Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ελληνογερμανικη σχολη


Recommended Posts

αν και το νηπιο αργει λιγο εχω αρχησει και το ψαχνω.....

:D

θα θελα την γνωμη σας, αν εχετε ακουσει κατι, τα σχολια σας....

http://www.ea.gr/ea/main.asp?id=102&lag=gr

θελω εκει που θα παει νηπιο να συνεχισει και ολες τις ταξεις :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 8 months later...

Αν και το θέμα δημοσιεύτηκε αρκετά παλιότερα, το ανακινώ γιατί έχω αρχίσει να σκέφτομαι σε ποιό σχολείο θα στειλω μελλοντικά τον μικρούλη μου και μου αρέσει η ιδέα της ελληνογερμανικής αφ'ενός γιατί είναι δίπλα στο σπίτι μας και αφ'ετέρου γιατί το θεωρώ σημαντικό να μάθει το παιδί 2 ξένες γλώσσες μέσα στο σχολείο. Γνωρίζει κανείς πληροφορίες από πρώτο χέρι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι απο τα καλυτερα ιδιωτικα σχολεια που εχουμε και μαλιστα τα τελευταια δυο χρονια που μεταστεγαστηκε στην Παλληνη ειναι καταπληκτικο απ'ολες τις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ kel θεωρω ότι είναι καλό σχολείο. κάποιοι γνωστοί μου είπαν πως παραείναι αυστηρό και τα παιδιά τα έχουν σαν στρατιωτάκια. προσωπικά μου αρέσει η πειθαρχία, εντός ορίων φυσικά. ο γιος μου είναι μωράκι ακόμα, όμως με τρέλλαναν διάφοροι γνωστοί πως δήθεν πρέπει από τώρα να ψάξω πού θα τον στείλω για νήπιο και να στείλω αιτήσεις σε διάφορα σχολεία (για ιδιωτικά σχολεία). ο άντρας μου λέει πως δεν χάνουμε τίποτα να στείλουμε μερικές αιτήσεις. εμένα μου φαίνεται πολύ υπερβολικό και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω συλλέγοντας πληροφορίες για τα κοντινά μας σχολεία. εσύ έχεις παιδάκια? πάει κάποιο εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβγαλα το δημοτικο της Ελληνογερμανικης Καμπουρη. Τοτε πηγαινες στο γυμνασιο της Ελληνογερμανικης που λετε εσεις τωρα αν ειχες περασει απο αντιστοιχο δημοτικο οπως του Καμπουρη. Οι γονεις μου γι αυτο το λογο με εγραψαν εκει ωστε να παω αργοτερα στο γυμνασιο της Ελληνογερμανικης και στη συνεχεια να εδινα για πανεπιστημιο στη Γερμανια.

ΔΕΝ τους εκανα ομως τη χαρη. Το προγραμμα μου που ηταν ετσι κι αλλιως φορτωμενο απο το δημοτικο θα γινοταν τρις χειροτερο στο γυμνασιο και ως παιδι εμενα αυτο με καταπιεζε. Τα γερμανικα που εμαθα στο δημοτικο ηταν πολυ προχωρημενα. Τα περισσοτερα γραμματικα φαινομενα δεν τα ειχαμε συναντησει καν στα ελληνικα ενω υπηρχαν και λεξεις που μαθαινα πρωτα στα γερμανικα και μετα εφτανε η ωρα τους να τα μαθω και στα ελληνικα. Οταν θελησα να παρω το πρωτο πτυχιο απο το Goethe επρεπε να περιμενω να γινω 14 που ηταν το οριο ενω ειχα καλυψει την υλη απο τα 8 μου!!!

Εγω οταν τελειωσα το δημοτικο ειχα πλεον ΜΙΣΗΣΕΙ τα γερμανικα. Ζηλευα τα αλλα παιδακια των φιλων των γονιων μου που τελειωναν νωριτερα το σχολειο και ειχαν μονο αγγλικα και αυτα σε χαλαρους ρυθμούς. Ειχα θυμωσει πολυ με τους γονεις μου που με ειχαν βαλει σε τετοιο λουκι οι δικοι μου χωρις να το εχω επιλεξει. Ευτυχως οι ανθρωποι το καταλαβαν και με αφησαν να παω σε δημοσιο γυμνασιο οπως τους ζητησα!

Επισης στα ιδιωτικα παιζει πολυ "ψωνιο" τα παιδακια ειναι ψωνισμενα και εχουν τη νοοτροπια του "ο μπαμπας εχει λεφτα και κανουμε οτι γουσταρουμε". Νομιζω οτι στα δημοσια σχολεια υπαρχει μια πιο αληθινη και προσγειωμενη κοινωνια.

Προσωπικα δεν βρισκω κανενα νοημα για τετοια πορωση με τα γερμανικα!!! Σκεφτειτε το καλα πριν κανετε κατι τετοιο. Αλλο να μαθει ενα παιδι μια ακομα ξενη γλωσσα κι αλλο αυτη τη γλωσσα να του τη μαθαινουν σαν να ειναι η μητρικη του.

 

Συγνωμη που μακρθγορησα ο καθενας φυσικα αποφασιζει οπως νομιζει καλυτερα αλλα ηθελα να καταθεσω την εμπειρια μου απο την πλευρα του παιδιου :P

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariapap82 σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου και τις απόψεις σου. πάντως εγώ δεν έχω εμμονές και είμαι ανοιχτή σε όλες τις συζητήσεις, γι'αυτό εξάλλου γράφτηκα εδώ. είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ακόμα τι είναι καλύτερο για εκείνον. κι εγω τελειωσα μια ελληνογαλλική σχολή, αλλά δεν ένιωσα την πίεση που εσύ περιγράφεις. καμμία σχέση. απλώς έμαθα καλά γαλλικά. πιστευω πως οι ξένες γλώσσες είναι ένα εφόδιο για κάθε παιδί (εγώ μιλάω 4), όχι όμως σε σημείο που να πιεστεί τόσο πολύ όσο εσύ. εξάλλου πιστεύω πως μερικές φορές οι γονείς λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο γιατί τελικά είναι το ίδιο το παιδί που θα μας δείξει τι θέλει και πόσο αντέχει.

όσο για την επιλογή του σχολείου είναι ένα δύσκολο θέμα και κάπου πιστεύω πως είναι και θέμα τύχης (καθηγητών, διεύθυνσης κλπ). ίσως όμως τελικά δεν πρέπει να το κουράζουμε και τόσο γιατί σε όποιο σχολείο παέι το παιδί τελικά δεν θα βρει το δρόμο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα.

Δεν έχω ιδία γνώμη από το συγκεκριμένο σχολείο (η κόρη είναι ακόμα πολύ μικρή) αλλά το έχω ψάξει πολύ από τον ξάδερφο μου που και τα δυο του παιδιά εκεί. Από αυτά που έχω ακούσει είναι ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο (με δίδακτρα λογικά για ιδιωτικό) και με παιδιά από μια ευρεία γκάμα κοινωνικών τάξεων. Το τελευταίο το λέω με την έννοια ότι δεν θα συναντήσεις τρανταχτές εξαιρέσεις στο συγκεκριμένο σχολείο, οι περισσότεροι γονείς ενδιαφέρονται και παρακολουθούν τα παιδιά τους τα οποία (τα περισσότερα από ότι μου λέει ο ξάδερφος) είναι φυσιολογικά και καθόλου ψωνισμένα. τόσο η Ελληνογερμανική όσο και η Εράσμειος στο Μαρούσι είναι κυρίως στο Δημοτικό προπαρασκευαστικά σχολεία για την Deutche Schoule (δέχεται Έλληνες από το Γυμνάσιο με Εξετάσεις). Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι τα περισσότερα παιδιά αποσκοπώντας εκεί "πιέζονται" από την Τετάρτη περίπου μέχρι και την Έκτη. Δεν είναι υποχρεωτικό αλλά η πληοψηφία αυτό κάνει (δεν ξέρω δηλαδή πως νιώθουν τα παιδιά που δεν το κάνουν). Αυτό εμένα με αγχώνει λίγο γιατί και από άλλες πηγές (εκπαιδευτικούς) έχω ακούσει ότι το διάβασμα αυτό χαρακτηρίζεται τουλάχιστον υπερεντατικό!!!Από την άλλη η ξαδέρφη μου κάνει ιδιαίτερα γερμανικών για να μπορεί να βοηθάει τα παιδιά αν χρειαστούν κάτι. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο αλλά εμένα προσωπικά με φοβίζει να μην γνωρίζω την γλώσσα. Δεν ξέρω αν βοήθησα, να τελειώσω λέγοντας ότι αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα έχω κάνει προεγγραφή στο συγκεκριμένο για προνήπιο. Ελπίσω μέχρι τότε να έχω απόφασίσει :lol:

Link to comment
Share on other sites

nancy14 κι εγώ σκέφτομαι να κάνω μια αίτηση (για το νήπιο), ελπίζοντας μέχρι τότε να έχω κατασταλάξει. εγώ γνωρίζω γερμανικά, αλλά δε νομίζω πως είναι και τόσο απαραίτητο. υποτίθεται πως στέλνουμε τα παιδιά μας σε αυτό το σχολείο όπου έχει ένα σωρό δασκάλους να το παρακολουθούν. όσο για το "ψωνισμένα" που λες, χαίρομαι που το σχολείο δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, αν και πιστεύω πως τέτοιου είδους συμπεριφορές μπορούν σε μεγάλο βαθμό να ελεγχθούν από τους γονείς μέσα στο σπίτι.

πάντως έχουμε ακόμα καιρό μπροστά μας, οπότε βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τα "ψωνισμένα" παιδιά και τις οικογένειες τους, γιαυτό και σου ανέφερα ότι περισσότερο γνωρίζω για το προφίλ των γωνιών στο συγκεκριμένο σχολείο.

Ανεξάρτητα από την Γερμανική πάντως υπάρχουν καλά ιδιωτικά με πολύ καλό επίπεδο σπουδών που με αποτρέπουν να στείλω το παιδί μου γιατί η πλειοψηφία των παιδιών ενδέχεται να είναι "ψωνισμένα".Και μπορεί εγώ να διαπαιδαγωγώ σωστά το παιδί μου αλλά καθημερινά θα έρχεται σε επαφή με αυτά τα παιδιά και τελικά από αυτά θα "αναγκαστεί" να επιλέξει τους φίλους του....ένας γενικότερος άσχετος προβληματισμός.... :lol:

Καλή επιλογή..και αν μάθεις κάτι ενδιαφέρον εδώ είμαστε :wink:

Link to comment
Share on other sites

Eγω αναφερθηκα στην Ελληνογερμανικη αγωγη Παναγεα-Σαββα που ηταν στο Χαλανδρι και μεταφερθηκε στην Παλληνη.

Εργαζομαι σε ιδιωτικο σχολειο και γνωριζω συναδελφους απο διαφορα ιδιωτικα και ξερω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα. Επισης ο πρωτος μου ξαδελφος πηγαινε εκει και χωρις μια ωρα φροντιστηριο περασε στη Φιλολογια Αθηνας. Επισης δεν πηγε φροντιστηριο και ομως πηρε τα διπλωματα των Αγγλικων και Γερμανικων. Δε ξερω για τα αλλα παιδια αλλα εμενα ο θειος μου ενα συνοικιακο ανθοπωλειο ειχε και τον σπουδασε εκει. Την επιλογη την εκανε ηθεια μου που ειναι εκπαιδευτικος και εργαζεται στο υπουργειο Παιδειας. Φανταζομαι οτι κατι θα ηξερε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει μήπως κάποιος και μπορεί να βοηθήσει; Η μπέμπα θα είναι τον Απρίλιο 6 μηνών περίπου και αναζητώ βρεφονηπιακό σταθμό με Γερμανικά (ή Ελληνικά - Γερμανικά, αλλά Γερμανικά απαραίτητα). Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

 

Θερμές ευχαριστίες προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζει μήπως κάποιος και μπορεί να βοηθήσει; Η μπέμπα θα είναι τον Απρίλιο 6 μηνών περίπου και αναζητώ βρεφονηπιακό σταθμό με Γερμανικά (ή Ελληνικά - Γερμανικά, αλλά Γερμανικά απαραίτητα). Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

 

Θερμές ευχαριστίες προκαταβολικά.

 

συγνωμη για την απορια ..αλλα..τι να τα κανεις απο τωρα τα γερμανικα;δεν ειναι υπερβολη;το παιδακι πρεπει εγκεφαλικα να κατακτησει πρωτα τη μητρικη του γλωσσα και μετα τη 2η.ρωτα γλωσσολογους να δεις τι λενε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο γιος μου είναι 11 χρονών και πηγαίνει στην πέμπτη τάξη Δημοτικού της Εράσμειου Ελληνογερμανικής Σχολής. Πηγαίνει σ'αυτό το σχολείο από το νηπιαγωγείο. Κάνουν γερμανικά κάθε μέρα και αγγλικά τρεις φορές την εβδομάδα. Διάβασα ένα θέμα πριν ότι τα παιδιά που πηγαίνουν είναι ψωνισμένα κ.τ.λ., αυτά δεν στέκουν. Ψωνισμένα παιδιά και γονείς νεόπλουτους θα βρεις και στο δημόσιο. Τώρα οι γονείς δουλεύουν και θέλουν ένα σίγουρο περιβάλλον με ασφάλεια για τα παιδιά τους, χωρίς απεργίες, χωρίς ελεύθερη πρόσβαση του οποιουδήποτε στο σχολείο, καθηγητές να κάνουν σοβαρό μάθημα γιατί αλλιώς θα χάσουν την δουλειά τους και όχι βολεμένους δημόσιους υπαλλήλους.

Επίσης τα γερμανικά είναι μία πολύ σημαντική γλώσσα. Είναι η δεύτερη γλώσσα μετά τα Ρώσικα που μιλιέται στην Ευρώπη. Οσο για τα γερμανικά διπλώματα, ναι, πρέπει να κλείσεις το 18ο χρόνο της ηλικίας σου για να πάρεις το Kleines που είναι το αντίστοιχο του Proficiency των Αγγλικών.

Στην Εράσμειο κάνουν πολύ καλή δουλειά με τα γερμανικά και από την πέμπτη υπάρχουν δύο τμήματα γερμανικών.Το ένα σε προετοιμάζει για την Γερμανική Σχολή,[edit admin ], και το άλλο τμήμα για το πρώτο πτυχίο των Γερμανικών Fit in Deutsch 1.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κάποιος και μπορεί να βοηθήσει; Η μπέμπα θα είναι τον Απρίλιο 6 μηνών περίπου και αναζητώ βρεφονηπιακό σταθμό με Γερμανικά (ή Ελληνικά - Γερμανικά, αλλά Γερμανικά απαραίτητα). Υπάρχει κάτι τέτοιο στην Αθήνα; Πού μπορώ να απευθυνθώ;

 

Θερμές ευχαριστίες προκαταβολικά.

 

συγνωμη για την απορια ..αλλα..τι να τα κανεις απο τωρα τα γερμανικα;δεν ειναι υπερβολη;το παιδακι πρεπει εγκεφαλικα να κατακτησει πρωτα τη μητρικη του γλωσσα και μετα τη 2η.ρωτα γλωσσολογους να δεις τι λενε..

 

Eγώ από αυτά που γνωρίζω είναι ότι το παιδί όσο πιο μικρή ηλικία έχει μαθαίνει πιο εύκολα μία ξένη γλώσσα, το μυαλό του είναι σαν σφουγγάρι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν σφουγγαρι αλλα ειναι διαφορετικο να μεγαλωνει σε περιβαλλον με την ξενη γλωσσα κ διαφορετικο να "κανει" φροντηστηριο.θελει προσοχη. οσο για τους δημοσιους υπαλληλους που λες ειναι κριμα γιατι γινεσαι αδικη κ γενικευεις καταστασεις.αναρρωτηθηκες ποτε αν οι εκπαιδευτικοι στο ιδιωτικο σχολειο βαθμολογουν οπως τους λεει η διευθυντρια και ο γονιος; εγω στο λεω απο προσωπικη εμπειρια σε παιδακι της ελληνογερμανικης που η μαμα ηθελε κατι καλυτερο και το ειχε.απ εξω νομιζετε οτι ειναι οπως σας τα λενε.ρωτηστε κ καποιον που δουλευει απο μεσα.εγω δεν δουλεψα εκει,ειχα ενα παιδι σαν ιδιαιτερο και δουλευει φιλη μου που μου λεει τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν σφουγγαρι αλλα ειναι διαφορετικο να μεγαλωνει σε περιβαλλον με την ξενη γλωσσα κ διαφορετικο να "κανει" φροντηστηριο.θελει προσοχη. οσο για τους δημοσιους υπαλληλους που λες ειναι κριμα γιατι γινεσαι αδικη κ γενικευεις καταστασεις.αναρρωτηθηκες ποτε αν οι εκπαιδευτικοι στο ιδιωτικο σχολειο βαθμολογουν οπως τους λεει η διευθυντρια και ο γονιος; εγω στο λεω απο προσωπικη εμπειρια σε παιδακι της ελληνογερμανικης που η μαμα ηθελε κατι καλυτερο και το ειχε.απ εξω νομιζετε οτι ειναι οπως σας τα λενε.ρωτηστε κ καποιον που δουλευει απο μεσα.εγω δεν δουλεψα εκει,ειχα ενα παιδι σαν ιδιαιτερο και δουλευει φιλη μου που μου λεει τι γινεται.

 

Γνωρίζω αρκετούς από το προσωπικό της Εράσμειου για να ξέρω τι γίνεται.

Επίσης ξέρω πάρα πολύ καλά πως όταν θες κάτι καλύτερο για το παιδί σου στο ιδιωτικό απαιτείς και το έχεις, ενώ στο δημόσιο παρακαλάς για να βοηθήσουν το παιδί σου όταν δεν καταλαβαίνει το μάθημα. Δεν φταίνε οι δάσκαλοι του δημόσιου είναι το σύστημα έτσι. Καλούς δημόσιους δασκάλους βλέπεις στην αρχή της πορείας τους.

Εγώ όμως αυτό που προσέχω είναι η πρόοδος του δικού μου παιδιού. Βλέπω τα γραπτά του πως είναι βαθμολογημένα, ξέρω γερμανικά και βλέπω ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά. Επίσης γνωρίζω ότι οι μεγαλύτερες αδικίες γίνονται στα δημόσια σχολεία. Τα δωράκια στις δασκάλες και τα γλυψίματα πάνε σύννεφο. Στο δημόσιο και μιλάω πάντα για το δημοτικό μπορεί ένας μαθητής να χαντακωθεί από μία δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για MiltosGR: Υπάρχει το Andersland στο Πολύδροσο. Έχω ακούσει καλά.

 

Ανθούλα, και ο γιός μου (5,5 χρόνων) πάει στην Εράσμειο. Δεύτερη χρονιά φέτος (προνήπιο - νήπιο). Είμαι αρκετά ευχαριστημένη.

Μένουμε Μαρούσι κι έτσι είμαστε κοντά στο σχολείο, το οποίο για μένα είναι πολύ βασικό (να μην περνάνε τα παιδιά πολλές ώρες στο πήγαινε - έλα). Αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι για τους δασκάλους του δημοτικού. Έχω ακούσει ότι οι εκπαιδευτικοί της Ερασμείου έχοντας καλές σχέσεις με το διοίκηση παραμένουν, αγνοώντας τις αντίστοιχες θέσεις του δημοσίου. Ισχύει; Τι ηλικίας είναι οι δάσκαλοι-δασκάλες; Τι εμπειρία θα έλεγες ότι έχουν; Το άλλο θέμα που με απασχολεί είναι της ασφάλειας. Πιστεύεις ότι το σχολείο αυτό προσφέρει ένα ασφαλές περιβάλλον για τα παιδιά μας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του σχολείου είναι καθαρά υποκειμενικό. Συντάσσομαι με την άποψη οτι "είναι άδικο πολύ να μιλάς για τα δημόσια και τους εκπαιδευτές τους απαξιωτικά".

Ειδικεύοντας να πω για την εράσμειο, υποκειμενικά κι εγώ, τα χειρότερα. Υποτίθεται οτι πληρώνεις ξενόγλωσσο ιδιωτικό για να απαλάσσεσαι από τα έξοδα του φοντιστηρίου της εξτρα γλώσσας αλλά καθόλου δεν ισχύει. Επιφανειακή δουλειά με πολλή στάχτη στα μάτια στους γονείς. Συγκεκριμένα τα ανήψια μου το ένα ("άριστο" κατά την εράσμειο, σε όλο το δημοτικό), πήγε γυμνάσιο σε δημόσιο και έπεσε από τα σύννεφα. Τώρα, 3η γυμνασίου πιά, πάλεψε με θεούς και δαίμονες για να πάρει το τσερτιφικατ, με ιδιαίτερα φυσικά. Ο δεύτερος ("διάνοια" κατά την εράσμειο), ο οποίος "ξεγράφτηκε" μετά την κατραπακιά του αδερφού του άρον άρον και πήγε στο δημόσιο δημοτικό, πήρε τα πρώτα του εννιάρια και έπαθε σοκ. Τεσπα. Είπαμε..........υποκειμενικό θέμα.....

Χρειάζεται σκέψη και συνεργασία. Τα παιδιά μου πηγαίνουν δημόσιο (δημοτικό και γυμνάσιο) και δόξα τω Θεω, το μεγάλο έχει ήδη το τσερτιφικατ από πέρσι (στα 12 δηλ.) και με μόλις 3 χρόνια ιδιαίτερα. Και φέτος πήρε και το λόουερ. ΟΚ διάνοια δεν είναι, ήταν όμως σ'ένα πολύ καλό δημόσιο δημοτικό, είναι σε ένα πολύ καλό δημόσιο γυμνάσιο και πορεύεται με αγάπη και θέληση. Από κοντά πάει και το νεαρότερό μου :lol:

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς σε όλους τους προβληματισμένους γονείς :D

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον Ανθούλα, το "πληρώνω και απαιτώ" μου φαίνεται εξαιρετικά σκληρό, αφού θα ήθελα και το έχω καταφέρει ελπίζω, να βλέπω τους εκπαιδευτικούς σα λειτουργούς και αρωγούς στο μεγάλωμα των παιδιών μου και όχι σαν υπηκόους μου.

Πάντα φιλικά.......

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόφοιτη της Ελληνογερμανικής!

 

Θα πω μόνο τα καλύτερα οπότε δεν είμαι και αντικειμενική.

 

Να πω ότι η Γερμανική γλώσσα έχει πολλά με την Ελληνική και κυρίως με την αρχαία Ελληνική.

 

Ισως με έχετε δει να γράφω ρητά σε διάφορα τοπικ ... εεε από εκεί μου έμεινε... :wink:

:lol::lol::lol::lol:

 

Το παιδί μου θα το έστελνα 100% εκεί, λόγω δουλειάς του συζύγου στρατιωτικός δεν το βλέπω εφικτό! Θα δούμε ...πάντως την αίτηση την έχω κάνει από τότε που γεννήθηκε η κορούλα μου!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...