Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι σε εμάς τα ίδια μας είπε για το υγρό στα αυτάκια.

Μας έδωσε το silica και μας είπε για τσίχλες.

 

Εαν βρεις κάτι, σφύρατο και σε εμάς! ;)

Ακριβώς τα ίδια δηλαδή !!!!

 

Σίλικα και τσίχλες, θα κοιτάξω και θα σας πω !!!!

 

Με την σίλικα είδατε διαφορά ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Με την σίλικα είδατε διαφορά ?

 

Η αλήθεια είναι οτι εαν δεν μας το έλεγε ο ωριλάς

δεν θα το πέρναμε είδηση.

 

Δεν είχαμε προσέξει κάποια διαφορά στην ακοή της.

 

Που και που έπιανε τα αυτιά της αλλά όχι και ιδιαίτερα πράγματα...

.....το ίδιο κάνει και τώρα!

 

Τι να πω...

Εμείς στον ωριλά πήγαμε γιατί ροχαλίζει στον ύπνο της και γιατί

αναπνέει απο το στόμα!

 

Ο ωριλάς μας σύστησε πολλά μπάνια στη θάλασσα,

και να την ξαναδεί κατά τον Οκτώβριο που θα έχει ηρεμήσει

η μικρή απο τις ιώσεις.

 

Το υγρό στα αυτάκια μας είπε οτι είναι συνηθισμένο φαινόμενο

στα παιδάκια που πάνε παιδικό σταθμό

και που περνάνε απανωτές ιώσεις!

 

Την τσίχλα μας την πρότεινε ο Γιανν.του Κ.

 

ΥΓ:o πρώτος ωριλάς που είχαμε πάει (και που δεν θα ξαναπάμε)

μας είχε πει οτι το παιδί χρειαζόταν κατεπειγόντως χειρουργείο!! :roll:

Δεν τους αντέχω αυτούς τους γιατρούς!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι εαν δεν μας το έλεγε ο ωριλάς

δεν θα το πέρναμε είδηση.

 

Δεν είχαμε προσέξει κάποια διαφορά στην ακοή της.

 

Που και που έπιανε τα αυτιά της αλλά όχι και ιδιαίτερα πράγματα...

.....το ίδιο κάνει και τώρα!

 

Τι να πω...

Εμείς στον ωριλά πήγαμε γιατί ροχαλίζει στον ύπνο της και γιατί

αναπνέει απο το στόμα!

 

Ο ωριλάς μας σύστησε πολλά μπάνια στη θάλασσα,

και να την ξαναδεί κατά τον Οκτώβριο που θα έχει ηρεμήσει

η μικρή απο τις ιώσεις.

 

Το υγρό στα αυτάκια μας είπε οτι είναι συνηθισμένο φαινόμενο

στα παιδάκια που πάνε παιδικό σταθμό

και που περνάνε απανωτές ιώσεις!

 

Την τσίχλα μας την πρότεινε ο Γιανν.του Κ.

 

ΥΓ:o πρώτος ωριλάς που είχαμε πάει (και που δεν θα ξαναπάμε)

μας είχε πει οτι το παιδί χρειάζεται χειρουργείο!! :roll:

Δεν τους αντέχω αυτούς τους γιατρούς!!!!!!!

 

Σχεδόν ακριβώς τα ίδια, εκτός από την ακοή. Η μικρήδεν ακούει καλά, λόγω του υγρού. Όλο τι και τι ήταν και εκεί ψιλιαστήκαμε ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

Η Μαχαιρά - άψογη σε όλα - είπε μπαλόνια, σφυρίχτρες (εφιάλτης .......), τσίχλες, βουτιές. Γι'αυτό και η ερώτηση για τις τσίχλες. Κοίταξα σε ένα μαγαζί με βιολογικά, αρκετά ενημερωμένο, το ΠΡΑΣΙΝΟ, στην Τατοίου, κοντά στο ιατρείο του Κ. στην Νέα Ερυθραία και βρήκα μόνο με μέντα κλπ, που δεν μας κάνει. Και τις μαστίχες Χίου, που είναι σκληρές.....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

εμένα με βλέπω για μεταγραφή στον Παπαμεθοδίου γιατί αυτός που με έβλεπε στον Κ. συνεργάζεται πλέον με άλλους στο Χαλάνδρι....σιγά μην τρέχω....

Θέλω να κλείσω ραντεβού αλλά σκέφτομαι τα 90 που θα σκάσω για πρώτη επίσκεψη και με πιάνει η ψυχή μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Μαχαιρά - άψογη σε όλα - είπε μπαλόνια, σφυρίχτρες (εφιάλτης .......), τσίχλες, βουτιές. .

 

Ρώτησα τον Γιανν.ακριβώς για τα μπαλόνια, το φύσημα κλπ

(επειδή της μικρής δεν της έχω δώσει ποτέ τσίχλα να μασήσει

και φοβάμαι μήπως την καταπιεί)

 

και μου είπε οτι το "φύσημα" είναι αντίθετη "κίνηση" του υγρού απο τα αυτιά.

Οτι αυτό μπορεί να κάνει χειρότερη ζημιά....:confused:

 

Μόνο τσίχλες μας πρότεινε....:?

 

Τώρα θα μου πεις, ο ωριλάς δεν ξέρει καλύτερα απο τον ομοιοπαθητικό

(που ο συγκεκριμένος είναι μικροβιολόγος)???

Τι να σου πω.......

Link to comment
Share on other sites

εμένα με βλέπω για μεταγραφή στον Παπαμεθοδίου γιατί αυτός που με έβλεπε στον Κ. συνεργάζεται πλέον με άλλους στο Χαλάνδρι....σιγά μην τρέχω....

Θέλω να κλείσω ραντεβού αλλά σκέφτομαι τα 90 που θα σκάσω για πρώτη επίσκεψη και με πιάνει η ψυχή μου....

 

Δεν εμπιστεύεσαι τους υπόλοιπους συνεργάτες του Κ.?

Το ιστορικό σας ούτως ή άλλως το έχουν όλοι τους εκεί

μέσω υπολογιστή......

 

Αυτό που μου αρέσει πάντως εμένα προσωπικά

στο κέντρο του Κ.

είναι οτι ανα πάσα στιγμή (κυρίως σε έκτακτες ανάγκες)

μπορείς να βρεις κάποιον στο τηλέφωνο!

 

Δεν απαντάει για παράδειγμα ο Γιανν.?

Θα σου απαντήσει ο Δαρδ. ή ο ίδιος ο Κ. !!

 

Μεγάλη υπόθεση αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το μασημα της τσιχλας βοηθαει "να ξεβουλωσουν" τα αυτια. Γιαυτο και λενε οταν πεταμε να μασαμε τσιχλα κυριως στην απωγειωση ή τα μωρα να τρωνε ή να εχουν πιπιλα...

Οσο για την μαστιχα εσεις τα καταφερνεται? γιατι εμενα παντα καπου μου κολαει και την αποφευγω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς αυτό μας εξηγούσε

οτι το να "καταπίνεις" κάνει καλό στα αυτιά.

 

Γιαυτό και καλά βοηθάει η τσίχλα,ή η πιπίλα

γιατί αναγκάζεσαι να καταπίνεις συνέχεια το σάλιο σου.

 

Ενώ το "φύσημα" είναι αντίθετη κίνηση......

Τώρα, δεν ξέρω τι να πω, ποιός έχει δίκιο. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο Δαρδ. εφυγε. Αυτός με έβλεπε. Αυτός που είναι στη γειτονιά μου ο Παπαμεθοδίου είναι και γενικός γραμματέας του Συλλόγου. Κανονικά το γραφείο του είναι στο Μαρούσι αλλά εξετάζει και στο σπίτι του που είναι 3 στενά πιο πάνω από εμένα...ε κρίμα δεν είναι; Εξετάζει και δωρεαν στα δημοτικά ιατρεία αλλά φαντάζομαι ραντεβού σε 3-4 μήνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Δαρδ. εφυγε. Αυτός με έβλεπε.

 

A, έφυγε ο Δαρδ.????

Κρίμα και είχα ακούσει οτι ήταν καλός!

 

Λογικά θα πρέπει να φέρουν κάποιον άλλον στην θέση του...

Καλό θα ήταν να έφερναν έναν παιδίατρο!

 

Τόσα παιδάκια πηγαίνουν στον Πειραιά...

Γιατί να έχουν μόνο στη Ν.Ερυθραία?.........

 

Αυτός που είναι στη γειτονιά μου ο Παπαμεθοδίου είναι και γενικός γραμματέας του Συλλόγου. Κανονικά το γραφείο του είναι στο Μαρούσι αλλά εξετάζει και στο σπίτι του που είναι 3 στενά πιο πάνω από εμένα...ε κρίμα δεν είναι; Εξετάζει και δωρεαν στα δημοτικά ιατρεία αλλά φαντάζομαι ραντεβού σε 3-4 μήνες

 

Δοκίμασέ τον! Τι έχεις να χάσεις?

Το σημαντικότερο είναι να μπορείς να νιώθεις άνετα

με τον γιατρό σου!

Αυτό για μένα είναι το σπουδαιότερο!

 

Ετσι δεν ένιωθα ούτε με την πρώτη μας ομοιοπαθητικό

(επειδή ήταν γνωστή μας και δεν μας έπαιρνε λεφτά,

ντρεπόμουν και ένιωθα "φόρτωμα")

 

ούτε με την δεύτερη την Σ.

(ήταν απόλυτη στη δική της άποψη και ένιωθα οτι δεν με "άκουγε" )

 

Μέχρι στιγμής στην ομάδα του Κ. νιώθω καλά!

 

Εαν δεν σε ικανοποιεί εσένα, τότε πρέπει να αλλάξεις οπωσδήποτε!

(θυμάμαι οτι απο καιρό το ψάχνεις το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι με υψηλο πυρετο απο χθες. Του εδωσα acconitum 200ch αλλα δεν τον επιασε. Οταν ο πυρετος εφτασε στο 39,5 και ειχε και δυνατο πονοκεφαλο του εδωσα ντεπον. Παρα τις κομπρεσες και τα ντους, αργησε πολυ να κατεβει. Οι οδηγιες του γιατρου ηταν να δινω το ομοιοπαθητικο καθε 3-4 ωρες εφοσον εχει πυρετο. Του εδωσα δευτερη φορα τη νυχτα, παλι δεν τον επιασε.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί αντιμετωπίζω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Έδωσα στο μικρό μου acconitum για πυρετό με ζεστά άκρα και δεν τον έπιασε! Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι έκανες μετά; Ξαναπήρες τον γιατρό και σου έδωσε άλλο φάρμακο και πως έπεσε τελικά ο πυρετός;

Αυτό με τα περιστατικά των περισσοτέρων παιδιών που συμβαίνουν πάντα μέσα σε Σ/Κ ή αργία είναι απλή σύμπτωση; Ευτυχώς που είχα το acconitum! Ά, ξέχασα να πω καλημέρα σε όλες και όλους!

G0vpp3.png

9Aq8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί αντιμετωπίζω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Έδωσα στο μικρό μου acconitum για πυρετό με ζεστά άκρα και δεν τον έπιασε! Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι έκανες μετά; Ξαναπήρες τον γιατρό και σου έδωσε άλλο φάρμακο και πως έπεσε τελικά ο πυρετός;

Αυτό με τα περιστατικά των περισσοτέρων παιδιών που συμβαίνουν πάντα μέσα σε Σ/Κ ή αργία είναι απλή σύμπτωση; Ευτυχώς που είχα το acconitum! Ά, ξέχασα να πω καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Καλημερα! Τελικα ο πυρετος κατεβηκε με ντεπον. Το παιδι μου παραπονιοταν για δυνατο πονοκεφαλο, και μεταξυ 39,5-40 του εδωσα ντεπον. Αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση και πρωτη φορα μου συνεβη, ηταν οτι δεν επεσε καθολου με το ντους, αντιθετα ανεβηκε!

Δυο μερες μετα ειχε τα ιδια συμπτωματα και η κορη μου. Της εδινα acconitum καθε 3-4 ωρες, και δε χρειαστηκε να παρει ντεπον. Στην αρχη ειχε υψηλο πυρετο, μετα ομως ηταν σταθερος 38-38,5.

Περαστικα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ κατά τις 3:00 του έδωσα κι εγω depon γιατί δεν άντεχα να τον βλέπω να ψήνεται (είχε και απίστευτη ζέστη). Το θετικό είναι ότι έχει πολύ καλή διάθεση και δεν παραπονιέται παρά τον πυρετό! Ας ελπίσουμε να μην κρατήσει πολύ... :P

G0vpp3.png

9Aq8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ κατά τις 3:00 του έδωσα κι εγω depon γιατί δεν άντεχα να τον βλέπω να ψήνεται (είχε και απίστευτη ζέστη). Το θετικό είναι ότι έχει πολύ καλή διάθεση και δεν παραπονιέται παρά τον πυρετό! Ας ελπίσουμε να μην κρατήσει πολύ... :P

 

Λογικα δε θα κρατησει. Στο γιο μου κρατησε ενα 24ωρο και στην κορη μου εναμισι. Ειναι καλοκαιρινες ιωσουλες προφανως.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ το μόνο που σκέφτομαι για να πάω στον άλλο είναι τα 90? της πρώτης επίσκεψης...

Της φίλης μου το παιδάκι με τα κριθαράκια και την ατοπική δερματίτιδα πάει πολύ καλύτερα....η ατοπική σχεδόν εξαφανίστηκε και τώρα μπαίνουν μέσα ένα ένα και τα κριθαράκια. Η κοπέλα είναι παντελώς άσχετη με ομοιοπαθητική κτλ, καρασυμβατική του κερατά, εμβόλια στο φουλ οπότε έλεγα δεν θα αντέξει να κάνει όλη τη θεραπεία...ευτυχώς μόλις είδε ότι το παιδί χειροτέρεψε αμέσως μετά την λήψη των ομοιοπαθητικών πείστηκε ότι η "ζαχαρίτσα" κάτι ενεργοποιεί. Είχε να κάνει μάλιστα και εμβόλιο μέσα στο μήνα αλλά θα το καθυστερήσει λίγο για να έχουν τελειώσει τα ομοιοπαθητικά :)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το μόνο που σκέφτομαι για να πάω στον άλλο είναι τα 90? της πρώτης επίσκεψης...

...

 

Ο δικός μου που είναι στο κέντρο στο Μαρούσι μου είχε πει πως ο φάκελος μου είναι στην διάθεσή όλων αν εκείνος για κάποιο λόγο λείπει. Επίσης, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πως ο φάκελος είναι δικός μου.

Ίσως λοιπόν να μπορείς να ζητήσεις ένα αντίγραφο του φακέλου ;) με κάποια άλλη δικαιολογία (π.χ. να έχεις το ιστορικό) αν δεν θέλεις να πεις πως θέλεις να πας αλλού:?

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τι δώσατε για τους κολικούς στα μωρά σας ?

 

Σε πόσο χρόνο απέδωσε και πόσο συχνά δίνατε ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

chatzico ακριβως τα ιδια φαρμακα μου εδωσε κ εμενα ο Κ.για τα παιδια μου,μου αλλαξε κ εμενα το ιδιοσυγκρασιακό τους,κ δεν το περιμενα,μου εξηγησε οτι απο την στιγμη που αλλαζουν στοιχεια απο τον χαρακτηρα τους,αλλαζει κ το φαρμακο τους.Η ωρλ που ανεφερες που ειναι σε ποια περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

chatzico ακριβως τα ιδια φαρμακα μου εδωσε κ εμενα ο Κ.για τα παιδια μου,μου αλλαξε κ εμενα το ιδιοσυγκρασιακό τους,κ δεν το περιμενα,μου εξηγησε οτι απο την στιγμη που αλλαζουν στοιχεια απο τον χαρακτηρα τους,αλλαζει κ το φαρμακο τους.Η ωρλ που ανεφερες που ειναι σε ποια περιοχη?

 

Κάπου στην Λ. Μεσογείων, σου στέλνω πμ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους. Ελπιζω να ειστε διακοπες και να περνατε καλα. Εμεις ειμασταν ατυχοι φετος, γιατι την πρωτη μερα των διακοπων ο γιος μου εσπασε το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου. Εβαλε γυψο ως το γονατο, τον οποιο θα εχει ως τις 8 Σεπτεμβριου. Φυσικα δεν κανει να πατησει το ποδι του, οποτε οι διακοπες μας τελειωσαν πριν καν αρχισουν.

Παιρνει arnica και symphytum εναλλαξ πρωι βραδυ. Σημερα ομως, ενω τον αφησα για λιγο στη γιαγια για να πεταχτω για μια δουλεια, του εδωσε ponstan οταν της ειπε οτι ποναει, χωρις να με παρει ουτε τηλεφωνο!!! Το ponstan εχει μεντα και απαγορευεται. Δεν πηρα τον γιατρο να τον ενοχλησω στις διακοπες του, απλα ελπιζω να μην εχει ακυρωθει η θεραπεια μας.

Και για ενημερωση, επειδη ο γιατρος μας ειναι ο Χριστοπουλος, δεν ειχα κανενα προβλημα να τον βρω στο τηλεφωνο κατα τη διαρκεια αυτων των ημερων.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε η λίστα με τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς.

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.shtml

Thanks!

Επειδή είχαν γραφτεί διάφορα, η Πατσούρου είναι πλέον στην επίσημη λίστα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ελπιζω να ειστε διακοπες και να περνατε καλα. Εμεις ειμασταν ατυχοι φετος, γιατι την πρωτη μερα των διακοπων ο γιος μου εσπασε το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου. Εβαλε γυψο ως το γονατο, τον οποιο θα εχει ως τις 8 Σεπτεμβριου. Φυσικα δεν κανει να πατησει το ποδι του, οποτε οι διακοπες μας τελειωσαν πριν καν αρχισουν.

Παιρνει arnica και symphytum εναλλαξ πρωι βραδυ. Σημερα ομως, ενω τον αφησα για λιγο στη γιαγια για να πεταχτω για μια δουλεια, του εδωσε ponstan οταν της ειπε οτι ποναει, χωρις να με παρει ουτε τηλεφωνο!!! Το ponstan εχει μεντα και απαγορευεται. Δεν πηρα τον γιατρο να τον ενοχλησω στις διακοπες του, απλα ελπιζω να μην εχει ακυρωθει η θεραπεια μας.

Και για ενημερωση, επειδη ο γιατρος μας ειναι ο Χριστοπουλος, δεν ειχα κανενα προβλημα να τον βρω στο τηλεφωνο κατα τη διαρκεια αυτων των ημερων.

Καλό, δεν γνώριζα το symphytum .

Τώρα σχετικά με την θεραπεία δεν νομίζω να επηρεαστεί ιδιαίτερα, ειδικά αν το postan ήταν χρονικά μακρυά από τα ομοιοπαθητικά.

Περαστικά σας.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...