Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΙΛΙΑ ΑΓΟΡΙΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Είμαι νέα στη σελίδα και μετά από μια σύντομη περιήγηση τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα.

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι με τον κολλητό φίλο του μεγάλου μου γιου που είναι 10,5 και πάει στην Ε' Δημοτικού.

Μάλλον το πρόβλημα μου είναι με τη μαμά του φίλου και όχι με το φίλο του γιου μου. Ενώ και εμείς είχαμε μια πολύ στενή σχέση ξαφνικά καταλαβαίνω από την συμπεριφορά της ότι δεν θέλει πολύ τα παιδιά να κάνουν παρέα.

Αν δεν κανονήσω να πάρω τα αγόρια εγώ στο σπίτι να παίξουν εκτός σχολείου απλά δεν θα βρεθούν. Εκείνη ποτέ δεν μπορεί και γενικά έχει πάψει να καλεί τον δικό μου το παιδί στο σπίτι της. Σημείωση ότι κάναμε πολύ παρέα οικογενειακώς και έχουμε κάνει και διακοπές μαζί.

Κάποια στιγμή τα παιδιά είχαν κάποιο θέμα μεταξύ τους αλλά ξέρετε πως είναι αυτά. Κάτι έκανε ο ένας κάτι έκανε ο άλλος αλλά μετά όλα καλά όπως πάντα.

Δεν ξέρω τι έχει πάθει και δεν ξέρω τι να κάνω. Κάποια στιγμή την ρώτησα και μου έκανε κάποια παράπονα για το γιο μου που είχαν στεναχωρήσει το δικό της. Και εγώ είχα να της πω παράπονα αλλά γενικά πιστεύω ότι πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά να διαχειρίζονται μόνα τους τις φιλίες του μετά από κάποια ηλικία.

Το θέμα είναι ότι όταν εγώ προτείνω να πάρω τα παιδιά σπίτι εκείνη είναι μια χαρά.

Τι να κάνω όμως όταν το δικό μου παιδί ρωτάει ''εγώ πότε θα πάω σπίτι του φίλου μου?'' ''γιατί πια δεν πάμε και στο δικό του σπίτι''

Έχω κουραστεί να την δικαιολογώ ότι δεν μπορεί. Με στεναχωρεί να με ρωτάει το παιδί μου και να μην έχω απάντηση.

Πείτε μου την γνώμη σας τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου οταν τον καλεις εσυ δεν εχει προβλημα δεν ειναι οτι εχει προβλημα με την φιλια τους. Για καποιο λογο δεν θελει το παιδι σπιτι της. Δεν ειναι θεμα η συπεριφορα του ή αν εκανε κατι που ενοχλησε το γιο της γιατι αυτο θα ηταν θεμα και οταν παιζουν στο δικο σας σπιτι..

Οικογενιακες φιλιες εχετε? Μηπως εχουν καποιο προβλημα στο σπιτι και δεν θελει να βγει παρα εξω?

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε οικογενειακές σχέσεις μέχρι πρόσφατα.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό το να υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν θέλει να μαθευτεί.

Αλλά άλλα παιδιά καλεί στο σπίτι. Και για το άλλο της παιδί.

Το μόνο που σκέφτηκα είναι μήπως θέλει να κόψουμε το οικογενειακό. Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.

Τι να κάνω όμως? Να συνεχίσω σαν να μη συμβαίνει τίποτα και να παίρνω τα παιδιά όποτε μπορώ εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μηπως "τσακωθηκε" ο γιος σου με το αλλο της παιδι???

Βασικα εγω αν τα παιδια μου συνεχιζαν να θελουν το συγκεκριμενο παιδακι θα το καλουσα εφοσον το αφηνει και η μαμα του.. Το θεμα ειναι αν σε ρωτησει ο δικος σου γιατι εγω δεν παω στον Παυλο ενω ο Γιωργος παει τι θα του πεις....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανε καμία ζημιά ή κάτι άλλο στο ξένο σπίτι και γιαυτό δεν θέλει η άλλη μαμά???? ρώτα με τρόπο τον γιό σου αν την τελευταία φορά που πήγε όλα ήταν οκ, αν τσακώθηκε, αν έπεσε ξύλο μεταξύ παιδιών, αν τον μάλωσε η άλλη μαμά, αν έσπασε τίποτα κλπ...

 

Επίσης μπορείς μια μέρα που θέλει ο γιός σου να πάει στο σπίτι του φίλου, να τον βάλεις να πάρει τηλ...μεγάλο παιδί είναι πια (10 δεν είναι και ο γιός σου???), και αν το σηκώσει η μαμά του φίλου να της πει κυρία τάδε μπορώ να έρθω σπίτι σας να παίξω με τον φίλο μου????? για να δούμε εκεί τι θα πει.

 

Επίσης δοκίμασε μια μέρα να τους προτείνεις να βρεθείτε το Σάββατο το βράδυ στο σπίτι τους οικογενειακά να δεις τι θα πει...π.χ. Το Σάββατο να σας έρθουμε για να παίξουν και τα παιδιά????

 

Μήπως επίσης όποτε πάνε στο σπίτι της, της το κάνουν λίμπα και δεν θέλει!!!!

 

Τώρα αν δεις ότι όλο βρίσκει προφάσεις κάτι τρέχει οπότε ρώτα την εφόσον είστε άνετα μεταξύ σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...