Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγγλοφωνος παιδικος σταθμος στα Νοτια Προάστια


Recommended Posts

Καλημέρα έχουμε κανένα update για τους αγγλόφωνους παιδικούς στo Ελληνικό Γλυφάδα; Μετά από μεγάλη έρευνα και σκέψη βρίσκαμε 3 τον Happy faces, τον Early learning κ τον Creative Play? έχει καμία προσωπική πείρα? εσείς ποιον προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • 5 months later...

Πάντως φίλοι μου που στέλνουν το γιο τους στο PETER PAN http://www.peterpanschool.gr/school.html

είναι πολύ ευχαριστημένοι παρόλο που είναι πολύ ακριβότερο. Λένε τα καλύτερα!

:(

 

 

----

 

Από προσωπική εμπειρία οι παιδικοί σταθμοί που διαφημίζουν με όλη τους τη δύναμη για το πόσο native speaking προσωπικό έχουν, ή κοριτσάκια με βαριά κανένα Proficiency έχουν, ή καμιά κυριούλα που φαγώθηκε να γυρίσει στα πάτρια, αλλά δεν έχει κανένα πτυχίο.

Υπάρχουν και οι άλλοι, που φανατίζονται ακόμα περισσότερο, δηλώνοντας με σθένος πόσο πιο καλή είναι η δική τους περίπτωση από την παραπάνω, εξηγώντας σου ότι οι δικοί τους υπάλληλοι μπορεί μεν να γεννήθηκαν και να μεγάλωσαν στην Ελλάδα, τρώγοντας σκορδαλιά και γύρο, αλλά τουλάχιστον, οι γονείς τους είχαν λεφτά και τους έστειλαν στο Λονδίνο να σπουδάσουν... Όλη η Ελλάδα στο Λονδίνο σπούδασε πια...

Για να δείτε αν κάποιος είναι native, πιάστε του την κουβέντα, όσο χαμηλά κι αν είναι τα δικά σας αγγλικά. Θα το καταλάβετε πιστέψτε με... Και ακόμα καλύτερα, βάλτε του μια τρικλοποδιά. Αν όταν σηκωθεί δεν αρχίσει τα "Oh Bloody Mother of Jesus" ή αντίστοιχα και την ακούσετε να κάνει "Ωωωωωχ!" να ξέρετε ότι native δεν είναι :mrgreen:

Συγκεκριμένο πρόσφατο παράδειγμα... Παιδικός σταθμός κάπου προς Βριλήσσια, διαφήμιζε στη σελίδα του ότι έχει αυστηρά και μόνο native speakers και προσέλαβε (κάτσε, για ένα μήνα "training" της είπαν, γιατί το πτυχίο Πανεπιστημίου δεν τους φτάνει, αλλά πώς θα βγάλουν τη χρονιά τσάμπα) κοπέλα που αποφοίτησε φέτος από τη σχολή της και η οποία ξεκίνησε πριν 2 μήνες φροντιστήριο για να πάρει το Proficiency επειδή το ζητούν στα μεταπτυχιακά προγράμματα που την ενδιαφέρουν...

Επίσης, δε θα ξεχάσω όταν ήμουν στο τελευταίο έτος που μου τηλεφώνησαν από παιδικό σταθμό για δουλειά (δεν είχα στείλει ποτέ βιογραφικά σε παιδικούς σταθμούς, απλά είχα αγγελία στο ίντερνετ ως καθηγήτρια αγγλικών), να μου πουν να εργαστώ ως νηπιαγωγός γιατί αυτό ήταν το αντικείμενο που σπούδαζα. Όταν τους είπα ότι δεν είχα πτυχίο ακόμμα, η απάντηση ήταν κατά λέξη: "Δεν πειράζει". Εννοείται ότι όταν κλείσαμε έψαξα το τηλέφωνο στο ίντερνετ και είδα ότι στη σελίδα τους διαφήμιζαν την υψηλή κατάρτιση του προσωπικού τους.

Γι αυτό αφήστε το αν σερβίρουν φαγητό ή όχι, το πού στέλνει η φίλη μου η Καίτη το δικό της και το "πόσα μπορούμε να διαθέσουμε γιατί όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό" και φροντίστε να ψάξετε ουσιαστικά πράγματα. Φροντίστε να μιλήσετε με τις δασκάλες, νηπιαγωγούς και βρεφονηπιοκόμους των παιδιών σας. Με αυτές θα έρχονται σε επαφή κάθε μέρα, όχι με την κάθε ιδιοκτήτρια που προσπαθεί να το παίξει ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το Happy faces ειναι στον Αγιο Νικολαο Γλυφαδας εχει πολυ μεγαλο κηπο και ειναι διωροφο. Στον εναν οροφο ειναι τα πολυ μικρα παιδακια και στον πανω τα αλλα. Εχει διαφορετικες τουαλετες στον καθε οροφο που ειναι καλο. Οι κοπελες ειναι ξενες με αριστη προφορα. Το καλο ειναι οτι τα χριστουγεννα και παρσχα δεν κλεινει 2 εβδομαδες αλλα μονο τις ημερες των αργιων και τον Ιουλιο ειναι ανοιχτο. Το κοστος ειναι 350 ευρω το μηνα για καθε μερα, εαν παλι θελετε 3 φορες την εβδομαδα ειναι 250 ευρω. Υπαρχει βεβαια και κοστος εγγραφης 200 ευρω. Επισης καλο ειναι που τα παιδακια φορανε στολη και ετσι δεν εχεις πονοκεφαλο του τι θα βαλει! Φαγητο παιρνουν απο το σπιτι.

 

Ο 3,4,5 παιδικος σταθμος ειναι και αυτο στην Γλυφαδα με μια ευγενεστατη ξενη ιδιοκτητρια η οποια οταν πηγα να δω τον παιδικο χωρις ραντεβου με υποδεχθηκε με ανεση και ηταν πολυ προθυμη να μου δειξει ολους τους χωρους.

Εκεινη την ωρα τα παιδακια τρωγαν στην τραπεζαρια (ολες οι ηλικιες μαζι σε ξεχωριστα τραπεζια) ολα ησυχα και πεντακαθαρα.

Εχει πολυ ωραιο κηπο. Η μονοκατοικια αποτελειται απο ενα οροφο και εχει μεσα ταξεις που ειναι η καθε ηλικια. Εχει μια τουαλετα με πολλες θεσεις που ηταν πεντακαθαρη.

Εδω Οι κοπελες ειναι ξενες με αριστη προφορα. Το κακο ειναι οτι τα χριστουγεννα και παρσχα κλεινει 2 εβδομαδες αλλα και καλο οτι τον Ιουλιο ειναι ανοιχτο. Ειναι λιγο πιο ακριβο. Το κοστος ειναι 450 ευρω το μηνα για καθε μερα, εαν παλι θελετε 3 φορες την εβδομαδα ειναι 350 ευρω. Υπαρχει βεβαια και κοστος εγγραφης 250 ευρω συν 250 ευρω για την γραφικη υλη. Φαγητο παιρνουν απο το σπιτι.

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα και εγω δεν εχω αποφασισει οποιος χερει λεπτομερειες απο παιδακι που παει θα ηθελα να τις ακουσω για να αποφασισω!

Link to comment
Share on other sites

Το Happy faces ειναι στον Αγιο Νικολαο Γλυφαδας εχει πολυ μεγαλο κηπο και ειναι διωροφο. Στον εναν οροφο ειναι τα πολυ μικρα παιδακια και στον πανω τα αλλα. Εχει διαφορετικες τουαλετες στον καθε οροφο που ειναι καλο. Οι κοπελες ειναι ξενες με αριστη προφορα. Το καλο ειναι οτι τα χριστουγεννα και παρσχα δεν κλεινει 2 εβδομαδες αλλα μονο τις ημερες των αργιων και τον Ιουλιο ειναι ανοιχτο. Το κοστος ειναι 350 ευρω το μηνα για καθε μερα, εαν παλι θελετε 3 φορες την εβδομαδα ειναι 250 ευρω. Υπαρχει βεβαια και κοστος εγγραφης 200 ευρω. Επισης καλο ειναι που τα παιδακια φορανε στολη και ετσι δεν εχεις πονοκεφαλο του τι θα βαλει! Φαγητο παιρνουν απο το σπιτι.

 

Ο 3,4,5 παιδικος σταθμος ειναι και αυτο στην Γλυφαδα με μια ευγενεστατη ξενη ιδιοκτητρια η οποια οταν πηγα να δω τον παιδικο χωρις ραντεβου με υποδεχθηκε με ανεση και ηταν πολυ προθυμη να μου δειξει ολους τους χωρους.

Εκεινη την ωρα τα παιδακια τρωγαν στην τραπεζαρια (ολες οι ηλικιες μαζι σε ξεχωριστα τραπεζια) ολα ησυχα και πεντακαθαρα.

Εχει πολυ ωραιο κηπο. Η μονοκατοικια αποτελειται απο ενα οροφο και εχει μεσα ταξεις που ειναι η καθε ηλικια. Εχει μια τουαλετα με πολλες θεσεις που ηταν πεντακαθαρη.

Εδω Οι κοπελες ειναι ξενες με αριστη προφορα. Το κακο ειναι οτι τα χριστουγεννα και παρσχα κλεινει 2 εβδομαδες αλλα και καλο οτι τον Ιουλιο ειναι ανοιχτο. Ειναι λιγο πιο ακριβο. Το κοστος ειναι 450 ευρω το μηνα για καθε μερα, εαν παλι θελετε 3 φορες την εβδομαδα ειναι 350 ευρω. Υπαρχει βεβαια και κοστος εγγραφης 250 ευρω συν 250 ευρω για την γραφικη υλη. Φαγητο παιρνουν απο το σπιτι.

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα και εγω δεν εχω αποφασισει οποιος χερει λεπτομερειες απο παιδακι που παει θα ηθελα να τις ακουσω για να αποφασισω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια οικογενεια που εχει παει το παιδακι της σε ξενογλωσσο σταθμο στα νοτια προαστεια. Με ενδιαφερουν οι προσωπικες σας εμπειριες απο τα σχολεια, καποια οικονομικη προταση σχολειου και αν δεχονται εσπα. 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2011 at 1:11 ΜΜ, ladouce είπε:

Κυρίες μου καλησπέρα,

Ψάχνω αγγλόφωνο παιδ.σταθμό στις περιοχές από Σαρωνίδα έως και Βούλα Γλυφάδα Βάρη Βάρκιζα αλλά και Λεωφ. Βάρης.

Να είναι τα αγγλικά η βασική γλώσσα.

Εχω δει το Hopscotch και St. Laurence, το μεν ενα ειναι κάπως φτωχό απο εγκαταστάσεις, το δεύτερο ειναι μπρρρρρρρ πανακριβο και πολύ γκλαμουράτο για τα standards μας!

Ψάχνω ενα καλό αγγλικό, ζεστό, σπιτικό με καλη δουλιτσα στα αγγλικά και σωστη φροντιδα για το κοριτσακι μου.

Περιμένω εναγωνίως νέα !!

Κοιτάξτε το verita

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...