτε το τσίρκο της γαμοβάπτισης ήθελα :evil:

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

edit admin

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Για τα μικρα παιδια ειναι το καλυτερο να απασχοληθουν στο σπιτι και μαλλιστα με δημιουργικο τροπο.Εγω ειχα καλεσει σαν δωρο για το παρτυ της ανηψιας μου τη minnie, μια παιδαγωγο απο την εταιρεια ********* και τα παιδια ενθουσιαστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...