Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

o μικρός μου καταστρέφει τα παιχνίδια του αδερφού του


Recommended Posts

Βοήθεια κορίτσια , ο μικρός μου , 5 ετών χαλάει-καταστρέφει-βάφει-εξαφανίζει συνέχεια τα πράγματα του αδερφού του , 12 ετών.Ο μεγάλος , απαρηγόρητος!!!Και με το δίκιο του.Δυστυχώς έχουνε κοινό παιδικό δωμάτιο , οπότε είναι και δύσκολο για τον μεγάλο μου να κρύψει τα πράγματά του.Ειναι και αυτός τσαπατσούλης και τα παρατάει από εδώ και από εκεί,αλλά και όταν τα αφήνει απλά πάνω στο γραφείο του , πάει ο μικρός και όλο και κάτι θα κάνει με αποτέλεσμα να έχω μόνιμο πόλεμο μέσα στο σπίτι.Του μικρού του έχω μιλήσει του έχω εξηγήσει ότι δεν έιναι σωστό , αλλά τίποτα.Άσε που τελευταία και κοιμάται πολύ αργά και ξυπνάει με τις κότες και μέχρι να ξυπνήσουμε εμείς έχει κάνει τις καταστροφες του , ειδικά στο παιδικό δωμάτιο, γιατί του έχω απαγορεύσει να βγαίνει εξω στο σαλόνι όσο εμείς κοιμόμαστε.Να σήμερα , στις 7 που ξύπνησα για να ετοιμαστώ γαι δουλειά ,τον βρήκα έξω στο μπαλκόνι (!!!!!)να κάθεται στην καρέκλα με έναν ανεξίτιλο μαρκαδόρο του μεγάλου στα χέρια.Του τον πήρα και τον μάλωσα .(Πρέπει να βρω τρόπο να ασφαλίζω και τις μπαλκονόπορτες τώρα).Πριν λίγο με πήρε ο μεγάλος μες στα κλάματα , του είχε βάψει με τον μαρκαδόρο(ανεξίτιλο) ένα τηλ/νο αυτοκίνητο που πήρε στα γενέθλιά του.Απαρηγόρητος ήτανε?Τι να κάνω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Το παθαινα κ εγω με τα δικα μου παιδια.Εχουν 6,5 χρονια διαφορα κ οταν ηταν γυρω στα 3-4 αρχισε ο μικρος να καταστεφει τα παιχνιδια κ τα πραγματα του τοτε 9-10 χρονων αδερφου του.Οταν εγω μαλωνα τον μικρο ο μεγαλος μου ελεγε "ελα ρε μαμα παιδακι ειναι μην το μαλωνεις".Τελος παντων εγω αποφασισα να μην συνεχισω να ανακατευομαι γιατι δν εχει αποτελεσμα αλλα επειδη εβλεπα τον μεγαλο να στεναχωριεται ειπα στον μεγαλο να αντιδρασει ο ιδιος σε αυτα που κανει ο αδερφος του.Μετα απο καυγαδες με τον μεγαλο αδερφο ο μικρος συμμορφωθηκε..

Link to comment
Share on other sites

Το παθαινα κ εγω με τα δικα μου παιδια.Εχουν 6,5 χρονια διαφορα κ οταν ηταν γυρω στα 3-4 αρχισε ο μικρος να καταστεφει τα παιχνιδια κ τα πραγματα του τοτε 9-10 χρονων αδερφου του.Οταν εγω μαλωνα τον μικρο ο μεγαλος μου ελεγε "ελα ρε μαμα παιδακι ειναι μην το μαλωνεις".Τελος παντων εγω αποφασισα να μην συνεχισω να ανακατευομαι γιατι δν εχει αποτελεσμα αλλα επειδη εβλεπα τον μεγαλο να στεναχωριεται ειπα στον μεγαλο να αντιδρασει ο ιδιος σε αυτα που κανει ο αδερφος του.Μετα απο καυγαδες με τον μεγαλο αδερφο ο μικρος συμμορφωθηκε..

 

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες.Πάλι ο καλά , ο δικός σου , σου έλεγε να μην μαλώνεις το μικρό γιατί παιδάκι είναι , το πρόβλημα σε εμένα είναι οτι ο μεγάλος δεν μπορεί με τίποτα να καταλάβει ότι η διαφορά ηλικίας που έχουνε είναι μεγάλη και ότι κάποια πράγματα μπορούμε να τα συγχωρήσουμε στο μικρό ,΄λόγο ηλικίας και ότι με καλή συμπεριφορά και με συζήτηση μπορούνε να γίνουνε φιλαράκια.Δεν το δέχετε με ΤΙΠΟΤΑ.Και τρελένεται γιατί οι ζημιές είναι συχνές μπορώ να πω.Έχει φτάσει σε σημείο να πει ότι μετανιώνει που ζήτησε αδερφό...Και αυτό με στεναχωρεί πολυ.:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...