Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή σε παιδικό σταθμό


Recommended Posts

Τι χρειάζεται για να γραφτεί ένα παιδάκι στον δημόσιο παιδικό σταθμό? Μπορεί μόνο κοντά στην κατοικία του? Αν είναι ανασφάλιστο ή οι γονείς του είναι άνεργοι, γράφεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αίτηση κάνεις στον παιδικό σταθμό, σου δίνουν το έντυπο της αίτησης και ένα έντυπο με τα χαρτιά που πρέπει να προσκομίσεις.

Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού

Πιστοποιητικό υγείας συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από τον παιδίατρο σας.

Βεβαίωση εργοδότη ότι και οι δύο γονείς είναι εργαζόμενοι ή πρόκειται να εργασθούν εντός μηνός από την υποβολή της αίτησης εγγραφής, με προσδιορισμό του ύψους των αποδοχών τους και επικυρωμένο φωτοαντίγραφο κατάστασης ενσήμων των γονέων του τελευταίου τριμήνου, προκειμένου για εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα.

Αντίγραφο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του τρέχοντος οικονομικού έτους ή αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος.

Υπεύθυνη Δήλωση για την οικογενειακή κατάσταση των γονέων του παιδιού, όπου θα αναγράφονται τα μέλη της οικογένειας, ποιος θα παραλαμβάνει το νήπιο καθώς επίσης και το εξής κείμενο: «Δέχομαι του όρους λειτουργίας του παιδικού σταθμού ή βρεφονηπιακού, όπως αυτοί διατυπώνονται στον κανονισμό λειτουργίας του νομικού προσώπου, τον οποίο και παρέλαβα».

Κάθε άλλο δικαιολογητικό που το Διοικητικό Συμβούλιο θεωρεί απαραίτητο.

Οι αιτήσεις επανεγγραφής υποβάλλονται από 15 Μαίου μέχρι 31 Μαίου κάθε έτους και απαιτούνται όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά πλην της ληξιαρχικής πράξης γέννησης του παιδιού.

Οι αιτήσεις εγγραφής υποβάλλονται από 20 Μαίου μέχρι 20 Ιουνίου κάθε έτους

Αυτά ισχύουν για τον Δήμο Αμαρουσίου που σου γράφω. Εμείς πληρώνουμε 160 ? με αρκετά υψηλή δήλωση. Να διορθώσω ότι ξεκινάνε από 100 ? τα τροφεία και όχι 130 ? που ανέφερα παραπάνω.

Σε ποια περιοχή μένεις; κάνε την αίτησή σου και δεν ξέρεις τι γίνεται. Υπάρχουν μαμάδες οι οποίες κάνουν την εγγραφή και μετά δεν τα στέλνουν οπότε ελπίδες έχεις πάντα. Αυτό το άγχος το είχαμε και εμείς

γιατί με την δήλωσή μας πίστευα ότι δεν θα μας πάρουν αλλά ευτυχώς λόγω της γρίπης δεν καλύφθηκαν όλες οι θέσεις.

Αρχικά πάρε τηλ. στον Δήμο να σου στείλουν με φαξ όλους τους παιδικούς σταθμούς ή βρεφονηπιακούς που υπάρχουν στην περιοχή σου, πές τους την διεύθυνσή σου και θα σου πούν αυτοί που ανήκεις. Μετά θα αρχίσεις να πάιρνεις τηλέφωνα από Μαϊο στους σταθμούς για να ρωτάς πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις. Εγώ αυτά έκανα.

Ελπίζω να βόηθησα.

 

Σε λάθος ενότητα είσαι, χρησιμοποίησε την "Αναζήτηση" και θα βρεις αυτά που θες και περισσότερα

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος ενότητα είσαι, χρησιμοποίησε την "Αναζήτηση" και θα βρεις αυτά που θες και περισσότερα

Αν κάποιος είναι άνεργος ή ανασφάλιστος δεν μπορεί να γράψει το παιδί του στον παιδικό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

Οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοίο "πληρώνονται" από τις κρατήσεις των εργαζομένων, οπότε ένα δεν δουλεύεις, σημαίνει δεν συμμετέχεις μέσω των κρατήσεών σου (βλ. ένσημα ΙΚΑ). Επίσης για να γράψεις το παιδί σου πρέπει να είσαι εργαζόμενος ή να εργαστείς εντός μηνός.

Αλλιώς προηγείται μια ήδη εργαζόμενη μητέρα.

το quote που σου έβαλα είναι αναλυτικότατο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι άνεργος ή ανασφάλιστος δεν μπορεί να γράψει το παιδί του στον παιδικό σταθμό?

απαραίτητη προυπόθεση ειναι να εργαζεται η μητερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Και μία γυναίκα άνεργη ή που ασκεί οικιακά δεν μπορεί να γράψει τα παιδιά σε παιδικό σταθμό?Ούτε στο δημοτικό?

για δημοτικο π.σ. μιλάω. Οχι δεν μπορεί. Εφόσον ειναι στο σπιτι μπορει να προσεχει το παιδι της, μια άλλη που εργάζεται πού θα το αφήσει?

σε ιδιωτικο δεν υπάρχουν προυποθεσεις, πληρώνεις και παει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το προ-νήπιο, νήπιο και δημοτικό εντάσσονται στην κατηγορία της εκπαίδευσης, δεν είναι παιδικοί σταθμοί.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως ειπαν και τα κοριτσια προτεραιότητα έχει η εργαζόμενη μητερα....στον δικό μα παιδικο όταν δεν συμπληρώνονται οι θέσεις υπάρχουν και οι επιλαχόντες που η μητέρα δεν εργάζεται....αλλά περιμένεις πρωτα να παρουσιαστούν όλα τα παιδιά που έκαναν αιτήσεις οι γονείς τους....και μετά θα σου απαντησουν....αν ειστε όμως άνεργοι γονεις πως θα πληρώνεται τον παιδικο σταθμό?γιατι κάθε μηνα στους παιδικούς πληρώνεις ένα ποσό για την τροφεία....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προφανώς ΄η πολιτεία καλύπτει το κόστος για τα παιδιά των γυναικών που εργάζονται. Αν η μάνα δεν εργάζεται ο παιδικός σταθμός δεν είναι απαραίτητος (τουλάχιστον όχι στο βαθμό που είναι για μια εργααζόμενη μητέρα)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καπου εδω γυρω ( μηπωσ εχει αναφερθει κ παραπανω δε θυμαμαι αλλα δε μπορω να ψαξω)διαβασα πως οι παιδικοι υπαρχουν αρχικα για τις εργαζομενες επειδη αυτες δινουν εισφορες στο ικα ( η κατι τετοιο) και ετσι υποστηριζεται η υπαρξη τους και με χαμηλα τροφεια σε σχεση με τα διδακτρα ιδιωτικων... Λογικο μου φανηκε αν και δε το χα σκεφτει ποτε κ δε ξερω περισσοτερα.Οπως και να χει ομως ειναι λογικο απο τηπλευρα οτι η εργαζομενη τι θα κανει το παιδι της, αφου πρεπει να εργαστει;Αρα πρεπει να βοηθηθει αρα εχει προτερΑιοτητα. Βεβαια αυτη η εργαζομενη θα πρρεπει παραλληλα να ναι κ χαμηλομισθη αλλα αυτο πες το παραβλεπουμε!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Αν κάποιος είναι άνεργος ή ανασφάλιστος δεν μπορεί να γράψει το παιδί του στον παιδικό σταθμό?

 

αν εχεις καρτα ανεργιας ανανεωμενη μπορεις να κανεις αιτηση.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
αν εχεις καρτα ανεργιας ανανεωμενη μπορεις να κανεις αιτηση.

 

Αυτό ισχύει? Δηλαδή μια άνεργη μητέρα με κάρτα ανεργίας ανανεωμένη μπορεί να γράψει το παιδί στο σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή μου έχει ως εξής. Είμαστε τυπικά άνεργοι και οι δύο γονείς. Την περσινή χρονιά ωστόσο, το παιδί μου το πήρανε στον δημοτικό παιδικό σταθμό, μετά από αίτησή μου στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ. Για τη φετινη σχολική χρονιά ωστόσο φαίνεται μάλλον αδύνατο, λόγω πληθώρας αιτήσεων. Δυστυχώς, η ηλικία του δεν δικαιολογεί προνήπιο (θα είναι τριάμισι το Σεπτέμβρη).

Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση, αφενός διότι εργάζομαι από το σπίτι (ανασφάλιστη φυσικά) και δεν υπάρχει κάποιος άλλος να προσέχει το μικρό. Αφετέρου, πώς θα εξηγήσω στο παιδί πως πρέπει καθίσει στο σπίτι, εφόσον έχει ήδη πάει σχολείο μια χρονιά (και ήταν πολύ χαρούμενο γι' αυτό).

Έχει βρεθεί κάποιος στη θέση μου; Καμιά πρόταση;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση ο παιδικός σταθμός ήταν ευλογία και για τη μαμά και για το παιδί. Για τη μαμά, για ευνόητους λόγους. Για το παιδί ήταν πολύ ωφέλιμο από άποψη ψυχο-συναισθηματικής ανάπτυξης, κοινωνικοποίησης, αυτο-εξυπηρέτησης. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ εγώ να του προσφέρω τις παιδαγωγικές δραστηριότητες, το παιχνίδι και την επαφή με τα άλλα παιδάκια. Η παιδική χαρά δεν είναι το ίδιο. Όταν μένει στο σπίτι, εγώ προσπαθώ απελπισμένα να προλάβω τις δουλειές μου κι εκείνος κάνει τη μια σκανταλιά πάνω στην άλλη (πρόκειται για ζωηρό παιδί που δεν κάθεται μόνο του ήσυχα να παίξει), με αποτέλεσμα εκνευρισμό και για τους δυο μας, φωνές και τιμωρίες.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...