Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Augmentin και πρώτο τρίμηνο


Recommended Posts

Κορίτσια,καλησπέρα!

Είμαι στην 7η εβδομάδα και τα αποτελέσματα του πρώτου ελέγχου ούρων,έδειξαν οτι έχω άφθονους μικροοργανισμούς.Έκανα καλλιέργεια,μου ΄δωσανε αντιβιόγραμμα και ο γυναικολόγος μου είπε να παίρνω augmentin 3 φορές την ημέρα.

Διάβασα το φύλλο οδηγιών του φάρμακου και με πιάσαν φόβοι...

Έχει ή είχε καμία απο εσάς παρόμοιο θέμα;Υπάρχει κίνδυνος;;;

 

Ευχαριστώ,

Ελένη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα ελενη...και εγω εκει γυρω 7-8 εβδομαδων ειχα κανει μια εξαγωγη δοντιου που δεν με επερνε να το αφησω και επερνα την ιδια αντιβιωση για αρκετες ημερες με την καθοδιγηση του οδοντιατρου και του γυναικολογου μου...

μην ανησυχεις αφου στο λεει ο γυναικολος σου κατι θα ξερει παραπανω...

εμενα παντως το παιδακι μου ειναι μια χαρα...

 

ευχομαι να πανε ολα καλα και να γεννησεις ενα ομορφο και υγειες παιδακι...

 

φιλικα

ελιζα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Ελενη,δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.Κι εγω ημουν σχεδον τριων μηνων και επαθα ουρολοιμωξη (e. coli) και πηρα ceclor (των 750 αν θυμαμαι καλα) για 10 μερες.Η κουκλιτσα μου ειναι μια χαρα υγιεστατη.Το augmentin δεν το παιρνω γιατι μου ειχε κανει αλλεργεια οταν ημουν παιδι,αλλα για να σου το εδωσε ο γυναικολογος σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα.Μην ανησυχεις.:)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι για να το λέει ο γιατρός κάτι θα ξέρει, όπως επίσης είμαι σίγουρη ότι για να το συστήνει, προφανώς είναι σοβαρό το πρόβλημα (όχι και 100% σίγουρη, κάποιοι δίνουν τις αντιβιώσεις σαν καραμέλες), αλλά εγώ που αρρώστησα αυτές τις μέρες και είμαι στην 11η εβδομάδα, μου είπε ΜΟΝΟ depon και τίποτα άλλο δεν μπορώ (ούτε καν αποσυμφοτηρικό)...Τελικά το πάλεψα έτσι, δεν πήρα τίποτα, είμαι πολύ κατά των φαρμάκων. Δεν αμφιβάλλω ότι οι κοπέλες που πήραν αντιβίωση στο πρώτο τρίμηνο έχουν υγιέστατα παιδάκια, αλλά παίζεις νομίζω με τις πιθανότητες να συμβεί κάτι ή όχι...Μια φορά θα συμβεί, σε μια κοπέλα και τότε θα αναρωτιόμαστε τι έφταιξε...Συγγνώμη αν σου τα λέω ωμά, αλλά αν μπορείς να το αποφύγεις για κανένα μήνα, όσο ακόμα διαρκεί η οργανογέννηση, καλύτερα να το αποφύγεις νομίζω..Γνώμη μου πάντα

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...