Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΦΟΥ ΚΑΠΝΙΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ FOROUM ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΠΝΙΖΩ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΛΑΦΡΙΑ (ΚΑΠΝΟ DRUM ΛΕΥΚΟ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΟ Η ΖΑΛΑΔΑ ΕΠΡΝΑ ΕΝΑ PANADOL EXTRA ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΘΕΛΩ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΞΙΜΟ ΤΥΠΟΥ: ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΟΦΤΟ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΩΨΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΜΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΠΝΙΖΩ..ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΜΕ 2-3 ΤΖΟΥΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

μηπως να το κοψεις να ηρεμησεις?δε μιλαω ειρωνικα αλλα μπορει απλα να μην το σηκωνει ο οργανισμος σου...η μ,αλλον η καρδουλα σου...προσεξε το η συμβουλεψου παθολογο μονο αυτος θα σου δωσει υπευθυνες απαντησεις...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Yπεύθυνες απαντήσεις μπορείς να πάρεις μόνο από κάποιον γιατρό. Εύχομαι να μην είναι τίποτα. Δεν έχω κανένα σκοπό να σε κράξω, μόνο ένα θα σου πω. Μην βασίζεσαι σε ιντερνετικές διαγνώσεις. Με κάθε καλή διάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να σου πούμε εμεις και που ξέρουμε τι πρόβλημα εχεις και τι ζημιά μπορει να σου δημιουργήσει; Πήγαινε σε ειδικό και αν περιμένεις ο γιατρός η εδώ στο φορουμ να μην σου πει κανένας να το κοψεις, θα περιμένεις πολυ!!

Κοφτο για να βρεις την υγεία σου γιατι αν δεις τι κανει μεςα σου θα πάθεις σοκ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαννακη, εξετασεις αιματος εχεις κανει τελευταια;

Ο σιδηρος σου σε τι επιπεδα ειναι;

Ο χαμηλος σιδηρος προκαλει ζαλαδες ,αλλα το χειροτερο ειναι το αγχος αγορακι μου!

Στο λεει μια γυναικα που εχει υποφερει πολυ απ τα ψυχοσωματικα της......

Οχι οτι επιβραβευω το καπνισμα...

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΟ Η ΖΑΛΑΔΑ ΕΠΡΝΑ ΕΝΑ PANADOL EXTRA ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΘΕΛΩ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΞΙΜΟ ΤΥΠΟΥ: ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΟΦΤΟ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΩΨΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΜΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:D:D:D

 

Υπεύθυνες απαντήσεις απ' τους γιατρούς. Εδώ είμαστε μαμάδες και κράζουμε.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΠΝΙΖΩ..ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΠΙΟ ΒΑΡΙΑ ΜΕ 2-3 ΤΖΟΥΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ

 

Αφού δεν το σηκώνεις, τι το θες; κι εγώ θέλω να τρώω όλη μέρα παγωτά αλλά θα πεθάνω από έμφραγμα λόγω χοληστερίνης. Πως θα γίνει;

 

Ασχετο: στη μητέρα σου τελικά το είπες;

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ FOROUM ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΠΝΙΖΩ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΛΑΦΡΙΑ (ΚΑΠΝΟ DRUM ΛΕΥΚΟ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΟ Η ΖΑΛΑΔΑ ΕΠΡΝΑ ΕΝΑ PANADOL EXTRA ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΘΕΛΩ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΞΙΜΟ ΤΥΠΟΥ: ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΟΦΤΟ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΩΨΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΜΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:D:D:D

 

 

Φιλε, απο τη μια λες οτι το τσιγαρο σου φερνει πονοκεφαλο και απο την αλλη μας λες να μη σου πουμε να το κοψεις. Πως να σε παρω στα σοβαρα; Και ο αδελφος μου τα ιδια παθαινε, γιατι το τσιγαρο τον πειραζε στο στομαχι και το στομαχι και το κεφαλι συνδεονται, γι αυτο οταν εχεις πχ πονοκεφαλο, μπορει να εχεις ναυτια. Κοψτο τωρα που εισαι μικρος, γιατι μετα δεν κοβεται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, αυτά που περιγράφει μπορεί να οφείλονται και σε καρδιακά προβλήματα, χαζά ή και σοβαρά (φύσημα, στένωση πνευμονικής αρτηρίας εκ γενετής - καθόλου σπάνιο, ανεύρισμα ή και άσθμα, υγρό στον πνεύμονα κλπ). Καπνίζει δεν καπνίζει πρέπει να τον δει γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρούλα, αυτά που περιγράφει μπορεί να οφείλονται και σε καρδιακά προβλήματα, χαζά ή και σοβαρά (φύσημα, στένωση πνευμονικής αρτηρίας εκ γενετής - καθόλου σπάνιο, ανεύρισμα ή και άσθμα, υγρό στον πνεύμονα κλπ). Καπνίζει δεν καπνίζει πρέπει να τον δει γιατρός.

 

Στο γιατρο δεν διαφωνω να παει. Προφανως ομως, πρεπει να κοψει το καπνισμα ειτε ειναι κατι πολυ απλο ειτε οχι. Αλλα καλυτερα να μη γραφουμε ολα αυτα και το τρομαξουμε ανευ λογου το παιδι γιατροι δεν ειμαστε μπορει απλα να εχει αγχος. Το προφανες ομως μπορουμε να το σχολιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ FOROUM ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΜΕΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΠΝΙΖΩ 4,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΛΑΦΡΙΑ (ΚΑΠΝΟ DRUM ΛΕΥΚΟ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΣΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΝΟ Η ΖΑΛΑΔΑ ΕΠΡΝΑ ΕΝΑ PANADOL EXTRA ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΘΕΛΩ ΥΠΕΥΘΗΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΞΙΜΟ ΤΥΠΟΥ: ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΟΦΤΟ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΩΨΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΜΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!:D:D:D

 

Σου είχα γράψει και στο άλλο σου μήνυμα που είχες αναρτήσει πάλι για το κάπνισμα και από ότι φαίνεται "μυαλό" δεν έχεις βάλει! δεν με νοιάζει εάν θεωρείς κράξιμο αυτά που θα σου γράψω αλλά διάβασε ξανά τι έγραψες:

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΒΩ / ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΆΜΑ ΕΧΩ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ!!!

 

Από αυτά και μόνο καταλαβαίνεις ότι είσαι τελείως ανώριμος.. και δεν στο λέω για κριτική.. σου λέω αυτό που θα έλεγα στο ίδιο μου το παιδί ως μητέρα... ή καταλαβαίνεις τι κάνεις με το κάπνισμα και δέχεσαι τις συνέπειες (καπνίζω από τα 10 μου άρα συνειδητά θα έχω σωματικές βλάβες στον οργανισμό μου) ή καταλαβαίνεις ότι το κάπνισμα σου δημιουργεί πρόβλημα και ψάχνεις σε γιατρό την λύση του, κόβοντάς του!!!

από εκεί και πέρα σε ένα φόρουμ γονέων τι περιμένεις να σου πουν?? κάπνιζε αγόρι μου και άμα μπορείς πήγαινε και σε κανένα γιατρό! σοβαρέψου και προστάτεψε την ζωή σου .. άμα σε ενδιαφέρει.. άμα δεν σε ενδιαφέρει πως να σε βοηθήσουμε εμείς? σου είχα προτείνει και στο άλλο θέμα (έχεις χάσει τον πατέρα σου, η μητέρα σου έχει τις δυσκολίες της) να συμβουλευτείς ένα ειδικό τι σε ώθησε στο κάπνισμα από τα 10 ... θες να με ακούσεις? καλώς.. δεν θες? κακό θα κάνεις στον ευαυτό σου!!

Link to comment
Share on other sites

διαβασα τις απαντησεις σας και ευχαιρστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσατε. δεν εχω σκοπο να το κοψω αλλα με προβληματιζει κατι καπνιζω πολυ καιρο σχετικα και δεν ειχα ουτε ζαλαδες ουτε τιποτα λιγο στην αρχη οταν το αρχησα αλλα ηταν φυσιολογικο..δεν ξερω τι παιζει δυσταζω να παω σε γιατρο δεν υπαρχει καποια γραμμη να μπορω να μιλησω με καποιον ειδηκο γιατι δεν μπορω να σκεφτομαι το τσιγαρο και να μην καπνιζω για να μην με χτυπαει δεν ξερω πραγματικα τι σημβενει και ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο ΕΨΥΠΕ (δες το μωβ πεδίο πάνω πάνω)!

Πάντως σίγουρα χρειάζεται να πάρεις απόφαση να δεις κάποιον ειδικό! Στο ΕΨΥΠΕ πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν, γιατί ξέρω πως κάνουν πολύ καλή δουλειά!

Δες κι αυτό: http://www.tilefonikigrammi.gr/default.asp

κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βοηθηθείς!

 

Πάντως μπράβο σου που ζητάς βοήθεια και πίστεψε με πως μπορείς και το τσιγάρο να κόψεις σιγά σιγά. Απλά ίσως χρειάζεται να κοιτάξεις πρώτα άλλα πράγματα πιο πολύπλοκα, που σίγουρα έχουν βάλει το "χεράκι" τους για να ξεκινήσεις το κάπνισμα από τόσο μικρή ηλικία.

 

Πάντως για όλους όσους θέλουν βοήθεια υπάρχουν όλες οι γραμμές SOS στο ιντερνετ! Απλά googlαρεις "γραμμές SOS" ή "γραμμή βοήθειας για εφήβους" ή "γραμμή βοήθειας για σεξουαλικά προβλήματα" κλπ και βλέπεις τι σου βγάζει... Είναι δυνατόν να μην γνωρίζετε πως να ψάξετε στο διαδίκτυο πληροφορίες και είστε η "γενιά του ιντερνετ"? Μ' αυτό το σχόλιο θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με την αδυναμία πολλών εφήβων να χειριστούν σωστά το ιντερνετ, κι όχι να την "πω" σε κάποιον... Βέβαια, δεν παραβλέπω και την ανάγκη κάποιων παιδιών για επικοινωνία, μ' όποιον τρόπο κι αν επιτυγχάνεται αυτή!

Καλή συνέχεια!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο ΕΨΥΠΕ (δες το μωβ πεδίο πάνω πάνω)!

Πάντως σίγουρα χρειάζεται να πάρεις απόφαση να δεις κάποιον ειδικό! Στο ΕΨΥΠΕ πιστεύω πως θα σε βοηθήσουν, γιατί ξέρω πως κάνουν πολύ καλή δουλειά!

Δες κι αυτό: http://www.tilefonikigrammi.gr/default.asp

κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βοηθηθείς!

 

Πάντως μπράβο σου που ζητάς βοήθεια και πίστεψε με πως μπορείς και το τσιγάρο να κόψεις σιγά σιγά. Απλά ίσως χρειάζεται να κοιτάξεις πρώτα άλλα πράγματα πιο πολύπλοκα, που σίγουρα έχουν βάλει το "χεράκι" τους για να ξεκινήσεις το κάπνισμα από τόσο μικρή ηλικία.

 

Πάντως για όλους όσους θέλουν βοήθεια υπάρχουν όλες οι γραμμές SOS στο ιντερνετ! Απλά googlαρεις "γραμμές SOS" ή "γραμμή βοήθειας για εφήβους" ή "γραμμή βοήθειας για σεξουαλικά προβλήματα" κλπ και βλέπεις τι σου βγάζει... Είναι δυνατόν να μην γνωρίζετε πως να ψάξετε στο διαδίκτυο πληροφορίες και είστε η "γενιά του ιντερνετ"? Μ' αυτό το σχόλιο θέλω να θέσω τον προβληματισμό μου σχετικά με την αδυναμία πολλών εφήβων να χειριστούν σωστά το ιντερνετ, κι όχι να την "πω" σε κάποιον... Βέβαια, δεν παραβλέπω και την ανάγκη κάποιων παιδιών για επικοινωνία, μ' όποιον τρόπο κι αν επιτυγχάνεται αυτή!

Καλή συνέχεια!

 

Σωστά τα είπες!! πάρε τηλ. αγόρι μου τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το τσιγαρο προβλημα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα δεν ειναι πολυ πιθανο να σου εχει δημιουργησει.

Αν εσυ που "ακους" το σωμα σου το εχεις συνδεσει με πονοκεφαλους κτλ,σημαινει οτι προφανως εχεις καποια ευαισθησια σε κατι που το τσιγαρο παει και το ενοχλει,το ερεθιζει,το ξυπναει.

Εγω δε θα σου πω να το κοψεις αφου εισαι τοσο καθετος στο οτι δεν θελεις,θα σου πω ομως οτι ειναι σχεδον προσβλητικο για μια ελευθερη προσωπικοτητα,που δεν της αρεσουν οι κριτικες και τα "πρεπει", να υποκυπτει σε εξαναγκαστικες εξαρτησεις οπως ειναι το τσιγαρο.

Τουλαχιστον εγω με τον αντρα μου νευριασαμε πολυ οταν διαπιστωσαμε οτι ακομη και με το ηλεκτρονικο τσιγαρο επρεπε να μειωσουμε σταδιακα την ποσοτητα της νικοτινης,λες και ημασταν τιποτα τζανκι,για να το κοψουμε τελικα.

Παντως κανε εξετασεις αιματος να ηρεμησεις και κοιτα να εξαρτηθεις απο ομορφα πραγματα.. Μια τεχνη,ενα κοριτσι,ενα μερος του κοσμου,ενα ονειρο!!

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να σε δει άμεσα Καρδιολογος! Μην το αφήσεις! Τουλάχιστον να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι σοβαρό!!

 

Εχεις μια ζωή μπροστά σου και αν ειναι να εχεις τέτοια απο τωρα τι θα εχεις στα 30;;

 

Πρεπει να σκεφτείς πολυ σοβαρά το ενδεχόμενο να το κοψεις !υπαρχουν τρόποι!!

 

Μην παίζεις με την ζωή σου για ενα κ@λ@τσιγαρο!!! Δεν αξίζει!!

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις τηλεφωνο και να μιλησεις οπως μιλας εδω.

Επισης μην παιρνεις πολυ ευκολα παυσιπονα οπως παναντολ κλπ γιατι θα τα συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν θα σε πιανουν μετα. Δοκιμασε να ελατωσεις το καπνισμα για να δεις αν οντως σχετιζονται με αυτο οι πονοκεφαλοι. Αν δεις οτι πραγματι το τσιγαρο σου φερνει πονοκεφαλους τοτε η λυση στο προβλημα σου ειναι απλη... δεν θα το πω αφου δεν θες να το ακουσεις....

Και οπως σου ειπαν κανε μια γενικη αιματος και πηγαινε τα αποτελεσματα σε ενα παθολογο για να δει τον σιδηρο σου και τον αιματοκριτη σου.

Οταν ξεκινας το καπνισμα απο 10 χρονων το μονο σιγουρο ειναι οτι δυστυχως βλαπτεις περισσοτερο την υγεια σου απο εναν ενηλικα που καπνιζει (αφου εσυ εισαι ακομα στην αναπτυξη και δεν μιλαω μονο για το υψος, και τα οργανα σου αναπτυσονται) οποτε μην ξαφνιαζεσαι που βλεπεις τοσο γρηγορα τις συνεπειες του τσιγαρου στον οργανισμο σου.

Ευχομαι συντομα να βρεις τη δυναμη να το κοψεις και να βρεις την υγεια σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω μείνει άφωνη. Δεν ζω σε άλλο πλανήτη, ξέρω τι γίνεται γύρω μου αλλά οταν ακούω ενα παιδι να λέει οτι καπνίζει απο 11,5 χρ!!!!!! Τι να πω;;;Δλδ Τετάρτη δημοτικού;;;;; Τι σε οδήγησε να καπνισεις;;; Τα προβλήματα ;;;

Δεν ξέρω ποια που βαδίζουμε...κ σου λένε κιόλας: δεν θέλω να το κοψω. Σε 15 χρόνια Δλδ 30 χρονων (νεότατος) πηγαινε κανε μια ακτινογραφία.

Δυστυχως διαπιστώνω ανωριμοτητα, έλλειψη συνεπειών κ δυστυχως όλοι νομίζουν πως ειναι αθάνατοι. ΚΡΙΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, αυτά που περιγράφει μπορεί να οφείλονται και σε καρδιακά προβλήματα, χαζά ή και σοβαρά (φύσημα, στένωση πνευμονικής αρτηρίας εκ γενετής - καθόλου σπάνιο, ανεύρισμα ή και άσθμα, υγρό στον πνεύμονα κλπ). Καπνίζει δεν καπνίζει πρέπει να τον δει γιατρός.

 

 

Εννοειται να τον δουν γιατροι!

Και κυριως ψυχιατρος, το καπνισμα ειναι παθολογικη αρρωστια του μυαλου!Δεν εχει προλαβει ακομα να εθιστει ο οργανισμος του στη νικοτινη!Το μυαλο του ομως;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...