Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Κοπέλα μου όλα καλά θα πάνε! Ειδικά αφού έχεις και το οκ και τις αντοχές να εργάζεσαι σημαίνει οτι είσαι γερή και δυνατή! Την ίδια ηλικία έχουμε κι εμένα ο γιατρός λόγω της περίπτωσης με τον πλακούντα και χαμηλής εμφύτευσης μου είπε αυστηρά μόνο καναπέ-κρεβάτι (χώρια την αδυναμία που αισθάνομαι) οπότε πάει και η δουλειά.

Καταλαβαίνω πλεον οτι ένα άγχος θα το'χουμε αλλά ετσι συμβαίνει με όλα τα σημαντικά πράγματα στη ζωή μας. Αντε με το καλό να έρθουν όλα, εξετάσεις, αποτελέσματα και μωρα! :D

TqhDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τότε να λες πάλι καλά που εργάζεσαι, στο σπίτι θα είχες περισσότερο άγχος...

κι εγώ στη δουλειά ημουν και κοίταζα φόρουμς, κόντευα να τρελαθώ. καμια φορά η υπερπληροφόρηση κάνει κακό..σου εύχομαι όλα ανώδυνα και καλά..και θα με θυμηθείς..θα τη θυμάσαι με νοσταλγία αυτή την εποχή. :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα, να ρωτήσω κάτι, επειδή πλησιάζει η εξέταση της αυχενικής διαφάνειας?

Πώς την παλέψατε με όλους αυτους τους στατιστικούς υπολογισμούς καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Σκέφτομαι την άλλη εβδομάδα, που θα μου πουν ποσοστά για τις πιθανότητες σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και σύνδρομα και τρελλαίνομαι!!!

Μετά ψάχνω για λήψη τροφοβλάστη, για αμνιοπαρακέντηση, για την εξέταση αίματος αντί αυτών, που ή θα πάρεις πληροφορίες για λίγα μόνο σύνδρομα ή και πάλι θα έχεις (έστω και μικρά) ποσοστά λάθους (κι επιπλέον στις δύο πρώτες επεμβατικές εξετάσεις έχεις ποσοστό της αποβολής - ακόμα κι εδώ ποσοστό:evil:)!!!! Μετά η β' επιπέδου, πάλι τα ίδια...

Νομίζω ότι όλα αυτά μου προσθέτουν πολύ περισσότερο άγχος από αυτό που ήδη έχω! Βέβαια να μου πείτε, η επιστήμη προς το παρόν έχει φτάσει ως αυτό το σημείο, στο μέλλον, λογικά, θα είναι καλύτερα.

Δεν ξέρω, εσείς πώς διαχειριστήκατε αυτήν την κατάσταση! Πώς κάνατε υπομονή?????:cry:

Δεν θα σου πει καμμια εξέταση 100% για σύνδρομα περα απο λήψη τροφοβλαστη η αμνιο. Αν κανεις το Harmonh test σου λέει για 3 σύνδρομα με 99% ακρίβεια - εγω αυτο έκανα και ησύχασα!

Τώρα ειναι τόσα αλλα αλλα αν κάθεσαι να ανησυχεις θα τρελλαθεις

Και εγω είχα πολύ άγχος!

Πήγαινε σε καλό πιστοποιημένο γιατρό που κάνει υπέρηχους!

 

Ολα θα πανε καλα. Πήγαινε να ψωνίσεις μωρούδιστικα και μην σκέφτεσαι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

mariposita, έχω διάφορα μικρο-παρατράγουδα (ξινίλες, όσφρηση, ψιλοναυτίες) αλλά το παλεύω, και ευτυχώς δεν έχω προς το παρον κάποιο θέμα να μείνω ξαπλωμένη. Εύχομαι σου πάνε όλα καλά!

babycobra, μακάρι...μακάρι!

BabyCute, από την έρευνα που έχω κάνει (καταλαβαίνεις...) και η λήψη τροφοβλάστη, αλλά και η αμνιοπαρακέντηση έχουν κάποια πολύ μικρά ποσοστά απόκλισης-λάθους (μικρά, αλλά υπαρκτά) κι αυτό ακριβώς είναι που μου την έχει βιδώσει!!!! Δηλαδή μπορεί να υποβληθείς στην όλη διαδικασία και πάλι να πέσεις έξω.

Έχω κλείσει σε πιστοποιημένο διαγνωστικό κέντρο (με πιστοποιημένη γιατρό, δηλαδή) την αυχενική, θα δούμε τι θα μου πει, και με βλέπω την άλλη εβδομάδα η τρέλλα να χτυπάει κόκκινο!

Και η γιατρός μου, πάντως, μου είπε να περιμένουμε την αυχενική, και μετά εάν δεν αντέχω (κι αρχίσει να μου στρίβει) θα δούμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανε την εξέταση αίματος (harmony test) δεν μπορεί να σου βγάλει ψεύτικο αρνητικό

Και εγω αμνιο κλπ δεν θα έκανα λόγω ποσοστό αποβολων ενω δεν υπάρχει καμμια περίπτωση αποβολής με την εξέταση αίματος

 

Μην αγχωνεσαι, ευχαριστήσου το! Και να κοιμάσαι πολύ γιατι μετά ξεχνά το :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, καλημέρα, να ρωτήσω κάτι, επειδή πλησιάζει η εξέταση της αυχενικής διαφάνειας?

Πώς την παλέψατε με όλους αυτους τους στατιστικούς υπολογισμούς καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

Σκέφτομαι την άλλη εβδομάδα, που θα μου πουν ποσοστά για τις πιθανότητες σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες και σύνδρομα και τρελλαίνομαι!!!

Μετά ψάχνω για λήψη τροφοβλάστη, για αμνιοπαρακέντηση, για την εξέταση αίματος αντί αυτών, που ή θα πάρεις πληροφορίες για λίγα μόνο σύνδρομα ή και πάλι θα έχεις (έστω και μικρά) ποσοστά λάθους (κι επιπλέον στις δύο πρώτες επεμβατικές εξετάσεις έχεις ποσοστό της αποβολής - ακόμα κι εδώ ποσοστό:evil:)!!!! Μετά η β' επιπέδου, πάλι τα ίδια...

Νομίζω ότι όλα αυτά μου προσθέτουν πολύ περισσότερο άγχος από αυτό που ήδη έχω! Βέβαια να μου πείτε, η επιστήμη προς το παρόν έχει φτάσει ως αυτό το σημείο, στο μέλλον, λογικά, θα είναι καλύτερα.

Δεν ξέρω, εσείς πώς διαχειριστήκατε αυτήν την κατάσταση! Πώς κάνατε υπομονή?????:cry:

 

 

 

Βρε Osin, μην το κάνεις αυτό στον εαυτό σου!

Κι εγώ ένα μήνα που έμεινα στο κρεββάτι στις αρχές της εγκυμοσύνης διάβαζα τα πάντα, όλα τα καλά και τα κακά του κόσμου, και σκεφτόμουν όλα τα πιθανά ενδεχόμενα, δεν παλεύεται αυτό όμως!!!

 

 

Φτάνεις σε σημείο να μην ευχαριστιέσαι το νινί στον υπέρηχο από το άγχος!

Ηρέμησε, ένα βήμα τη φορά όπως λες κι εσύ και το πιθανότερο είναι να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Θα βλέπεις κάθε φορά ότι το μωράκι είναι καλά, θα χαίρεσαι με αυτό και σιγά σιγά θα περάσει ο καιρός και επιτέλους θα το γνωρίσεις!

 

 

Με το καλό!!! Μετά δεν θυμάσαι τίποτα από αυτά

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά με αυτά που ακούω θα βάλω τα κλάματα.

Τι είναι όλες αυτές οι εξετάσεις και οι πιθανότητες για κάτι κακό και όλα αυτά τα άσχημα πράγματα? Εγώ δεν έχω ψαχτεί για τίποτα και αν και είμαι μόνο 9 εβδομάδων και δεν μπορώ να νιώσω το παιδάκι μου έχω φουσκώσει και όλη μέρα καμαρώνω την κοιλίτσα μου. Καλή διάθεση θέλει η εγκυμοσύνη και φυσικά να την χαίρεσαι όσο περισσότερο μπορείτε. Μην μας τρομάζετε και εμάς τις αισιόδοξες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, γεια σας. Μας σύστησε ο γιατρός μας τον Ιωάννη Τζιώτη για την αυχενική. Διάβασα παραπάνω ότι λέτε πως είναι στη λίστα του FMF και εγώ μπαίνω τώρα να τσεκάρω αν είναι και δεν μου τον εμφανίζει στην αυχενική. Τι κάνω λάθος;

 

Επίσης, θα το εκτιμούσα αν έχετε και κάποια εμπειρία μαζί του από την αυχενική σας. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κανε την εξέταση αίματος (harmony test) δεν μπορεί να σου βγάλει ψεύτικο αρνητικό

Και εγω αμνιο κλπ δεν θα έκανα λόγω ποσοστό αποβολων ενω δεν υπάρχει καμμια περίπτωση αποβολής με την εξέταση αίματος

 

Μην αγχωνεσαι, ευχαριστήσου το! Και να κοιμάσαι πολύ γιατι μετά ξεχνά το :wink:

το πιο αξιοπιστο ειναι το Ματερνιτ21 .Ομως καμια απο αυτες τις εξετασεις δεν αντικαθηστα την αμνιοparakenthsh.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.ειμαι στην 11 εβδομαδα κυησεις και στον υπερηχο που εκανα μου ειπεο γιατρος πως το εμβρυο εχει μεσα στην κοιλιτσα τ αριστερα μια κυστουλα. Μ ειπε οτι θελει να το δουμε στην αυχενικη διαφανεια την αλλη εβδομαδα με εναν ιδικο γιατρο για να ελεξουμε την κυστη..μπορει να ειναι μια κυστη που στην πορεια ισως εξαφανιστε ..ομως μπορει να ειναι και κατι πιο σοβαρο.αν ξερετε κατι για αυτο να μ πειτε γιατι εχω τρελαθει στο ανχος!!!:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια

Θέλω λιγο να μοιραστώ το αγχος μΑΖΊ ΣΑς!!!!!

Εχω κλείσει ραντεβου για αυχενική τη μέρα που θα είμαι 11+1 μήπως είναι πολύ νωρίς κ δε δείξει τίποτα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Επαναφέρω το θέμα για κάτι που με απασχολεί τώρα τελευταία...

Έχει έρθει ο καιρός να κάνω την αυχενική διαφάνεια και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου, μου πρότεινε να την κάνουμε στο ιατρείο του και για το Papp-a να στείλουμε το δείγμα σε κέντρο εξωτερικά για τα αποτελέσματα αυτού μαζί με την εξέταση για κυστική ίνωση που δεν την έχω κάνει ούτε τώρα ούτε στην πρώτη.

Ξέρω ότι δεν είναι πιστοποιημένος αλλά μου είπε η μαία του ότι έχει κάνει πάρα πολλές τόσο στο νοσοκομείο όσο και στο ιατρείο και έχει μεγάλη εμπειρία...(τι θα έλεγε βέβαια...).

Έχει τύχει σε καμιά σας;

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επαναφέρω το θέμα για κάτι που με απασχολεί τώρα τελευταία...

Έχει έρθει ο καιρός να κάνω την αυχενική διαφάνεια και μετά από συζήτηση με το γιατρό μου, μου πρότεινε να την κάνουμε στο ιατρείο του και για το Papp-a να στείλουμε το δείγμα σε κέντρο εξωτερικά για τα αποτελέσματα αυτού μαζί με την εξέταση για κυστική ίνωση που δεν την έχω κάνει ούτε τώρα ούτε στην πρώτη.

Ξέρω ότι δεν είναι πιστοποιημένος αλλά μου είπε η μαία του ότι έχει κάνει πάρα πολλές τόσο στο νοσοκομείο όσο και στο ιατρείο και έχει μεγάλη εμπειρία...(τι θα έλεγε βέβαια...).

Έχει τύχει σε καμιά σας;

καλα υπαρχουν ακομη ιατροι που παιζουν με τετοια πραγματα?ζητησε του να σου υπογραψει χαρτι πως εχει κανει μετρηση αυχενικης διαφανειας κ ειναι ολα καλα ανεξαρτητα απο το papp A.

Γιατι δε δεινει εξετασεις να ειναι στους πιστοποιημενους?δεν ειναι τιποτα θα πληρωνεται κ παραπανω.εσυ ζητησε του να σου υπογραψει χαρτια με μετρησεις του υπερηχου

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου να πας σε πιστοποιημένο.δ κανουν μονο μετρήσεις ελέγχουν κ τις αρτηρίες κ οτι άλλο έχει σχέση.λογικά θα τον πληρωσεις για να σου κανει την αυχενική.αλλά ποιος ο λογος να τα μην την κανεις σε κάποιον οπου κανει κ πιστοποιημένα κ να χεις το κεφάλι σου ήσυχο;τώρα αν είσαι ήσυχη κ δ θα σαι στο άγχος αν την έκανε σωστα η όχι εσύ ξέρεις κ αποφασιζεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Patz giati na min pas ston pistopoiimeno kateutheian??? Gnwmi mou min mplekeis xwris logo...mia kai kali tha pas na tin kaneis se giatro pou einai gnwstis ki exei ekpaideutei kai pithanotata exei k kalitero mixanima gia ton yperixo k tis metriseis.

Egw de tha borousa na empisteutw kapoion pou den einai pistopoiimenos, den paizoume m auta, de tha imoun isixi meta. O dikos mou giatros monos tou me esteile allou gia tin auxeniki, opws kai gia ti b epipedou.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις ίδιες σκέψεις έχω πάνω κάτω...χρήματα θα μου πάρει σαφώς λιγότερα απ'ότι θα έδινα για μία αυχενική έξω, δεδομένου ότι θα κάνουμε ταυτόχρονα και την εξέταση της κυστικής ίνωσης, ενώ έξω όπως τα υπολογίζω θα έδινα τόσα μόνο γι αυτή... Αλλά δεν είναι τόσο χρηματικό το θέμα, όσο θέμα αξιοπιστίας. Γενικά του έχω εμπιστοσύνη και έχω ακούσει από όσους έχω ρωτήσει τα καλύτερα αλλά κάτι τέτοιο ομολογουμένως δεν το περίμενα. Τώρα έχω κλείσει ήδη ραντεβού και σκέφτομαι μήπως είναι ήδη αργά να κλείσω κάπου αλλού αφού είμαι ήδη στην 12η εβδομάδα...:( Η αλλή επιλογή που συζητήσαμε επίσης ήταν να πάμε στο μαιευτήριο που θα γεννήσω δηλ. το Λητώ και απ'ότι είδα κι εκεί δεν είναι όλοι οι γιατροί που την κάνουν πιστοποιημένοι.

Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Patz είναι περίεργη η θέση σου. Γιατί εάν του πεις ότι θέλεις να την κάνεις αλλού είναι σαν να του λες ότι δεν τον εμπιστεύεσαι. Από την άλλη είναι και περίεργο που θέλει να την κάνει αυτός....Πόσα σου ζήτησε? Την κυστική ίνωση σε ποιο εργαστήριο θα τη στείλει? Τι ποσοστά δίνει το συγκεκριμένο εργαστήριο. Πχ το Χωρέμιο δίνει σχεδόν 98% ποσοστά για τη κυστική και στοιχίζει 250 περίπου (δεν έχει αναμονή). Το λαικό δίνει 90% και στοιχίζει 130?. Και υπάρχουν και ιδιωτικά εργαστήριο που δίνουν 75%... Εχει σημασία ποιο εργαστήριο θα κάνει την ανάλυση για την κυστική.

 

Την αυχενική την έκανα και εγώ στο ιατρείο της γιατρού μου. Αλλά φώναξε άλλον γιατρό. τον κο Ρώτα που από ότι διάβασα είναι πιστοποιημένος. Βέβαια τα μηχανήματα ήταν τα ίδια. Δε ξέρω νομιζα ότι στην αυχενική είναι καλύτερα τα μηχανήματα αλλά μάλλον τη μπερδεύω με τη β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Patz είναι περίεργη η θέση σου. Γιατί εάν του πεις ότι θέλεις να την κάνεις αλλού είναι σαν να του λες ότι δεν τον εμπιστεύεσαι. Από την άλλη είναι και περίεργο που θέλει να την κάνει αυτός....Πόσα σου ζήτησε? Την κυστική ίνωση σε ποιο εργαστήριο θα τη στείλει? Τι ποσοστά δίνει το συγκεκριμένο εργαστήριο. Πχ το Χωρέμιο δίνει σχεδόν 98% ποσοστά για τη κυστική και στοιχίζει 250 περίπου (δεν έχει αναμονή). Το λαικό δίνει 90% και στοιχίζει 130?. Και υπάρχουν και ιδιωτικά εργαστήριο που δίνουν 75%... Εχει σημασία ποιο εργαστήριο θα κάνει την ανάλυση για την κυστική.

 

Την αυχενική την έκανα και εγώ στο ιατρείο της γιατρού μου. Αλλά φώναξε άλλον γιατρό. τον κο Ρώτα που από ότι διάβασα είναι πιστοποιημένος. Βέβαια τα μηχανήματα ήταν τα ίδια. Δε ξέρω νομιζα ότι στην αυχενική είναι καλύτερα τα μηχανήματα αλλά μάλλον τη μπερδεύω με τη β επιπέδου.

 

 

Όντως κι εγώ σκέφτομαι ότι αν πάω αλλού θα είναι σαν να του λέω κατάμουτρα ότι δεν τον εμπιστεύομαι και δε θέλω να ξεκινήσω έτσι στραβά ενώ μέχρι τώρα τα πάμε τόσο καλά...Θα μου πάρει συνολικά 120 ευρώ για αυχενική, papp-a και κυστική που νομίζω είναι πολύ καλά αλλά δεν συγκράτησα με ποιο εργαστήριο συνεργάζεται αλλά θα τον ρωτήσω. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου όπου ήμουν με άλλο γιατρό (τον άλλαξα για άλλο λόγο) δεν το είχα κάνει καν οπότε από το τίποτα φαντάζομαι και το 75% καλό είναι...Απ' ότι διάβασα στο ίντερνετ, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος - γιατρός δεν είμαι - η αυχενική είναι πιο απλή από τη β-επιπέδου όπου μετρούν όλα τα όργανα...Είμαι λίγο μπερδεμένη όμως απ'ότι την άλλη δεν θέλω να μου χαλάσει τη διάθεση αυτό ενώ η εγκυμοσύνη πηγαίνει μέχρι εδώ τόσο καλά (φτου φτου :-)) Την προηγούμενη εβδομάδα από τον υπέρηχο στο ιατρείο του γιατρού είδαμε και μετρήσαμε το ρινικό οστό ήδη και μου είπε ότι είναι μια χαρά όμως θα κάνουμε και όλο το σετ (αυχενική + papp-a) για να τα μετρήσουμε όλα πλήρως μου είπε...

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως κι εγώ σκέφτομαι ότι αν πάω αλλού θα είναι σαν να του λέω κατάμουτρα ότι δεν τον εμπιστεύομαι και δε θέλω να ξεκινήσω έτσι στραβά ενώ μέχρι τώρα τα πάμε τόσο καλά...Θα μου πάρει συνολικά 120 ευρώ για αυχενική, papp-a και κυστική που νομίζω είναι πολύ καλά αλλά δεν συγκράτησα με ποιο εργαστήριο συνεργάζεται αλλά θα τον ρωτήσω. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου όπου ήμουν με άλλο γιατρό (τον άλλαξα για άλλο λόγο) δεν το είχα κάνει καν οπότε από το τίποτα φαντάζομαι και το 75% καλό είναι...Απ' ότι διάβασα στο ίντερνετ, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος - γιατρός δεν είμαι - η αυχενική είναι πιο απλή από τη β-επιπέδου όπου μετρούν όλα τα όργανα...Είμαι λίγο μπερδεμένη όμως απ'ότι την άλλη δεν θέλω να μου χαλάσει τη διάθεση αυτό ενώ η εγκυμοσύνη πηγαίνει μέχρι εδώ τόσο καλά (φτου φτου :-)) Την προηγούμενη εβδομάδα από τον υπέρηχο στο ιατρείο του γιατρού είδαμε και μετρήσαμε το ρινικό οστό ήδη και μου είπε ότι είναι μια χαρά όμως θα κάνουμε και όλο το σετ (αυχενική + papp-a) για να τα μετρήσουμε όλα πλήρως μου είπε...

 

Αν εχεις αμφιβολιες για τον οποιονδηποτε λογο, και αναφερομαι μονο στο ζητημα της αυχενικης γιατι κατα τ αλλα μπορει να ναι εξαιρετος μαιευτηρας-γυναικολογος και να σαι φουλ ικανοποιημενη, τοτε δε χωρανε τετοια.. Και να ζητησεις να πας αλλου πρεπει και να το κανεις κιολας χωρις τυψεις και δευτερες σκεψεις - για παιδακι μιλαμε. Αν τωρα νομιζεις οτι θα σαι οκ με την εξεταση του τοτε πασο. Παντως πιστευω οτι κ μονο που στο ζηταει να την κανει αυτος σε φερνει σε δυσκολη θεση.

Η αυχενικη που λες ειναι πιο απλη απτη β επιπεδου, δεν ξερω που το διαβασες, αλλα μια αναγνωση στο φορουμ θα σε κανει να καταλαβεις απτην εγνοια και το αγχος των μαμαδων οτι λιγοτερο σημαντικη δεν ειναι.

Για καποιον λογο υπαρχουν οι πιστοποιημενοι, τι συζηταμε τωρα, "εκπτωσεις" θα κανουμε?!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον γιατρό που έχεις τώρα τον έχεις ακουστά από κάπου? Εχεις πληροφορίες για αυτόν? Πχ γεννησε μια ξαδέρφη μου, είναι ο γιατρός μια φίλης μου κτλ κτλ... Είναι σημαντικό να έχεις καλές κριτικές!

 

Εμένα μου πήρε 130 για αυχενική και Papp-A. Λίγα μου φαίνονται και για κυστική!

 

Και εμένα η γιατρός μου είχε τσεκάρει το ρινικό οστό αλλά μου είχε πει ότι θα τα δούμε καλύτερα με τον ειδικό γιατρό.

 

Δεν είμαι ειδική και ούτε και το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι ότι όλοι οι γιατροί μπορουν να μετρήσουν για αυχενική απλά άλλοι είναι πιστοποιημένοι και άλλοι όχι. Στην ουσία η πιστοποίηση φαντάζομαι θα είναι ένα σεμινάριο που μπορει ο άνθρωπος να μην το έχει παρακολουθήσει.

 

Εγώ εάν είχα προσωπική εμπειρία από αυτό τον γιατρό (από φίλες μου, συγγενείς κτλ ) θα προχωρούσα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον γιατρό που έχεις τώρα τον έχεις ακουστά από κάπου? Εχεις πληροφορίες για αυτόν? Πχ γεννησε μια ξαδέρφη μου, είναι ο γιατρός μια φίλης μου κτλ κτλ... Είναι σημαντικό να έχεις καλές κριτικές!

 

Εμένα μου πήρε 130 για αυχενική και Papp-A. Λίγα μου φαίνονται και για κυστική!

 

Και εμένα η γιατρός μου είχε τσεκάρει το ρινικό οστό αλλά μου είχε πει ότι θα τα δούμε καλύτερα με τον ειδικό γιατρό.

 

Δεν είμαι ειδική και ούτε και το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι ότι όλοι οι γιατροί μπορουν να μετρήσουν για αυχενική απλά άλλοι είναι πιστοποιημένοι και άλλοι όχι. Στην ουσία η πιστοποίηση φαντάζομαι θα είναι ένα σεμινάριο που μπορει ο άνθρωπος να μην το έχει παρακολουθήσει.

 

Εγώ εάν είχα προσωπική εμπειρία από αυτό τον γιατρό (από φίλες μου, συγγενείς κτλ ) θα προχωρούσα μαζί του.

 

Βασικά, με συστάσεις πήγα, από πολλές και διαφορετικές γνωστές / φίλες και όλες μου είπαν τα καλύτερα που έχω γεννήσει μαζί του ή τις παρακολουθεί χρόνια. Επίσης, συγκρίνοντας με τον προηγούμενο γιατρό μου μου εμπνέει πιο πολύ εμπιστοσύνη θα έλεγα - αν εξαιρέσω μόνο αυτό το γεγονός - μου τα εξηγεί όλα υπεραναλυτικά και αν και ξέρει ότι θα γίνω για 2η φορά μαμά... Αυτό που μου είπε η μαία του είναι ότι έχει κάνει πάρα πολλές φορές αυτήν την εξέταση στο μαιευτήριο όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν έχει προλάβει να πάρει ακόμα την πιστοποίηση...

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημά σου είναι να μην παρεξηγηθεί ο γιατρός...ας παρεξηγηθεί! Δηλαδή, αν προκύψει πρόβλημα (χτύπα ξύλο!!!!!!) θα λές "δεν πειράζει μωρέ, αρκεί που δεν τον στενοχώρησα";;;

 

Υπάρχει και η άλλη λύση (που κοστίζει): κάνε την εξέταση σε αυτόν, αλλά πήγαινε και σε πιστοποιημένο, χωρίς να μάθει ο μεν για τον δε... Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και, κυρίως, εξασφαλισμένοι!

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημά σου είναι να μην παρεξηγηθεί ο γιατρός...ας παρεξηγηθεί! Δηλαδή' date=' αν προκύψει πρόβλημα (χτύπα ξύλο!!!!!!) θα λές "δεν πειράζει μωρέ, αρκεί που δεν τον στενοχώρησα";;;

 

Υπάρχει και η άλλη λύση (που κοστίζει): κάνε την εξέταση σε αυτόν, αλλά πήγαινε και σε πιστοποιημένο, χωρίς να μάθει ο μεν για τον δε... Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι και, κυρίως, εξασφαλισμένοι![/quote']

 

Μπορεί να κάνω κι αυτό... σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
galat με παρεξήγησες, αυτά που λέω για τον Χασιάκο δεν είναι προσωπική άποψη ούτε τον κατηγόρησα τον άνθρωπο δεν τον ξέρω. Δεν προσπαθώ να περάσω κάποιο μήνυμα για τη γέννα (πώς θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν έχω ιδία εμπειρία) μεταφέρω απλώς αυτά που έχω διαβάσει από άλλα μέλη εδω μέσα και τα οποία με έκαναν να ψιλοφοβηθώ. Ίσα ίσα είμαι υπέρ του φυσικού τοκετού αρκεί να κοιλοπονάς μέσα σε φυσικά χρονικά πλαίσια κι αυτό όχι για γκλαμουριά (είναι η καισαρική γκλαμουριά; ) αλλά απλούστατα για να μη χάσεις το μωρό μόνο και μόνο για να λες ότι δεν έκανες καισαρική.

Τώρα για το αν είναι ασφαλέστερο το δημόσιο ή άκυρο αυτό που πιστεύω σίγουρα έχει να κανει με τις εμπειρίες του καθένα.Μου αρκεί που σε μια λίγο πιο παλιά μου περιπέτεια, είδα τα χειρουργεία του Έλενα για να πω "Όχι δεν θα πάρω ευχαριστώ".Είναι πολύ προσωπική υπόθεση:)

 

 

δεν μπορεις να χάσεις το παιδί σου μόνο και μόνο επειδή κοιλοπονάς πολλές ώρες...Μπράβο στον κύριο που περιμένει για φυσιολογικό απ την στιγμή που δεν υπάρχει λόγος να κάνει καισαρική. Η καισαρική είναι μαχαίρι. Μπράβο του και 20 ώρες να περιμένει. D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...