Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχετε αντιμιλησει στα πεθερικα σας?


basic

Recommended Posts

Καλά, το μακριά κι αγαπημένοι ισχύει και για γονείς και για πεθερικά. Εγώ έχω και το πρόβλημα ότι επηρεάζεται από τους γονείς. Μπορεί να μην επέμβουν άμεσα ή σκόπιμα, αλλά με το να επηρεάζεται ο σύζυγος, είναι σαν να επεμβαίνουν. Αφού αν καμιά φορά θέλω να τον καταφέρω σε κάτι, του λέω " συμφωνεί και η μαμά σου" και ακούει το χάψαλο. Αλλά δεν άφησα στα πεθερικά μου να μου πάρουν τον αέρα και να μου λένε ή να κάνουν ό,τι τους κατέβει γιατί μετά θα με γράφουν τελείως.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έτσι είναι

Αν μπορείς να νιώσεις τη πεθερά σου ,σα μάνα σου ,μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα χωρίς να παρεξηγηθείς

Μπορείς να πεις στη πεθερά σου ότι ,ʼʼεγώ σας νιώθω σα μάνα μου και όπως συμπεριφέρομαι σε εκείνη ,έτσι θέλω να συμπεριφέρομαι και σε εσάς .Δε μου αρέσει άλλα να λέω μπροστά και άλλα πίσωʼʼ

Είμαι σίγουρη ότι με το καιρό θα το καταλάβει και θα το εκτιμήσει

Σε κανέναν δε αρέσει η κοροϊδία

Και αν ρωτάτε αν έχω πεθερά ,θα σας πω όχι , αλλά έτσι ακριβώς φέρομαι την αδελφή του άντρα μου ,που έχει την ηλικία της μαμάς μου και έχει το ʽρόλοʼ της πεθεράς

 

 

 

Δε νομιζω οτι υπαρχει ποτε πιθαοτητα να νιωσω την πεθερα μου σα μανα μου...δεν το θελει και η ιδια υποθετω γιατι αν το ηθελε δε θα μου ειχε ψησει το ψαρι στα χειλη.Βασικα συγκεκριμενα η πεθερα μου ξερες τι θα ηθελε?Να ανοιξει η γη να καταπιει τις νυφες της και να μεινει αυτη μονη της με τους γιους της και τα εγγονια της.

 

Μεχρι καποια στιγμη ολα τελεια ηταν...ημουνα και τρελλα ενθουσιασμενη που μου ετυχε τοσο καλη πεθερα...αλλα απόταν εμεινα εγκυος και πεσαν οι μασκες και βγηκαν οι πραγματικοι χαρακτηρες στην επιφανεια....χτυπαω τρεις φορες τη μερα το κεφαλι μου στον τοιχο μπα και σπασει που υπηρξα τοσο αφελης και χαζοβιολα και δεν την πηρα πρεφα απο την αρχη.Οταν αρχισαν λοιπον τα πανηγυρια εγινα η κακια στριμμενη νυφη που γυαλιζει το ματι της και δε σηκωνει πολλα πολλα.Ηταν ο μονος τροπος να τεθουν σαφη ορια.Τωρα ειμαι εγω σε καταστολη κι αυτη σε αποσταση...δεν πολυχωνεται γιατι καταλαβε οτι δαγκωνω.Φυσικα ειμαι σιγουρη οτι πισω απο την πλατη μου ακοω τα χιλια μυρια...αλλα δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

ημουν και εγω αυτη η καλη νυφη μεχρι ..............που μου πατησαν τον καλο ....δεν μιλουσα και οταν γινοταν κατι σοβαρο το ελεγα στον αντρα μου που βεβαια σαν παιδι της μαμας του τιποτα ...........με το περασμα του χρονου και την γεννηση του 2 παιδιου ποιος με ειδε και δεν με φοβηθηκε γυρισε το ματι μου..... καλη καλη αλλα δεν θα μας καβαληση κιολα ....πηρα την κατασταση στα χερια μου.....αρνακι τωρα η πεθερα Ηταν να μην το ανοιξω το στοματακι μου ....

και αργησα ....αλλα ωρε ωρες πρεπει να λες τα πραγματ εξω απο τα δοντια για να τα καταλαβει ο αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απίθανη!:lol::lol::lol::lol:

Το έχεις σπουδάσει το θέμα λέμε!!

Ξεκίνα και κάνε σεμινάρια στις άβγαλτες νύφες, με τόση πολύτιμη εμπειρία θα σώσεις πολλές κοπέλες!

Πάει δασκάλα έγινες χάρη στην πεθερά :P!

Ευγνωμοσύνη να αισθάνεσαι καλέ!!!:lol:

δεν το έχω σπουδάσει, με έχει ματώσει το θέμα...;):rolleyes::lol:

 

εγώ δεν έχω μιλήσει άσχημα και κάθε φορά το μετανιώνω.....διότι η πεθερά μου που ειναι και ο κινητιριος μοχλός γενικά της απέναντι πλευράς...είναι κάφρος....η γυναίκα δεν καταλαβαίνει......θέλει όλα να γίνονται με βάση το δικό της σκεπτικό............ειναι κακός άνθρωπος λυπάμαι που το λέω αλλά έτσι είναι.....

τα ίδια

γενικά όταν ένας άνθρωπος θα μου επιτεθει ειτε λεκτικά ειτε με πράξεις δεν αντιδρώ και πολυ άμεσα.....

έτσι είμαι κι εγώ. μένω παγωτό.

δεν είμαι τυπική σε επισκεψεις...δεν πάω.....δεν πάμε γενικότερα συχνά....αν θέλει ας έρθει αυτή.....και γενικά όπως έχω πει και στον άντρα μου......αν έρθει σπίτι μου ειμαι υποχρεωμένη θέλω δεν θέλω να την υποδεχθώ....και να την κεράσω κάτι αλλά μέχρι εκει.....όπως μου ΄φέρεται αυτη ψυχρά έτσι και εγω την έχω στον πάγο.....εδω παίρνει τηλέφωνο και αν το σηκωσω δεν μου λέει γεια.....κατευθείαν ζητάει τον άντρα μου....βέβαια όταν ειναι ο γίοκας της μπροστά παίζει θέατρο.....

τελευταία πήγαμε 3 Σάββατα απόγευμα σερί, με δική μου πρωτοβουλία, για να αποφύγω να ζητήσουν να πάει ο άντρας μου μόνος του.... δεν σφάξανε.

εγώ τραλαλί, εκείνη να φουντώνει.

εκείνη δεν παίρνει τηλέφωνο, για να μη το σηκώσω εγώ. βάζει τον πεθερό να πάρει. ο πεθερός μου λέει ένα γειά, ψάχνοντας να θυμηθεί το όνομά μου... ω ναι, μπερδεύεται. έχω δύσκολο όνομα η Χριστιανή. Χριστιανή, αυτό ακόμα δεν το έχουν καταπιεί...

τελευταία φορά παίρνω εγώ τηλέφωνο για να ρωτήσω κάτι γι τη χρήση της χύτρας.

το σηκώνει ο πεθερός, του μιλάω, του εξηγώ, χάρηκε ο άνθρωπος που τους πήρα, μου έδωσε την πεθερά, εκείνη κοκκάλωσε από την κίνησή μου να την συμβουλευτώ κ αφού μου απάντησε μου το έκλεισε όσο της μίλαγα...

γιατί το έκανε αυτό; για να μη φανεί στον πεθερό ότι της μιλάει η νύφη καλά, ότι την συμβουλεύεται, για να έχει μετά να τον κατευθύνει εναντίον μου.

ο πεθερός όσο δύσκολος άνθρωπος κι αν είναι, αφοσιώνεται στην οικογένεια κ δίνεται. η πεθερά δεν αγαπάει ούτε τα έντερά της. από τέτοιους ανθρώπους μακριά κ ό,τι γίνεται πάντα ενώπιον τρίτων.

θέλω πάρα πολυ μια μέρα την έχω μπροστά μου και να την βρίζω.....παλίοτερα τα έβαζα με τον άντρα μου...αλλά πλεον δεν παίζει γιατι αυτό χαλάει εμάς και εκεινη αυτό επιδιώκει......να είμαστε εμείς μαλωμένοι για να τρέχει και καλά ο γίοκας της σε εκεινη.....οπότε εφόσον πλέον βλέπει πως δεν πετυχαίνει και αυτό βάζει την κόρη της μπροστά....στην οποία δεν χαρίζομαι με τίποτα και της τα λέω χύμα.....γιατι ή κουτοπονηριά με ενοχλεί.......και ξέρω πως θα τρέξει να το πει στην μάνα της και με βγάζει και από ένα κόπο......

είσαι λάθος.

πάρε την κουνιάδα με το μέρος σου.

κάνε συμμαχίες που θα λειτουργήσουν με το μέρος σου.

μην κατηγορείς την πεθερά στον άντρα σου. βαράς στο γάμο του καραγκιόζη. μιλάω εκ πείρας.;)

μπορείς να την κολακεύεις μπροστά σε όλους; αν κάνει κάτι καλό, έστω μέτρια καλό; έτσι την στέλνεις αδιάβαστη. εγγυημένα!:rolleyes::cool:

"λάτρεψε τους εχθρούς σου, αυτό θα τους ξεκάνει":lol::lol::lol:

είσαι κ πατρίδα!;)

Link to comment
Share on other sites

ουουουουουου!!!!!!!!!!!!!μια και δυο μετα που γεννηθηκε η μικρη εχουμε σφαχτει αρκετες φορες για διαφορα θεματα που αφορουν πως θα μεγαλωσει η ζουζου απο το οτι δεν πλενει ποτε τα χερια του οτι και αν κανει παει τουαλετα καθαριζει κρεας

μεχρι γιατι καποιες φορες δεν της εχω παπουτσακια και ειναι μονο με καλτσες

γιατι δεν του την αφηνω και να πηγαινω με τον αντρα μου στην δουλεια

γιατι αφηνει τις πορτες ανοικτες και μια μερα ξεφυγε η μικρη εξω

γιατι ξεχνανε ανοικτα τα ντουλαπια και αφηνουν τις σακουλες οπου βρουν

γιατι τις πρωτες φορες που μειναμε σπιτι τουςε για να βγαλουμε καποιες αγροτικες εργασιες τους ξεφυγαν χαπια που παιρνουν λεξοτανιλ σταγονες για την πιεση κ.α

γιατι μια μερα τραβολογουσε την μικρη κρατοντας ενα μαχαιρι γιατι ειχε ξεχασει να κλεισει ενα ντουλαπι

γιατι εχω πολυ αγχος με την μικρη και την μεγαλωνω διαφορετικα απο οτι εκεινος τον γιο του και πολλα αλλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουουουουουου!!!!!!!!!!!!!μια και δυο μετα που γεννηθηκε η μικρη εχουμε σφαχτει αρκετες φορες για διαφορα θεματα που αφορουν πως θα μεγαλωσει η ζουζου απο το οτι δεν πλενει ποτε τα χερια του οτι και αν κανει παει τουαλετα καθαριζει κρεας

μεχρι γιατι καποιες φορες δεν της εχω παπουτσακια και ειναι μονο με καλτσες

γιατι δεν του την αφηνω και να πηγαινω με τον αντρα μου στην δουλεια

γιατι αφηνει τις πορτες ανοικτες και μια μερα ξεφυγε η μικρη εξω

γιατι ξεχνανε ανοικτα τα ντουλαπια και αφηνουν τις σακουλες οπου βρουν

γιατι τις πρωτες φορες που μειναμε σπιτι τουςε για να βγαλουμε καποιες αγροτικες εργασιες τους ξεφυγαν χαπια που παιρνουν λεξοτανιλ σταγονες για την πιεση κ.α

γιατι μια μερα τραβολογουσε την μικρη κρατοντας ενα μαχαιρι γιατι ειχε ξεχασει να κλεισει ενα ντουλαπι

γιατι εχω πολυ αγχος με την μικρη και την μεγαλωνω διαφορετικα απο οτι εκεινος τον γιο του και πολλα αλλα

:shock::(:mad:

κ τί έγινε; άλλαξε στάση;

 

όπως τα λέω στους γονείς μου, έτσι θα ήθελα να τα λέω στα πεθερικά μου. όμως γονείς δεν γίνονται.

οπότε πρέπει να γίνεται με τρόπο. όχι με την έννοια του να αντιμιλάω, γιατί αυτό σημαίνει αντίλογος, αντίδραση.

το λόγο, όχι τον αντίλογο στα θέματα του σπιτιού μας, οικογένειάς μας έχουμε εμείς, με τον άντρα μας. αυτοί ας έχουν τον αντίλογο.

ελπίζω να έγινα κατανοητή.

σε στιγμές που είμαστε σούπερ με τους σύζύγους ρυθμίζουμε ό,τι έχουμε σε εκκρεμότητα, τα δυό μας.

έτσι δεν έχει ευχέρεια να τρυπώσει τρίτη άποψη ούτε πλαγίως. αν παρόλα αυτά ειπωθεί τρίτη άποψη, θα είναι πάντα 3η κ πάντα αντίλογος, όχι λόγος, όχι πρωταρχικό επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι υπαρχει ποτε πιθαοτητα να νιωσω την πεθερα μου σα μανα μου...δεν το θελει και η ιδια υποθετω γιατι αν το ηθελε δε θα μου ειχε ψησει το ψαρι στα χειλη.Βασικα συγκεκριμενα η πεθερα μου ξερες τι θα ηθελε?Να ανοιξει η γη να καταπιει τις νυφες της και να μεινει αυτη μονη της με τους γιους της και τα εγγονια της.

 

Μεχρι καποια στιγμη ολα τελεια ηταν...ημουνα και τρελλα ενθουσιασμενη που μου ετυχε τοσο καλη πεθερα...αλλα απόταν εμεινα εγκυος και πεσαν οι μασκες και βγηκαν οι πραγματικοι χαρακτηρες στην επιφανεια....χτυπαω τρεις φορες τη μερα το κεφαλι μου στον τοιχο μπα και σπασει που υπηρξα τοσο αφελης και χαζοβιολα και δεν την πηρα πρεφα απο την αρχη.Οταν αρχισαν λοιπον τα πανηγυρια εγινα η κακια στριμμενη νυφη που γυαλιζει το ματι της και δε σηκωνει πολλα πολλα.Ηταν ο μονος τροπος να τεθουν σαφη ορια.Τωρα ειμαι εγω σε καταστολη κι αυτη σε αποσταση...δεν πολυχωνεται γιατι καταλαβε οτι δαγκωνω.Φυσικα ειμαι σιγουρη οτι πισω απο την πλατη μου ακοω τα χιλια μυρια...αλλα δεν πειραζει.

 

νικη μου ποσο σε καταλαβαινω δεν το μπορεις να φανταστεις!!1εμενα με δεχτηκαν μονο και μονο επειδη ημουν εγκυος...τωρα για να μην τους απαγορεψω να βλεπουν τα παιδια και σιγουρα απο πησω μου τα χιλια μυρια οσα ακριβως η στριγκλα νυφη που δεν ανεχετε πολλα πολλα!!πριν μια βδομαδα περασα γαστρεντεριτιδα εγκυος και με παιδακι 13 μηνων στο σπιτι..ο συζηγος μακρυα για δουλεια...ενα τηλ δεν πηρε παρολο που ο καλος μου της ειπε οτι ημουν ασχημα...οταν ηρθε ο συζηγος αρον αρον, τοτε πειρε τηλ μπροστα του και μου λεει εεε δεν σε πειρα γιατι ησουν αρρωστη και δεν ηθελα να ενοχλησω!!!εχασα 3 κιλα σε 2 μερες απο διαροια και εμετο με παγακια την εβγαλα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον... για πειτε... εχετε αντιμιλησει ποτε στα πεθερικα σας? γιατι? ελπιζω να παρω δυναμη κ να το κανω...:mad:

NAI, και χοντρά μάλιστα, αλλά ημουν μικρή τότε...

τώρα προσπαθώ να αποφευγω τις προστριβές γιατι δεν οδηγουν πουθενά, μεγάλωσα κιολας και ωρίμασα.

Τα πεθερικά μου ειναι χρυσοι άνθρωποι και μας βοηθάν όσο μπορούν, αλλα μενουμε διπλα διπλα και οσο να ναι υπάρχουν τα μικροανακατέματα της καθημερηνότητας, αλλα τα προσπερναω γιατι τα ωφέλη ειναι πολλά περισσοτερα:P

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι θελω να μαλωσω μαζι τους απλα θελω με τροπο να τους δωσω να καταλαβουν οτι δεν αντεχω να χωνονται σε ολα. γενικα μου το παιζουν καλοι (μπορει κ να ειναι) αλλα χωρις να τους ρωτησω εχουν αποψη για ολα κ δεν την λενε απλα αλλα απαιτουν κ να γινει. κ εννοω για σοβαρα θεματα οχι απλα καθημερινα. δεν λεω φταει κ ο ανδρας μου που τους εχει δωσει τον αερα. ειμαι 6μηνες παντρεμενοι κ καθε μερα γινομαι χαλια ψυχολογικα γιατι ή κατι καινουργιο θα γινει ή θα σκεφτομαι αυτα που ήδη εχουν συμβει. αν μια μερα χωρισω αυτοι θα φταινε. με τον ανδρα μου δεν εχουμε μαλωσει τοσο καιρο για τιποτα αλλο εκτος απο αυτους. κουραστηκα πολυ. ειμαι καλη γιατι πηγαινω με τα νερα τους. φοβαμαι μην κανω το "μπαμ" ομως κ τρομαξει το ματι τους.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, σε εναν γαμο γινονται υποχωρησεις.

Το οτι ανακατευονται συμβαινει σχεδον σε ολα τα ζευγαρια. Το θεμα ειναι πως θα το χειριστεις για να ειστε ολοι καλα.

Και εμενα μου ελεγε η πεθερα μου για την κουρτινα ή το χαλι, ελεγα ενα ναι, και μετα εκανα αυτο που ηθελα εγω.

Μια χαρα ολα :wink: . Ουτε να της την πω, ουτε να μου την πει, ουτε να εχουμε φασαριες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς στα ξεκινήματα είχαμε τα δικά μας πανηγύρια και ειδικότερα με τον πεθερό που είχε άποψη για όλα και ήθελε φυσικά να την επιβάλλει και στους υπόλοιπους.Ο αντρούλης μου φυσικά δεν έλεγε κουβέντα όσο και να κοπανιόμουν εγώ μέχρι που έβγαλα και εγώ υα νυχάκια μου και τους έδειξα ποιός έχει το πάνω χέρι. Απλά τώρα πιά κάνουν τον κινέζο γιατί ξέρουν οτι δεν τους περνάει και είμαστε όλοι μια χαρά. Αν πάνε να ξεφύγουν σηκώνω την φωνή και ξαναπηγαίνουν στην γωνία τους. Αν τους είχα αφήσει τώρα θα είχαμε χωρίσει με τον άντρα μου. Μια φορά με ρώτησε ο πεθερός που "Που είναι ο αρχηγός του σπιτιού;" φυσικά εννοούσε τον γιό του και εγώ πολύ χαμογελαστά του απαντάω "Μπροστά σου!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εχω αντιμιλησει και στον πεθερο και στην πεθερα.Σε γενικες γραμμες κοβω τον αερα ευγενικα αλλα αντιμιλησα μια φορα στον ενα και μια στον αλλο πριν απο πολυ καιρο,ομως και τις δυο φορες ειχα σοβαρο λογο.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κ εμεις μενουμε πανω - κατω, δυστυχως! με εχουν πριξει κ μονο που τους βλεπω μου γυριζουν τα εντερα! στην αρχη νομιζα οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα εμοιαζαν τοσο ευγενικοι κ καλοι. τωρα ομως κοντευουν να κανουν τον γαμο μου δυστυχισμενο κ εγω ποτε μα ποτε δεν εφερα αντιρρηση. πως να φερω αλλωστε οταν ο ανδρας μου δεν τους κοβει τον αερα?? αν ανοιγα το στομα μου θα ήμουν η σκ*λ@ νυφη. σε ολα τα σοβαρα ζητηματα απλα καναμε το δικο τους. οπως το ηθελαν αυτοι. πολυ συχνα τα σκεφτομαι κλαιω.. δηλ καθε μερα. δεν ξερω ποσο θα αντεξω. πρεπει να βαλω τα πραγματα στην θεση τους, αφου ο ανδρας μου κοιμαται κ δεν λεει να καταλαβει ποσο ενοχλουμαι με ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Oτι κιαν πω εγω ειναι λιγο για την "αγαπημενη" μου πεθερουλα!!!!

Περα απο τις μπηχτες οτι ο γιος της θα μπορουσε να ειχε παρει καποια με πολλα λεφτα και οτι διαφοροι επιχειρηματιες απο τον κυκλο του αντρα της τον ηθελαν για γαμπρο.

Εμενα με κατηγορει γιατι ειμαι πολυ νοικοκυρα και οτι το σπιτι μου ειναι τοσο καθαρο που δεν μπορει να ερθει, να αραξει πανω στους καναπεδες με τα παπουτσια!!!!!! Δεν μπορει να ερθει και να παρατησει το ποτηρι μετο νερο η την coco-cola που τρεχει πανω στα επιπλα μου. Κιολα αυτα γιατι στο σπιτι της εχει να μπει απορρυπαντικο καμια 10ρια χρονια!!!!!!

Με κατηγορει επισης που μου αρεσουν τα ωραια πραγματα και κατα καιρους ακριβα και φυσικα οτι μου τα αγοραζει ο αντρας και τον ζημιωνω!!!! Ενω θα επρεπε κανονικα αυτα τα χρηματα να τα εδινε σεκεινη να τα κανει φυλλο και φτερο σε"αλλα"

Και αλλα πολλα τετοια!!! Για ολα αυτα δεν ειχα μιλησει ποτε. Απλα αδιαφορουσα και φροντιζα κιολας να της σπαω τα νευρα οταν ερχοταν στο σπιτι και εβαζε νερο πηγαινα με το βετεξ και της σκουπιζα το ποτηρι!!!

Και βεβαια γιατι κι εγω δεν ημουν καμια τυχαια και γενικα ολος ο κυκλος του αντρα μου με αγαπαει πολυ και εχω πολλες επαφες που ουτε εκεινη δεν εχει. Τυχαινε, η Θεια δικη, καθε φορα μπροστα της να κανουν πολυ καλα σχολια για μενα που εκεινη αφριζε απο τη ζηλια της!!!!

 

Μια φορα ομως που ειχα τον μικρο μου μωρο 2,5 μηνων ελειψα επαρχια για μια πολυ σημαντικη δουλεια ειχα παρει τη μεγαλη μαζι μου και ειχα αφησει το μωρο με μια φιλη μου και τα βραδια γυριζε ο αντρας μου. Πηγε ενα απογευμα απο το σπιτι μου και ειπε στη φιλη μου :"Kαλα δεν το αγαπαει το παιδι της που το παρατησε κι εφυγε?" Σημ. οτι εκεινη δουλευε νυχτα (κ οχι αποκλειστικη βεβαια!!!!!) και τα παιδια της μεγαλωσανε μονα τους τελειως!!!!!

Οταν το εμαθα αφρισα!!!! Την πηρα τηλεφωνο και της τα ειπα ενα χερακι και απο την καλη αλλα και απο την αναποδη!!!!!! Φυσικα δεν παραδεχοταν τιποτα και πηγε να βγαλει τρελη τη φιλη μου!!!!

Η συνεχεια ειναι οτι μετα ειχε λογο να με κατηγορει γιαυτο στους παντες και κυριως στον αντρα μου που στην αρχη το ειχε ριξει στη διπλωματια κι αυτος!!! Μαζι με αυτο εβαζε και σαλτσες βεβαιως οτι την εβρισα πολυ ασχημα και οτι εχω ασχημο στομα κλπ.

Κι εγω εβαλα τα μεγαλα μεσα γιατι κι εγω δεν φυτρωσα! Πηρα τον πατερα μου και ειπα στον αντρα μου χωρις να το γνωρισει να φερει τη μανα του για να το ληξουμε το θεμα.

Κι επειδη ο πατερας μου εινα ανθρωπος της πιατσας και μου εχει τρομερη αδυναμια της ετριξε τοσο πολυ τα δοντια που απο τοτε ολο μελι σταζει το στομα της για μενα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ έχω αντιμιλήσει ΠΟΤΕ!!!!

:shock::shock::shock:

 

 

Υπάρχουν στιγμές που θα προτιμούσα να της τα ΧΩΣΩ κανονικά!!!:mad::mad::mad:

στις μεγάλες βλακείες που έχει κάνει η πεθερά κυρίως γιατί της αρέσει να αναλύει το κάθετί:mad: και άμα νιώσει ότι δεν είναι το επίκεντρο χαλάει τον κόσμο(κουτσομπολιό πίσω από την πλάτη σε όλα τα μέλη της οικογένειας:evil:)

 

Κάποιες φορές με φαντάζομαι να της ρίχνω στο τραπέζι ό,τι λάθη έχει κάνει και μας έχει στενοχωρήσει και φορτώνω άσχημα. Ξαναζώ την ένταση και αυτό μόνο κακό κάνει...

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙ. Και ξέρετε γιατί;;;

 

α)Ο άντρας μου μου το αναγνωρίζει γιατί βλέπει ότι σεβάστηκα τη μάνα του, αν και ξέρει πόσο με έχει πληγώσει, όταν εγώ είχα τις καλύτερες των προθέσεων.

 

β)Η συνυφάδα μου είναι το άκρως αντίθετο με μένα. Καπάτσα, προσβάλει, διεκδικεί, εκμεταλλεύεται. Γίνεται το χατήρι της πάντα, αλλά όταν φεύγει βλέπω γύρω μου γκριμάτσες...

 

γ)Έχω καθαρό μητρώο και πιστεύω ότι αναγνωρίζει το ήθος μου και την καλή μου προαίρεση και το σεβασμό απέναντί της.

 

και κυρίως

 

δ)αφού απέδειξα στο σύζυγο ότι θα τον ακολουθώ και θα τον αγαπώ όπου και ό,τι κι αν κάνει, καταλαβαίνει και ψυχανεμίζεται αμέσως ποιοι θέλουν να με στενοχωρήσουν και έχει βάλει όρια!!!Μακάρι όλοι οι άντρες να απογαλακτίζονται από νωρίς και να βάζουν κανόνες γρήγορα!!

 

Καλύτερα ο σύζυγος να βάζει όρια και όχι εμείς γιατί ακούγεται άσχημο όταν αντιμηλάμε.

 

Υποκλίνομαι σε όσες έχουν το χάρισμα του λόγου και του θάρρους και απαντούν όποτε και όπως πρέπει χωρίς ο άλλος να θίγεται και απλώς να αλλάζει στάση...

CTMRp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εμεις μενουμε πανω - κατω, δυστυχως! με εχουν πριξει κ μονο που τους βλεπω μου γυριζουν τα εντερα! στην αρχη νομιζα οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα εμοιαζαν τοσο ευγενικοι κ καλοι. τωρα ομως κοντευουν να κανουν τον γαμο μου δυστυχισμενο κ εγω ποτε μα ποτε δεν εφερα αντιρρηση. πως να φερω αλλωστε οταν ο ανδρας μου δεν τους κοβει τον αερα?? αν ανοιγα το στομα μου θα ήμουν η σκ*λ@ νυφη. σε ολα τα σοβαρα ζητηματα απλα καναμε το δικο τους. οπως το ηθελαν αυτοι. πολυ συχνα τα σκεφτομαι κλαιω.. δηλ καθε μερα. δεν ξερω ποσο θα αντεξω. πρεπει να βαλω τα πραγματα στην θεση τους, αφου ο ανδρας μου κοιμαται κ δεν λεει να καταλαβει ποσο ενοχλουμαι με ολα αυτα.

 

 

 

 

Και εμένα τα πεθερικά μου είναι πολύ καλοί άνθρωποι και κοιτούν τα παιδιά τους να είναι ευτυχισμένα και να τους δίνουν ό,τι μπορούν.

 

ΔΕ θα αντεχα το πάνω κάτω, όμως. Κυρίως γιατί το φαγητό της πεθεράς μου είναι η υπερανάλυση όσων κάνει και όσων βλέπει. Θέλει να μαθαίνει τα πάντα και επειδή δε δουλεύει έχει άπλετη ώρα σας πληροφορώ...:mad::mad::mad::mad:

 

Ακόμα και με χιλιόμετρα στη μέση έπαιρνε τηλέφωνο και υπερανάλυε...Οι μεγάλες παρεξηγήσεις έγιναν γιατί δεν είχαμε χρόνο να υπεραναλύσουμε κάποια γεγονότα!!!!:lol::lol::lol:

 

Δυστυχώς, καλή μου, μπορεί και να αργήσει ο άντρας σου να βάλει όρια. Εγώ μετά από σοβαρά επεισόδια άρχισα την γκρίνια μέχρι τελικής πτώσης, ώσπου φυγαμε πολύ μακριά για επαγγελματικούς λόγους και απογαλακτίστηκε ο σύζυγος αναγκαστικά!!

 

 

Όταν είσαι μακριά καθαρίζει το μυαλό, μπαίνουν όρια...

Ο άντρας ντρέπεται να βάλει όρια γιατι στενοχωριέται και δεν είναι ποτέ να κόψει τον ομφάλιο λώρο...

CTMRp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

με την πεθερα μου ειμαστε καλα τους τελευταιους 5μηνες!!!στα 5χρονια που ειμαι με τον αντρα μου τρωγομασταν σαν τα σκυλια με την πεθερα!!!Και ναι της εχω αντιμηλησει πολλες φορες γιατι εχει πει τα χυλια μυρια...Δοξα τοθεο εβαλε τα ορια ο αντρας μου,καταλαβε οτι δεν την επαιρνε αλλο κα εχει αλλαξει 360μοιρες

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να λέω την άποψή μου είτε της αρέσει, είτε όχι.. τότε ναι της έχω αντιμιλήσει.

Δεν μου αρέσουν οι υποδείξεις και δεν της δέχομαι από κανέναν, ούτε από τους γονείς μου φυσικά.

Για το παιδί, το σπίτι, τη ζωή μας, αποφασίζουμε από κοινού με τον άντρα μου. Και σε όποιον αρέσει. Τέλος.

Και επειδή με τον άντρα μου συμφωνούμε στα πάντα, όσες φορές της έχω "αντιμιλήσει" είναι γιατί τον πρόλαβα πριν της τα πει ο ίδιος. Και αυτό, για να είμαι ειλικρινής, δεν μου αρέσει, προτιμώ να την βάζει εκείνος στη θέση της και όχι εγώ, αλλά κάποιες φορές μου είναι δύσκολο να συγκρατηθώ...:oops:

Link to comment
Share on other sites

"Όταν είσαι μακριά καθαρίζει το μυαλό, μπαίνουν όρια...

Ο άντρας ντρέπεται να βάλει όρια γιατι στενοχωριέται και δεν είναι ποτέ να κόψει τον ομφάλιο λώρο... "

 

Συμφωνω απόλυτα. Απο πολυ πολυ μακρια και αγαπημενοι

Link to comment
Share on other sites

Χωσιμο θα προκυψει απο παντου, και απο μανα και απο πεθερα. Απλα με τη μανα και να μαλωσεις δεν εγινε και τιοτα, μανα ειναι και τα βρισκεις, σε μια ωρα, σε μια μερα, σε μια βδομαδα για κατι πολυ χοντρο; Αλλα τα βρισκεις. Η πεθερα ειναι αλλιως.

Οταν το χωσιμο απο την εγκυμοσυνη μου και μετα εφτασε στο απροχωρητο, και φανηκε οτι θελει να εχει τον πρωτο λογο και τα πρωτα δικαιωμαυτα και εμεις να κανουμε ολα οσα θελει αυτην οπως τα θελει αυτην και η κουνιαδα μου και εβαζε και την κουνιαδα μου μπροστα να μου κανει υποδειξεις (ειδικα για τη γαμοβαφτιση) και οταν οι παρεναισεις επεμβασεις με κουρασαν τοσο που δεν αντεχα αλλο και οατν γι αυτο το θεμα μαλωναμε συνεχως με τον αντρα μου γιατι αντι να τη βαλει στη θεση της απαιτουσε απο εμενα που τα ακουγα να κανω την παπια και ελεγε "αστην να λεει και κανε οτι θες εσυ) και αυτην συνεχιζε τις υποδειξεις για ολα και εννοειται για το μεγαλωμα του μωρου, και αυφου φτασαμε με τον αντρα μου να μιλαμε για το διαζυγιο 3 φορες, και αφου τα ειπα 2 χερια στην κουνιαδα και αφου τελικα ο αντρας μου ανοιξε το χρυσο του διακριτικα μη στεναχωρεει τη μανουλα και εννοειται χωρις αποτελεσμα τοτε τα ειπα και εγω χωρις νευρα πλεον.

βεβαια πηγε να μου πουλησει πνευμα και μουτσοκλαματα και οταν δεν επιασαν αυτα τα κολπα πηγε να πουλησεια τσαμουκα ο οποιος δεν επιασε επισης και το βουλωσε. (τυπου που ειδες καλη μου πεθερουλα να πηγαινουν στη χειρουργημενη τη λεχωνα και να τραπεζωνονται με το ετσι θλεω και ψχωρις ενημερωση; Ε δε μαγειρεψες κοιλας ηταν η απαντηση. Δε μαγειρεψα αλλα σου εκαναν σαλατα, επλυνα το μπαλκονι για να κατσεις εσυ να φας, σου επλυνα τα πιατα αφου εφαγες κτλ και ολα αυτα με την κοιλια ανοιχτη απο την καισαρικη 2 μερες που βγηκα απο την κλινικη)

(τυπου: εγω: με ποιο δικαιωμα μου αλλαξες θεση τα μαχαιροπιρουνα στην κουζινα στην αθηνα; απαντηση: ε δεν ησασταν παντρεμενοι ακομα. εγω: ναι αλλα το σπιτι ειναι δικο μου, εγω πληρωνω μισο ενοικιο, μισους λογαριασμους, εγω το συντηρω ςξολοκληρου σε δουλειες, καθαριοτητα νοικοκυριο κτλ και ειναι σπιτι μου ειτε παντρεμενη ειτε ανυπαντρη. Και το βουλψωσε. και αλλα τετοια)

Και αυτο που τους εκανε να μπουν στη θεση τους ηταν οτι εκαναν να δουν το μωρο 9 μηνες. Κια επαψαν να εχουν ονειροφαντασιες οτι θα ερχονται να φιλοξενουνται οποτε γουσταρουν, οπως γουσταρουν κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω εχω μιλησει αντιμιλησει στα πεθερικα μου!Και ελπιζω να μην φτασω ποτε σε αυτο το σημειο!

Προσπαθω οσο μπορω να αδιαφορω για τα οσα λενε και κανουν και δεν ειναι καθολου ευκολο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι, εχω αντιμιλησει στην πεθερα μου γιατι αν και δεν ειναι καμμια ιδιαιτερα καπατσα μας επεβαλε μια κατασταση που ειναι η κυρια πηγη δυστυχιας μου, να φυγω απο τον τοπο μου και να παω να μεινω στον τοπο του αντρα μου, με την δικαιολογια οτι αυτη ειναι χηρα και θελει τα παιδια της κοντα της! Με κατεστρεψαν που με κατεστρεψαν- πεθερα και κουνιαδος- δεν με νοιαζει αν θα τους γινω αντιπαθης, αλλωστε δεν ειναι απο τους ανθρωπους που θα με ενδιεφερε η γνωμη τους! Βεβαια οπως ειπατε πρεπει να τα βρισκεις με τον αντρα σου, κι ο δικος μου χρυσος αλλα αγαπαει πολυ τους δικους του- και τους δικους μου δεν λεω. Τελος παντων γι'αυτον κανω λιγη υπομονη, γιατι αν και μαμακιας ειναι μαλαμα, αλλιως ουτε θα καταδεχομουν να τους μιλησω!Μακρια απο χηρα πεθερα που εχει μεγαλωσει μονη τα παιδια της...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αντιμιλησει ποτε γιατι δεν χρειαστηκε ποτε. τα πεθερικα μου ειναι αγιοι ανθρωποι και νευριαζω με τον αντρα μου οταν τους μαλωνει για κατι ασημαντο.

 

ειμαι απολυτα ευχαριστημενη απο την συμπεριφορα τους.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμιλήσει ακόμη (ένας θεός ξέρει πώς κρατιέμαι) αλλά το δείχνω με την συμπεριφορά μου. Πολλές φορές οι πράξεις είναι καλύτερες από τα λόγια και πιο αποδοτικές! Πραγματικά ζηλεύω όσες έχουν καλή πεθερά και καλό πεθερό. Πόσο πιο ωραία θα ήταν η ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...