Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οταν τα ρουχα που φοραει η εφηβη κορη μου δεν κολακευουν το σωμα της


Recommended Posts

Εχω θεμα με αυτο

δηλαδη ειναι 14 ασχολειται με τον αθλητισμο ..φοραει ρουχα λοιπον πατελονια της λεγομενες βρακες .....οπου φενεται να εχει παραπανω κιλα...και μπλουζες 2 νουμερα μεγαλυτερες ..

ειναι 1.67 54 κιλα...και σωμα γυμνασμενο ...διοτι αθληται και μπουστο ζηλευτο απο καποιας ...:oops: βαζω και τον εαυτο μου μεσα ..το παιδι μου εμιασε της πεθερας μου :roll: τι ναπω....

το θεμα ειναι οχι γιατι ειναι μονο το στιλ της ..αυτην την περιοδο ...και ολ σταρακια βεβαια ...

αλλα στην ερωτηση μου γιατι καλη μου φορας τετοια ρουχα που σου προσθετουν κιλα ενω δεν εχεις...... η απαντηση της ηταν ετσι δεν θα με ενοχλουν τα αγορια .....που με κοιτανε σαν ξερολουκουμο ... το καλοκαρι θα τα βγαζω, το χειμωνα θα τα κρυβω τα καλη μου........:shock:

δεν θελω να με κρινουν απο το σωμα αλλα απο αυτο που ειμαι σαν ανθρωπος .............:roll:

εσεις πως το βλεπεται αυτο αν το εκανε το δικο σας παιδι ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω θεμα με αυτο

δηλαδη ειναι 14 ασχολειται με τον αθλητισμο ..φοραει ρουχα λοιπον πατελονια της λεγομενες βρακες .....οπου φενεται να εχει παραπανω κιλα...και μπλουζες 2 νουμερα μεγαλυτερες ..

ειναι 1.67 54 κιλα...και σωμα γυμνασμενο ...διοτι αθληται και μπουστο ζηλευτο απο καποιας ...:oops: βαζω και τον εαυτο μου μεσα ..το παιδι μου εμιασε της πεθερας μου :roll: τι ναπω....

το θεμα ειναι οχι γιατι ειναι μονο το στιλ της ..αυτην την περιοδο ...και ολ σταρακια βεβαια ...

αλλα στην ερωτηση μου γιατι καλη μου φορας τετοια ρουχα που σου προσθετουν κιλα ενω δεν εχεις...... η απαντηση της ηταν ετσι δεν θα με ενοχλουν τα αγορια .....που με κοιτανε σαν ξερολουκουμο ... το καλοκαρι θα τα βγαζω, το χειμωνα θα τα κρυβω τα καλη μου........:shock:

δεν θελω να με κρινουν απο το σωμα αλλα απο αυτο που ειμαι σαν ανθρωπος .............:roll:

εσεις πως το βλεπεται αυτο αν το εκανε το δικο σας παιδι ?

 

Το παιδί σου δείχνει να είναι σοβαρό, ώριμο και κατασταλαγμένο, ξέρει τι της γίνεται και δεν ψάχνει τη ψεύτικη επιβεβαίωση μέσα από τα μάτια των άλλων.

Αν ήταν το παιδί μου σίγουρα θα ήθελα να δείχνει την ομορφιά του (αξιοπρεπώς πάντα) αλλά θα χαιρόμουν και θα ήμουν πιό ήσυχη για της επιλογές του.

Τώρα όποιος την πλησιάσει θα ξέρεις ότι είναι άνθρωπος σοβαρός που βλέπει τα πραγματικά ξεχωριστά χαρίσματά της και όχι μία εμφάνιση που τα περισσότερα κοριτσάκια της ηλικιάς της την έχουν λίγο ως πολύ ή τη φτιάχνουν.

Η δικιά σου έχει τον τύπο της,την προσωπικότητά της και δεν είναι άλλη μία ίδια με τις υπόλοιπες... μπράβο της!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσγειωμένη την βρίσκω την κορούλα σου, να την χαίρεσαι! Και ως απάντηση έχω να σου πω ότι αστην να κάνει ότι θέλει και καλά κάνει. Είμαι από χωριό και όταν βλέπω εδώ τα κοριτσάκια από 10 χρονών να βάφονται να ντύνονται σαν μικρομέγαλα να βγαίνουν για καφέ και να γκομενίζουν από τώρα κάπως μου φαίνεται, χάνουν όλα τα καλά ξένοιαστα χρόνια για κάτι που θα έχουν μια ζωή μετά! Η αδερφή μου ήταν σαν την κόρη σου και χειρότερη ψηλή αδύνατη γυμνασμένη κορμάρα και ακόμα και στην θάλασσα βουτούσε με φορεματάκι και το έβγαζε στο νερό, στην καθημερινότητα φόρμα και σπορτεξ!! Όταν μεγάλωσε περισσότερο διορθώθηκε!!

Link to comment
Share on other sites

να συμφωνο με αυτα που λετε ειναι αρκετα ωριμη για τη ηλικα της αλα θα ηθελα να ειναι ποιο προσεγμενη η εμφανηση της .....ειναι βεβαια και το στιλ της εποχης που δεν το καταλαβαινω ......θελει να ειναι ανετα με οτι φοραει ...αλλα βρε κοριτσια τωρα τα χριστουγεννα για να παμε σε καμια εκκλησια ..τι θα βαλει που τιποτα δεν της αρεση στα μαγαζια στα φυσιολογικα ρουχα .....ειχε παρει περιση το χειμωνα και φετος το καλοκαιρι κατι ωραια φουστανια στραπλες της ηλικιας της ...τωρα ομως δεν βλεπω να το αποφασιζει ......

Link to comment
Share on other sites

μικρή ειναι ακόμα, θα αλλάξει στυλ πολλές φορές

πώς θα σου φαινόταν αν ήταν στο αλλο ακρο και κυκλοφορούσε με κοντές φούστες, κοντά μπλουζάκια, ανοιχτά ντεκολτέ? αντε εκει να δεις προβληματισμούς! ;)

 

κι εγώ απο μικρή κυκλοφορούσα με bikers boots και το ειχε καυμο ο πατερας μου να με δει με τακούνια..

εχει ο καιρός γυρίσματα :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμμ... θα σου ελεγα να ξανασκεφτεις την αντιδραση σου.

 

ειχα φιλη στο σχολειο που ειχε αυστηρούς γονεις, οπότε ερχοταν σπιτι μου και βαφόταν και μετά όταν κατεβαιναμε στην εισοδο της πολυκατοικιας μου άλλαζε και ρουχα.

ειχα και μια αλλη φιλη που εφευγε από το σπίτι της με φορμες και τις εβγαζε στο σχολειο, απο μεσα φοραγε κατιτις πιο... αναλαφρο :)

 

ειμαι της αποψης "συζήτηση και παλι συζητηση" και "συζητηση στην συζητηση"

δυσκολη ηλικία η εφηβεία...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όταν διάβασα τον τίτλο φαντάστηκα ότι το θέμα αφορούσε μια κοπέλα με αρκετά παραπανίσια κιλά που φοράει κολλητά και μπουστάκια...(εκεί θα είχατε πρόβλημα..) Το κοριτσάκι σου είναι 14 ετών γιατί να την πιέσεις να γίνει πιο "γυναίκα" από τώρα? Τί σημαίνει πιο κολακευτικά ρούχα? Να τονίζουν τις καμπύλες??? Αν δε βάλει τα all starάκια τώρα πότε θα τα βάλει?

 

Ηρέμησε!!!!Αφού έχεις ένα παιδί υγιέστατο, που έχει επίγνωση του σώματός της (σημαντικό σε αυτή την ηλικία) γιατί να αγχώνεσαι? Οι γονεις τελικά γινόμαστε ψείρες (κι εγώ μαζί..).

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου δείχνει να είναι σοβαρό, ώριμο και κατασταλαγμένο, ξέρει τι της γίνεται και δεν ψάχνει τη ψεύτικη επιβεβαίωση μέσα από τα μάτια των άλλων.

Αν ήταν το παιδί μου σίγουρα θα ήθελα να δείχνει την ομορφιά του (αξιοπρεπώς πάντα) αλλά θα χαιρόμουν και θα ήμουν πιό ήσυχη για της επιλογές του.

Τώρα όποιος την πλησιάσει θα ξέρεις ότι είναι άνθρωπος σοβαρός που βλέπει τα πραγματικά ξεχωριστά χαρίσματά της και όχι μία εμφάνιση που τα περισσότερα κοριτσάκια της ηλικιάς της την έχουν λίγο ως πολύ ή τη φτιάχνουν.

Η δικιά σου έχει τον τύπο της,την προσωπικότητά της και δεν είναι άλλη μία ίδια με τις υπόλοιπες... μπράβο της!!

 

σωστό!

για μένα δεν έχει να κάνει με τα κιλά, το γυμνασμένο ή μη σώμα, αλλά με την προσωπικότητα κάθε παιδιού και την ωριμότητά του, και το κοριτσάκι σου είναι ώριμο και κατασταλαγμένο και της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τον τρόπο που σκέφτεται και την αξία που δίνει στον εαυτό της, και φυσικά και στους γονείς αξίζουν συγχαρητήρια γιατί φαίνετε ότι μεγαλώνετε ένα σωστό άνθρωπο

μια χαρά είναι λοιπόν η κορούλα σου, εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα αν την έβλεπα να κυκλοφορεί σαν ξε....λο και να την ενδιαφέρουν μόνο οι έξοδοι και τα γκομενικά, το ότι ασχολείται δε με τον αθλητισμό είναι επίσης πολύ σημαντικό, ειδικά τώρα στην εφηβεία, γιατί δίνει πειθαρχία με την καλή έννοια και δεν αφήνει τα παιδιά να αποπροσανατολίζονται εύκολα

μη τη βιάζεις να μεγαλώσει, θα έρθει και η εποχή που το μόνο που θα τη νοιάζει θα είναι να είναι ωραία και να ασχολούνται όλοι μαζί της, αλλά όταν έχεις ήδη χτίσει μία προσωπικότητα τότε ξέρεις ότι αυτό το κάνεις για το θεαθείναι και δεν περιμένεις επιβεβαίωση από τους άλλους!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι έφηβη, οι αλλαγές στο σώμα είναι πρόσφατες και μπορεί να μην έχει συνηθίσει την εικόνα της ακόμα. Υπάρχουν πολλές έφηβες που καμπουριάζουν για να κρύβουν το στήθος τους. Εγώ στη θέση σου θα την άφηνα να ντύνεται όπως θέλει, αλλά ίσως της αγόραζα μόνη μου κάποια ρούχα που θα μου άρεσαν περισσότερο κι άμα θέλει ας τα φορέσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ, άσε το παιδί να ντυθεί όπως θέλει. Άλλες μαμάδες έχουν πρόβλημα που η κόρη τους ντύνεται σαν ξέκωλο κι εσύ έχεις πρόβλημα που δεν δείχνει το σώμα της; Καταρχήν στην ηλικία που είναι το πιο πιθανό είναι να έχει ανασφάλεια με τη σεξουαλικότητά της και να θέλει να φοράει φαρδιά. Απ΄την άλλη οι βράκες και τα σαλβάρια είναι στη μόδα, το ίδιο και τα φαρδιά T-shirt. To τι θα βάλει στην εκκλησία τα χριστούγεννα το θεωρώ ανάξιο λόγου. Δεν χρειάζεται να βάλει τα καλά της, όλοι οι έφηβοι έτσι ντύνονται, εκτός κι αν πάτε στο χωριό και φοβάσαι μη σας σχολιάσουν.

 

Θα βρει το στυλ της σιγά σιγά, δεν γεννηθήκαμε όλες μας μοντελάκια. Και φυσικά τα γούστα μας δεν ήταν ποτέ ίδια με της μαμάς μας. Αν δεις πώς ντυνόμουν εγώ στην εφηβεία, θα τρομάξεις. Σκέτο πανκιό! Ε σε πληροφορώ, μια μέρα ξαφνικά μου γύρισαν τα μυαλά ανάποδα κι άρχισα να φοράω γόβες και μίνι. Σκέτη μετάλλαξη κανονικά. Μετά άρχισε να χαίρεται η μάνα μου και ν' ανησυχεί ο μπαμπάς μου. :-D Και φυσικά πάλι είχαμε πρόβλημα με το τι θα φορέσω στην εκκλησία.

 

Αφήστε τα παιδιά να ντύνονται όπως θέλουν. Φτάνει να μη φαίνεται το στρινκ έξω απ' το παντελόνι.

Link to comment
Share on other sites

για μένα καλύτερα να μην υπάρχει στρινγκ, πείτε με πουριτανή αλλά αν είχα κόρη θα τη συμβούλευα να μη φορέσει ποτέ στρινγκ, είναι ότι χειρότερο για την υγιεινή της περιοχής και αν θέλεις να είσαι σέξυ υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι, ο συγκεκριμένος που φαίνεται κι έξω από το παντελόνι δεν είναι σέξυ είναι απλά χυδαίο, οπότε ντυνόμαστε σύμφωνα με την προσωπικότητά μας αλλά δεν προσαρμόζουμε την προσωπικότητά μας σε αυτά που φοράμε΄!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

μικρή ειναι ακόμα, θα αλλάξει στυλ πολλές φορές

πώς θα σου φαινόταν αν ήταν στο αλλο ακρο και κυκλοφορούσε με κοντές φούστες, κοντά μπλουζάκια, ανοιχτά ντεκολτέ? αντε εκει να δεις προβληματισμούς! ;)

 

 

εχει ο καιρός γυρίσματα :)

Συμφωνω απολυτα και στα γυρισματα του καιρου;):)
Link to comment
Share on other sites

εσυ δεν περασες εφηβεια?? οι περισσοτεροι ενιωσαν να ντρεπονται για το σωμα τους που αλλαζει,,,ηθελαν να το κρυψουν η εφταναν σε αλλα ακρα και προκαλουσαν,,,,ειναι δυνατον να ασχολειται με το σωμα της σαν 30 χρονη? τι αδυνατα μακρια ποδια που εχω ας τα αναδειξω,,,η εχω μεγαλο κ,,,ο ας βαλω πιο ριχτο??

 

ασε το κοριτσι στην ησυχια του και μην ασχολεισαι με το πως ειναι το σωμα της και πως εκεινη το κουβαλαει,,,γι αυτο το κρυβει για να μην ασχολειστε με αυτο,,,κανε πως δεν την κοιτας και μην της λες τι φορας η τι ωραιο σωμα που εχεις,,κομπλαρει ακομα πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΑΞΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑ δεν ξαναμιλαω ..ακουσα οτι μου ειπατε ...δεν θα της ξαναπω τιποτα ....αλλα να διευκρινησω κατι δεν θελω να φοραει πολυ κοντες φουστες (ζωνες δηλαδη ) ..με μεγαλα ντεκολτε ...εννοω οτι θελω να φοραει ρουχα στο νουμερο της και οχι 2 νουμερα μεγαλυτερα ...τι μοδα καλε ειναι αυτη..τα ολ σταρακια δεν με ενοχλουν αλλα να ειχει και μια μπαλαρινιτσα ετσι για καμια φορα .....το να τις ψωνισω εγω δεν μπαιζει στο κεφαλι θα μου τα φερει !!!....

αλλα θα σ ακουσω και δεν θα την ενοχλω ......ευχαριστω πολυ γαι τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

ειναι σοβαρο αυτο με τη κορη σας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΟ! κατα τα αλλα ειναι πολυ σωστη και μπραβο της!!!! ο λογος ειναι σοβαρος γιατι τοχω ζησει ΚΑΙ απο πρωτο χερι ΚΑΙ σαν τριτο προσωπο-παρατηρητης!

 

λοιπον εχουμε και λεμε:

εγω οταν εκανα αθλητισμο δεν ειχα "ορεξεις". ερεθισμο κλπ.. μην επεκταθω. ειχα χασει τη γυναικεια φυση μου, γιατι το σωμα μου κουραζοταν αλλου. βεβαια ειναι μικρη ακομα, αλλα αν συνεχισει να μην εχει κλιση στα αγορια (αν τελειωσει το σχολειο ας πουμε) θα πρεπει να ανησυχησετε και δε το παω στο λεσβιακο προς Θεου!!! στη ψυχικη της ισορροπια αναφερομαι λαμβανοντας γνωση το παρακατω...-->

 

η συμμαθητρια μου στο σχολειο εκανε αθλητισμο- πρωταθλητισμο μεχρι τα 20, μετα δε ξερω χαθηκαμε.. φοιτητριες κλπ... αλλα τωρα ειναι 30 και παρθενα. το θεμα δεν ειναι οτι ειναι παρθενα βεβαια.. ! αλλα τι παιζει με το σωμα της και δε θελει σεξ. να προσθεσω οτι ειναι σα γεροντοκορη αλλα οχι εμφανισιακα που ειναι μια κουκλα! αλλα:γελαει με σοκιν ανεκδοτα σαν 15χρονο ειδικα με αυτα που αναφερονται στα αιδοια και τα πεη χωρις να γελα κανεις αλλος συνομιλικος μας γιατι δεν ειναι αστεια. ειναι στριμενη σαν ανικανοποιητη γυναικα απο τη ζωη. ταχει ολα,ταχει πετυχει ολα,αλλα ισορροπια δεν εχει βρει γιατι το σωμα της μπερδευτικε οταν επρεπε να ξεμπερδευτει τοτε, παλια!

 

δεν ειπα οτι θα συμβει αυτο σοι και καλα! αυτο που ειπα ειναι τι μπορει να συμβει και τι παιζει στο κοσμο εν αγνοια μας. αλλα τωρα ειναι αξιεπαινη που εχει το μυαλο προσγειωμενο και τα ποδια της πατανε καλα στη γη. και οπως ελεγε ο σοφος ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ... και ειχε απολυτο δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...