Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σιροπι κορρε, με μελι,μαραθο για βηχα


Recommended Posts

μηπως εχετε χρησιμοποιησει το σιροπι αυτο του κορρε για τα παιδακια σας? στο φαρμακειο μου ειπαν οτι ειναι για 2+ ετων, το χρησιμοποιει και μια φιλη μου στα παιδια της, και ως φυτικο, λογικα στερειται παρενεργειων. επειδη τωρα τελευταια ολο ψιλοσυναχωνεται ο μικρος μου,λιγο μυξα, λιγος βηχας, δεν θελω να τον φορτωνω φαρμακα χωρις πολυ σοβαρο λογο αλλα απλα να του δινω κατι καταπραυντικο, ειδικα πριν τον υπνο που τον πιανει ο βηχας..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ το έχω δώσει στη κόρη μου που είναι 30 μηνών και την βοήθησε πολυ γιατί και εγώ δεν ήθελα να την επιβαρύνω με φάρμακα για έναν βήχα.

της έφτιαχνα χαμομηλάκι και εκεί αντί για μέλι της έβαζα λιιιιιγο απο αυτό

Ρώτησα τη παιδίατρο και μου έδωσε το πράσινο φως

για καλό και για κακό ρώτα τον παιδιατρό σας πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω της ειχα παρει κατι αντοιστιχο νομιζω την βοηθησε...της το εβαζα και μεσα στο γαλα γιατι αλλιως δεν πινει τιποτα!!!!!

κοιταξε λογω του οτι ειναι φυτικο ειναι και ποιο υγιεινο φανταζομαι εγω εχω αυτο http://www.aboca.com/en/herbshealth/products/grintuss.asp περαστικα σας~!!

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παίρνει ο άντρας μου όταν αρρωσταίνει και τον βοηθάει. Πάντως και τα βότανα φάρμακα είναι και θέλουν προσοχή, αν και είμαι κι εγώ της άποψης ότι όσο λιγότερη χημεία καταναλώνουμε τόσο το καλύτερο. Ρώτα παιδίατρο να σου πει και πες μας....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με βοήθησε! Έχω βήχα (μόνο) εδώ και 15 μέρες και επειδή θηλάζω, δεν μπορώ να πάρω κάτι άλλο. Και τίποτα! Δεν περνάει ο άτιμος με τί-πο-τα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια η παιδιατρος που της τηλ. δε το σηκωσε ουτε ξαναπηρε να δει αν ειμαστε οκ. τα'χω παρει εδω και καιρο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....... του το εδωσα το σιροπακι και ο βηχας μειωθηκε πολυ. μαλιστα εκει που μολις ξαπλωνε να κοιμηθει,ξυπνουσε απο το βηχα, χθες βραδυ και μεσημερι κοιμηθηκαμε μια χαρα. κι εχει και πολυ ωραια γευση, μοσχοβολαει το στοματακι του μετα.

ΜΑΡΙΑΕVA εμας ο βηχας ειναι κυριως απο τη μυξουλα που κατεβαινει στο φαρυγγα,ισως γι'αυτο μας βοηθησε, εσυ κοιταξε το μηπως ειναι καμια βρογχιτιδα, περαστικα παντως

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σας πω την αλήθεια επειδή πάντα το έχω στο ψυγείο το είχα δοκιμάσει στην μικρή μου πριν κανα μήνα αλλά δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε εκπληκτικά ,βέβαια και μελάκι της δίνω για να την βοηθάω αλλά θεωρώ ότι είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω πολυ τα φυτικά σιροπακια(Κορρε, Απιβιτα) και ειδα βελτιωση στο βήχα. Για μενα που ειμαι εγκυος πήρα το Lemovix. Παραλληλα ομως πρέπει να καθαρίζετε πολυ καλα τη μυτουλα των παιδιων γιατι απο εκει ξεκινάει το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτο δινω στην κορη μου οταν συναχωνεται και σε μεγαλη αναγκη λιγο μυκοσολβαν για να διαλυθουν τα φλεμματα.

 

Αυτο που παντα βοηθαει πολυ ειναι οι πολλες πλυσεις της μυτης με φυσ. ορο και της φτιαχνω χαμομηλι στο οποιο βαζω λιγο μελι και σταγονες απο λεμονι που το εχω ζεστανει.

Θαυματουργο.

Επισης την εχω βαλει και πανω απο κατσαρολα με ατμους για εισπνοες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια η παιδιατρος που της τηλ. δε το σηκωσε ουτε ξαναπηρε να δει αν ειμαστε οκ. τα'χω παρει εδω και καιρο, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα....... του το εδωσα το σιροπακι και ο βηχας μειωθηκε πολυ. μαλιστα εκει που μολις ξαπλωνε να κοιμηθει,ξυπνουσε απο το βηχα, χθες βραδυ και μεσημερι κοιμηθηκαμε μια χαρα. κι εχει και πολυ ωραια γευση, μοσχοβολαει το στοματακι του μετα.

ΜΑΡΙΑΕVA εμας ο βηχας ειναι κυριως απο τη μυξουλα που κατεβαινει στο φαρυγγα,ισως γι'αυτο μας βοηθησε, εσυ κοιταξε το μηπως ειναι καμια βρογχιτιδα, περαστικα παντως

 

 

Ευχαριστωωωωωωωωω!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

δε καθεται ρε κοριτσια να του καθαρισουμε τη μυτουλα το τρελοκομειο. κι αν τυχει να το κανουμε τελικα με φυσιολογικο ορο η ο,τι αλλο μετα πλανταζει στι κλαμα και κατεβαινουν αλλες τοσες μυξες.. δωρο αδωρο

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ολη η ιστορια ειναι βεβαια απο τη μυτη. Βαζοντας πολυ ορο αυτες τις μερες, "εσωσα" και τα αυτια της μεγαλης μου.

Μεγαλη υποθεση η αμπουλα..

 

Τι να μας κάνει η αμπουλά κοριτσάκι μου εμείς απο τον Άυγουστο που ξεκινήσαμε παιδικό το πολύ κάθε 2βδομάδες θέλουμε όρο (τον μεγάλο )και σύριγγα γιατί όχι απλά κάνουμε πλύσεις αλλά τρελλαινόμαστε βέβαια κάποια στιγμή μου είχε κάνει κάτι διάρροιες και μου είχε πει ο παιδίατρος ότι ίσως οφείλεται σε αυτό και το είχαμε κόψει για λίγο αλλά είτε έχουμε μυξούλες είτε όχι καθημερινά τουλάχιστον 3πλύσεις την ημέρα .:-(

Link to comment
Share on other sites

Τι να μας κάνει η αμπουλά κοριτσάκι μου εμείς απο τον Άυγουστο που ξεκινήσαμε παιδικό το πολύ κάθε 2βδομάδες θέλουμε όρο (τον μεγάλο )και σύριγγα γιατί όχι απλά κάνουμε πλύσεις αλλά τρελλαινόμαστε βέβαια κάποια στιγμή μου είχε κάνει κάτι διάρροιες και μου είχε πει ο παιδίατρος ότι ίσως οφείλεται σε αυτό και το είχαμε κόψει για λίγο αλλά είτε έχουμε μυξούλες είτε όχι καθημερινά τουλάχιστον 3πλύσεις την ημέρα .:-(

 

Κι εμενα περσι που ηταν η πρωτη χρονια στον παιδικο οι μυξες και ο βηχας ηταν μονιμα. Την ανοιξη καθαρισαμε εντελως.

Αλλα με τις καθημερινες πλυσεις γλιτωσαμε τα χειροτερα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

τετοια να μου λετε για τον παιδικο, και δεν θα τον στειλω ποτε. παντως το σιροπακι με 4 φορες εκανε δουλεια, ισως βεβαια να ηταν και συμπτωματικο. παντως επειδη δε δεχεται τιποτα στη μυτη ο δικος μου, σκεφτηκα το εξης κολπο, μολις κοιμηθει βαζω μια σταλιτσα βιξ πανω στη πιπιλα κατω απο το ρουθουνι του ισα να το μυριζει.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 month later...
  • 4 months later...

το δοκίμασα το σιροπάκι του κορρέ και γω στη μικρή. Το ξεκίνησα πρώτη φορά ενώ είχε βήχα και μύξες και είδα βελτίωση άμεσα. Ταυτόχρονα της έβαζα ορό της frezyderm. Το συνέχισα και γλίτωσε την αντιβίωση (ίσως και να έτυχε δε ξέρω). τώρα είναι καλά αλλά το συνεχίζω. Μήπως πρέπει να το σταματήσω ή να της δώσω κάτι άλλο για προληπτικούς λόγους; Πχ κάπου διάβασα για πρόπολη. Επίσης ποιο είναι το φυτικό βιξ για νήπια;

Link to comment
Share on other sites

Του κορρέ το σιροπάκι το χρησιμοποιούμε και εμείς οικογενειακώς,θεωρώ πως είναι βοηθητικό ειδικά για τα πιτσιρίκια που δεν πίνουν αφεψήματα και δεν τρώνε καραμέλες για το λαιμό.Είναι ελαφρώς καταπραυντικό αλλα ποτέ δεν έχει αποτρέψει κάποια βρογχίτιδα η άλλη επιπλοκή.Του γιου μου του δίνω πάντα μισή κουταλιά μετα το αερολιν για να μην ερεθίζεται ο λαιμός του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...