Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene???


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα, ο γιατρός μου συνέστησε clomiphene σε αυτόν τον κύκλο (2 την ημέρα την ίδια ώρα για 3η-7η μέρα)..τηλεφωνικά, οπότε δεν μπόρεσα να ρωτήσω και πολλά (του είπα την τιμή της προγεστερονης και δεν ικανοποιήθηκε παρότι στον κύκλο αυτό είδε 2 "ωραία" όπως τα είπε ωάρια! Που πήγαν όμως κ τι απόγιναν τα 2 ωραιότατα ωάρια???). Διαβάζω διάφορα και η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ. Εντωμεταξύ, στο φαρμακειο που ζήτησα clomiphene μου έδωσαν τα "clomiphene citrate" της εταιρειας ΑΝΦΑΡΜ ΕΛΛΑΣ, αλλά διαβάζω και για κάποια "serpafar" εταιρείας ΦΑΡΑΝ που έχουν την ίδια ουσία. Τι στο καλό? Είναι τα ίδια? Και ποιά είναι καλύτερα?? Και φοβάμαι τόσο πολύυυυ τα φάρμακα. Να φανταστείτε άκόμη και ένα ντεπονάκι αποφεύγω να πάρω για τον πονοκέφαλο! Όσες ενδιαφέρονται και για όσες βέβαια μπορούν να δώσουν τα φώτα τους ας κάνουν το καλό. Ψυχολογικά είμαι ένα ράκος στην κυριολεξία. Συγνώμη αν σας κούρασα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 761
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Τα clomiphene και τα serpafar κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά καλό θα είναι να πάρεις αυτά που σου σύστησε ο γιατρός σου θα είχε τους λόγους του...Ουσιαστικά είναι χάπια γονιμότητας φροντίζουν να δημιουργούν όσο το δυνατόν περισσότερα ωοθυλάκια και με την παρακολούθηση από τον γιατρό σου γνωρίζεις ποία μέρα θα κάνεις ωορρηξία έτσι ώστε να προγραμματίσεις της επαφές σου...Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο οργανισμός αποδίδει καλύτερα με τον δεύτερο κύκλο θεραπείας με κλομιφαίνη.

Εμένα πάντως με βοήθησαν πολύ τα clomiphene έμεινα έγκυος στον δεύτερο κύκλο!

Καλή επιτυχία!!!:-):smile::-)

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jenny και κάτι ακόμη: έκανες κάποια ένεση (γιατί διαβάζω και για αυτό)?? Και επίσης είχες καποια παρενέργεια όσο τα έπαιρνες ή μετά? Η εγκυμοσύνη όλα καλά ε? (sorry για τις πολλαπλές ερωτήσεις.. αλλά αγχώνομαι..) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Τα clomiphene και τα serpafar κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά καλό θα είναι να πάρεις αυτά που σου σύστησε ο γιατρός σου θα είχε τους λόγους του...Ουσιαστικά είναι χάπια γονιμότητας φροντίζουν να δημιουργούν όσο το δυνατόν περισσότερα ωοθυλάκια και με την παρακολούθηση από τον γιατρό σου γνωρίζεις ποία μέρα θα κάνεις ωορρηξία έτσι ώστε να προγραμματίσεις της επαφές σου...Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις ότι ο οργανισμός αποδίδει καλύτερα με τον δεύτερο κύκλο θεραπείας με κλομιφαίνη.

Εμένα πάντως με βοήθησαν πολύ τα clomiphene έμεινα έγκυος στον δεύτερο κύκλο!

Καλή επιτυχία!!!:-):smile::-)

 

Jenny, απ' ότι βλέπω από το τικεράκι σου είσαι έγκυος ! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!

Επειδή εμείς τραβάμε ακόμα τον γολγοθά μας, μήπως μπορείς να μας πεις τι πρόβλημα είχατε? Εχω λίγο αγχωθεί, είμαι στον 3ο μήνα με σερπαφαρ και πρεγκνυλ.... εμείς υποτίθεται ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα...Επρεπε να έχουμε επαφές χθες Δευτέρα και σήμερα Τρίτη, γιατί η ωορρηξία μου ήταν σήμερα το μεσημέρι. Δευτέρα είχαμε επαφή βράδυ, σήμερα Τρίτη πρωϊ......Βράδυ τίποτα.....ΑΓΧΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jenny και κάτι ακόμη: έκανες κάποια ένεση (γιατί διαβάζω και για αυτό)?? Και επίσης είχες καποια παρενέργεια όσο τα έπαιρνες ή μετά? Η εγκυμοσύνη όλα καλά ε? (sorry για τις πολλαπλές ερωτήσεις.. αλλά αγχώνομαι..) Ευχαριστώ.

 

Η ένεση δεν είναι απαραίτητη, αυτό που κάνει είναι να ρυθμίζει την ωορρηξία ώστε να γίνει 36 ώρες μετά από την στιγμή που θα την κάνεις. Ήτανε να την κάνω στον δεύτερο κύκλο που θα έκανα σπερματέγχυση αλλά έγινε νωρίτερα η ωορρηξία και δεν πρόλαβα...Για να είμαι ειλικρινής υπέφερα την περίοδο που έπαιρνα τα χάπια ούτε που θέλω να θυμάμαι εκείνες τις μέρες...είχα συνέχεια πονοκεφάλους, νεύρα-πολλά νεύρα, γέμισα σπυράκια.... Βέβαια υπάρχουν κοπέλες που δεν έχουν καθόλου συμπτώματα μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό. Το μόνο ευχάριστο σύμπτωμα από τα χάπια ήταν ότι για πρώτη φορά στη ζωή μου κατάλαβα την οωρρηξία μου...

Ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά με το θαυματάκι μου...περιμένω πως και πως να έρθει η ώρα να φάω την πρώτη μου κλωτσιά!!!

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jenny, απ' ότι βλέπω από το τικεράκι σου είσαι έγκυος ! Με το καλό κοριτσάκι μου!!!

Επειδή εμείς τραβάμε ακόμα τον γολγοθά μας, μήπως μπορείς να μας πεις τι πρόβλημα είχατε? Εχω λίγο αγχωθεί, είμαι στον 3ο μήνα με σερπαφαρ και πρεγκνυλ.... εμείς υποτίθεται ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα...Επρεπε να έχουμε επαφές χθες Δευτέρα και σήμερα Τρίτη, γιατί η ωορρηξία μου ήταν σήμερα το μεσημέρι. Δευτέρα είχαμε επαφή βράδυ, σήμερα Τρίτη πρωϊ......Βράδυ τίποτα.....ΑΓΧΟΣ!!!!

 

 

Σ'ευχαριστώ πολυ!

Ο άντρας μου είχε πρόβλημα με την κινητικότητα και την ποιότητα του σπέρματος κι εγώ είχα ορμονικό πρόβλημα έκανα συνέχεια κύστες και δεν είχα καλή ωορρηξία. Είμαστε πολύ τυχεροί, το θαυματάκι μας ήρθε πάνω στην κατάλληλη στιγμή για να μας γλιτώσει από μεγάλη ταλαιπωρία...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Jenny, Σήμερα λέω να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό να ρωτήσω διαφορα.. πχ αν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να τα πάρω... αν μπορώ να παρω 1 χαπι την ημερα (αντι 2 που μου ειπε), αν εχω αγορασει το σωστο χάπι..και οτι αλλο μου ερθει....:confused:

Οπότε στον δεύτερο κύκλο που έγινε το θαυματάκι σου έκανες σπερματέγχυση?

Και μην ανησυχείς καθόλου, όλα θα πανε καλά με το θαυματάκι σου και σύντομα θα το έχετε στην αγκαλιά σας! Και πολύ σύντομα θα νιώσεις και την γλυκιά κλωτσιά που θέλεις και θα ξετρελαθείς! :)

Link to comment
Share on other sites

tamar εμενα μου ειπε 2 την ημερα την ίδια ώρα (όποια ώρα θέλω ανεξαρτητως φαγητου). Φυσικα θα πρεπει και εσυ και εγω να ακολουθησουμε τις οδηγιες του γιατρου μας. Πηρες τα clomiphene citrate των 50mg της Ανφαρμ Ελλας ή άλλα? Καλη μας επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tamar εμενα μου ειπε 2 την ημερα την ίδια ώρα (όποια ώρα θέλω ανεξαρτητως φαγητου). Φυσικα θα πρεπει και εσυ και εγω να ακολουθησουμε τις οδηγιες του γιατρου μας. Πηρες τα clomiphene citrate των 50mg της Ανφαρμ Ελλας ή άλλα? Καλη μας επιτυχια!

 

Ναι αυτά.

Και μάλιστα επειδή η ενδεικυόμενη δοσολογία λεει απο 50 mg ημερησίως μέχρι 200 mg, και η γιατρός μου είπε να παιρνω μισό χάπι, τη ρώτησα γιατί τόσο λίγο και μου ειπε για να μην έχω υπερβολικά πολλά ωάρια. Χαρακτηριστικά είπε πως "αυτό δεν το θέλουμε"

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Jenny, Σήμερα λέω να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό να ρωτήσω διαφορα.. πχ αν υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που πρέπει να τα πάρω... αν μπορώ να παρω 1 χαπι την ημερα (αντι 2 που μου ειπε), αν εχω αγορασει το σωστο χάπι..και οτι αλλο μου ερθει....:confused:

Οπότε στον δεύτερο κύκλο που έγινε το θαυματάκι σου έκανες σπερματέγχυση?

Και μην ανησυχείς καθόλου, όλα θα πανε καλά με το θαυματάκι σου και σύντομα θα το έχετε στην αγκαλιά σας! Και πολύ σύντομα θα νιώσεις και την γλυκιά κλωτσιά που θέλεις και θα ξετρελαθείς! :)

 

 

Όχι δεν πρόλαβα να κάνω σπερματέγχυση γιατί είχα πρόωρη ωορρηξία...δεν φαντάζεσαι πόσο είχα στεναχωρηθεί που είχα χάσει άλλον ένα μήνα αλλά ευτυχώς ο Θεός είχε άλλα σχέδια για μάς...

Εγώ έπαιρνα 2 την ημέρα ένα πρωί ένα βράδυ χωρίς να είναι απαραίτητο να τα πάρω την ίδια ακριβώς ώρα κάθε μέρα για πέντε μέρες από την πρώτη μέρα του κύκλου μου...

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρόλαβα να κάνω σπερματέγχυση γιατί είχα πρόωρη ωορρηξία...δεν φαντάζεσαι πόσο είχα στεναχωρηθεί που είχα χάσει άλλον ένα μήνα αλλά ευτυχώς ο Θεός είχε άλλα σχέδια για μάς...

Εγώ έπαιρνα 2 την ημέρα ένα πρωί ένα βράδυ χωρίς να είναι απαραίτητο να τα πάρω την ίδια ακριβώς ώρα κάθε μέρα για πέντε μέρες από την πρώτη μέρα του κύκλου μου...

 

 

Aπό την πρώτη; Ο καθένας δηλαδή οτι θέλει λέει...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Aπό την πρώτη; Ο καθένας δηλαδή οτι θέλει λέει...

 

Αυτό είναι αλήθεια...:lol: έχει να κάνει με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού...αλλά το σύνηθες είναι δύο την ημέρα...αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η γιατρός σου σου είπε ότι τα πολλά αυγουλάκια είναι κάτι που δεν θέλετε?Αυξάνουν κατά πολύ την πιθανότητα της σύλληψης και μια πολλαπλή κύηση δεν είναι κάτι τραγικό...μ'ενα σπάρο δυό τρυγώνια!!!!:-D

Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε για μωράκι???

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια...:lol: έχει να κάνει με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού...αλλά το σύνηθες είναι δύο την ημέρα...αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί η γιατρός σου σου είπε ότι τα πολλά αυγουλάκια είναι κάτι που δεν θέλετε?Αυξάνουν κατά πολύ την πιθανότητα της σύλληψης και μια πολλαπλή κύηση δεν είναι κάτι τραγικό...μ'ενα σπάρο δυό τρυγώνια!!!!:-D

Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε για μωράκι???

 

 

Τί να σου πω; Δεν ξέρω....

 

Aπό τον Φεβρουάριο προσπαθούμε αλλά δεν είμαστε και πιτσιρίκια και γι΄αυτό αγχώνομαι. 33 εγώ και 37 ο σύζυγος

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγά δεν σε πήραν και τα χρόνια...εδώ η Μόνικα Μπελούτσι έκανε παιδί στα 46...

 

 

Το ξέρω. Αλλά ξέρω και πόσο το θέλουμε.

Αχ άτιμες πολυκιστικές!!!Κι άλλες πιάνουν παιδί με την πρώτη και το ρίχνουν

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Jenny απο εκει που δεν το περιμένεις σου έρχεται τελικά! Τι να πω? Ο θεος οπως ειπες σου είχε την πιο όμορφη έκπληξη!

Αν και μου ειπες οτι απο τον δευτερο κυκλο τα clomiphene ειναι πιο αποτελεσματικά εγώ ελπίζω και από τον πρώτο και να φανταστεις ακομη δεν τα ξεκινησα. Αυριο ξεκιναω και εχω πανικοβληθει με τις παρενεργειες που γραφει. Θελω να ελπιζω οτι θα βγω αλόβητη απο αυτές. Του τηλεφωνησα του γιατρου και αισθανθηκα καπως καλυτερα... Μου ειπε οποια ωρα της ημερας θελω να τα παιρνω (αλλα δυο μαζι) ανεξαρτητως φαγητου, τον ρωτησα μηπως να παρω ενα και μου ειπε χαμογελωντας οτι αυτη ειναι η δοση (καταλαβε φυσικα το αγχος μου).. τον ρωτησα αν επιτρεπεται η γυμναστικη με βαρη και μου ειπε να κανω οτι θελω... Τελοσπαντως ρωτησα οτι μου ηρθε στο μυαλο εκτος του πολυ σοβαρου που δεν ειναι θεμα τηλεφωνου πιστευω και θα τον ρωτησω την 12η που θα με δει "γιατι γιατρε μου να τα παρω αφου σε καθε κυκλο βλεπετε ωάρια??" Προς το παρον πάντως δεν μου ανεφερε για ένεση.. Ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς υπάρχουν πολλές κοπέλες που δεν έχουν κανένα από τα συμπτώματα...μακάρι να είσαι τυχερή και να είσαι μία από αυτές...Πάνω απ'όλα συνιστώ ψυχραιμία...!!!!Είσαι κι εσύ σαν εμένα που πάντα πρίν πάρω κάποιο χάπι διαβάζω τις παρενέργειες κι αυτό είναι μέγα λάθος...Τώρα το γιατί ειλικρινά δεν ξέρω να στο απαντήσω...

Άντε και καλή αρχή από αύριο!!!!!

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jenny απο εκει που δεν το περιμένεις σου έρχεται τελικά! Τι να πω? Ο θεος οπως ειπες σου είχε την πιο όμορφη έκπληξη!

Αν και μου ειπες οτι απο τον δευτερο κυκλο τα clomiphene ειναι πιο αποτελεσματικά εγώ ελπίζω και από τον πρώτο και να φανταστεις ακομη δεν τα ξεκινησα. Αυριο ξεκιναω και εχω πανικοβληθει με τις παρενεργειες που γραφει. Θελω να ελπιζω οτι θα βγω αλόβητη απο αυτές. Του τηλεφωνησα του γιατρου και αισθανθηκα καπως καλυτερα... Μου ειπε οποια ωρα της ημερας θελω να τα παιρνω (αλλα δυο μαζι) ανεξαρτητως φαγητου, τον ρωτησα μηπως να παρω ενα και μου ειπε χαμογελωντας οτι αυτη ειναι η δοση (καταλαβε φυσικα το αγχος μου).. τον ρωτησα αν επιτρεπεται η γυμναστικη με βαρη και μου ειπε να κανω οτι θελω... Τελοσπαντως ρωτησα οτι μου ηρθε στο μυαλο εκτος του πολυ σοβαρου που δεν ειναι θεμα τηλεφωνου πιστευω και θα τον ρωτησω την 12η που θα με δει "γιατι γιατρε μου να τα παρω αφου σε καθε κυκλο βλεπετε ωάρια??" Προς το παρον πάντως δεν μου ανεφερε για ένεση.. Ειδωμεν!

 

Sweet candy έχω αναφέρει και αλλού ότι και εγώ έμεινα έγκυος στον δεύτερο κύκλο με serpafar. Δεν είχα κανένα σύμπτωμα όσο τα έπαιρνα. Ο λόγος που μου τα έδωσε ο γιατρός μου ήταν ότι δεν είχα σταθερή περίοδο οπότε δε γνώριζα τις γόνιμες μέρες μου. Εσύ θα πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου ακριβώς γιατί αυτός είναι ο μόνος που γνωρίζει το ιστορικό σου. Πχ και εγώ έπαιρνα 2 την ημέρα πρωι και βραδυ για 5 μέρες αλλά από την 2η μερα μέχρι την 7η. Άλλες κοπέλες πήραν 1 χάπι σε διαφορετικές μέρες.

Όσον αφορά την ερώτηση που δεν του έκανες νομίζω ότι η απάντηση (χωρις να είμαι γιατρός ) κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ότι τα ωάρια που έβλεπε ίσως δεν ήταν όπως έπρεπε (ενδεχομένως σε μέγεθος).

Ενέσεις δεν έκανα ούτε εγώ απλά πήρα τα χάπια και ήρθε το μωρό! Σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένω να μας ενημερώσεις για τα ευχάριστα! :D

Link to comment
Share on other sites

Jenny οντως διαβαζω παρενεργειες, ψάχνω όλο το διαδικτυο, επιστημονικά περιοδικά, άρθρα κτλ κτλ κτλ. Διαβαζω, διαβαζω, ψαχνω, ψαχνω.. Thats me, τι να κανουμε. Ειναι γιατι πιστευω οτι δεν πρεπει να παρεμβαινουμε στην φυση με "χημικα οπλα" (γιατι ετσι τα θεωρω εγω). Αλλα δυστυχως καποιες φορες μας επιβαλλεται.. Καλη αρχη μου λοιπον με γρηγορα "ειρηνικα αποτελεσματα"!

Christine πολυ ενθαρρυντικο οτι δεν ειχες εσυ παρενεργειες. Και ακομη καλυτερο οτι και εσυ εμεινες στον δευτερο κυκλο (αυτο που ελεγες jenny επαληθευεται). Ευχαριστω πολύ πολυ για τις ευχες!!!

Θελω να πιστευω οτι η θετικη ενεργεια μετραει.. μεταφερεται τι να πω... γιατι εγω με αυτο το αγχος μου πια.. Παντα ημουν αγχωτικη (μα παντα ομως), φανταστειτε τωρα πως εχω γινει... και μαλιστα για κατι για το οποιο παλια ημουν αγχωτικη μην μου συμβει οταν δεν επρεπε (παρα τις προφυλαξεις που εννοειται οτι παντα επαιρνα)! Τι να πεις... ειναι η ειρωνία της φύσης για την οποια ειπα πριν οτι δεν πρεπει να παρεμβαινουμε..

Και κατι ακομη τελευταιο κοριτσια: ειμαι δευτερη μερα περιοδου.. και δεν ειναι συνηθισμενη η ροή που έχω, είναι πολύ πολυ λιγοτερη.. Εχω αρχισει και ανησυχω τις τελευταιες ωρες πολυ. Τι στο καλο συμβαινει τωρα??? Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παίρνω τρία χάπια σερπαφαρ των 50 την ημέρα, από την 3η έως την 7η μέρα του κύκλου. Προφανώς ο στόχος είναι ο οργανισμός μου να κάνει παραπάνω από ένα ωάρια, μπας και πετύχουμε εγκυμοσύνη. Κατά τα άλλα ούτε πολυκυστικές, ούτε αδύναμο σπέρμα, ούτε τίποτα.

Χθές πήγα για υπέρηχο μετά την ωορρηξία. Εχουν σκάσει και τα τρία ωάριά μου...Τώρα μένει να δούμε αν έχουν γονιμοποιηθεί και αν θα εμφυτευτούν... Πολύ αγωνία κορίτσια, ο γιατρός μου είπε 'αν δεν μείνεις και αυτή τη φορά έγκυος, άστα να πάνε'...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παίρνω τρία χάπια σερπαφαρ των 50 την ημέρα, από την 3η έως την 7η μέρα του κύκλου. Προφανώς ο στόχος είναι ο οργανισμός μου να κάνει παραπάνω από ένα ωάρια, μπας και πετύχουμε εγκυμοσύνη. Κατά τα άλλα ούτε πολυκυστικές, ούτε αδύναμο σπέρμα, ούτε τίποτα.Χθές πήγα για υπέρηχο μετά την ωορρηξία. Εχουν σκάσει και τα τρία ωάριά μου...Τώρα μένει να δούμε αν έχουν γονιμοποιηθεί και αν θα εμφυτευτούν... Πολύ αγωνία κορίτσια, ο γιατρός μου είπε 'αν δεν μείνεις και αυτή τη φορά έγκυος, άστα να πάνε'...

 

my wish, πολλες πολλες ευχες για 1 ή 2 ή κ 3 αν θες εμφυτευμενα εμβρυακια! Εκανες ενεση ή όχι? Πολλές αγκαλιες με τον αγαπημενο σου τωρα και πολύ πολυ τύχη ευχομαι! Γιατι ομως σου ειπε ο γιατρος "αστα να πανε αν δεν γινει τωρα?" Εγω λεω οτι ολα θα σου πανε καλα αυτην την φορά! Και μεσα προς τελη Ιουλιου περιμενουμε να ακουσουμε τα ευχαριστα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...