Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ MMR


Μαράκι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! ήθελα να σας ρωτήσω, το εμβόλιο MMR το κάνουμε και αν ναι σε ποια ηλικία?? το ρωτάω γιατί στο οικείο μου περιβάλλον γνωρίζω ένα παιδάκι που δυστυχώς παρουσιάσε πρόβλημα αυτισμού είναι τώρα 5 ετών, βέβαια οι γονείς του αποφεύγουν κάθε συζήτηση, απλά κάποια στιγμή μου ανέφεραν ότι η γιατρός τους τους ειπέ ότι ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ (χωρίς να είναι αποδεδειγμένο γιατί γίνονται διαρκώς έρευνες...) ευθύνεται κάποιο απο τα εμβόλια και ίσως το MMR. Γνωρίζει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους! ήθελα να σας ρωτήσω, το εμβόλιο MMR το κάνουμε και αν ναι σε ποια ηλικία?? το ρωτάω γιατί στο οικείο μου περιβάλλον γνωρίζω ένα παιδάκι που δυστυχώς παρουσιάσε πρόβλημα αυτισμού είναι τώρα 5 ετών, βέβαια οι γονείς του αποφεύγουν κάθε συζήτηση, απλά κάποια στιγμή μου ανέφεραν ότι η γιατρός τους τους ειπέ ότι ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ (χωρίς να είναι αποδεδειγμένο γιατί γίνονται διαρκώς έρευνες...) ευθύνεται κάποιο απο τα εμβόλια και ίσως το MMR. Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ!!! :evil:

 

δες και εδώ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1582&start=30

Link to comment
Share on other sites

εχω αγχωθει με αυτο το εμβολιο μπορω και να μην το κανω?ειναι επικυνδινο αν δεν το κανουμε?

Πάντως είναι επικίνδυνο αν είστε στους άτυχους, (σαν και μας) και .... :oops:

Ανήκει στα υποχρεωτικά αλλά ... εμας μας έκανε αντίδραση με τα γνωστά αποτελέσματα και το επαναληπτικό εννοείται ότι συμφωνούν και οι γιατροί ότι ΔΕΝ θα το κάνουμε άρα :?: Σκεφτείτε το!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι είναι το εμβόλιο ιλαράς , ερυθράς , παρωτιτιδας το mmr

δες και εδω έχει ενδιαφέρον!

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=262

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

καπου πηρε το αυτί μου οτι επειδή το εμβόλιο αυτό γινεται σε ηλικία που συχνα εμφανίζεται και ο αυτισμός,αδικά εχει ενοχοποιηθει το εμβολια. Απο την αλλη ομως εχω ακούσει για αρκετα περιστατικα που ο αυτισμός εμφανιστηκε μετά το εμβόλιο. Μπρος γκρεμός και πισω ρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια πριν λίγο καιρό είχαν βγει αρκετές καταγγελίες στην τηλεόραση για το εν λόγω εμβόλιο.Η πρώτη δόση γίνεται στους 15 μήνες.Εχω κάνει ήδη την πρώτη στην Έλενα και πλέον προβληματίζομαι πολύ για τη συνέχεια. :?

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλήσει καποιας το παιδί ιλαρα, παρωτίτιδα ή ερυθρα ερχομαι για επίσκεψη :lol: Ο αδερφος μου είναι 26 ετων και πριν ενα χρονο τον εστειλα να φωτογραφήσει καποιο κέντρο προσφύγων. Μετά από μερικές μέρες ανέβασε υψηλό πυρετό και τον πονουσε ο σβέρκος (συμπτωμα μηνιγγιτιδας). Πηγε στο Παπαγεωργιου, οπου ο εφημερεύον γιατρός ΄μετα από 2 λεπτά εξετασης ειπε οτι δεν εχει τίποτα και του εγραψε μια αντιβίωση, παρόλο που ο ανθρωπος δεν ειχε ανεβασει ποτε τετοιο πυρετό. Οι γονεις μου τον πηγαν τελικά σε αλλο νοσοκομείο οπου οι γιατροι βρηκαν οτι εχει παρωτιτιδα. Εμεινε σε καραντινα στο νοσοκομειο για 2 βδομαδες και ολα πηγαν καλά. Υπάρχουν πολλοι γονεις που υποστηρίζουν οτι πολλες αρρώστιες εχουν εξαφανιστει, με τη μετακίνηση των πλυθισμών όμως παλι τις βλέπουμε μπροστα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αντζελα το παιδάκι σου μέχρι τη σιτγμή που έκανε το εμβόλιο ήταν μια χαρα? και πόσο καιρό μετά άρχισες να βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά? έχω προβληματιστεί πολύ γενικά με τα πολυδύναμα εμβόλια, τα 6πλά ή 5πλα κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή Αντζελα το παιδάκι σου μέχρι τη σιτγμή που έκανε το εμβόλιο ήταν μια χαρα? και πόσο καιρό μετά άρχισες να βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά? έχω προβληματιστεί πολύ γενικά με τα πολυδύναμα εμβόλια, τα 6πλά ή 5πλα κλπ κλπ....

Ναι μια χαρά ήταν και μίλαγε μετά δύο μέρες γέμισε σπυδούρια και ήταν Κυριακή που φωνάξαμε τον παιδίατρο στο σπίτι και αφού τα είδε τα σπυριά μας είπε ότι είναι από το εμβόλαιο γιατί 'ηταν κάτι ανάμεσα σε σπυριά ερυθράς και ιλαράς!!! και να παρακολουθούμε το παιδί για κατι περίεργο...εκεί δεν είχα καταλάβει τι περίεργη συμπεριφορά εννοουσε !!!

Μεσα στο μήνα μου πνίγηκε , πηγαμε νοσοκομείο εγχειρήσεις και μετά που βγήκαμε από το νοσοκομείο και έπειτα ΔΕΝ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΕ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ (σημάδια αυτισμού που δυστυχώς δεν τα αναγνώρισα έγκαιρα) :evil:

Πίσε με εσύ τώρα ότι δεν είναι όλα αυτά τυχαία!!! :!:

Link to comment
Share on other sites

Αν κολλήσει καποιας το παιδί ιλαρα, παρωτίτιδα ή ερυθρα ερχομαι για επίσκεψη :lol: Ο αδερφος μου είναι 26 ετων και πριν ενα χρονο τον εστειλα να φωτογραφήσει καποιο κέντρο προσφύγων. Μετά από μερικές μέρες ανέβασε υψηλό πυρετό και τον πονουσε ο σβέρκος (συμπτωμα μηνιγγιτιδας). Πηγε στο Παπαγεωργιου, οπου ο εφημερεύον γιατρός ΄μετα από 2 λεπτά εξετασης ειπε οτι δεν εχει τίποτα και του εγραψε μια αντιβίωση, παρόλο που ο ανθρωπος δεν ειχε ανεβασει ποτε τετοιο πυρετό. Οι γονεις μου τον πηγαν τελικά σε αλλο νοσοκομείο οπου οι γιατροι βρηκαν οτι εχει παρωτιτιδα. Εμεινε σε καραντινα στο νοσοκομειο για 2 βδομαδες και ολα πηγαν καλά. Υπάρχουν πολλοι γονεις που υποστηρίζουν οτι πολλες αρρώστιες εχουν εξαφανιστει, με τη μετακίνηση των πλυθισμών όμως παλι τις βλέπουμε μπροστα μας.

Καλό είναι ειδικά τα αγόρια να περνάνε τις μαγουλάδες (παρωτίτιδα) σε μικρή ηλικία γιατί σε μεγαλύτερη και υποφέρουν αλλά τους προκαλεί και στείρωση!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

και τελικά τι κάνουμε;;; ή τι δεν κάνουμε;;;

διότι από τη μία ο αυτισμός, από την άλλη:

Σε περίπτωση μόλυνσης από τον ιό της ιλαράς ένα άτομο που δεν έχει εμβολιασθεί κινδυνεύει να πάθει πνευμονία, εγκεφαλική βλάβη,εκφυλισμό των πνευματικών ικανοτήτων. Η θνησιμότητα μπορεί να ανέλθει και μέχρι 6% των περιπτώσεων.

Η μόλυνση με τον ιό που προκαλεί μαγουλάδες, μπορεί να οδηγήσει σε ορχίτιδα, παγκρεατίτιδα, μηνιγγίτιδα, εγκεφαλίτιδα, κώφωση και συγγενείς ανωμαλίες σε έμβρυα.

Η συγγενής μόλυνση με τον ιό της ερυθράς μπορεί να προκαλέσει στα παιδιά κώφωση, τύφλωση, καρδιακές ανωμαλίες, βλάβες στο συκώτι και τη σπλήνα.

Μπορεί ακόμη να οδηγήσει στη γέννηση νεκρού εμβρύου.

 

 

Άντε βγάλε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

κοίταξα το βιβλιάριο και αναφέρει το ΜΜΡ, μόνο που έχει την υποσημείωση ότι μπορούν τα εμβόλια αυτά να γίνουν και χωριστά το καθένα...παίζει κάποιο ρόλο αυτό? μήπως είναι ασφαλέστερο να κάνουμε χωριστά τα εμβόλια??είναι κάτι που θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ρωτήσω στη γιατρό μου, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.... :?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το να μη γίνονται τα εμβόλια, η άποψη μου είναι ότι είναι παρα πολύ παρακινδυνευμένο και γενικα δεν συνίσταται...διατηρώ πάντως και κάποιες επιφυλάξεις...

παλιά,δεκαετία δηλαδή 70, όταν ήμαστε εμείς παιδιά, όταν λέγανε οι μαμάδες μας ότι περάσαμε ερυθρά ή ιλαρά εννοούσαν ότι είχαμε εμβολιασθεί, ή ΔΕΝ είχαμε εμβολιασθεί και περνούσαμε την ασθένεια...??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά το κάναμε τον προηγούμενο μηνα.... ευτυχώς πάντως δεν είχαμε τίποτε, ούτε πυρετό (όπως και σε κανένα εμβόλιο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα). Σήμερα θα κάνουμε το Varilrix... το οποιο δε θυμάμαι για τι είναι..... :oops:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

κοίταξα το βιβλιάριο και αναφέρει το ΜΜΡ, μόνο που έχει την υποσημείωση ότι μπορούν τα εμβόλια αυτά να γίνουν και χωριστά το καθένα...παίζει κάποιο ρόλο αυτό? μήπως είναι ασφαλέστερο να κάνουμε χωριστά τα εμβόλια??είναι κάτι που θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ρωτήσω στη γιατρό μου, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.... :?

Ναι και φυσικά παίζει ρόλο , χωριστά δεν έχουν υδράργυρο που είναι το συνδετικό τους συστατικό!!! αυτό που ενοχοποιήτε για όλα τα κακα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...