Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Καλημέρα σας,είμαι καινούριο μέλος από εχθές.Γι'αυτό και σας έχω ''ζαλίσει'':oops:

Όποια θέλει ας μου απαντήσει στα εξής:Αφού η παιδίατρος μου λέει με σιγουρία ότι μόνο από το αγελαδινό έχει αλλεργία(κάναμε rast,βγήκαν αρνητίκα,καλ.κοπραν.καθαρή,αιμα:34)και το έχω κόψει 1 μήνα τώρα ''τα πάντα που να περιέχουν γάλα...γιατί έχουμε ακόμα αιματάκι;μερικές φορές βλένες,μπούκωμα και μερικές φορές κοκκινίζει και ο ποπό μας:oops:Εσείς τι εξετάσεις κάνατε 5 μηνών στον αλλεργιολόγο:?:και σε πόσο καιρό σταμάτησε το αίμα να φαίνεται τουλάχιστον:?:Εγώ δεν τρώω από μόνη μου αυγό,έκοψα και το λαχταριστό ψωμάκι που έκανα γιατί μου είπε την προηγούμενη βδομάδα από το τηλ.ένας γιατρός από Α.Κ(ΠΑΙΔΩΝ)μετά το γάλα είναι ύποπτα τα σιτηρά δηλ. η γλουτένη;έχω μπερδευτεί και τα έχω κόψει όλα πως θα βγάλω άκρη:?:τι θα τρώω στο τέλος;:confused:Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε πολύ αλλεργικοί...

Συγνώμη αν..σας κούρασα!

Είμαι αρκέτα ανχώμενη!(και με λίγο ύπνο καθημερινά):?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια κι εγω ετσι ειμαι μπερδεμενη απιστευτα.ειμαι αρρωστη με μαστιτιδα απο χθες κ εκτος αυτου ειχα να κραταω τον μπεμπη που μετα απο καιρο εκανε πολυ εντονο κολικο μας ξενυχτησε κ ειχε φουντωσει στα εκζεματα.ψαχνω να βρω τι τον πειραξε αφου τα κοψα ολα αλλα μου φαινεται οτι τον θε ρισαν οι φακες που εφαγα προχθες...:(:(τις εφαγα χωρις ντοματα κ ηταν πρωτη φορα που φαγα απο τοτε που γεννηθηκε.υποθετω οτι αυτο θα ηταν...τι να πω...πειτε μου κ μενα μανουλες πιο εμπειρες οι φακες κ γενικα τα οσπρια ειναι αλλεργιογονα?ξεκινησα λεκιθινη απο μη μεταλλαγμενη σογια για την μαστιιδα κ τους φραγμενους πορους...μηπως βρε παιδια κ αυτο τον πειραζει?

ταυρακι κι εγω στα χαμενα ειμαι αλλα μηπως πρεπει να κοψεις κ την ντοματα κ τα οσπρια κ να τα ξαναβαλεισ σιγα σιγα?δεν ξερω να τωρα στην περιπτωση μου υποθετω οι φακεσ τον πειραξανε,τι να πω...εγω ψωμι τρωω αλλα δικο μου.αν χρειαστει κ αυτο να το κοψω να δω τι θα τρωω για πρωινο.μετα θα φτιαχνω χωρις γλουτενη μαλλον.α επισης εαν θες να απαντησεις σε καποια συγκεκριμενα,πηγαινεις στο μην.της κοπελας που θελεις να απαντησεις κ πατας το quote που βλεπεις απο κατω.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω ετσι ειμαι μπερδεμενη απιστευτα.ειμαι αρρωστη με μαστιτιδα απο χθες κ εκτος αυτου ειχα να κραταω τον μπεμπη που μετα απο καιρο εκανε πολυ εντονο κολικο μας ξενυχτησε κ ειχε φουντωσει στα εκζεματα.ψαχνω να βρω τι τον πειραξε αφου τα κοψα ολα αλλα μου φαινεται οτι τον θε ρισαν οι φακες που εφαγα προχθες...:(:(τις εφαγα χωρις ντοματα κ ηταν πρωτη φορα που φαγα απο τοτε που γεννηθηκε.υποθετω οτι αυτο θα ηταν...τι να πω...πειτε μου κ μενα μανουλες πιο εμπειρες οι φακες κ γενικα τα οσπρια ειναι αλλεργιογονα?ξεκινησα λεκιθινη απο μη μεταλλαγμενη σογια για την μαστιιδα κ τους φραγμενους πορους...μηπως βρε παιδια κ αυτο τον πειραζει?

 

Σ΄ευχαριστω Ελινα Ζ..και περαστικα σου.εχω περασει και εγω στις αρχες μας και μονη λυση ειναι φυσικα θηλασμος και θα περασει!Μου δινει κουραγιο οτι δυστηχως πολλες μανουλες αντιμετωπιζουμε τα ιδια προβληματα(φαγητου)

ισως φταει και η ντοματα(παντα μαγειρεμενη)τα οσπρια και εγω τα τρωω και ειχαμε και εμεις ανυσηχια τωρα τελευταια(χτυπιοταν στο στηθος)θα τα κοψω για λιγο αλλα τι θα τρωω...

μονο κοτοπουλο,ρυζι,πατατες,αρακα,κουνουπιδι,μαρουλι και ρυζογκοφρετες..δεν μπορω να καταλαβω ολα μας πειραζουν:?::-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω ετσι ειμαι μπερδεμενη απιστευτα.ειμαι αρρωστη με μαστιτιδα απο χθες κ εκτος αυτου ειχα να κραταω τον μπεμπη που μετα απο καιρο εκανε πολυ εντονο κολικο μας ξενυχτησε κ ειχε φουντωσει στα εκζεματα.ψαχνω να βρω τι τον πειραξε αφου τα κοψα ολα αλλα μου φαινεται οτι τον θε ρισαν οι φακες που εφαγα προχθες...:(:(τις εφαγα χωρις ντοματα κ ηταν πρωτη φορα που φαγα απο τοτε που γεννηθηκε.υποθετω οτι αυτο θα ηταν...τι να πω...πειτε μου κ μενα μανουλες πιο εμπειρες οι φακες κ γενικα τα οσπρια ειναι αλλεργιογονα?ξεκινησα λεκιθινη απο μη μεταλλαγμενη σογια για την μαστιιδα κ τους φραγμενους πορους...μηπως βρε παιδια κ αυτο τον πειραζει?

ταυρακι κι εγω στα χαμενα ειμαι αλλα μηπως πρεπει να κοψεις κ την ντοματα κ τα οσπρια κ να τα ξαναβαλεισ σιγα σιγα?δεν ξερω να τωρα στην περιπτωση μου υποθετω οι φακεσ τον πειραξανε,τι να πω...εγω ψωμι τρωω αλλα δικο μου.αν χρειαστει κ αυτο να το κοψω να δω τι θα τρωω για πρωινο.μετα θα φτιαχνω χωρις γλουτενη μαλλον.α

και πως το βαζεις μεσα σε πλαισιο αυτο που θελεις να υπογραμισεις;

καλα ειμαι ασχετη τελειως:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.......

Βιτάμ (στο χαρτί)

Από γλυκά εγώ έτρωγα χωρίς να μας πειράζει μαρμελάδα μήλο' date=' μαρμελάδα κεράσι, γλυκό του κουταλιού κεράσι και μέλι.

Επίσης πολύ θρεπτικό το αβοκάντο.

...[/quote']

 

Η λίστα είναι διαφορετική για κάθε παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου καταρχήν πρέπει να αποφεύγεις ότιδήποτε δεν έχεις μαγειρέψει μόνη σου. Όχι μόνο είδη περιπτέρου αλλά και του φούρνου της γειτονιάς και του ζαχαοπλαστείου και τα έτοιμα γεύματα από οπουδήποτε. Μόνο τότε μπορείς να είσαι σίγουρη. Κρυμμένα γαλακτοκομικά υπάρχουν σε όλα τα αλλαντικά, στα περισσότερα ψωμιά για τοστ, στη "νηστισιμη" κουβερτουρα από κάποιες εταιρίες, στους κύβους ζωμού και στο βιτάμ που ο γιατρός σου επιτρέπει. Διαβασε τα συστατικά του βιτάμ και θα δεις. (και επειδή όλα βιτάμ τα λέμε δεν ξέρω αν υπάχει κανένα καθαρό)

Έκανα 2 μήνες αποχή μέχρι να ανακαλύψω ότι το ζαμπόν γαλοπούλας που έτρωγα είχε γαλακτοκομικά. (Το έπαιρνα χύμα από το σουπερμάρκετ και δεν έγραφε συσταση).

Μετά δοκιμάζεις και βλέπεις. Καλή τύχη

 

40+mama

 

YΓ: Επίσης θρεπτικό στις σαλάτες είναι το τριμμένο παντζάρι (ωμό) μαζί με μαρούλι ή λάχανο. Κάνει καλό και στα μαλλιά. Το αβοκάντο μπορείς να το χτυπάς με λίγο λεμόνι και λάδι και να το ρίχνεις πάνω από τη σαλάτα ως ντρεσινγκ

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ταυρακι κι εγω στα χαμενα ειμαι αλλα μηπως πρεπει να κοψεις κ την ντοματα κ τα οσπρια κ να τα ξαναβαλεισ σιγα σιγα?δεν ξερω να τωρα στην περιπτωση μου υποθετω οι φακεσ τον πειραξανε,τι να πω...εγω ψωμι τρωω αλλα δικο μου.αν χρειαστει κ αυτο να το κοψω να δω τι θα τρωω για πρωινο.μετα θα φτιαχνω χωρις γλουτενη μαλλον.α επισης εαν θες να απαντησεις σε καποια συγκεκριμενα,πηγαινεις στο μην.της κοπελας που θελεις να απαντησεις κ πατας το quote που βλεπεις απο κατω.

 

θα τα κοψω για λιγο αλλα τι θα τρωμε στο τελος....;;;;;

μεσα στην απελπισια κανω και διαιτα τι να πω!καλη και αποτοξινωση αλλα...

με μετρο!

εμενα ο καημος μου ειναι οτι ακομα εχουμε αιμα και ποτε λιγοτερο και ποτε περισσοτερο:(εδω και 2,5 μηνες δεν εχουμε καθαρισει ουτε μια μερα

κατι κανω λαθος και με στεναχωρει πολυ...:-(:sad:πολυ!

μερικες φορες νιωθω οτι τον κανω χειροτερα τον καημενουλη και ειμαστε τοσο καλα στην αναπτηξη:5 μηνων 10.300 70 εκ.χοντρουλακος ε;:-P

περαστικα σου και παλι και κουραγιο σε ολοες τις μανουλες και στα μωρακια

τους:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα είναι διαφορετική για κάθε παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου καταρχήν πρέπει να αποφεύγεις ότιδήποτε δεν έχεις μαγειρέψει μόνη σου. Όχι μόνο είδη περιπτέρου αλλά και του φούρνου της γειτονιάς και του ζαχαοπλαστείου και τα έτοιμα γεύματα από οπουδήποτε. Μόνο τότε μπορείς να είσαι σίγουρη. Κρυμμένα γαλακτοκομικά υπάρχουν σε όλα τα αλλαντικά, στα περισσότερα ψωμιά για τοστ, στη "νηστισιμη" κουβερτουρα από κάποιες εταιρίες, στους κύβους ζωμού και στο βιτάμ που ο γιατρός σου επιτρέπει. Διαβασε τα συστατικά του βιτάμ και θα δεις. (και επειδή όλα βιτάμ τα λέμε δεν ξέρω αν υπάχει κανένα καθαρό)

 

 

Συμφωνω μαζι σου θελει προσοχη οχι βιταμ γιατι βαζουν βουτυρο για αρωμα

(μετα σου λεει φυτικο προιον!)

κοριτσια ας δουμε το προβλημα μας και με θετικο τροπο:1 θα το ξεπερασουν τα μωρουλινια μας,γιατι οσο μεγαλωνουν ωριμαζουν.2 θα τρωμε και εμεις πιο υγιεινα και θα κοιταμε τα συστατικα πιο καλα απο τις συσκευασμενες τροφες!

ολα καλα θα πανε με προσοχη και παρατηριση!

Link to comment
Share on other sites

[

 

 

40+mama

 

YΓ: Επίσης θρεπτικό στις σαλάτες είναι το τριμμένο παντζάρι (ωμό) μαζί με μαρούλι ή λάχανο. Κάνει καλό και στα μαλλιά. Το αβοκάντο μπορείς να το χτυπάς με λίγο λεμόνι και λάδι και να το ρίχνεις πάνω από τη σαλάτα ως ντρεσινγκ

 

εχεις δικιο θα κανουμε και ωραια μαλλια!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα είναι διαφορετική για κάθε παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου καταρχήν πρέπει να αποφεύγεις ότιδήποτε δεν έχεις μαγειρέψει μόνη σου.

Έκανα 2 μήνες αποχή μέχρι να ανακαλύψω ότι το ζαμπόν γαλοπούλας που έτρωγα είχε γαλακτοκομικά. (Το έπαιρνα χύμα από το σουπερμάρκετ και δεν έγραφε συσταση).

Μετά δοκιμάζεις και βλέπεις. Καλή τύχη

 

 

εσας τι σας πειραζει;απο γλυκα τι ειναι ακυνδινο;

ειμαι στα ορια της υπογλυκαιμιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσας τι σας πειραζει;απο γλυκα τι ειναι ακυνδινο;

ειμαι στα ορια της υπογλυκαιμιας

 

Έτρωγα Γλυκά του κουταλού (όχι καρύδι γιατί το φοβάμαι) χαλβά σιμιγδαλένιο και κέικ με λάδι και πορτοκάλι

Υπάρχουν σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπισκότα χωρί αυγά χωρίς γαλακτοκομικα με χυμό μήλου που δίνω και στη μικρή τώρα και είναι νόστιμα

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

Είμαι μια μαμα κοριτσιού 7 μηνων περίπου, με πρόσφατα συμπτώματα αλλεργίας. Θηλάζω αποκλειστικά και γέννησα με καισαρική τομή. Παρακολουθώ καιρό το forum, από τον καιρό που ήμουν έγκυος αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε μέχρι σήμερα να γράψω μια και πάντοτε εβρισκα απάντηση σε οτιδήποτε παρουσιαζόταν από παλαιότερες απαντήσεις.

Όμως το θέμα αλλεργία δεν είναι απλό. Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας, βάσει της εμπειρίας σας.

Η κόρη μου από τότε που εισάγαμε τα φρούτα στη διατροφή της, έχει τα εξής συμπτώματα:

1. Αίμα στα κόπρανα (αυτό εδώ και λίγες μέρες)

2. Ατοπική δερματίτιδα

3. Μπούκωμα στη μύτη

4. Φαγούρα στα μάτια

5. Σύγκαμα.

Μετά από ραντεβού σε νέο παιδίατρο ακούσαμε ότι και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που εχει το παιδί από τη γέννησή της, συνδέεται με αλλεργία. Σε αυτό συμφωνούν τα όσα διάβάζουμε εδω.

Αυτά που δεν μας είναι ξεκάθαρα, είναι τα εξής:

Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". Με προβλημάτισε ειλικρινά μια και είχα βάλει τον εαυτό μου εδώ και καιρό σύμφωνα με άλλο γιατρό σε μια διαδικασία νηστείας/δίαιτας, με αποτέλεσμα να χασω σε λίγο καιρό πάρα πολλά κιλά. Η αλήθεια είναι ότι χάνω κιλά πολύ εύκολα και αυτό σε μια ελλιποβαρή γυναίκα μετά μάλιστα απο εγχειριση ειναι πρόβλημα. Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό. Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?

Τελικά ειναι αλλεργική ή όχι? "Περνάνε" οι τροφές στο μωρό με το θηλασμό? Τότε πώς γίνεται αν καταναλώσω εγώ κάτι να μην την πειράξει και να την πειράξει όταν το φάει ή ίδια?

Sorry για το τεράστιο post, μπορει να μην είχα γραψει ποτέ αλλά τα έγραψα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

 

Έτρωγα Γλυκά του κουταλού (όχι καρύδι γιατί το φοβάμαι) χαλβά σιμιγδαλένιο και κέικ με λάδι και πορτοκάλι

Υπάρχουν σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπισκότα χωρί αυγά χωρίς γαλακτοκομικ΄α με χυμόμήλου που δίνω και στη μικρή τώρα και είναι καλά

Εγω δεν βγαζω ακρη γιατι εχουμε συνεχεια αιματακι αλλα αλλωτε λιγο και ποτε περισσοτερο εσεις πηγατε σε αλλεργιολογο αν ναι τι κανατε;πως θα καταλαβω αν δοκιμασω κατι αφου εχει συνεχεια σχεδον σε ολες τις πανες

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

Είμαι μια μαμα κοριτσιού 7 μηνων περίπου, με πρόσφατα συμπτώματα αλλεργίας. Θηλάζω αποκλειστικά και γέννησα με καισαρική τομή. Παρακολουθώ καιρό το forum, από τον καιρό που ήμουν έγκυος αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε μέχρι σήμερα να γράψω μια και πάντοτε εβρισκα απάντηση σε οτιδήποτε παρουσιαζόταν από παλαιότερες απαντήσεις.

Όμως το θέμα αλλεργία δεν είναι απλό. Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας, βάσει της εμπειρίας σας.

Η κόρη μου από τότε που εισάγαμε τα φρούτα στη διατροφή της, έχει τα εξής συμπτώματα:

1. Αίμα στα κόπρανα (αυτό εδώ και λίγες μέρες)

2. Ατοπική δερματίτιδα

3. Μπούκωμα στη μύτη

4. Φαγούρα στα μάτια

5. Σύγκαμα.

Μετά από ραντεβού σε νέο παιδίατρο ακούσαμε ότι και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που εχει το παιδί από τη γέννησή της, συνδέεται με αλλεργία. Σε αυτό συμφωνούν τα όσα διάβάζουμε εδω.

Αυτά που δεν μας είναι ξεκάθαρα, είναι τα εξής:

Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". Με προβλημάτισε ειλικρινά μια και είχα βάλει τον εαυτό μου εδώ και καιρό σύμφωνα με άλλο γιατρό σε μια διαδικασία νηστείας/δίαιτας, με αποτέλεσμα να χασω σε λίγο καιρό πάρα πολλά κιλά. Η αλήθεια είναι ότι χάνω κιλά πολύ εύκολα και αυτό σε μια ελλιποβαρή γυναίκα μετά μάλιστα απο εγχειριση ειναι πρόβλημα. Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό. Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?

Τελικά ειναι αλλεργική ή όχι? "Περνάνε" οι τροφές στο μωρό με το θηλασμό? Τότε πώς γίνεται αν καταναλώσω εγώ κάτι να μην την πειράξει και να την πειράξει όταν το φάει ή ίδια?

Sorry για το τεράστιο post, μπορει να μην είχα γραψει ποτέ αλλά τα έγραψα μαζεμένα.

 

Οι τροφες που τρωμε εμεις σιγουρα περνανε στο γαλα μας.Δεν ξερω να σου απαντησω για το μωρακι σου,γιατι εμεις δεν τρωμε ακομα.

Με τα κιλα στην ιδια μοιρα ειμαι και εγω,παιρνει ο μπεμπης,χανω εγω:shock:

Link to comment
Share on other sites

1. Αίμα στα κόπρανα (αυτό εδώ και λίγες μέρες)

2. Ατοπική δερματίτιδα

3. Μπούκωμα στη μύτη

4. Φαγούρα στα μάτια

5. Σύγκαμα.

 

και εμεις τις τελευταιες μερες ειχαμε εντονη φαγουρα μπουκωμα(ακομα εχουμε)και δακρυα.

προφανως κατι τον πειραξε τι ομως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα".

 

 

Δηλαδή οι Εσκιμώοι που τρώνε φάλαινες τι έπαθαν;:mrgreen:

 

Συγνώμη Χαρά-Μαρία, αλλά ο γιατρός είναι βαθύτατα νυχτωμένος και το χειρότερο είναι η ιδέα που έχει για τον εαυτό του, νομίζει ότι ξέρει και αλλεργιολογία!

Οι αλλεργίες είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και ακόμη και οι γιατροί ειδικότητας δεν καταφέρνουν να τις διαχειριστούν ή να προτείνουν λύσεις για όλες τις περιπτώσεις. Φταίει ίσως που δεν ξέρουν όσα ξέρει ο παιδίατρός σας;:roll:

 

Η μπριζόλα δεν περνάει αυτούσια στο γάλα όμως οι πρωτεΐνες του μοσχαρίσιου κρέατος περνάνε. Αν το μωρό δεν έχει αλλεργία στο μοσχαρίσιο κρέας, δεν υπάρχει κανένα θέμα, αν όμως έχει, τότε θα εμφανιστεί κάτι από όλα όσα συνδέονται με τις αλλεργίες.

 

 

Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό.

 

Δυστυχώς η παλλινδρόμηση συνοδεύεται πολύ συχνά από αλλεργίες και αν η μητέρα αποφύγει τις τροφές που προκαλούν αλλεργίες στο μωρό, τα συμπτώματα υποχωρούν. Αυτό είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια σε όλους του παιδογαστρεντερολόγους και σε πάρα πολλούς άλλους γιατρούς - πλην του πανέξυπνου παιδιάτρου...

 

Ο περιορισμός από κάποιες τροφές, δεν σημαίνει περιορισμό στην ποσότητα των άλλων τροφών. Υπάρχει ένα πλήθος τροφών πλούσιων σε θερμίδες που μπορεί να φάει μια μητέρα που έχει τέτοιους περιορισμούς. Οι περισσότερες βάζουν κιλά με τις περιοριστικές δίαιτες παρά χάνουν.

 

Αν θέλεις μπορούμε να δούμε τις τροφές που τρως και τι άλλο μπορείς να προσθέσεις για να μην έχεις πρόβλημα.

 

 

Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?

 

Έχει πολύ μεγάλη σημασία και η ποσότητα και η συχνότητα της έκθεσης σε ένα αλλεργιογόνο. Κάποιες φορές η αλλεργία εμφανίζεται ακόμη και αν υπάρχουν ίχνη των αλλεργιογόνων ουσιών ενώ άλλες φορές εμφανίζεται μόνο όταν ο οργανισμός έχει να αντιμετωπίσει σημαντική ποσότητα αλλεργιογόνων.

 

Επίσης μπορεί κάποιες φορές να μην εμφανιστεί η αλλεργία για ένα διάστημα ενώ το παιδί εκτίθεται στα αλλεργιογόνα και να εμφανιστεί αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα"..

 

 

Θα σου πω μόνο βάση απλής λογικής αν δεν περνούσαν μέσω θηλασμού τότε δεν θα έπρεπε να εμφανίζουν τα μωρά αλλεργίες μέχρι 6 μηνών (πριν δηλ. μπουν στις στέρεες). Για τα άλλα θα σου πουν και τα κορίτσια εδώ. Μπορεί το μωρό να μην εκδηλώνει έντονα συμπτώματα όταν τα παίρνει μέσω γάλακτος αλλά όταν παίρνει την τροφή απευθείας το σύμπτωμα να εκδηλώνεται έντονα. Αυτό που λέει ο παιδίατρος μου φαίνεται πολύ πρόχειρο και επικίνδυνο..... πως δηλ. είναι βλακίες τόσα μωρά που εμφανίζουν αλλεργίες και πίνουν μόνο μητρικό γάλα πως τις εμφανίζουν.

Μπορεί να είναι αλλεργικό π/χ στην πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος και τα συμπτώματα να είναι ήπια ενώ μόλις φάει πχ μοσχαρίσιο κρέας ή γιαούρτι το σύμπτωμα να είναι πολύ έντονο..... η δικιά μου είχε αλλεργία στην πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος (ευτυχώς μόνο σε αυτό) και εμφάνιζε μόνο έντονους κολικούς και έκζεμα (όχι τόσο έντονο) λόγω του ότι ήταν καλοκαίρι η παιδίατρος έλεγε ότι είναι από τη ζέστη και τον ιδρώτα αλλά όταν σταμάτησα τον θηλασμό (γιατί πίστευα κατόπιν παρότρυνσης της παιδιάτρου ότι το μωρό κλαίει γιατί δεν έχω γάλα) και άρχισα το ξένο τα συμπτώματα έγιναν πολύ έντονα με αποτέλεσμα να κάνουμε βουτιά στις καμπύλες βάρους........

Link to comment
Share on other sites

Όποια θέλει ας μου απαντήσει στα εξής:Αφού η παιδίατρος μου λέει με σιγουρία ότι μόνο από το αγελαδινό έχει αλλεργία(κάναμε rast,βγήκαν αρνητίκα,καλ.κοπραν.καθαρή,αιμα:34)και το έχω κόψει 1 μήνα τώρα ''τα πάντα που να περιέχουν γάλα...γιατί έχουμε ακόμα αιματάκι;μερικές φορές βλένες,μπούκωμα και μερικές φορές κοκκινίζει και ο ποπό μας:oops:Εσείς τι εξετάσεις κάνατε 5 μηνών στον αλλεργιολόγο:?:και σε πόσο καιρό σταμάτησε το αίμα να φαίνεται τουλάχιστον:?:Εγώ δεν τρώω από μόνη μου αυγό,έκοψα και το λαχταριστό ψωμάκι που έκανα γιατί μου είπε την προηγούμενη βδομάδα από το τηλ.ένας γιατρός από Α.Κ(ΠΑΙΔΩΝ)μετά το γάλα είναι ύποπτα τα σιτηρά δηλ. η γλουτένη;έχω μπερδευτεί και τα έχω κόψει όλα πως θα βγάλω άκρη:?:

 

H αλλεργιολογος μας έβαλε να κάνουμε:

1 δερματικά τεστ

2. αίματος (ραστ)

3. patch test - στην περιπτωσή μας μόνο αυτά έδειξαν αλλεργία σε γάλα και αυγό.

4. κ/α ουρων και κοπρανων

 

Για να κλείσει η πληγή τελείως ξέρω ότι θέλει γύρω στον μήνα, αλλά το αίμα σταματάει συνήθως μέσα σε 4-6 μέρες. Άρα για να συνεχίζεται το αίμα προφανώς τρως κάτι που πειράζει το παιδί. Δες λίγο την λίστα που έγραψα πιο πάνω μήπως σε βοηθήσει.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ο δουλαδιρης ειναι γιατρος του αγγλια κυριακου?γιατι πηρα στο 1535 και μου ειπαν οτι δεν εχουν τετοιο oνoμα...:?:

 

και δε θελω να τον παρω και στο κινητο του γιατι δε θελω αμεσο ραντεβου...απλα ενα απογευματινο μετα απο κανα μηνα...

thanks

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα είναι διαφορετική για κάθε παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου καταρχήν πρέπει να αποφεύγεις ότιδήποτε δεν έχεις μαγειρέψει μόνη σου. Όχι μόνο είδη περιπτέρου αλλά και του φούρνου της γειτονιάς και του ζαχαοπλαστείου και τα έτοιμα γεύματα από οπουδήποτε. Μόνο τότε μπορείς να είσαι σίγουρη. Κρυμμένα γαλακτοκομικά υπάρχουν σε όλα τα αλλαντικά, στα περισσότερα ψωμιά για τοστ, στη "νηστισιμη" κουβερτουρα από κάποιες εταιρίες, στους κύβους ζωμού και στο βιτάμ που ο γιατρός σου επιτρέπει. Διαβασε τα συστατικά του βιτάμ και θα δεις. (και επειδή όλα βιτάμ τα λέμε δεν ξέρω αν υπάχει κανένα καθαρό)

Έκανα 2 μήνες αποχή μέχρι να ανακαλύψω ότι το ζαμπόν γαλοπούλας που έτρωγα είχε γαλακτοκομικά. (Το έπαιρνα χύμα από το σουπερμάρκετ και δεν έγραφε συσταση).

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα συσκευασμένα. Η αλλεργιολόγος μου είπε πχ να τρώω καλαμπόκι, αλλά όχι κονσερβας. Ψωμί για τοστ έχω βρει μόνο ένα βιολογικό χωρίς γάλα. Το καλύτερο βέβαια ψωμάκι από τα χεράκια μας! Το βιτάμ στο χαρτί (τα κλασσικό παλιό βιταμ) το έχω τσεκάρει και είναι το μόνο που μπορούσα να φαω χωρίς πρόβλημα. Μαρμελάδες χωρίς συντηρητικά και γλυκά του κουταλιού μόνο σπιτικά. Με αυτά εμέις είμασταν οκ.

Ωραία η ιδέα σου για το αβοκάντο! Θα το δοκιμάσω :)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητή Αγλαία έχω και εγώ πρόβλημα.Διαβάζω πολύ καιρό ότι συμβουλές δίνεις τις μανούλες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Εμείς έχουμε αίμα 2,5 μήνες και ένε μήνα κάνω αποχή από όλα τα γαλ/μικα,και λίγο αργότερα έκοψα αυγό,ψάρι,ξ.κ....τα έχω ξαναγράψει πιο πάνω. Θα΄θελα την γνώμη σου!Είμαι σε απόγνωση

Link to comment
Share on other sites

Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". QUOTE]

 

Δεν σταματάει να με εκπλήσει η ασχετοσύνη και η επικίνδυνη ανευθυνότητα κάποιων γιατρών!!!:evil:

Κοπέλα μου με όλο το θάρρος πήγαινε σε έναν αλλεργιολόγο που είναι ο πλέον ειδικός και καλό θα ήταν να αλλάξεις και παιδίατρο...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσει η πληγή τελείως ξέρω ότι θέλει γύρω στον μήνα, αλλά το αίμα σταματάει συνήθως μέσα σε 4-6 μέρες. Άρα για να συνεχίζεται το αίμα προφανώς τρως κάτι που πειράζει το παιδί. Δες λίγο την λίστα που έγραψα πιο πάνω μήπως σε βοηθήσει.

 

Δεν μου λεει η γιατρος που εχω τι να κοψω αντιθετως εκτος απο τα γαλ/μικα λα τα υπολοιπα να τα τρωω.

τις εχω κατι νευρα..

απο μονη μου οτι διαβασα στο forum αρχισα να τα κοβω

σιγουρα κατι δεν κανω καλα γι΄αυτο και ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση.δεν θελω αλλο να βλεπω πανες με αιμα:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...