Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θελω τις γνωμες σας


zoi-mpempis

Recommended Posts

θα βαφτισω μια μπουμπου τον μαιο!!!εχω ενθουσιαστει πολυ γιατι ειναι πολυ γλυκο μωρο και η μαμα του και ο μπαμπας φιλοι μας....

το ερωτημα τωρα με την μαμα ειμαστε φιλες αλλα μου ειπε κατι που με ενοχλησε :(

εχω αρχισει και κοιταω για τα βαφτιστικα εδω και καιρο χωρις να εχω αποφασισει κατι ακομα :? θελω να βρω τα καλυτερο και ομορφοτερα στα οικονομικα που μπορω να διαθεσω....

να σας εξηγησω οτι η συγκεκριμενη περιοδος ειναι δυσκολη για μενα και την οικογενεια μου...

ομως ειχα πει στη φιλη μου οτι θα της το βαφτισω και το θελω πραγματικα πολυ!!!οποτε εχω κανει τις οικονομιες μου για να κανω μια ομορφη βαφτιση....

βρηκα καποια πραματα που μου αρεσαν και της το ειπα...(δεν τα εκλεισα)

η φιλη μου με πηρε και μου ειπε οτι περιμενε να της πω να ερθει μαζι μου για τα βαπτιστικα...και οτι την εχει πρηξει ο κυκλος της για να ερθει μαζι μου να τα διαλεξουμε....

 

πραγματικα δεν το σκεφτηκα να της το πω!!!δεδομενου οτι ειναι πολυ δυσκολο να προγραματισουμε να βρεθουμε για να παμε γιατι εχω και εγω μικρο παιδι και δουλευω και εκεινη δεν εχει ευκολα καποιον να της κρατησει το παιδι....

νιωθω πως δεν εχει εμπιστοσυνη στο γουστο μου και στο οτι θελω να παρω τα καλυτερα για την μικρη

:(:(

 

την γνωμη σας θελω...

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


zoi-mpempis, μπορεί απλά όντως να περίμενε να πάτε μαζί, δεδομένου ότι είναι φίλη σου. Συνήθως, (αν κρίνω από μένα) για ψώνια πάμε με την φίλη μας... οπότε από τη μία δεν το βλέπω και τόσο κακό. Βέβαια μετράει και ο τρόπος που στο είπε..... Τώρα εσύ την ξέρεις καλύτερα! Πάντως εάν δεν θέλεις να την πάρεις μαζί σου, για οποιονδήποτε λόγο, να ξέρεις ότι κανονικά οι γονείς στην εκκλησία βλέπουν τα ρούχα, στον σταυρό κλπ. δεν είναι ο νονός υποχρεωμένος να τα δείξει, ούτε να τους παίρνει μαζί του όπου πάει... Μπορείς να της πεις τα χρώματα που διάλεξες, για να υπάρχει ένα όμορφο αποτέλεσμα και μία χρωματική αρμονία και στα υπόλοιπα (μπομπονιέρες, στολισμός κλπ.) :)

Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω ειλικρινα ως μαμα που βαφτισε το παιδι της και τραβηξε τα απειρα με τα του νονου και θα σου εξηγησω. Ως μαμα ηθελα να δω την κορη μου καπως στη βαφτιση, με ενα στυλ ρουχου που μου αρεσει, λιτο και αριστοκρατικο, ειχα δει τοσα πολλα και σχετικα οικονομικα αλλα η νονα και ο νονος ειχαν αλλα σχεδια...ηθελαν να διαλεξουν εκεινοι αποκλειστικα το ρουχο και τα υπολοιπα. Και το γουστο τους δυστυχως δεν ηταν καθολου του...γουστου μου, ηθελαν την αρτα και τα γιαννενα και τιραντε μεσα στον Οκτωβρη.

Και δυστυχως ειναι και πολυ κοντινοι συγγενεις. Γιναμε...αστα και τελικα καταληξαμε να παρουμε κατι που καπως αρεσει και στους 2 και το χρυσοπληρωσανε.

Απλα σκεψου οτι και ο γονιος θελει να κανονισει και τα υπολοιπα σε χρωμα κτλ, και εχει ενα στυλ στο νου του για το πως θελει να δει το παιδι του και πολλα αλλα. Απο την αλλη καταλαβαινω και εσενα που θελεις να προσφερεις και οχι μονο να πληρωσεις.

Το καλυτερο ειναι να συζητησετε απο την αρχη για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και να πατε και μια βολτα μαζι, να δεις και τι της αρεσει. Μπες και στη θεση της και ζητα να μπουνε και στη δικια σου.

 

Αντε με το καλο!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι νομιζω οτι δεν εισαι υποχρεωμενη. Η οικογενεια μου (εννοω τους γονεις μου και εμενα και τον αδερφο μου) εχει συνολικα 7 βαφτιστηρια. Σε κανενα δεν ηταν μπροστα η μαμα οταν διαλεγαμε. Εγω ακομη δεν εχω κανει συζητησεις με τη νονα. (ειχε κι αυτη τρεξιματα γιατι πεθανε η δικη της νονα που την υπεραγαπουσε..)

 

Θα προτιμησω ομως να μην παω μαζι της. Θα της πω 3-4 πραγματα

-δεν θελω να ειναι σα μπομπονιερα

-αλλα δεν θελω να ειναι και ενα σκετο ισιο φουστανι

-τα χρωματα της βαφτισης θα ειναι φουξ-λαχανι-πορτοκαλι

και οτι δεν με νοιαζει να ειναι σουπερ μαρκα και σουπερ πανακριβο.. απλά θα ηθελα να ειναι πρωτοτυπα τα μαρτυρικα. (ηθελα να τα φτιαξω μονη μου αλλα δεν μου το επιτρεπουν γιατι λεει αυτα ειναι της νονας και πρεπει να τα επιλεξει και να τα πληρωσει εκεινη- τι να πω?)

 

οποτε εχεις εμενα μαζι σου... Σε διαλεξε για να βαφτισεις το παιδι της. Δεν σε εμπιστευεται να διαλεξεις τα βαφτιστικα??? Και στη τελικη αν εκεινη ηθελε κατι εξω απο τα οικονομικα πλαισια σου τι θα της ελεγες? Τσονταρε κι εσυ λιγα??? Όσο καλες φιλες και να ειστε, υπαρουν καποια λεπτά όρια που δεν χρειαζεται να προσπεραστουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα για να ψαξω τα βαφτιστικά του αναδεχτού μου δεν ρωτησα την κουμπάρα μου αν θελει να ερθει . Νομιζω οτι ειναι δική μου "δουλειά" οπως οταν παιρνεις δωρο στο μωρο και πρεπει να σεβαστουν το γουστο σου .

 

Θεμα δεν υπήρχε για να το ακολουθήσω , τα γουστα μας ευτυχως ταιριάζουνε πανω κατω και μαλιστα ασκησα και βετο ! Τα ρουχαλάκια της ειπα οτι θελω να ειναι ασπρα ! Τελικά συμφωνήσαμε στο ...πως λεγετε ? Ιβουάρ? Σαμπανιζε ? Καπως ετσι ...

 

Πηγα τα πηρα με τον αντρουλη μου , την αδερφή μου και την ξαδερφη μου (ειμαι πολυ αναποφάσιστη σαν ανθρωπος :oops: ) και νομιζω καναμε την καλυτερη επιλογή . Η κουμπάρα μου εδειξε ενθουσιασμένη με αυτα που πηραμε και της αρεσαν πολυ .

 

Η αληθεια ειναι ομως πως ειμαστε χρονια φιλες , ξερουμε πολυ καλα η μια την αλλη , ειχαμε συζητήσει πολυ για την βαφτιση και μπηκα λιγο στο μυαλο της πως θα τα ηθελε (εκτος το χρωμα ! χιχι) .

Α! Να σου πω ομως οτι τον σταυρο τους ειπα να τον διαλέξουν μονοι τους . Τους ειπα δεν με ενδιαφέρει ποσο θα κάνει να παρουν οτι θεωρουν καλύτερο και τους αρέσει για το κουκλι μας .

 

Του χρονου πρωτα ο Θεός θα κανω και φωτίκια στον αναδεχτουλη μου . Φυσικά και αυτα θα τα διαλέξω μονη μου οπως και τα ρουχαλάκια πραγματάκια που στελνω κατα καιρους :wink:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και οπως σωστά ειπε και η ngeo καλο ειναι να μπουμε και στις δυο θεσεις .

Εγω τωρα απο τη θεση της μαμας το μονο που θα πω στην κουμπαρα μου ειναι να ειναι λευκο το φορεματάκι και τιποτα αλλο .

Τα μαρτυρικά θα τα κανω εγω γιατι αυτοι δεν το εχουν εθιμο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω εξαρτάται.

Η μαμά του βαπτιστικού μου δεν μου άφησε περιθώρια επιλογής εκτός απο το σταυρό και το κουτί των ρούχων της βάπτισης.

Έτσι κ εγώ έκανα το ακριβως αντίθετο με τις νονές κ για τις 2 κόρες μου.

Δεν ασχολήθηκα καθόλου. Οι κουμπάροι ήξεραν και τα γούστα μου και το τι μου αρέσει κ τί όχι. Στο κάτω κάτω τόσο τρέξιμο είχα για να είναι όλα ΟΚ μόνο το τρέξιμο για τα ρούχα μου έλειπε.

Ασε που ήταν πολύ ωραία έκπληξη να δω τα κοριτσάκια μου ντυμένα με τα ρουχάκια της βάπτισης.

 

Λαμπρινή τί είναι τα φωτίκια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, αν υπάρχει συνεννόηση απο την αρχή, όλα γίνονται ωραία και καλά. Και εγώ πρόκειται να βαφτίσω το κοριτσάκι φίλων μας το φθινόπωρο αλλά συζήτησα και δυο πράγματα παραπάνω με τη μαμά του παιδιού από τώρα, τη ρώτησα αν έχουν κάποιο έθιμο που εγώ δεν γνωρίζω, της είπα να πάμε μαζί αν θέλει για τα ρουχαλάκια του παιδιού (δεν έχω πρόβλημα , ότι της αρέσει), μιλήσαμε για την εκκλησία, για το τραπέζι , για το όνομα και θα συνεχίσουμε να συζητάμε το θέμα μέχρι να γίνει με το καλό. Καλό είναι να υπάρχει συνεργασία σ' αυτά τα πράγματα και αν η νονά θέλει να πάρει για ρούχο στο μωρό την Αρτα και τα Γιάννενα , θα πρέπει να ενημερώσει τη μαμά η οποία μπορεί να μην θέλει να δει το παιδί της φορτωμένο σαν λαμπιόνι! Υπάρχουν μέσες λύσεις αν υπάρχει καλή θέληση και συνεννόηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηγα για να ψαξω τα βαφτιστικά του αναδεχτού μου δεν ρωτησα την κουμπάρα μου αν θελει να ερθει . Νομιζω οτι ειναι δική μου "δουλειά" οπως οταν παιρνεις δωρο στο μωρο και πρεπει να σεβαστουν το γουστο σου .

 

Θεμα δεν υπήρχε για να το ακολουθήσω , τα γουστα μας ευτυχως ταιριάζουνε πανω κατω και μαλιστα ασκησα και βετο ! Τα ρουχαλάκια της ειπα οτι θελω να ειναι ασπρα ! Τελικά συμφωνήσαμε στο ...πως λεγετε ? Ιβουάρ? Σαμπανιζε ? Καπως ετσι ...

 

Πηγα τα πηρα με τον αντρουλη μου , την αδερφή μου και την ξαδερφη μου (ειμαι πολυ αναποφάσιστη σαν ανθρωπος :oops: ) και νομιζω καναμε την καλυτερη επιλογή . Η κουμπάρα μου εδειξε ενθουσιασμένη με αυτα που πηραμε και της αρεσαν πολυ .

 

Η αληθεια ειναι ομως πως ειμαστε χρονια φιλες , ξερουμε πολυ καλα η μια την αλλη , ειχαμε συζητήσει πολυ για την βαφτιση και μπηκα λιγο στο μυαλο της πως θα τα ηθελε (εκτος το χρωμα ! χιχι) .

Α! Να σου πω ομως οτι τον σταυρο τους ειπα να τον διαλέξουν μονοι τους . Τους ειπα δεν με ενδιαφέρει ποσο θα κάνει να παρουν οτι θεωρουν καλύτερο και τους αρέσει για το κουκλι μας .

 

Του χρονου πρωτα ο Θεός θα κανω και φωτίκια στον αναδεχτουλη μου . Φυσικά και αυτα θα τα διαλέξω μονη μου οπως και τα ρουχαλάκια πραγματάκια που στελνω κατα καιρους :wink:

 

Αγαπητή συνονόματη, τί είναι τα "φωτίκια"??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή συνονόματη απο που κατάγεσαι ? Αν εισαι γεννημα θρέμα Πειραιώτισα σιγουρα δεν τα ξέρεις :D

 

Στην Ηπειρο εχουμε εθιμο να κανουμε το Πασχα (παλια γινοταν το πρωτο Πασχα μετά την βαφτιση τωρα το κανουμε πιο μετα να μεγαλώσει λιγο να τα χαρεί) τα φωτίκια . Η νονα αγοράζει για το βαφτιστήρι της ενα σετ ρουχαλάκια , εσωρουχάκια , παπουτσακια , καλτσες ολα δηλ οπως κανουμε και στη βαφτιση , τα βάζει σε εναν δισκο στολισμένο και την λαμπαδα μαζι και τα παει στο βαφτιστήρι :D

 

Σε αλλες περιοχες ξερω κανουν δευτερο ρουχαλάκι στη βαφτιση , εμεις το χουμε ετσι .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν λες στην Ηπειρο που ακριβως??

 

γιατι εγω απο Αρτα ειμαι και πρωτη φορα το ακουω..

 

εγω δευτερα ρουχα εβαλα στο κουτι πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Απο Ηγουμενίτσα ειμαι και ξερω οτι και Γιαννενα - Πρεβεζα το χουν αυτο το εθιμο . Για Αρτα δεν ξερω :D

 

Συνονόματή μου, η καταγωγή μου είναι απο Αγρίνιο αλλά εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στον Πειραιά οπότε δεν έχουμε τέτοιες... πολυτέλειες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το εξής: Θα καταλήξεις σε 2-3 κομμάτια που θα σου αρέσουν και θα της πεις ότι μπορεί να διαλέξει όποιο θέλει από αυτά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν μαμα δεν ηθελα να ξερω τι πήρε η νονά στην μικρή!

Ειναι δικό της θέμα! Σεβαστό απο μέρους μου ότι και αν είναι αυτό!

Το γούστο της έβαλε και την αγάπη της!

 

Και σαν νονά που γίνομαι σε ενα μηνα δεν ρωτησα καθόλου την μαμα!

Μόνο της είπα τα χρώματα για να δέσει αν θέλει και την υπόλοιπη βάφτιση!

 

Με το καλό!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι παρ ολο που ειναι κολλητη μου κ αγαπιομαστε παρα πολυ θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα της νονας.

μου στελνει συν μην με φωτογραφιες κ μου δειχνει διαφορα τι μου αρεσει κ αν μου αρεσει.εγω το μονο που της ειπα ειναι τα χρωματα για να ειναι σε μια αρμονια.

ο νονος δεν ειναι υποχρεωμενος να τα δειξει στην μαμα .θελω να ειναι δικη της επιλογη γιατι αλλωστε το παιδι θα λεει οτι αυτα ειναι του νονου κ οχι της μαμας.

 

 

επισης αν πηγαινα μαζι της θεωρω οτι θα την εφερνα σε δυσκολη θεση ,γιατι μπορει εμενα να μου αρεσε κατι πιο ακριβο κ να την υποχρεωνα ,ενω η νονα να μην ειχε την δυνατοτητα.ετσι το αφηνω πανω της κ θεωρω οτι ειναι καλυτερο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ρώτησε η κουμπάρα μου και της είπα να πάρει ότι θέλει και από όπου θέλει. Δεν φτάνει που οι άνθρωποι κάνουν ένα σορό έξοδα για τα δικά μας τα παιδιά να έχουμε και απαιτήσεις από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

και στα 2 μου παιδάκια έψαξα και βρήκα αυτά που ήθελα αλλά με την ευλογία των νουνών. Στην πρώτη μου κόρη μου είχε πει η κουμπάρα μου που είχε 3 μηνών μωρό και εμένα 70 χιλ μακριά από μένα να ψάξω και αν καταλήξω σε 1-2 και θέλω την γνώμη της να της πω να πάμε μαζί. Πράγματι πήγα σε 10 καταστήματα και κατέληξα σε ένα. Δεν είχα αποφασίσει ανάμεσα σε 2-3 σχέδια μπομπονιέρες που μου άρεσαν όλα και τελικά πήραμε το καλύτερο γιατί έτσι θέλησε. Επίσης κανόνισε και κάποιες μικρολεπτομέρειες που της είπα κάνε ότι θες. Σταυρό μόνο διάλεξε μόνη της αλλά ευτυχώς μου άρεσε. Στην δεύτερη νονός έγινε ανιψιός του άντρα μου 15 χρόνων όποτε μου άφησε και αυτός το ελεύθερο (και οι γονείς του μιας και είχαν αλλά 3 παιδιά και περίμεναν κι άλλο). Πριν διαλέξω οτιδήποτε φρόντισα να ενημερωθώ για την οικονομική διαθεσιμότητα των νονών και ενημέρωσα ότι αν θελήσω κάτι έξτρα θα το επιβαρυνθώ εγώ. Φυσικά δεν ρώτησα πόσα έχετε αλλά μέσα από τη συζήτηση κατάλαβα, συγκεκριμένα πριν 4 χρόνια μου χε απέξω απέξω πει η κουμπάρα μου διάλεξε ότι θες εγώ έχω βάλει στην άκρη 500 ευρω και βλέπουμε άμα σου αρέσει κάτι πολύ και βγει και κάτι παραπάνω δεν θα τα χαλάσουμε. Επίσης φρόντισα και το Δώρο του νονού να είναι αντάξιο. Τον άλλον μήνα θα γίνω και γω νουνά θεωρώ δεδομένο ότι η κουμπάρα μου θα διαλέξει οι θέλει σύμφωνα με το δικό της γούστο εφόσον πρόκειται για πράγματα που αυτή και το βαφτισιμι μου θα έχουν μια ζωή και εφόσον είναι δικό της το παιδί και έχει κάνει περισσότερα όνειρα για αυτή την ώρα σε σχέση με τα δικά μου. Όπου μπορώ έχω την δυνατότητα να πω τη γνώμη μου και είμαι σίγουρη ότι θα είναι τουλάχιστον σεβαστή. Η δική μου δουλειά είναι να το λαδώσω, να το κοινωνάω κλπ και όχι να διαλέξω αν είναι ροζ κόκκινο ή φουξ το φόρεμα. Όσο αφορά το θέμα των χρημάτων οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς τους κουμπάρους. Δηλαδή εφόσον πρόκειται σχεδόν πάντα για συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο εξήγησε εμμέσως πλην σαφώς. Στο κάτω κάτω σχεδόν όλα τα καταστήματα που έψαξα τις ίδιες τιμές έχουν στις μπομπονιέρες κλπ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι συμφωνω με το μαρακι-μπεμπακος.

δεν ειναι δικη μου δουλεια διοτι αν ειναι ετσι καθε πασχα να διαλεγω εγω τα παππουτσακια κ την λαμπαδα που θα μου αρεσουν!

οι νονοι ειναι πνευματικοι γονεις κ εκεινη την ημερα ειναι πιο πανω απο τους γονεις!κανουν το μωρο χριστιανο,του δινουν ονομα!

εχω γνωρισει ατομα που μαλωνουν για τα βαφτιστικα.δεν ειναι κριμα?

ποιος ο λογος?εγω μονο τα χρωματα ειπα κ τι πρεπει να κανει αυτη κ τι εγω.

 

οπως εγινε κ με τον γαμο μου.δεν διαλεξα τιποτα μονη μου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις κατ αρχην!!!

να ξεκαθαρισω οτι με την μαμα εχουμε πει τα χρωματα της βαφτισης(εκρου-πορτοκαλι)

ειχαμε δει στο ιντερνετ καποια πραγματα μαζι και νομιζω οτι καταλαβα τι εχει στο μυαλο της....

θελω να ειναι ολα υπεροχα γιατι αυτο το μωρουδακι το αγαπω πολυ!!!και τα εχω φανταστει ολα....(ενα θα σας πω την ετρωγα την φιλη μου για θεμα αλλα δεν αποφασιζε τιποτα το πηρα και εγω πανω μου και της ειπα οτι με τα χρωματα της βαφτισης παει ωραια το θεμα πεταλουδες-λουλουδια) οποτε αυτο ειναι το θεμα μας :lol:

 

και μενα παντως οταν με ρωτησε η νονα του γιοκα μου (προσφατως βαπτιστηκαμε)της ειπα διαλεξε οτι θες!!εχει φοβερο γουστο παντως!!!

ολα θα πανε καλα στο τελος πιστευω ειναι το ανχος της....

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...