Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ 2013


mamaka83

Recommended Posts

Κοριτσια και αγορια του φορουμ καλημερα.Θα ηθελα να μαθω τωρα με τις τελευταιες αλλαγες στον ΕΟΠΥΥ τι ισχυει για το μαιευτηριο Ελενα; Εχω ασφαλιση δημοσιου και σκεφτομαι να κανω δευτερο μωρο. Τι ισχυει για τα μονοκλινα δωματια, τι πληρωνουμε στο νοσοκομειο, τι δικαιολογειται και τι οχι...Παρακαλω πολυ αν καποια κοπελα εχει γεννησει τοτελευταιο διαστημα και γνωριζει να μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω πολυ...:P

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επισης ξεχασα να αναφερω οτι θα γεννησω με καισαρικη οταν ερθει το δευτερο μωρο με το καλο γιατι και στο πρωτο γεννησα με επειγουσα καισαρικη.;)

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο...Γεννησε καποια κοπελα με τον κυριο Δεσυπρη; Ή με τον κυριο Γαζη; Εχω ακουσει καλα λογια για αυτους τους γιατρους.Τι γνωμη εχετε; Επισης τους πρωτους υπερηχους στο Ελενα τους κανουμε ενδοκολπικα ή οχι; Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη στο πανεπιστημιακο Ιωαννινων τους εκαναν ολους επανω απο την κοιλια. Σας ευχαριστω πολυ πολυ.Ελπιζω καποια κοπελα να μου απαντησει αν γνωριζει...

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εγω γεννησα στο Ελενα το 2010 οποτε δεν γνωριζω τι ισχυει τωρα. Το μονο που μπορω να σε διαβεβαιωσω ειναι οτι οι γιατροι που αναφερεις ειναι καλοι οπως επισης κατα την δικη μου γνωμη ειναι πολυ καλος ο κος Μυλωνακης ο οποιος μπορει και τωρα να ειναι διευθυντης. Οι υπερηχοι ειναι ενδοκολπικοι τουλαχιστον στην αρχη. Μετα τον 4ο μηνα ειναι επανω στην κοιλια.Τα μονοκλινα δωματια επισης ειναι υπεροχα! Δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τα των ιδιωτικων !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 23/06/2013 ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ , Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΙΑΣΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ .ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΛΑΒΕ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ Κ.ΚΟΝΔΥΛΙΔΗΣ ΝΕΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΚΑΝΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ

:-P.ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΕ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ 5 ΜΕΡΕΣ 220 ? ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΟ 3ΚΛΙΝΟ, ΤΟ 2ΚΛΙΝΟ ΕΧΕΙ 35 ?,ΤΟ 1ΚΛΙΝΟ 45? ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ Η ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΣΤΑ ΜΟΝΟΚΛΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στο Ελενα επιτρεπεται η παρουσια του συζυγου μεσα στην αιθουσα τοκετου?

 

Ναι, εφ' όσον έχει παρακολουθήσει (μαζί με τη μητέρα, εννοείται) τουλάχιστον 2 από τα 4 μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής που διοργανώνονται στο Έλενα κάθε μήνα. Στον τοκετό πρέπει να προσκομίσει τη σχετική βεβαίωση, που έχει υπογράψει ο μαιευτήρας

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα τον Ιούνιο εκεί. Με καισαρική (λόγω προηγούμενης) και ραχιαία, όπως το ζήτησα. Ναι, επιτρέπεται ο σύζυγος στον φ.τ. εφόσον έχει κάνει μερικά σεμινάρια και θα έχει τη βεβαίωση μαζί του.

Το Ελενα μπορεί να παρέχει όλη την υποστήριξη που χρειάζεται μία έγκυος. Διαβητολογικό, ενδοκρινολογικό, καρδιολογικό κλπ. Και όλοι είναι εξειδικευμένοι για την εγκυμοσύνη. Δεν τα βρίσκεις στα απλά ιατρεία αυτά.

Τα μονόκλινα είναι τέλεια, εγώ έμεινα 1 ημέρα σε λουξ και 3 σε απλό μονόκλινο, είναι ακριβώς ίδια, μόνο που το λουξ είναι πιο φρεσκοβαμμένο μάλλον και έχει καλύτερα σκεπάσματα. Πλήρωσα 290 ευρώ. Είχα και πολυθρονα/κρεβάτι για τον συνοδό (απαραίτητο αφού το μωρο είναι συνεχώς μαζί σας).

 

Να πάρετε ρουχαλάκια και σεντονάκια/κουβερτούλα για το μωρό γιατί δεν τα παρέχουν πια. Μικρό το κακό, στενοχωριέμαι που δεν το ήξερα και στο πρώτο μου παιδάκι και πήγα και κλειστηκα σε 3κλινο ιδιωτικό και μου κρατησαν και το μωρό χωρίς λόγο πόσες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

Ηθελα κ εγω να γεννησω στο ΕΛΕΝΑ το 2010 αλλα μου ειπαν πως κανουν επισκληριδιο ΜΟΝΟ αν χρειαστει (για φυσιολογικο τοκετο) κ ετσι το απερριψα.

Ξερετε τι ισχυει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ειμαι ακομα στην προσπαθεια για δευτερο παιδακι :( αλλα ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα μου φανουν χρησιμες...:rolleyes:..Το δευτερο μας παιδευει λιγο αλλα θα ερθει που θα παει;;; Ο Θεος ειναι μεγαλος.:-P

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε με ανέλαβε ο Παπαδής καθώς είμαι στη μέση της εγκυμοσύνης. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε στο μαιευτήριο αυτό κάποιον καλό και οικονομικό γιατρό;

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

anthios ρώτησε τον Παπαδή να σου υποδείξει κάποιον που μπορεί να σε αναλάβει. Εναλλακτικά πήγαινε στα εξωτερικά που είναι τα γραφεία των γιατρών και μίλησε με τις μαίες. Είναι ευγενέστατες και εξυπηρετικότατες. Είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν.

 

Η επισκληρίδιος γίνεται. Το μαιευτήριο είναι υπερ του φυσικού τοκετού - δηλαδή χωρίς ΚΑΜΙΑ παρέμβαση. Αν όμως εσύ επιλέξεις να γεννήσεις με επισκληρίδιο, ο γιατρός σου θα το φροντίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε με ανέλαβε ο Παπαδής καθώς είμαι στη μέση της εγκυμοσύνης. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε στο μαιευτήριο αυτό κάποιον καλό και οικονομικό γιατρό;

 

αυτο σου ειπε? οτι δεν σε αναλαμβανει επειδη εισαι στη μεση της εγκυμοσυνης? μηπως ειναι φουλ? ειναι ο γιατρος μου γενναω μεχρι την τεταρτη με αυτον και γινεται χαμος! καθε φορα περιμενω με τις ωρες ειδικα στις πρωινες επισκεψεις! κριμα παντως γιατι ειναι φοβερος!!!

s-age.png

 

PBYUp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν ψαχνομουν επειδη ο γιατρος μου ηταν σε ιδιωτικο πηγα στο ελενα επειδη λογο δουλειας γνωριζε η μαμα μου 2 γιατρους και επεμενε πως τα δημοσια εχουν αλλη εμπειρια και σε μια δυσκολη στιγμη ξερουν καλυτερα να αντιμετωπισουν μια κατασταση. ο μεν μου ζητησε τα ιδια λεφτα που μου ζητουσε και ο ιδιωτης(φαντασου να μην ηταν γνωστος)περιμενα με τις ωρες για το ραντεβου μου γιατι ειχε πολες γυναικες απο εξω και πολλες φορες τον εψαχνα κιολας..συν ποση ωρα περιμενα για να κλεισω το ραντεβου.ο δε αλλος μου ειπε για την επισκληριδιο (επειδη ειχα ακουσει και εγω διαφορα)οτι πολλες φορες δεν εχουν "καθετηρα-βελονα"που γινεται η επισκληριδιοσ και οτι οντως δεν την κανουν εαν δεν το κρινουν απαραιτητο.οταν εκανα την αυχενικη με ξεπεταξαν στον μπαμ(αφου περιμενα ενα ολοκληρο πρωι που τσακωνοντουσαν απ εξω πιο εχει ραντεβου και τι ωρα κτλ) συν οτι δεν μου ελεγαν τιποτα και ηταν και αυστηρος αυτος που μου εκανε τον υπερηχο.καιμ ια φιλη μου που γεννησε με καισαρικη εκει την ειχαν την πρωτη μερα σε ραντζο .οποτε και δεν ξαναπηγα εκει.αυτη ηταν η δικη μου εμπειρια..εχω ακουσει βεβαια και καλα πραγματα.ειναι που θα πεσεις και τι θελεις...βεβαια διακοπηκε και η εγκυμοσυνη μου μετα απο λιγο ...στην επομενη ομωσ εγκυμοσυνη πηγα στον γιατρο μου γεννησα στο ιδιωτικο και εμεινα καταενθουσιασμενη ειχα και μια δυσκολη εγκυμοσυνη οποτε τον γιατρο τον χρειαζομουν συχνα και σε δυσκολεσ ωρεσ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και αγορια του φορουμ καλημερα.Θα ηθελα να μαθω τωρα με τις τελευταιες αλλαγες στον ΕΟΠΥΥ τι ισχυει για το μαιευτηριο Ελενα; Εχω ασφαλιση δημοσιου και σκεφτομαι να κανω δευτερο μωρο. Τι ισχυει για τα μονοκλινα δωματια, τι πληρωνουμε στο νοσοκομειο, τι δικαιολογειται και τι οχι...Παρακαλω πολυ αν καποια κοπελα εχει γεννησει τοτελευταιο διαστημα και γνωριζει να μου δωσει τα φωτα της. Ευχαριστω πολυ...:P

 

Γεια σου! Εγω δεν εχω γεννησει ακομα αλλα με παρακολουθουν στα εξωτερικα ιατρεια του Ελενα. Στα σιγουρα για τα πρωινα ραντεβου πληρωνεις το παραβολο των 5 ευρω και οταν κανεις υπερηχο 8,50 ευρω περιπου.Περαν της αναμονης που εχει καποιες φορες εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Ζουμε το ...... Ονειρο!!!

fgTap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!

Χρονια πολλα σε ολες και με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε!

Ειμαι 12 εβδομαδων σχεδον και θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης:

Η γιατρος που με παρακολουθει ειναι φανταστικη μεν αλλα ειναι στο ιασω και δυσκολευομαστε οικονομικα... Οποτε σκεφτομουν για δημοσιο και συγκεκριμενα το ελενα, που εχω ακουσει τα καλυτερα. Θα ηθελα τις γνωμες σας για γιατρους και κατα προτιμηση να μη θελουν φακελακι... Μου ειχαν πει για το Γαζη, αλλα τελικα απογοητευτηκα... Δεν μου αρεσε καθολου η συμπεριφορα του... Οποτε εαν εξαιρεσουμε αυτον, εχετε να μου προτεινετε αλλους;; Ευχαριστω εκ των προτερων ολες σας!:D

a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου! :)

Εγω δεν εχω γεννισει στο Ελενα, αλλα εκει θα παω (ελπιζω), τωρα που ειναι παρα πολυ πυθανο να ειμα εγκυος .. η οποτε μεινω. Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τον Παπαδης, αλλα προσεξα οτι δεν πολυ παιρνει κοπελες, που ειχαν γιατρο στο Ελενα. Εσυ παντος μπορεις να δοκιμαζεις ;) Επισης διαβαζα οτι δεν εχει ταριφα, οτι του δωσεις! :)

Καλη τυχη, τελομηνη εγκυμοσηνη και με ενα πονο να δεις το μπεμπε σου :)

6726p3.png ijYxp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Σε δυο μηνες θα φερω στον κοσμο την κορουλα μου κ εχω μπει στη διαδικασια να ψαχτω λιγο με τα μαιευτηρια. Σκεφτομαι να γεννησω σε μονοκλινο λουξ αλλα δν γνωριζω τις παροχες. Σαν δωματια πηγα κ τα ειδα κ εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. Αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν τα μωρακια οταν δν ειναι μαζι στο δωματιο ειναι στον ιδιο οροφο που ειναι κ το δωματιο σου? κ τί θα χρειαστει να εχω μαζι μ για το μωρο? Σεντονακια κ πανες ας πουμε σου τα παρεχουν ή θα πρεπει να φερω εγω? Η επομενη επιλογη μ ειναι σε τρικλινο σε ιδιωτικο αλλα δν μου αρεσει που δν μπορω να εχω εναν συνοδο, ουτε καν τη μητερα μ που ειναι γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Σε δυο μηνες θα φερω στον κοσμο την κορουλα μου κ εχω μπει στη διαδικασια να ψαχτω λιγο με τα μαιευτηρια. Σκεφτομαι να γεννησω σε μονοκλινο λουξ στο Ελενας αλλα δν γνωριζω τις παροχες. Σαν δωματια πηγα κ τα ειδα κ εμεινα απολυτα ευχαριστημενη. Αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν τα μωρακια οταν δν ειναι μαζι στο δωματιο ειναι στον ιδιο οροφο που ειναι κ το δωματιο σου? κ τί θα χρειαστει να εχω μαζι μ για το μωρο? Σεντονακια κ πανες ας πουμε σου τα παρεχουν ή θα πρεπει να φερω εγω? Η επομενη επιλογη μ ειναι σε τρικλινο σε ιδιωτικο αλλα δν μου αρεσει που δν μπορω να εχω εναν συνοδο, ουτε καν τη μητερα μ που ειναι γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την εβδομάδα που μας πέρασε παρακολούθησα τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικης (ανώδυνου τοκετού) στο Ελενα.Στο Μαιευτηριο εφαρμόζουν την πολιτική του rooming in, που σημαίνει ότι έχεις το μωράκι σου μαζί σου συνέχεια, πράγμα που συστήνει και ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας για την επιτυχή εδραίωση του θηλασμού. Κάθε πρωί μόνο το παίρνουν οι μαίες για να το κάνουν μπάνιο στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο που ίσως είδες στον ίδιο όροφο. Μπορείς να πηγαίνεις κι εσυ να βλέπεις αλλά όχι να του κανείς εσυ μπάνιο. Γινεται και μάθημα μητρικής τέχνης για τις μανούλες που γεννηςαν, ωςτε να εξοικειωθούν με τη φροντίδα του μωρού. Όσο για τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, μας έδωσαν μια λίστα με πράγματα τόσο για τη μαμα όσο και για το μωρό. Γράφω για το μωρό:

Φανελάκια (4-5)

Φορμάκια (4-5)

Καλτσακια και γαντακια

Μπουρνούζι η πετσέτα μπάνιου

Βαμβακερές πάνες αγκαλιάς (4)

Ρούχα και σκέπασμα εξόδου

Ειδικό κάθισμα μεταφοράς για την έξοδο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΣΗΣΗ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΞΕΓΕΝΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΔΥΣΚΟΛΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΛΕΦΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΕΓΚΥΟΣ (ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...