Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Επειδή ζητάς γνώμες και απο μπαμπάδες και δεν είναι πολλοί εδώ, θα σου δώσω 2 παραδείγματα που έτυχαν σε μένα. Λοιπόν, μια γνωστή μου που κάνουν παρέα τα παιδάκια μας βρέθηκε πρόσφατα στο σπίτι μου και θήλασε το μικρότερο μωρό της μπροστά σε εμένα, το σύζυγό μου και τους γονείς μου, παρόλο που της είπα αν θέλει για να είναι πιο άνετα να χρησιμοποιήσει όποιο δωμάτιο του σπιτιού θέλει. Οι άντρες της οικογένειας, δηλαδή ο σύζυγός μου 30κάτι ετών και ο πατέρας μου 60κατι, δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το θέμα ούτε θετικά, ούτε αρνητικά παρόλο που δεν έχουν τέτοιες εμπειρίες αφού εγώ θήλασα μόνο 6 μήνες το μωρό μου και η μαμα μου μας θήλασε 40 μέρες.

2ο παράδειγμα: ακόμα συζητάν σε χωριό κάποιοι 85ριδες άντρες για τη "μοσχάρα" που θήλασε δημόσια σε τραπέζι το μωρό της το καλοκαίρι. Οι νεότεροι δε το σχολίασαν και υποτίθεται οτι οι γέροι έχουν θηλάσει περισσότερο κάποτε. Απλά θεωρώ οτι τότε δεν το έκαναν δημόσια

Η απάντηση σου είναι εκτός θέματος….

Αυτό που ανάφερα στο προηγούμενο post μου είναι πως φαίνεται στον μπαμπά του παιδιού να θηλάζει δημοσιά και όχι πως αντιδρούν οι άντρες στον θηλασμό γενικά.

Οι μπαμπάδες συμφωνούν δηλαδή να θηλάζουν τα παιδιά τους μέχρι όσο πάει και μάλιστα οπού και να βρίσκονται?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο και εγω θα ηθελα να το δω να το απαντουν οι μανουλες που θηλαζουν... εκει ειναι το ζητουμενο. Γιατι το φυσιολογικο (κατ'εμε) ειναι ο θηλασμος να ειναι απεριοριστος για βρεφη και μωρα max μεχρι το ετος. Απο κει και περα ας ειναι ο θηλασμος το γαλα του παιδιου το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθει. Τι αναγκη το εχει αν την υπολοιπη ημερα τρωει και πινει κανονικα?

 

Μα, το είπαμε και το ξαναείπαμε ότι είναι ασυνήθιστο και "μη φυσιολογικό", εκτός αν υπάρχουν λόγοι ειδικοί που αγνοούμε.

Είναι το ίδιο που θα έλεγα και για εσένα: θεωρώ "μη φυσιολογικό" να μην θηλάζει ή να θηλάζει ελάχιστα μια γυναίκα, αλλά πράγματι υφίστανται ενίοτε πολύ σημαντικοί ιατρικοί, επαγγελματικοί ή οικογενειακοί λόγοι που δεν αφήνουν άλλη επιλογή.

 

Μετά το χρόνο, περίπου, πράγματι εφαρμόζεται η αρχή "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι". Έτσι, τα περισσότερα παιδιά οδηγούνται ομαλά στον αποθηλασμό μεταξύ των 2-3-4 ετών. Ο χρόνος που θα καταλήξει η διαδικασία αποθηλασμού εξαρτάται κυρίως από το αίσθημα ασφάλειας που έχει ένα παιδί.

Όχι από τη βολή ή τα ψυχολογικά της μάνας :evil:

Συνήθως παιδιά που υποφέρουν από αλλεργίες, δυσκολεύονται να αποθηλάσουν γιατί "φοβούνται" τις άλλες τροφές, αφού δεν υπάρχουν τόσα πολλά εναλλάξιμα όπως ο θηλασμός.

Σκεφτήκατε καθόλου, πριν κολλήσετε στο παιδί την ταμπέλα του "κουλού" και του "μη φυσιολογικού" ότι ενδεχομένως υποφέρει από κάποια αλλεργία και δεν μπορεί να φάει τοστάκι ή να πιει χυμό; :rolleyes:

 

 

Η εντύπωση πάντως που δίνεται είναι ότι μαμάδες που για διάφορους λόγους δεν θήλασαν αναζητούν εναγωνίως αφορμές για να καταδικάσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Daisy1

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λέξη ανωμαλία ή άλλες παρόμοιες

Απλά αναρωτιέμαι….

Οι μαμάδες συνήθως είναι πιο «φανατικές»στο θέμα του θηλασμού.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω μια γνώμη από κάποιον μπαμπά

 

Αν μια μαμά έχει παραπάνω από 1 παιδάκι, δεν είναι αυτονόητη η απάντηση;

 

Αν ένα ζευγάρι δεν συμφωνεί στα βασικά ως προς το παιδί, ε, δεν είναι ζευγάρι...

 

Και δεν καταλαβαίνω και τη διάκριση σε γυναίκα-σύζυγος-μητέρα και άντρας-σύζυγος-πατέρας.

Ο δικός μου είναι το αγόρι μου. Αυτήν την ιδιότητά του έχω πάντα και μόνο στο μυαλό μου. Έτσι του φέρομαι, έτσι μου φέρεται. :oops:

Link to comment
Share on other sites

λοιπιν τωρα ειδα το θεμα και θα απαντησω.......με βαση τη δικη μου μικρη εμπειρια θα πω ότι δε θα ηθελα η μικρη μου να μαθει να χρησιμοποιει το στηθος ως <ηρεμιστικο> (από μια ηλικια και μετα) με τιποτα γιατι φανταζομαι ότι το παιδακι αυτό εκανε,,δεν μπορω να φανταστω ότι απλα ξεδιψουσε πινοντας γουλίτσες κάθε τοσο,,το τελευταιο μου φαινεται καπως,,δηλαδή το να μαθω στο 3χρονο ότι όταν διψαμε τρεχουμε για μεμε,,,, μπορουσε να του δωσει απλα νερακι ........το ιδιο όμως λεω και για την πιπιλα και βλέποντας το θα προσπαθήσω να μην το κανω,,,,με ενοχλεί ακριβως το ιδιο να βλεπω μαμαδες να τρεχουν να <χωνουν> την πιπιλα στην παραμικρη γκρινια του παιδιου

 

 

κατά αλλα ο διακριτικος δημοσιος θηλασμος δεν με ενοχλεί καθολου,,,τον θεωρω μια από τις ομορφότερες εικονες:D:D:D

 

 

Μπράβο Ιουλιάνα!

Κι εγώ είμαι αντίθετη σε κάθε σχέση "εξάρτησης".

Από μια ηλικία και μετά, το παιδί πρέπει να ηρεμεί με άλλους τρόπους. Αλίμονο αν τα παιδιά ηρεμούσαν μόνο με τη μαμά και μόνο με τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Παρ'ότι θηλάζω ήδη 13 μήνες τον μικρό μου, νομίζω ότι θα με ξένιζε κι εμένα η εικόνα ενός 3χρονου παιδιού να θηλάζει κάθε τόσο στον παιδότοπο. Ενδεχομένως ίσως γιατί το φαινόμενο του μακροχρόνιου θηλασμού είναι τόσο μα τόσο σπάνιο στις μέρες μας με αποτέλεσμα να μην είμαστε καθόλου εξοικειωμένοι. Παρ' όλα αυτά δε νομίζω σε καμμια περίπτωση να σκεφτόμουν ότι το παιδί θα αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα ή ότι η μαμά καλύπτει δικές της ανάγκες και ανασφάλειες.

 

Και επειδή έχω σκοπό καλώς εχόντων των πραγμάτων να θηλάσω για άλλο τόσο διάστημα (παρ' ότι τις κόρες μου τις θήλασα πολύ λιγότερο από επιλογή) και επειδή κανείς δεν ξέρει τα πως και τα γιατί, προτιμώ να μην κρίνω για να μην κριθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης σαν εικόνα, ο θηλασμός ενός νηπίου δε θα έπρεπε να προκαλεί τόσο προβληματισμό και δεν πιστεύω οτι καμία μητέρα το κάνει αυτό για να δειχτεί. Τί να δείξει δηλαδή? Το στήθος της πάντως εκείνη τη στιγμή λίγοι (οχι φυσιολογικοι ανθρωπο) θα το έβλεπαν σαν αντικείμενο πόθου.

 

Τι ακριβως θα τους εμποδισει να δουν ενα στηθος ερωτικα? Βασικη αναγκη ειναι για ενα βρεφος μονο. Για εναν αντρα ναι ειναι αντικειμενο ποθου...

 

Χα,χα, το πρωί μπαίνω συχνά στο πισι γιατί είναι η μόνη ώρα ησυχίας εδώ μέσα... Το απολαμβάνω... Μετά από 25 χρόνια δουλειάς και περνώντας τα χρόνια σηκώνομαι με τις κότες χωρίς ξυπνητήρι, ορεξάτη! Συνήθως κοιμάμαι και με τις κότες όμως!

 

ΟΚ! ;)

 

Τελικά δεν με πειράζει να βλέπω άλλες να θηλάζουν δημόσια όχι διακριτικά, πάντα το βλέπω σαν κάτι κάπως εξτρήμ, που δεν θα έκανα... Πχ καλύτερα ήταν σε μια ταβέρνα να θηλάζει μια το νεογέννητό της κάτω από τη μπλούζα τρώγοντας τη μπριζόλα της, με όλη την παρέα γύρω, παρά να αντλεί και να πλένει. Χώρια που όλα τα μωρά δεν δέχονται το αντλημένο γάλα. Μου είχε κάνει περισσότερη εντύπωση όμως σε ένα από τα λίγα μέρη με δωμάτιο θηλασμού, μια που είχε ένα τετράχρονο που της σήκωσε επειδικτικά τη μπλούζα και φάνηκαν όλα, σε ένα πολύ κεντρικό σημείο του μαγαζιού, πιο κεντρικό δεν γινόταν δηλαδή. Δηλαδή θα μπορούσαν να είχαν διαλέξει ένα πιο ήσυχο σημείο 10 μέτρα πιο πέρα ή το δωμάτιο θηλασμού.

 

Ακριβως αυτο! Τι πιο ανετο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ να βαλει μια πασμινα π.χ. και να θηλασει με την ησυχια της...

 

Ναι' date=' πάντα μιλάμε για πιθανότητες. Το γεγονός ότι ο μπάρμπας μου ο Σπύρος κάπνιζε μανιωδώς και έφτασε τα 90, ενώ η θεία Σταυρούλα με την υγιεινή ζωή πέθανε στα 58 δε σημαίνει ότι όποιος καπνίζει δεν έχει περισσότερες [b']πιθανότητες[/b] να πεθάνει από το κάπνισμα.

 

Ναι, θα έπρεπε να ανησυχείς για τη μικρή σου. Όπως ανησυχούμε όλοι για την ακτινοβολία από τα κινητά ή για τα τρόφιμα που περιέχουν ένα σωρό τοξίνες κτλ. Πρόσεξε: να ανησυχήσεις, όχι να νιώσεις ενοχές. Ακόμη και αν δε συνέτρεξαν ιατρικοί λόγο που ένα παιδί δε θήλασε, οι μόνοι που οφείλουν να νιώθουν ενοχές και να απολογηθούν είναι οι επαγγελματίες υγείας που προτείνουν την εύκολη (για αυτούς) λύση του τεχνητού γάλακτος, ελαφρά τη καρδία.

 

Οχι, δεν θα ανησυχησω παραπανω απο οτι ανησυχω τωρα ή απο οσο θα ανησυχουσα αν την θηλαζα... Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει για τιποτα πλεον. Τοτε (οπως φυσικα και τωρα και οπως φυσικα ολες μας) εκανα αυτο που επρεπε να κανω για το παιδι μου. ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙ. Με καθε κοστος. Τιποτα δεν πρεπει να ειναι πανακεια

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά το χρόνο, περίπου, πράγματι εφαρμόζεται η αρχή "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι".

 

Γιατί το λες αυτό; Ως γενικό κανόνα το εννοείς; Γιατί είναι νωρίς να εφαρμόσεις το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" σε ένα μωρό 15 μηνών, π.χ.

 

Smak, είδες πάλι τι ώρα γράφω, η έρμη; :-P:D

Link to comment
Share on other sites

Daisy1

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την λέξη ανωμαλία ή άλλες παρόμοιες

Απλά αναρωτιέμαι….

Οι μαμάδες συνήθως είναι πιο «φανατικές»στο θέμα του θηλασμού.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω μια γνώμη από κάποιον μπαμπά

 

δε διευκρινίζεις 'ομως οτι θέλεις γνώμες μόνο απο κάποιον μπαμπά που το παιδάκι του θηλάζει ως νήπιο δημόσια... έτσι σου έδωσα μια εικόνα απο μπαμπάδες που έγιναν απλά μάρτυρες δημόσιου θηλασμού άλλων παιδιών. Αν θέλεις το κρατάς αν οχι το πετάς. Το να με διορθώνεις με κόκκινο δε δείχνει διάθεση για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

smak εννοώ οτι είναι λίγο δύσκολο να δεί κάποιος ερωτικά ένα στήθος τη στιγμή που είναι πάνω του ένα παιδί που θηλάζει, έτσι το βλέπω εγώ που δεν είμαι άντρας.

Link to comment
Share on other sites

δε διευκρινίζεις 'ομως οτι θέλεις γνώμες μόνο απο κάποιον μπαμπά που το παιδάκι του θηλάζει ως νήπιο δημόσια... έτσι σου έδωσα μια εικόνα απο μπαμπάδες που έγιναν απλά μάρτυρες δημόσιου θηλασμού άλλων παιδιών. Αν θέλεις το κρατάς αν οχι το πετάς. Το να με διορθώνεις με κόκκινο δε δείχνει διάθεση για συζήτηση.

 

daisy δεν καταλαβες το ερωτημα, εισαι εκτος θεματος,η κολλα σου μηδενιζεται. Αλλη φορα να προσεχεις περισσοτερο διοτι αν ξαναμηδενιστει το γραπτο σου θα μεινεις στο μαθημα "Δημοσιος θηλασμος"...και να ξερεις ειναι ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ μαθημα για το πτυχιο...προσοχη λοιπον:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daisy δεν καταλαβες το ερωτημα, εισαι εκτος θεματος,η κολλα σου μηδενιζεται. Αλλη φορα να προσεχεις περισσοτερο διοτι αν ξαναμηδενιστει το γραπτο σου θα μεινεις στο μαθημα "Δημοσιος θηλασμος"...και να ξερεις ειναι ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ μαθημα για το πτυχιο...προσοχη λοιπον:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

:mrgreen: θα διαβάσω μερόνυχτα και θα ξαναδώσω το επόμενο εξάμηνο!!!

(το πιστευεις οτι σκεφτόμουν κι εγώ μηδενισμένο γραπτό?)

Link to comment
Share on other sites

δε διευκρινίζεις 'ομως οτι θέλεις γνώμες μόνο απο κάποιον μπαμπά που το παιδάκι του θηλάζει ως νήπιο δημόσια... έτσι σου έδωσα μια εικόνα απο μπαμπάδες που έγιναν απλά μάρτυρες δημόσιου θηλασμού άλλων παιδιών. Αν θέλεις το κρατάς αν οχι το πετάς. Το να με διορθώνεις με κόκκινο δε δείχνει διάθεση για συζήτηση.

 

Τι κόκκινο το χρησιμοποίησα για να διαφέρουν το μήνυμα σου και το δικό μου.Όχι με διάθεση να σε διορθώσω....αν είναι δυνατόν.

Όσο για την εικόνα που έχεις για τους άντρες και τον θηλασμό θα συμφωνήσω μαζί πως έτσι είναι τα πράγματα και εμένα ο άντρας μου, οι φίλοι μας δεν έχουν πρόβλημα με το θηλασμό ενός βρέφους

Τι γίνεται στην περίπτωση που το βρέφος είναι ολόκληρο παιδί όμως ?

γιατί όπως ανάφερα και στο πρώτο μου μήνυμα μίλησα για ένα παιδι πάνω από τα 3μιση

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Ως γενικό κανόνα το εννοείς; Γιατί είναι νωρίς να εφαρμόσεις το "δεν προσφέρω' date=' δεν αρνούμαι" σε ένα μωρό 15 μηνών, π.χ.

 

...[/quote']

 

Το τρίτο μου παιδάκι κοντεύει τα δύο. Είναι το πρώτο που θηλάζω τόσο πολύ.

Ήδη από τους 12 μήνες, όταν άρχισε η εντατική δική μου εργασία, είχε μπει και ένας προγραμματισμός στα γεύματα του παιδιού. Θήλαζε αξημέρωτα (πριν ένα μήνα το έκοψε...), το απόγευμα (αν τύχαινε να είμαι σπίτι...) και το βράδυ. Δεν έλεγα ποτέ "έλα να φας", εννοώντας "έλα να θηλάσεις" - πρόσφερα τα κανονικά γεύματα.

Από μόνο του το παιδί ερχόταν και δεν αρνιόμουν.

Αλλά το βλέπω σιγά-σιγά πώς άρχισε να ανεξαρτητοποιείται: αρχικά μείωσε τη διάρκεια των θηλασμών, μετά τη συχνότητά τους, πριν ένα μήνα έκοψε τον πρωινό θηλασμό κλπ.. Πιστεύω ότι έτσι, πολύ ομαλά, θα αποθηλάσει σε 1 χρόνο περίπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratee, απάντησα στο συγκεκριμένο μήνυμα (παράθεση κανονικά δεν επιτρέπεται να κάνεις στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα, για να μην "ξεχειλώνει" η σελίδα), όχι σε όλα όσα έγραψες από την αρχή του θέματος. Αν το ξαναδιαβάσεις, θα δεις ότι και κρίνεις και βγάζεις συμπέρασμα βάσει της κριτικής σου.

 

Το "αδιάσειστα" είναι πολύ μεγάλη κουβέντα θαρρώ ακόμα και για το αμιγώς ιατρικό μέρος. Για παράδειγμα,

η κάθε μελέτη παρατήρησης δε μπορεί να παρουσιάζεται

ως μελέτη που απέδειξε σχέση αιτίου-αποτελέσματος, διότι σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για διαστρέβλωση... Κάνω λάθος; Επίσης, όταν

κάτι είναι καλύτερο από κάτι άλλο, έχει σημασία το πόσο... Τι ποσοστά μείωσης αντιστοιχούν στις ασθένειες που έγραψες; Και κάπου πήρε το αυτί μου (από ένα σοβαρό "πουλάκι", μεταφέρω τα λόγια "στο περίπου" δυστυχώς, επειδή τότε δεν είχα δώσει πολλή σημασία)

ότι δε γίνονται (ή δε γίνονται αρκετές; ) κλινικές μελέτες λόγω πίεσης που ασκεί το κίνημα υπέρ του θηλασμού, το οποίο θεωρεί εγκληματικό να δοθεί επεξεργασμένο αγελαδινό γάλα σε παιδιά στα

πλαίσια της μελέτης (για σύγκριση)...:shock: Ακούγεται απίστευτο, αληθεύει όμως;

 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι για "αδιάσειστα στοιχεία" Ψυχολογίας θα πρέπει να απευθυνόμαστε σε ψυχολόγους και όχι παιδιάτρους ή ψυχιάτρους (Aimee απ' όσο ξέρω ούτε οι αναπτυξιολόγοι έχουν σχέση με την

Ψυχολογία. Η ψυχοσεξουαλική ανάπτυξη είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας, βλ. στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης κατά Φρόιντ). Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί υποτιμάται τόσο πολύ η Ψυχολογία από τα μέλη της οργάνωσης υπέρ του θηλασμού (*). Σε τελευταία ανάλυση, αν είναι

να απορρίψουμε την επιστήμη της Ψυχολογίας, ας την απορρίψουμε σωρηδόν, δε μπορεί να τη δεχόμαστε για όλα τα άλλα πλην του θηλασμού. Εδώ μέσα η κάθε μανούλα εκτιμά το παραμικρό ως προς το

πώς θα επιδράσει στην ψυχολογία του παιδιού της (π.χ. να την πάρω μαζί μου στο γλέντι του γάμου του 3ου ξαδέλφου; ) και σπεύδουμε οι υπόλοιπες να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε, ξαφνικά όμως όταν πρόκειται για θηλασμό απαγορεύεται να μιλήσουμε για ψυχολογία, διότι απεφάνθησαν

οι παιδίατροι εξ' Αμερικής!! Σοβαρά; Αν έβγαινε δηλαδή ο Σύλλογος Ψυχολόγων Ελλάδος (ή το αντίστοιχο Ευρωπαϊκό ή Βρετανικό ή Αμερικανικό όργανο) να πει "θηλασμός το πολύ μέχρι τον χρόνο", θα το

δεχόσασταν; Ή θα λέγατε: "τα άρπαξαν από τη Νεστλέ, τη Νουτρίτσια και δεν-ξέρω-ποιά-άλλη";

 

Προσωπικά, μάλιστα, δε θα έμενα στους

ψυχολόγους-μέλη της οργάνωσης υπέρ του θηλασμού, είναι το ανάλογο με το να ρωτήσω τον χασάπη για τα οφέλη του κρέατος ή με το να ρωτήσω

τον ψυχίατρο που γράφει βιβλία για τα οφέλη της κάνναβης, αν υπάρχει πρόβλημα να καπνίζω κανένα τσιγαράκι πού και πού. Προς Θεού, δε λέω

ότι αυτοί θα μας παραπλανήσουν οπωσδήποτε συνειδητά ή μη, λέω απλά πως ως πηγές δεν είναι ανεξάρτητες/αμερόληπτες (αν μας ενδιαφέρει αυτό). Καλό είναι να τους ακούσουμε όλους, και ας κάνει ο καθένας ό, τι νομίζει καλύτερο. Γενικώς, η γνώμη μου είναι να μην έχετε την ψευδαίσθηση ότι οι μεν έχουν συμφέροντα ενώ οι δε το κάνουν απ' την καλή τους την καρδιά, θέλει προσοχή.

 

Little Monkey, προστίθεμαι κι εγώ :P : υπάρχει σχετική με το θέμα βιβλιογραφία; Θα μπορούσες να παραθέσεις κάτι ενδεικτικό;

 

Και το (εχμ!) σεξουαλικό του όργανο το βλέπει μια ζωή να ουρεί, όπως πιθανόν και των αδελφών και της αδελφής ή και ξένων παιδιών μέχρι μια ηλικία, αλλά μια χαρά μεγαλώνοντας το ταυτίζουν και με άλλα συναισθήματα!Για να μην μιλήσω και για άλλες περιοχές του σώματος (εχμ!) που προορίζονται για άλλη χρήση από τη φύση, ολίγον σιχαμερούλα και μια χαρά καταλήγουν να προκαλούν αισθησιασμό. Γιατί το στήθος που θηλάζει να καταστρέψει τη σεξουαλικότητα του παιδιού?

EviQ, το παράδειγμά σου είναι πολύ ενδιαφέρον, αν και, νομίζω, είναι διαφορετικό να ουρεί κάποιος (λειτουργία του δικού του σώματος) από το να ουρεί κάποιος και π.χ. ο άλλος να κρατάει το γεννητικό όργανο του πρώτου ή να πιάνει/πίνει ούρα (αυτό είναι το "ανάλογο" του θηλασμού, που περιλαμβάνει την επαφή και κατανάλωση). Να δώσω κι εγώ μερικά: το έμβρυο περνά μέσα από τον κόλπο όταν γεννιέται. Γιατί το 2χρονο να μην επιτρέπεται να έχει πρόσβαση στον κόλπο της μαμάς; Οπτική (εξωτερικά, πλήρη), ή και απτική (να αγγίζει, να εξερευνά, κλπ). Υπάρχει αδιάσειστο στοιχείο ότι το παιδί θα βλαφθεί; Υπάρχει αδιάσειστο στοιχείο ότι θα βλαφθεί αν δει τους γονείς του να κάνουν σεξ; Αν ήταν 3χρονο, θα βλάπτονταν από αυτά; Υπάρχει αδιάσειστο στοιχείο ότι ο 15χρονος γιος μου θα βλαφθεί αν κάνει σεξ με τη μαμά; Υπάρχει αδιάσειστο στοιχείο ότι θα βλαφθεί το χρονιάρικο που η μαμά του χαϊδεύει/φιλάει το πουλάκι (το συγκεκριμένο περιστατικό το είχα ακούσει στην τηλεόραση από κάποιον ειδικό, ψυχίατρος ήταν, ψυχολόγος, θα σας γελάσω, μου φαίνεται ο Ασκητής! :shock::shock::shock:);

 

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω στην κουβέντα την εξής παράμετρο: η σχέση μαμάς-παιδιού δεν είναι μια σχέση ενηλίκων. Στους υγιείς ενήλικες τα πράγματα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα ως προς το ποιος θέλει τι. Στο ζεύγος μαμά-παιδί, δεν είναι ξεκάθαρο ποιός έχει το "πάνω χέρι"; Αν δηλαδή η μαμά μέσα της θέλει να διακόψει στα 2 χρόνια, δε μεταδίδει έμμεσα αυτή την επιθυμία στο παιδί; Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι ακριβώς σημαίνει το "αν αφεθούν, αποθηλάζουν τότε", διότι, νομίζω πως το "αν αφεθούν" δεν είναι απαλλαγμένο από τις συνειδητές ή ασυνείδητες επιθυμίες της μαμάς. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά αυτό το συγκεκριμένο :oops: Να δώσω ένα παράδειγμα: το φαγητό ή το βγάλσιμο της πάνας είναι θέματα στα οποία η στάση της μαμάς και του μπαμπά παίζουν ρόλο, εκτός της ετοιμότητας του παιδιού. Άρα, ενδεχομένως η μαμά που μπαίνει εδώ να μας πει ότι "θα θηλάσει τον Γιωργάκη αν το θέλει και μέχρι να βγάλει γένια", πιθανώς να του ασκεί έμμεσα πίεση για παράταση του θηλασμού περισσότερο απ' ό, τι θα ήθελε το ίδιο το παιδί ή διακοπή του νωρίτερα (απ' ό, τι θα ήθελε το ίδιο το παιδί), αναλόγως του τι πιστεύει η ίδια κατά βάθος.

 

Η εντύπωση πάντως που δίνεται είναι ότι μαμάδες που για διάφορους λόγους δεν θήλασαν αναζητούν εναγωνίως αφορμές για να καταδικάσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ τον θηλασμό.

Aimee, δεν ξέρω για ποιούς το λες (διαβάζω και λίγο βιαστικά:oops:) αλλά θα μπορούσα κι εγώ να γράψω ότι:

 

"Η εντύπωση πάντως που δίνεται είναι ότι μαμάδες που για διάφορους λόγους θήλασαν και μετά τον χρόνο αναζητούν εναγωνίως αφορμές για να καταδικάσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ οποιονδήποτε μιλήσει για χρονικό όριο στον θηλασμό".

 

(smak, το... κατά δύναμιν:lol:)

 

* Από μηνύματα της Αγλαίας Παπαδήμα στο φόρουμ:

 

 

 

  • "Αν θέλεις επιστημονική απάντηση τότε θα πρέπει να ρωτάς έναν ειδικό που γνωρίζει ψυχολογία. Οι παιδίατροι δεν διδάσκονται ψυχολογία και δεν είναι ψυχολόγοι ούτε ψυχοθεραπευτές".http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2180233&highlight=%F8%F5%F7%EF%EB%EF%E3%E9%E1#post2180233

 

  • "Αν ρίξεις μια ματιά στο attachment theory θα δεις ότι όσο περισσότερο ανταποκρίνεται κάποιος στις ανάγκες ενός παιδιού, τόσο πιο ανεξάρτητο γίνεται".http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2180230&highlight=%F8%F5%F7%EF%EB%EF%E3%E9%E1#post2180230

 

  • "Το κλάμα δείχνει ότι το μωρό έχει ανάγκη. Το να το αφήνεις να κλαίει είναι επικίνδυνη πρακτική. Αν μπορείς να βρεις έναν παιδοψυχολόγο θα σου αναλύσει λεπτομερώς το γιατί είναι επικίνδυνο αυτό".http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2094419&highlight=%F8%F5%F7%EF%EB%EF%E3%E9%E1#post2094419

 

 

 

  • "Οι ψυχολόγοι συνήθως δεν ασχολούνται με το σύνολο των αντιλήψεων που κυκλοφορεί αλλά χωρίζονται σε σχολές. Πχ. αυτοί που ασχολούνται με τη Ντολτό δεν διαβάζουν Winicott και το αντίστροφο (το παράδειγμα είναι τυχαίο, φυσικά και μπορεί κάποιος να διαβάσει και τους δύο αλλά συνήθως ασχολούνται με τα δεδομένα μιας σχολής και τα άλλα φαντάζουν στο μυαλό τους από ανύπαρκτα έως λάθος). Αυτό είναι κακό γιατί ο ένας δεν ξέρει τι λέει ο άλλος και το πιθανότερο είναι ότι και οι δύο μπορεί να βασίζονται σε αυθαιρεσίες μια και η επιστημονική τεκμηρίωση δεν είναι αυτό που επικρατεί στην ψυχολογία. Δυστυχώς οι ψυχολόγοι διδάσκονται τις θεωρίες και τις τεκμηριωμένες γνώσεις ως ισοδύναμες και επικρατεί φοβερή σύγχιση. Οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά.

Η Kathy Dettwyler είναι ανθρωπολόγος και το πιθανότερο είναι ότι ούτε οι ψυχολόγοι ούτε οι ψυχίατροι ασχολούνται σοβαρά με τα ανθρωπολογικά δεδομένα, παρόλο που είναι πολύτιμη πηγή πληροφοριών". http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1423986&highlight=%F8%F5%F7%EF%EB%EF%E3%E9%E1#post1423986

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Julianna, εγώ διαμαρτυρήθηκα έντονα για το "6 με 10 μήνες" που πρότεινε ως όριο η Little Monkey.

 

Για τα ποσοστά μείωσης που με ρωτάς, έχω βάλει ήδη ένα link:

http://pediatros-thes.gr/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-powerpoint/%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%AF%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84/

Link to comment
Share on other sites

Julianna, εγώ διαμαρτυρήθηκα έντονα για το "6 με 10 μήνες" που πρότεινε ως όριο η Little Monkey.

Αυτό το κατάλαβα, άλλο λέω: στο μήνυμά σου φαίνεται να "ζυγίζεις" τον ιατρικό παράγοντα με τον ψυχολογικό -τον οποίο κρίνεις ως αμφιλεγόμενο στην καλύτερη περίπτωση- και να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι, βάσει αυτής της κριτικής, ο αποθηλασμός μεταξύ 6 και 10 μηνών είναι επικίνδυνος. Δες και το προηγούμενο μήνυμά μου, στο οποίο πρόσθεσα μια πρόταση για αυτό.

 

Ουπς, μού διέφυγε αυτό!:oops:

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Τον ζυγίζω, έχεις δίκιο. Μπορεί και να μην είναι σωστό, αλλά έχω το εξής σκεπτικό: από τη μία έχουμε έρευνες (στημένες; τίποτα δεν αποκλείεται, αλλά κάποιος είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου!) που λένε ότι αν θηλάσεις "πολύ"-το γράφω πολύ γενικά- θα προστατεύσεις το παιδί σου από διαβήτη, παχυσαρκία, καρκίνο, λοιμώξεις. Από την άλλη, οι ψυχολόγοι λένε ότι υπάρχει κίνδυνος (ας δεχτούμε ότι έχουν ισχυρότατες ενδείξεις) πως το παιδί που θηλάζει "πολύ" μένει προσκολλημένο στη μητέρα. Αν τίθεται τέτοιο δίλημμα, προτιμώ να προστατεύσω το παιδί μου έναντι σοβαρότατων και δυνητικά θανατηφόρων ασθενειών, κι ας κινδυνεύει η ψυχοσεξουαλικότητά του. Πολλώ, δε, μάλλον που οι επίσημοι φορείς λένε πως δεν υφίσταται καν ζήτημα καταστροφής της ψυχοσεξουαλικότητας.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, έτσι μάλιστα :D Είναι σημαντικό να πεις "αυτό θα έκανα εγώ/αυτό εκτιμώ προσωπικά ότι θα έχει μεγαλύτερο όφελος με βάση αυτά που ξέρω/το προτιμώ", παρά να πεις "είναι επικίνδυνο να αποθηλάζουμε στους 6 μήνες" και να το επαναλάβεις, διότι στη δεύτερη περίπτωση δείχνεις ότι αυτό που λες είναι απόλυτο:wink: Τελοσπάντων, καταλαβαίνω ότι τα νυχτέρια και η έλλειψη χρόνου δεν προσφέρονται για συγγραφή, αλλωστε ούτε εγώ εξαιρούμαι:oops:

 

Υ.Γ. Εγώ δε μιλάω για "στημένες"... Απλά είπα ότι εντύπωσή μου είναι ότι σε πλείστες περιπτώσεις όσον αφορά τον θηλασμό, τα συμπεράσματά τους μεταφέρονται λιγάκι... όπως να 'ναι:rolleyes: Σπασμένο τηλέφωνο δηλαδή.

 

Υ.Γ.2 Επίσης, έχω δει να "θάβεται" έρευνα

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαμορφώσει ακόμα άποψη, οπότε δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του δημόσιου θηλασμού ή του θηλασμού σε αυτή την ηλικία. Θέλω να κάνω όμως ένα εντελώς offtopic σχόλιο: Με τρομάζει πολύ αυτή η συζήτηση. Τόσο, που δε θέλω να θηλάσω και δε θέλω (αν μείνω ποτέ έγκυος) να κάνω αγόρι... Είχα δει ένα βίνεο πολύ παλιά με θέμα μια μητέρα που θήλαζε τις δυο της κόρες 6 και 8 ετών αν θυμάμαι καλά. Νομίζω ότι έκανα να συνέλθω πολύ καιρό... Και πάλι συγνώμη για το offtopic αλλα θα έσκαγα αν δεν το έλεγα!

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Μάρα, σοβαρά τώρα, υπάρχουν πολύ χειρότερα από μία που θήλαζε 8 χρόνια... Γονείς που χτυπάνε, βιάζουν, παρατάνε τα παιδιά τους, ας πούμε, και άλλα πολλά:rolleyes: Χαλάρωσε, δε σημαίνει ότι θα τα κάνεις κι εσύ;)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω, δύστυχως και λόγω της δουλειάς μου, ότι υπάρχουν πολλά και πολύ χειρότερα που μπορέι να συμβούν σε ένα παιδάκι... Απλά, ο θηλασμός είναι το μόνο που δεν ξέρω με βεβαιότητα πως θα μπορέσω να φέρω εις πέρας. Συν του ότι δεν υπάρχει καμία νέα μαμά στο φιλικό ή συγγενικό μου περιβάλλον, συν του ότι η μητέρα μου δε με θήλασε αρκετά (νομίζω 2 ή 6 μήνες)...

Σκέφτομαι εκέινες τις γυναίκες σε κάτι φυλές εξωτικές που το στήθος είναι ολή μέρα γυμνό και καμία σχέση δεν έχει με το σεξ...Ένα απλό κομμάτι του σώματος, που καμία φορά βγάζει και γάλα... Με βλέπω να μετακομίζω Αφρική :lol:

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι εκέινες τις γυναίκες σε κάτι φυλές εξωτικές που το στήθος είναι ολή μέρα γυμνό και καμία σχέση δεν έχει με το σεξ...Ένα απλό κομμάτι του σώματος, που καμία φορά βγάζει και γάλα... Με βλέπω να μετακομίζω Αφρική :lol:

 

Σορυ που θα σε στενοχωρησω , αλλα ο σκοπος (τουλαχιστον ο πρωταρχικος) της υπαρξης του στηθους στη γυναικα , ειναι ο θηλασμος.Και οχι η ικανοποιηση χ γουστων.Αυτο ερχεται δευτερο.Δηλαδη , ελεος!

Link to comment
Share on other sites

χαρούλα#, σόρι που θα σε στενοχωρήσω, αλλα ο σκοπος (τουλαχιστον ο πρωταρχικος) της υπαρξης του κόλπου στη γυναικα , ειναι η γέννα/αναπαραγωγή.Και οχι η ικανοποιηση χ γουστων.Αυτο ερχεται δευτερο.Δηλαδη , ελεος!

 

(Έγκυος μπορούσες να μείνεις και με διείσδυση μόνο του σπέρματος... Καισαρική δε θα μπορούσες να κάνεις χωρίς την ύπαρξη τεχνολογίας!)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...