Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CLOMIPHENE KAI PREGNYL?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΙΡΝΕΙ TA ΧΑΠΙΑ CLOMIPHENE CITRATE ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΕΝΕΣΗ PREGNYL?ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ,ΠΟΣΑ, ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ?

 

1956484dsh2s7o6cu.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Dinaki kalhmera.Egw xekinaw aurio ta serpafar (pou einai akrivws to idio).O giatros mou eipe na ta parw apo th trith mera ths periodou gia pente hmeres kai thn ogdoh mera tha paw na me dei sto yperhxo.Apo thn proodo twn owthilakiwn tha krinei gia to pote tha kanoume th pregnil.Auto einai to programma me mena...Alloi giatroi omws ta dinoun th tetarth me pempth hmera ths periodou.Posa xapia tha perneis th mera?Emena mou edwse ena prwi ena vrady dhl. 100mg hmerhsiws.Epishs mou eipe oti tha pristw logw katakrathshs ygrwn :shock: Kalo mas kouragio...

Link to comment
Share on other sites

Dinaki,

εγω δεν επαιρνα clomiphene,εκανα ενεσεις altermon οι οποιες ειναι και αυτες για πολλοπλη οωρηξια.

Ξεκινουσα απο την τριτη ημερα του κυκλου μου μεχρι την εβδομη ημερα και μετα απο 48 ωρες εκανα την pregnyl για να σπασουν τα οωθηλακια.

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα σε ολες!!!! ξεκινισα κ εγω τα χαπια clomiphene και ο γιατρος μου ειπαι οτι οταν ερθει η ωρα να κανω τιν ενεσει να βρω καποιον να μου τιν κανει... θελω να σας ρωρισω λοιπον... μπορει να μου τιν κανει ο οποιοσδιποτε?? δηλαδη μπορει να μου τιν κανει κ ο αντρας μου?? η πρεπει να βρω καποιον εκσιδικευμενο??? και κατι ακομη.. εσεις πως τιν κανατε?? πιος σας τιν εκανε?? ποναει?????

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ που μου απαντισες... γιατι πειγες σε φαρμακιο??? σου ειπαι καποιος οτι ειναι επεικινδινο?? κ ποτε σου ειπαι ο δικος σου ο γιατρος να ερθετε σε επαφη??

εμενα ο γιατρος μου, μου ειπαι να ερθουμαι σε επαφη παρασκευη βραδυ.. 11 με 12 κ μετα απο 12 ωρες να ξανα ερθουμε παλι.. εσενα palmoma ετσι σου ειπαι??

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ που μου απαντισες... γιατι πειγες σε φαρμακιο??? σου ειπαι καποιος οτι ειναι επεικινδινο?? κ ποτε σου ειπαι ο δικος σου ο γιατρος να ερθετε σε επαφη??

 

Όχι ίσα ίσα που ο γιατρός μου μου ειπε οτι μπορώ να την κάνω μονη μου...αλλά επειδή δεν ήθελα και ειχα την δυνατότητα (φιλη η φαρμακοποιός) πήγα (μου εχει πει παντως οτι το κάνει σχετικά συχνά και με ξένους οπότε...). Μετα την pregnyl υποτίθεται οτι στις επόμενες 36 ώρες σπάει ο ωοοθυλάκιο..εε λίγο πριν και λίγο μετά είναι η καλύτερη ώρα για επαφές..

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ίσα ίσα που ο γιατρός μου μου ειπε οτι μπορώ να την κάνω μονη μου...αλλά επειδή δεν ήθελα και ειχα την δυνατότητα (φιλη η φαρμακοποιός) πήγα (μου εχει πει παντως οτι το κάνει σχετικά συχνά και με ξένους οπότε...). Μετα την pregnyl υποτίθεται οτι στις επόμενες 36 ώρες σπάει ο ωοοθυλάκιο..εε λίγο πριν και λίγο μετά είναι η καλύτερη ώρα για επαφές..

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!!!!:-D να ρωτησω κ κατι αλλο?? μου ειπαι να ερθουμαι σε επαφη 2 φορες παρασκευη κ σαββατο, μετα απο εκει μπορουμε να ξανα ερθουμε σε επαφη ε?? δεν πειραζι σε κατι???

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν έχεις...ερχεσαι σε όσες επαφές θές. Αυτός σου ειπε τις ώρες που ειναι καλύτερο να έρθεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες..αλλά κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός..μη σου πω οτι μερικές φορές..."χτυπάς" στις σωστές ώρες και δεν γίνεται τίποτε...και στις λάθος...όλα γίνονται. Το βαφτηστήρι μου ειναι παιδί που ήρθε...σε ΜΗ γονιμες μέρες...οπότε καταλαβαίνεις.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν έχεις...ερχεσαι σε όσες επαφές θές. Αυτός σου ειπε τις ώρες που ειναι καλύτερο να έρθεις γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες..αλλά κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός..μη σου πω οτι μερικές φορές..."χτυπάς" στις σωστές ώρες και δεν γίνεται τίποτε...και στις λάθος...όλα γίνονται. Το βαφτηστήρι μου ειναι παιδί που ήρθε...σε ΜΗ γονιμες μέρες...οπότε καταλαβαίνεις.

χιλια ευχαριστω κοπελα μου... ηλικρινα χρειαζομουν καποιος να μου λησι καποιες αποριες μου, κ μονο εσυ ασχολιθικες μαζι μου... σε ευχαριστω!!!!!!:-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω κοπελα μου... ηλικρινα χρειαζομουν καποιος να μου λησι καποιες αποριες μου, κ μονο εσυ ασχολιθικες μαζι μου... σε ευχαριστω!!!!!!:-P:razz::-P:razz:

 

Κανένα πρόβλημα...αυτό κάνουμε εδώ βοηθάμε η μία την άλλη βάσει εμπειριών. Σου εύχομαι σύντομα με ό,τι επιθυμείς. :D

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα...αυτό κάνουμε εδώ βοηθάμε η μία την άλλη βάσει εμπειριών. Σου εύχομαι σύντομα με ό,τι επιθυμείς. :D

καλησπερα palmoma μου, τι κανεις?? να σε ρωτισω κατι?? εχθες εκανα τιν ενεση pregnyl κ με ποναει η κιλια μου κατω χαμιλα... σαν πονος περιοδου... ξερεις αν αυτο ειναι φισιολογικο??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι κι εγώ θύμα των πολυκυστικών... κι έτσι καταλήξαμε με τον άντρα μου να ζητήσουμε την βοήθεια του γυναικολόγου μου (παρεπιπτόντως είναι και οικογενειακός φίλος).

Έτσι λοιπόν, έχοντας έναν πολύ άστατο κύκλο (36 ημέρων κατά μέσο όρο) μου συνέστησε να ξεκίνησω την χρήση clomiphene (από την 5η ημέρα της περιόδου) σε συνδυασμό με Pregnyl. Να σημειώσω ότι η προηγούμενη περίοδος ήρθε 28/10/2011.

Στις 11/11/2011 μου έκανε την Pregnyl έχοντας μόνο ένα ωοθηλάκιο 18,5 εκατοστά (η μια ωοθήκη κοιμάται κανονικότατα!!).

Σήμερα 28/11/2011 είναι η 17η μέρα αναμονής και η περίοδος δεν έχει έρθει ακόμα. Ο γιατρός μου είπε να περιμένω μέχρι αύριο το πρωί και αν δεν έρθει περίοδος θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί του για να μου πει πως θα προχωρήσουμε.

Αυτό που με έχει αγχώσει είναι ότι σε διαφορά forums διαβάζω πως υπάρχει πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί κύστη (από αποτυχημένη ωορηξία) και μπορεί αυτό να είναι ένας ακόμα λόγος που δεν μου έχει έρθει περίοδος.

Το περίεργο είναι ότι έχω πολλά νεύρα τις τελευταίες μέρες, βάζω τα κλάμματα με το παραμικρό, έχω πρησμένο στήθος και περιμένω να δω τι θα γίνει.....

Μήπως έχει τύχει σε καμία από εσάς να έκανε την Pregnyl και να είχε καθυστέρηση μετά από 14-16 μέρες χωρίς να είναι έγκυος (περίπτωση δημιουργίας κύστης)???

 

Εύχομαι καλή τύχη σε όλες κορίτσια και γρήγορα με το αγγελούδι στην κοιλίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...