Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΣ Βοηθεια σχετικά με ΕΣΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες,

 

Καθώς εχτές πληροφορηθήκαμε ότι κερδίσαμε το εσπά για να πάμε τα παιδιά μας παιδικό σταθμό.. έχω προβληματιστεί πολύ διότι δεν ήξερα ότι οι σταθμοί που θα δήλωνα στην αίτηση ήταν και καθοριστικοί. Έχω 2 παιδιά (3χρονών και 13 μηνών) και οι σταθμοί που δέχονται και τις 2 ηλικίες είναι ελάχιστοι (μένουμε Κυψέλη). Με αποτέλεσμα μόνο 2 από τα 4 να είναι ίδια στην αίτηση. Ο ένας σταθμός είναι η Φωτεινή Ηλιαχτίδα τον οποίον μάλλον αποκλείουμε διότι είναι πάρα πολύ μακριά, και το "Παίζω και μαθαίνω". Ήθελα με άλλα λόγια να τα πάω σε ένα άλλο (το Μέλι) που όμως δεν μπορούσα το να γράψω στην αίτηση της μικρής μου γιατί ενώ σαν σταθμός δέχονται από 12 μηνών, στο έσπα έλεγε ότι δέχονται απο 18 μηνών. Τι μπορώ να κάνω λοιπόν? Γίνεται ένσταση σε αυτήν την περίπτωση, για να αλλάξω σταθμό? Μάλλον το παιδί μου δεν μπορώ να το πάω σε άλλο σταθμό πέραν από τους αναγραφόμενους που έχω συμπληρώσει στην αίτηση, έτσι δεν είναι? Καθώς αδέρφια δεν θα ήθελα να πάνε σε διαφορετικά.

 

Κάτι τελευταίο... ξέρει κανείς για τον σταθμό "Παίζω και Μαθαίνω" να μου πει εντυπώσεις?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από όσο ξέρω δεν μπορείς να αλλάξεις δομές σε αυτή τη φάση ούτε να κάνεις ενσταση για αυτό το λόγο. Καλύτερα όμως να τους κάνεις και ένα τηλέφωνο. Ισώς επρεπε να το ψαξεις λιγο περισσοτερο πριν συμπληρώσεις την αίτηση. Πάντως ακόμα και μακριά να είναι ο σταθμός νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάει το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.. μάλλον δεν γίνεται τίποτα τώρα! :( Τους έπαιρνα σήμερα τηλ όλα μέρα αλλά ήταν συνέχεια κατειλημμένο. Θα προσπαθήσω να σου πάρω αύριο πάλι.

 

Θα τους πάω και τους δυο παιδικό φέτος διότι θα πρέπει να ψάξω για δουλειά. Απλά καλύτερα ας ήταν ένα κοντά στο σπίτι μας όπου θα μπορούν να τους παραλάβουν και συγγενείς μας. Εννοείς ότι αξίζει να πάνε παιδικό γενικότερα ή στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα που είναι και μακριά μας?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινα τον μικρό μου στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα (πέρισυ προνήπιο). Είναι πολύ ευέλικτοι με τα δρομολόγια (έχουν κάθε 20 λεπτά περίπου).

 

Η γνώμη μου είναι να μην σε ανησυχεί η απόσταση. Είναι καλός σταθμός και θα είναι μαζί και τα 2 παιδιά.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας άρεσε... πάντως δεν έχω ακούσει κακά λόγια για αυτόν τον σταθμό.. αντιθέτως. Είναι η πρώτη μας επιλογή και για τα 2 παιδιά οπότε πάλι καλά. Απλά με προβληματίζει η απόσταση.. είναι ένα μισάωρο και βάλε με αυτοκίνητο... θα δυσκολευόμαστε και στην περίοδο της προσαρμογής.

 

Θα δούμε πάντως σε ποιο δημόσιο θα τους δεχτούν και θα αποφασίσουμε.

 

παρεμπιπτόντως, παίρνω τηλ σήμερα δεύτερη μέρα στο ΕΣΠΑ...και είναι όλη μέρα κατειλημμένο...

 

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. Να έχουν μια καλή σχολική χρονιά τα παιδάκια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...