Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νιωθω θυμο για τους γονεις μου...


Recommended Posts

Καλημερα σας!!!ειμαι 30 χρονων,παντρεμενη με πολιτικο γαμο εδω και 4 χρονια και εχω ενα αγορακι 4 μηνων...με τους γονεις μου κ τα αδελφια μου εχουμε αψογες σχεσεις αλλα εχτες εγινε κατι που με νευριασε παρα μα παρα πολυ...η μαμα του πατερα μου ειχε για ολα τα εγγονια απο ενα βιβλιαριο με αρκετα καλο ποσο για οταν παντρευομασταν...εμενα λοιπον ο πατερας μου δεν μου το εδινε μεχρι να κανω θρησκευτικο γαμο...φετος του ξεκαθαρισα οτι θρησκευτικο δεν θελο να κανω και να μου δωσουν το βιβλιαριο για να κανω του χρονου με το καλο τη βαφτιση του μπεμπη μιας και τα εισιδηματα μας με τον αντρα μας ειναι χαμηλα...για να μην σας τα πολυλογω χθες που το ξαναπα του πατερα μου μου ειπε οτι ενα μεγαλο μερος των χρηματων πηγε σε μια προκαταβολη για τα σπιτια μας...παιδια θολωσε τελειως το μυαλο μου,νευριασα παρα πολυ...του ειπε αυριο κιολας να μου δωσει το βιβλιαριο να δω τις κινησεις και αμφιβαλω αν υπαρχουν χρηματα μεσα...δεν ξερω ρε κοριτσια κατι εχει σπασει μεσα μου....για να μου τα δωσουν πισω δεν υπαρχει περιπτωση μιας κ η οικονομικη τους κατασταση ειναι μετρια εως χαλια...τι να κανω δεν ξερω...με πειραξε η κοροιδια τους τοσο καιρο και νιωθω κ η πιο αδικημενη...τι θα κανατε στη θεση μου εσεις?και οχι τιποτα αλλο,ξερει κ ο αντρας μου για αυτο το βιβλιαριο και να δω τωρα τι θα του παω...βοηθηστε με γιατι νιωθω οτι το θεμα ειναι πολυ λεπτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα είχα νευριάσει από τη στιγμή που θα μου έβαζε σαν προυπόθεση το να κάνω θρησκευτικό γάμο...:rolleyes:

 

Τι να σου πω. Δικαίως νευρίασες. Σχετικά με τον άντρα σου να του πεις τα γεγονότα ως έχουν. Μην προσπαθήσεις να βρεις δικαιολογίες που δεν πιστεύεις η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε 4 σπιτια,ενα για καθε παιδι που ακομα βεβαια δεν ειναι στο ονομα μας,και επειδη ηταν αυθαιρετα αποφασισαμε να το νομιμοποιησουμε και καθε μηνα για 10 χρονια πρεπει να δινουμε ενα ποσο δια του 4...ο εργολαβος στην αρχη ηθελε μια προκαταβολη μεγαλη κ εμεις σαν παιδια δεν μπορουσαμε να δωσουμε αυτα τα λεφτα κ ο πατερας μου ειχε πει οτι θα τα πληρωνε αυτος αυτα τα χρηματα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φουλα ο μπαμπας σου δεν εφαγε τα λεφτα στα μπουζουκια. Στην ουσια σε εσενα γυρισαν παλι, αφου τα διεθεσε για το σπιτι. Το μονο του σφαλμα ηταν που δεν σε ενημερωσε. Τερματισε το εδω, δεν εχει νοημα να κανεις φασαρια αφου αλλωστε λες οτι δεν εχει να σου δωσει. Κανε καλο κουμαντο για τη βαφτιση, ειναι στο χερι σου να γινουν ολα με τετοιο τροπο που να μην ζοριστειτε οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

εφόσον τα δικά σου χρήματα πήγαν για το δικό σου σπίτι, το μόνο θέμα που βλέπω είναι οτι οι γονείς σου δεν το συζήτησαν μαζί σου. Ίσως να είχαν σκοπό να επιστρέψουν τα χρήματα στο βιβλιάριο γιαυτό δε στο είπαν. Συζήτα το μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

Χρήματα που δεν έχω πάρει στα χέρια μου δεν τα θεωρώ δικά μου, ακόμη κι αν έχουν δηλωθεί ως πρόθεση.

 

Ενα αγκαθάκι θα είχα μόνο αν με τα δικά μου χρήματα πληρωνόντουσαν και τα τέσσερα σπίτια και όχι μόνο το δικό μου, αλλά και πάλι όντως δεν τα φάγανε στα μπουζούκια (που θα μπορούσαν).

 

Μη χαλιέστε για λεφτά και περιουσιακά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

1.το βιβλιαριο ειναι στο ονομα μου 2.η προκαταβολη δοθηκε μονο απο τα δικα μου λεφτα 3.τα αδελφια μου εχουν παρει το βιβλιαριο τους κ 3. και συμαντικοτερο δεν με ενημερωσαν πριν κανουν την καθε κινηση...ξεραν πολυ καλα οτι εγω στηριζομουν σε αυτα τα λεφτα...και τι κουμαντο να κανω με 700 ευρω που μπαινει καθε μηνα σπιτι και τα 320 φευγουν στο ενοικιο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι σαν δευτερο ονομα...πρωτο ειναι ο πατερας μου..ετσι το εκανε η γιαγια μου για μεγαλυτερη ασφαλεια επειδη ημασταν μικρα παιδια οταν του εδωσε τα βιβλιαρια

Link to comment
Share on other sites

α, κατάλαβα. Άρα κοινός λογαριασμός.

 

Ούτε εγώ χαλιέμαι για χρήματα, αλλά μέχρι ενός ορίου. Και εγώ θα δυσανασχετούσα γιατί "ξέχασε" να σε ενημερώσει ότι χρησιμοποίησε κάποια χρήματα και παράλληλα καθυστερούσε να σου δώσει το βιβλιάριο για όταν κάνεις θρησκευτικό γάμο.

 

Τους υπόλοιπους λογαριασμούς τους είχε πειράξει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

1.το βιβλιαριο ειναι στο ονομα μου 2.η προκαταβολη δοθηκε μονο απο τα δικα μου λεφτα 3.τα αδελφια μου εχουν παρει το βιβλιαριο τους κ 3. και συμαντικοτερο δεν με ενημερωσαν πριν κανουν την καθε κινηση...ξεραν πολυ καλα οτι εγω στηριζομουν σε αυτα τα λεφτα...και τι κουμαντο να κανω με 700 ευρω που μπαινει καθε μηνα σπιτι και τα 320 φευγουν στο ενοικιο????

 

Αν το θέτεις έτσι εχεις δίκιο

Έχουν μείνει λεφτά εκεί τώρα; Μπορείς να το πάρεις τώρα;

Πες του να στο δώσει αλλιώς θα υπάρξουν επιπτώσεις (στη σχέση σας!)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, δε χρειάζεται να περιμένεις να σου δώσουν το βιβλιάριο, εφόσον ο λογαριασμός είναι στο όνομά σου μπορείς να πάς στην τράπεζα με την ταυτότητα σου και να δείς τις κινήσεις. μπορείς επίσης να πάρεις και τα χρήματα(εγώ δε θα το έκανα χωρίς να πάρω το οκ, αφού η συμφωνία ήταν να περιμένεις να σου τα δώσουν)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τους ειχε πειραξει..ι για αυτο το λογο νιωθω η πιο αδικημενη...τελος παντων.εγω του ειπε οτι αυριο κιολας θελω το βιβλιαριο με οτι υπολοιπο υπαρχει...ξεχασα να σας πω οτι προσφατα προεκυψε ενα σοβαρο θεμα και ειχα σκοπο να τους δωσω απο αυτα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, δε χρειάζεται να περιμένεις να σου δώσουν το βιβλιάριο, εφόσον ο λογαριασμός είναι στο όνομά σου μπορείς να πάς στην τράπεζα με την ταυτότητα σου και να δείς τις κινήσεις. μπορείς επίσης να πάρεις και τα χρήματα(εγώ δε θα το έκανα χωρίς να πάρω το οκ, αφού η συμφωνία ήταν να περιμένεις να σου τα δώσουν)

 

Ακριβώς.

Αρκεί να ξέρεις τον αριθμό λογαριασμού.

 

ΥΓ. αλλά όχι. βλακείες λέω. Μπορούν να βρουν το λογαριασμό από την τράπεζα με το όνομά σου... Δεν χρειάζεσαι το βιβλιάριο

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι γίνεται και χωρίς να τον ξέρεις... Βέβαια αυτό προυποθέτει οτι υπάρχουν τα στοιχεία στο σύστημα, αν ο λογαριασμός είναι απο τότε που ήταν παιδί και δεν έχει πάει να δηλώσει ταυτότητα, αφμ κλπ ίσως χρειάζεται και ο αριθμός λογαριασμού.

Αν δε σου φέρει το βιβλιάριο, πέρνα απο την τράπεζα να ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας!!!ειμαι πολυ θυμωμενη κ στεναχωρημενη μαζι διοτι δεν περιμενα να κανουν κατι τετοιο...αφου πρωταρχικο στην οικογενεια μας ειναι να τα συζηταμε ολα και να μην εχουμε μυστικα...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως απ'τη μια δικαιολογημένα θυμώνεις,σαφώς επειδή έπρεπε να σου το πει ή ακόμα και να σου ζητήσει την άδεια,

απο την άλλη όμως πιστεύω πως υπερβαλλεις,

προσπάθησε να μπεις στη θέση του και να κατανοήσεις καλύτερα τις κινήσεις του...

 

Αν σε είχε ρωτήσει πρώτα,θα είχες δεχτεί;;;

 

Είναι λεφτά που θα χρησιμοποιουσες για να φτιάξεις τη ζωή σου,να πάρεις σπίτι ή αυτοκίνητο κκκ ( το οτι χρησιμοποίησε τα δικά σου για μένα είναι τυχαίο,προφανώς ήσουν η μόνη ελεύθερη τότε,σωστά;)...

ο πατέρας σου χρησιμοποίησε αυτά τα λεφτά για ΔΙΚΟ ΣΟΥ όφελος,μάλλον ήταν τα μόνα λεφτά διαθέσιμα...αν δεν το είχε κάνει ίσως τώρα να είχατε μεγάλο πρόβλημα με τα σπίτια,ακόμα και να τα είχατε χάσει....

 

Μιλίστε ήρεμα καο με τα αδέρφια σου και προσπαθήστε να βρείτε κάποια λύση,ένα τρόπο ώστε να σου επιστραφεί ενα μέρος των χρημάτων...

 

Πατέρας σου είναι,δεν πιστεύω πως το έκανε με σκοπό να σε βλάψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα μάλλον, εννοείς πως οι υπόλοιποι τρεις πήραν τα βιβλιάριά τους με ολόκληρο το ποσό τους και μόνο απ το δικό σου λείπουν χρήματα, που ουσιαστικά πήγαν και για τους 4?

 

Συζήτηση, δε μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο, να πας να βγάλεις τα λεφτά από την τράπεζα το θεωρώ τραβηγμένο, στο κάτω κάτω, με τον Α ή Β τρόπο, ο πατέρας σου για τα παιδιά του φρόντισε, δεν τα έφαγε στα μπουζούκια όπως σου λένε και τα κορίτσια.

 

Αν όμως, αδικήθηκες σε σχέση με τα αδέρφια σου (αθάνατη ελληνική οικογένεια) να το πεις ξεκάθαρα. Τα αδέρφια σου είναι παντρεμένα, έχουν υποχρεώσεις? Θεωρώ παράλογο να πάρεις λεφτά απ το παιδί που έχει οικογένεια...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 4 χρονια παντρεμενη κ τα αδελφια μου επισης περιπου τοσα...η διαφορα ειναι οτι εγω εκανα πολιτικο γαμο...εχω εναν αδελφο μικροτερο ανυπαντρο αλλα δεν ξερω για το βιβλιαριο του...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η προκαταβολη που δοθηκε για ολα τα σπιτια ηταν απο το δικο σου βιβλιαριο? και αφου εχετε σπιτι γιατι ζειτε στο ενοικιο? απλα προσπαθω να καταλαβω. Εμενα αν μου ειχαν παρει λεφτα θα νευριαζα. Πρεπει να μαθεις αν και ο λογαριασμος του ανυπαντρου αδερφου ειναι πειραγμενος. Αν ομως πηρε και απο τους 4 ισοποσα ποσα για την προκαταβολη τοτε δεν ειναι λαθος

Link to comment
Share on other sites

φουλα27, νομίζω ότι είναι ένα θέμα το οποίο δεν αφορά μόνο εσένα και τον πατέρα σου, αλλά και τα αδέρφια σου, και θεωρώ ότι πρέπει να τους το θέσεις, να τα ενημερώσεις σχετικώς. Να μαζευτείτε τα αδέρφια (χωρίς γαμπρούς και νύφες) με τους γονείς και να συζητήσετε το θέμα.

Μάλιστα, στα πλαίσια μίας "δίκαιης" μοιρασιάς, θεωρώ ότι τα αδέρφια θα έπρεπε να σου δώσουν το ποσό το οποίο χρησιμοποιήθηκε για τα δικά τους σπίτια (αυτό που σου αντιστοιχεί).

Εγώ τουλάχιστον, άμα η αδερφή μου είχε δώσει λεφτά για το δικό μου σπίτι, από μερίδιο το οποίο ήταν δικό της, ειλικρινά, θα της το επέστρεφα.

Αλήθεια, εσύ γιατί μένεις σε ενοίκιο, τα δικά σου τα χρήματα δεν επενδύθηκαν σε κατασκευή δικού σου ακινήτου? Πήγαν όλα στα αδέρφια σου; (αν θες απαντάς στο τελευταίο)

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο απο το δικο μου βιβλιαριο δοθηκε η προκαταβολη...το σπιτι που "επεσε" εμενα ζουν οι δικοι μου,ε δεν μπορω να τους βγαλω εξω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...