Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΑΣΜΕΙΟΣ, ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ερώτηση προς τους γονείς με παιδιά στην Εράσμειο ή και την ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ Αγωγή.

Αν ξεκινούσατε ξανά τη διαδικασία εύρεσης σχολείου, θα επιλέγατε ξανά αυτά τα σχολεία ή αυτή τη φορά θα ήταν διαφορετική η απόφαση σας;

 

Ενημερωτικά να πω ότι είμαι στη διαδικασία για νηπιαγωγείο και έχω επισκεφτεί και τα 2 σχολεία, απλά θα ήθελα την άποψη γονιών με παιδιά εκεί.

 

Ενα απλό ΝΑΙ ή ΟΧΙ αρκεί, δεν χρειάζεται να αναλυσετε τους λόγους αν δεν το επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nα θεωρήσω ότι κανείς δεν πάει τα παιδιά του στην Ελληνογερμανική αγωγή ή ότι όλοι έχετε μετανιώσει για την επιλογή σας; :)

 

Στιο θέμα ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ έχει συζητηθεί διεξοδικά το θέμα για το οποίο ενδιαφέρεσαι. Τα έχεις διαβάσει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τους λόγους για τους οποίους επιλέχθηκε το σχολείο.

Αυτό που ρωτάω είναι διαφορετικό... οι γονείς που επέλεξαν το σχολείο... αν άρχιζαν τώρα τη διαδικασία θα το επέλεγαν πάλι; Είναι πολύ διαφορετικό στην αρχή από το να έχεις εμπειρία τι γίνεται.

 

Γονείς που γνωρίζω και στέλνουν εκεί τα παιδιά τους μου απάντησαν αρνητικά στην ερώτηση, δηλαδή θα επέλεγαν άλλο σχολείο. Αλλά επειδή 1-2 απόψεις δεν θεωρώ ότι είναι αρκετές ζητάω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γονείς που γνωρίζω και στέλνουν εκεί τα παιδιά τους μου απάντησαν αρνητικά στην ερώτηση, δηλαδή θα επέλεγαν άλλο σχολείο. Αλλά επειδή 1-2 απόψεις δεν θεωρώ ότι είναι αρκετές ζητάω παραπάνω.

 

ο.κ. αφού το θέτεις έτσι το θέμα... σου απαντάω εγώ. Είμαστε 4 χρόνια εκεί και έχω ψάξει όλα τα σχολεία από τότε μέσω γνωστών και δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Είναι αναλόγως τι ψάχνει ο καθένας. Εμάς μας κάλυψε απόλυτα σε αυτό που θέλαμε για το παιδί μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση bobonela :)

 

Επίσης και τα υπόλοιπα 20 παιδιά στην τάξη το ίδιο σκέφτονται. Το συζητάμε συνεχώς στα πάρτυ... όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι. Μικρές διαφωνίες θα βρεις παντού, δεν μπορείς να καλύψεις τις απαιτήσεις καθενός ανθρώπου. Αλλά το βασικό είναι ότι όλοι συμφωνούν στο γενικό συμπέρασμα ότι είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από αυτό που βλέπουν (και πληρώνουν) value for money.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τους λόγους για τους οποίους επιλέχθηκε το σχολείο.

Αυτό που ρωτάω είναι διαφορετικό... οι γονείς που επέλεξαν το σχολείο... αν άρχιζαν τώρα τη διαδικασία θα το επέλεγαν πάλι; Είναι πολύ διαφορετικό στην αρχή από το να έχεις εμπειρία τι γίνεται.

 

Γονείς που γνωρίζω και στέλνουν εκεί τα παιδιά τους μου απάντησαν αρνητικά στην ερώτηση, δηλαδή θα επέλεγαν άλλο σχολείο. Αλλά επειδή 1-2 απόψεις δεν θεωρώ ότι είναι αρκετές ζητάω παραπάνω.

 

 

Να ρωτήσω εγώ από που είμαι περίεργη :lol: γιατί οι γνωστοί σου θα άλλαζαν την επιλογή τους; Έχουν συγκεκριμένο θέμα με τα ελληνογερμανικά σχολεία ή κάτι άλλο; Εδώ ψάχνουμε τις γνώμες με το φανάρι...:-)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ από που είμαι περίεργη :lol: γιατί οι γνωστοί σου θα άλλαζαν την επιλογή τους; Έχουν συγκεκριμένο θέμα με τα ελληνογερμανικά σχολεία ή κάτι άλλο; Εδώ ψάχνουμε τις γνώμες με το φανάρι...:-)

 

pashalitsa, τα παράπονα που άκουσα είχαν να κάνουν πιο πολύ με τη Διοίκηση του σχολείου.

Επίσης, άλλα παράπονα αφορούσαν το Δημοτικό και την οργάνωση σε θέματα όπως ότι ο χώρος που βγαίνουν διάλλειμα τα παιδιά είναι εκεί που παρκάρουν τα σχολικά και είναι μικρός και μέσα στα λάδια. Κάποιοι βρήκαν την τόση πειθαρχία υπερβολική και ότι καταπιέζεται το παιδί, και δεν μπορεί να αναπτύξει κάποιες κλίσεις του.

 

Για το παιδαγωγικό πρόγραμμα δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pashalitsa, τα παράπονα που άκουσα είχαν να κάνουν πιο πολύ με τη Διοίκηση του σχολείου.

Επίσης, άλλα παράπονα αφορούσαν το Δημοτικό και την οργάνωση σε θέματα όπως ότι ο χώρος που βγαίνουν διάλλειμα τα παιδιά είναι εκεί που παρκάρουν τα σχολικά και είναι μικρός και μέσα στα λάδια. Κάποιοι βρήκαν την τόση πειθαρχία υπερβολική και ότι καταπιέζεται το παιδί, και δεν μπορεί να αναπτύξει κάποιες κλίσεις του.

 

Για το παιδαγωγικό πρόγραμμα δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

 

Καλα ειναι δυνατον σε ενα σχολειο με τετοια διδακτρα να προαυλιζονται τα παιδια σε τοσο ακαταλληλους χωρους; Αυτο ειναι πρωτακουστο και απαραδεκτο (τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa, τα παράπονα που άκουσα είχαν να κάνουν πιο πολύ με τη Διοίκηση του σχολείου.

Επίσης, άλλα παράπονα αφορούσαν το Δημοτικό και την οργάνωση σε θέματα όπως ότι ο χώρος που βγαίνουν διάλλειμα τα παιδιά είναι εκεί που παρκάρουν τα σχολικά και είναι μικρός και μέσα στα λάδια. Κάποιοι βρήκαν την τόση πειθαρχία υπερβολική και ότι καταπιέζεται το παιδί, και δεν μπορεί να αναπτύξει κάποιες κλίσεις του.

 

Για το παιδαγωγικό πρόγραμμα δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό.

 

Για να είμαι ειλικρινής, το θέμα με το προαύλιο της Α δημοτικού τους το έθεσα κι εγώ. Είναι ένας τεράστιος χώρος όπου περνούν τα σχολικά το πρωί και αφήνουν τα παιδιά και τα παίρνουν το απόγευμα. ΔΕΝ είναι όλη μέρα τα σχολικά εκεί φυσικά, το έχω ψάξει, έχω περάσει από εκεί πολλές φορές. Υπάρχει άλλος τεράστιος χώρος για τα σχολικά. Παρόλα αυτά, επειδή όντως στο προαύλιο υπήρχαν ίχνη από λάδια από τα σχολικά [καθαρισμένα εννοείται αλλά δε φεύγουν εύκολα αυτά] εγώ έθεσα το θέμα στη διευθύντρια. Μου απάντησε ότι το θέμα το γνωρίζουν και ότι θα κάνουν κάποια αλλαγή-βελτίωση που θα αφορά όμως την επόμενη σχολική χρονιά δηλαδή το 2014-2015 οπότε δεν είχε νόημα να μου την αναπτύξει. Μου είπε ακόμη ότι εκείνη η ίδια ζήτησε να γίνεται αυτό με τα σχολικά για λόγους ασφαλείας προφανώς, για να μην περνάνε τα παιδιά απέναντι το δρομάκι που υπάρχει ανάμεσα στο σχολείο και το πάρκιν.

Οι υπόλοιπες τάξεις δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα με τον προαυλισμό, μια χαρά τους είδα τους χώρους, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.

 

Για το θέμα της πειθαρχίας δεν ξέρω να σου πω, ήταν ένας από τους λόγους που δεν επέλεξα το ελληνογερμανικό σχολείο εξ΄αρχής, όταν όμως είδα ένα πολύ χαλαρό σχολείο σαν αυτό που πήγε η κόρη μου [Κωστέα] κατάλαβα ότι μάλλον δεν πρέπει να φοβάμαι την πειθαρχία. Βέβαια δεν έχω ακόμα εμπειρία από το σχολείο, οπότε θα μπορώ να σου απαντήσω σε κάνα 8 μηνο...:wink: Αν μου έδινε κάποιος πάντως συγκεκριμένο παράδειγμα-τα υπερβολικής πειθαρχίας, θα είχα ένα μέτρο να καταλάβω αν είναι όντως υπερβολική ή αν απλά δεν είναι στα μέτρα άλλων γονιών... Θα με ενδιέφερε πολύ αν είχες να μου πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα...

 

Αυτό με τη διοίκηση δεν το γνώριζα και έχω αρχίσει και συλλέγω τέτοιες πληροφορίες δυστυχώς ΑΦΟΥ την έγραψα. Θα το δούμε το θέμα, τί να πω... Και εδώ θα ήθελα κανένα συγκεκριμένο παράδειγμα αν έχεις να παραθέσεις... Θέλω να κρίνω αν απλά η διοίκηση δεν ακολουθεί τα παράλογα ή υπερβολικά θέλω των γονιών ή αν όντως υπάρχει πρόβλημα...

 

Για την ιστορία να πω ότι γνωρίζω ένα μεγάλο ιδιωτικό σχολείο των βορείων προαστίων που είχε μια περίεργη-αλαζονική συμπεριφορά προς τους γονείς, απαγορεύουμε σύλλογο γονέων, αποφασίζουμε αυξήσεις παράλογες και τέτοια και παρόλο που ήταν άριστο μαθησιακά, έβαλε νερό στο κρασί του μόνο όταν έχασε πάρα πολλούς μαθητές...

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, το θέμα με το προαύλιο της Α δημοτικού τους το έθεσα κι εγώ. Είναι ένας τεράστιος χώρος όπου περνούν τα σχολικά το πρωί και αφήνουν τα παιδιά και τα παίρνουν το απόγευμα. ΔΕΝ είναι όλη μέρα τα σχολικά εκεί φυσικά, το έχω ψάξει, έχω περάσει από εκεί πολλές φορές. Υπάρχει άλλος τεράστιος χώρος για τα σχολικά. Παρόλα αυτά, επειδή όντως στο προαύλιο υπήρχαν ίχνη από λάδια από τα σχολικά [καθαρισμένα εννοείται αλλά δε φεύγουν εύκολα αυτά] εγώ έθεσα το θέμα στη διευθύντρια. Μου απάντησε ότι το θέμα το γνωρίζουν και ότι θα κάνουν κάποια αλλαγή-βελτίωση που θα αφορά όμως την επόμενη σχολική χρονιά δηλαδή το 2014-2015 οπότε δεν είχε νόημα να μου την αναπτύξει. Μου είπε ακόμη ότι εκείνη η ίδια ζήτησε να γίνεται αυτό με τα σχολικά για λόγους ασφαλείας προφανώς, για να μην περνάνε τα παιδιά απέναντι το δρομάκι που υπάρχει ανάμεσα στο σχολείο και το πάρκιν.

Οι υπόλοιπες τάξεις δε νομίζω ότι έχουν πρόβλημα με τον προαυλισμό, μια χαρά τους είδα τους χώρους, εκτός αν μου διέφυγε κάτι.

 

Για το θέμα της πειθαρχίας δεν ξέρω να σου πω, ήταν ένας από τους λόγους που δεν επέλεξα το ελληνογερμανικό σχολείο εξ΄αρχής, όταν όμως είδα ένα πολύ χαλαρό σχολείο σαν αυτό που πήγε η κόρη μου [Κωστέα] κατάλαβα ότι μάλλον δεν πρέπει να φοβάμαι την πειθαρχία. Βέβαια δεν έχω ακόμα εμπειρία από το σχολείο, οπότε θα μπορώ να σου απαντήσω σε κάνα 8 μηνο...:wink: Αν μου έδινε κάποιος πάντως συγκεκριμένο παράδειγμα-τα υπερβολικής πειθαρχίας, θα είχα ένα μέτρο να καταλάβω αν είναι όντως υπερβολική ή αν απλά δεν είναι στα μέτρα άλλων γονιών... Θα με ενδιέφερε πολύ αν είχες να μου πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα...

 

Αυτό με τη διοίκηση δεν το γνώριζα και έχω αρχίσει και συλλέγω τέτοιες πληροφορίες δυστυχώς ΑΦΟΥ την έγραψα. Θα το δούμε το θέμα, τί να πω... Και εδώ θα ήθελα κανένα συγκεκριμένο παράδειγμα αν έχεις να παραθέσεις... Θέλω να κρίνω αν απλά η διοίκηση δεν ακολουθεί τα παράλογα ή υπερβολικά θέλω των γονιών ή αν όντως υπάρχει πρόβλημα...

 

Για την ιστορία να πω ότι γνωρίζω ένα μεγάλο ιδιωτικό σχολείο των βορείων προαστίων που είχε μια περίεργη-αλαζονική συμπεριφορά προς τους γονείς, απαγορεύουμε σύλλογο γονέων, αποφασίζουμε αυξήσεις παράλογες και τέτοια και παρόλο που ήταν άριστο μαθησιακά, έβαλε νερό στο κρασί του μόνο όταν έχασε πάρα πολλούς μαθητές...

 

pashalitsa, εκτιμώ ότι θα κάνουν κινήσεις για το θέμα του προαύλιου χώρου και σίγουρα είναι ένα θέμα που δεν λύνεται άμεσα ή σε ένα τρίμηνο. Γνωρίζω όμως ότι σαν παράπονο γονιών είναι τα τελευταία 5 χρόνια άρα θεωρώ ότι κάπου το κωλυσιεργούν καθώς το παιδί θα είναι εκεί 1 χρόνο και μετά αλλάζει χώρο. Αλλιώς τόσα παράπονα, τόσα χρόνια δεν θα είχε γίνει κάτι;

 

Για την πειθαρχία, είναι ότι τα παιδιά τα έχουν λίγο σε "στενό μαρκάρισμα" με συνεχείς οδηγίες "μην τρέχετε", "μην πηδάτε", μην και μην γενικότερα. Δεν μιλάω για την πειθαρχία της τάξης ή ότι πρέπει να μπαίνουν με σειρά και σε καθορισμένα group για τις εξετάσεις τους. Συμφωνώ πάντως ότι δεν έχουν όλοι οι γονείς τα ίδια μέτρα.

 

Για τη Διοίκηση, τα παράπονα είναι ότι παραείναι επιχείρηση και παραδόπιστοι... ένα παράδειγμα είναι ότι ενώ είχαν ανακοινώσει ότι ΔΕΝ θα κάνουν αυξήσεις τελικά τις έκαναν.

Δεν γνωρίζω πως αντιδρούν σε προτάσεις και θέματα γονιών.

 

Το λυπηρό, σύμφωνα και με το παράδειγμα που παραθέτεις είναι ότι και τα σχολεία είναι πλέον επιχειρήσεις με πελατειακές σχέσεις, κοινώς "αγοράζεις" το σχολείο...

 

Προσωπικά δεν έχω βγάλει απόφαση ακόμα. Θα κάνουμε και το τελευταίο ραντεβού αύριο για να δουν και τον πιτσιρικά και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παραδόπιστοι γενικώς είναι όλα τα μεγάλα ιδιωτικά σχολεία νομίζω και σίγουρα το σχολείο το αγοράζεις, δυστυχώς... Μόνο σε μικρά σχολειάκια που ο διευθυντής αφήνει εκεί την ψυχή και τη ζωή του μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο... Αυτά όμως υστερούν σε άλλα πράγματα...

 

Το ότι τους λένε να μην τρέχουν δε με χαλάει καθόλου καθώς τη μικρή μου την έχουν ρίξει δυο φορές από τις σκάλες γιατί έτρεχαν... Υπάρχουν λόγοι ασφαλείας που γίνονται μερικά πράγματα, τί να πω... Ίσως μερικά παιδιά να καταπιέζονται, η δικιά μου λειτουργεί μόνο με κανόνες και το χάος της προκαλεί νευρικότητα οπότε θεωρώ ότι θα προσαρμοστεί καλύτερα εκεί από εκεί που ήταν... Ένα υπερκινητικό παιδί είναι αδύνατον να μην καταπιεστεί σε ένα τέτοιο περιβάλλον, γι΄αυτό σου λέω είναι ανάλογα τί ψάχνει ο κάθε γονιός για το παιδί του...

 

Την εμπορικότητα του σχολείου την καταλαβαίνει κανείς από 300χλμ νομίζω, ήταν και αυτός ένας ανασταλτικός παράγοντας στην πρώτη μου απόφαση πριν από δυο χρόνια...

 

Για το θέμα των αυξήσεων τώρα, τα δίδακτρα για Α δημοτικού ήταν 8400 πριν από δυο χρόνια με πρόθεση μου είχαν πει να πάει 8800 αλλά τελικά έγινε η απαγόρευση και το πάγωμα από το υπουργείο δυο χρόνια τώρα, έμειναν στα 8400 και από φέτος το πήγαν 8200 [μιλάμε για ειρωνική μείωση διδάκτρων] τί να πω... Τους τα έχωσα κοινώς για τα δίδακτρα, μου είπαν ότι το καταλαβαίνουν και ότι διαμαρτύρονται πολλοί γονείς αλλά είναι απόφαση της διοίκησης να μην προβεί σε μειώσεις τουλάχιστον για φέτος... Στου Κωστέα πάλι δεν έκαναν καμιά μείωση στο δημοτικό, μάλιστα ΑΝΕΒΑΣΑΝ και το κόστος του σχολικού, έλεος δηλαδή... Αύξησαν αρκετά τις ώρες του προγράμματος πάντως...

 

Πάντως το ότι η διευθύντρια του νηπιαγωγείου της Αγωγής μου είχε πει πριν από δυο χρόνια ότι, Μάρτη μήνα που πήγα, είχαν σε αναμονή για Α δημοτικού περίπου 150 άτομα [αν έλεγε αλήθεια δηλαδή] και θέση για προνήπιο δεν έβρισκα και τώρα μήνα Μάιο δεν έχουν προφανώς κλείσει τις θέσεις, κάτι λέει αυτό...

 

Και μακάρι να μην τις κλείσουν και να αναγκαστούν να προβούν σε μειώσεις διδάκτρων του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κυρίες μου....

Παρακολουθώ το θέμα σας εδώ και καιρό, χωρίς να μπορώ να συνεισφέρω, γιατί δεν γνωρίζω πολλά πολλά για τα σχολεία αυτά. Όμως επειδή θίξατε το θέμα της πειθαρχίας, ήθελα να σας πω κάποιες σκέψεις. Εμένα, με τον όρο πειθαρχία, θα με φόβιζε, όχι τόσο η πειθαρχία στην συμπεριφορά των παιδιών, η οποία γίνεται σε όλα τα σοβαρά σχολεία (πχ. κανένα σοβαρό σχολείο δεν ανέχεται να τρέχουν τα παιδιά στους διαδρόμους, είναι επικίνδυνο), τόσο η πειθαρχία στην ουσία της, η πειθαρχία του πνεύματος, της φαντασίας, της δημιουργικότητας. Αυτό θα φοβόμουν εγώ. Θα φοβόμουν ένα σύστημα που δεν αφήνει ελεύθερο το παιδί να αναπτυχθεί με το δικό του ρυθμό (επειδή μιλάμε για δημοτικό), που δεν του επιτρέπει να εκφραστεί μέσα από την τέχνη, που δεν το αφήνει να ανακαλύψει και να ακολουθήσει τις κλίσεις του. Ένα σχολείου που το παιδί δεν αισθάνεται ελεύθερο να πλησιάσει το δάσκαλο και να του ανοίξει την καρδιά του ή να διαμαρτυρηθεί για κάτι που δεν του αρέσει, ή να αμφισβητήσει δημιουργικά τις επιλογές των άλλων. 'Ενα σχολείο που ο γονιός δεν μπορεί να πει ότι θέλει και, όχι φυσικά να ακούσουν τη γνώμη του αλλά να του απαντήσουν με σεβασμό.

Επειδή γνωρίζω άμεσα τις βασικές αρχές του γερμανικού εκπαιδευτικού συστήματος, το οποίο χαρακτηρίζεται από την τάξη και την τάση για ομοιομορφία, και φυσικά μέσα από αυτά τις πολύ καλές επιδόσεις, νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να εξετάσετε. Μήπως πίσω από τον όρο 'πειθαρχία', που σε όλους ακούγεται μία χαρά, κρύβεται η πνευματική κυρίως καταπίεση.

Δεν ξέρω καθόλου πως τα σχολεία αυτά προσαρμόζουν το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα στην ελληνική πραγματικότητα.

Επίσης θα ήθελα να πω ότι ναι, τα σχολεία είναι επιχειρήσεις και γι αυτό δίνουμε δίδακτρα και οι περισσότερες έχουν ως στόχο το κέρδος. Επειδή όμως το προϊόν είναι, ή πρέπει να είναι, πνευματικό, η 'εμπορικότητα' δεν πρέπει να είναι δεδομένη. Οι 'αρχές' που υποστηρίζει ένα σχολείο θα ακολουθούν το παιδί μας σε όλη του τη ζωή. Και ας μην παραιτούμαστε από την 'πνευματικότητα' και αποδεχόμαστε ως αναπόφευκτη την εμπορικότητα, μόνο και μόνο επειδή πληρώνουμε. Αν ένας σχολάρχης πουλάει την εκπαίδευση του παιδιού μας όπως θα μας πούλαγε αυτοκίνητο, σε αυτόν δεν εμπιστευόμουν το παιδί μου Γιατί άλλο είναι να λέμε ότι αποδεχόμαστε ένα συγκεκριμένο ύφος σχολείου, επειδή κάποια μειονεκτήματά του δεν τα θεωρούμε σημαντικά, και άλλο να λέμε ότι μας ενοχλούν αλλά είναι αναπόφευκτα, γιατί έτσι είναι τα πράγματα πανού (σημειώνω ότι δεν έχω στο νου μου κανένα από τα δύο σχολεία, ένα σχόλιο κάνω).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, με τον όρο πειθαρχία, θα με φόβιζε, όχι τόσο η πειθαρχία στην συμπεριφορά των παιδιών, η οποία γίνεται σε όλα τα σοβαρά σχολεία (πχ. κανένα σοβαρό σχολείο δεν ανέχεται να τρέχουν τα παιδιά στους διαδρόμους, είναι επικίνδυνο), τόσο η πειθαρχία στην ουσία της, η πειθαρχία του πνεύματος, της φαντασίας, της δημιουργικότητας. Αυτό θα φοβόμουν εγώ. Θα φοβόμουν ένα σύστημα που δεν αφήνει ελεύθερο το παιδί να αναπτυχθεί με το δικό του ρυθμό (επειδή μιλάμε για δημοτικό), που δεν του επιτρέπει να εκφραστεί μέσα από την τέχνη, που δεν το αφήνει να ανακαλύψει και να ακολουθήσει τις κλίσεις του. Ένα σχολείου που το παιδί δεν αισθάνεται ελεύθερο να πλησιάσει το δάσκαλο και να του ανοίξει την καρδιά του ή να διαμαρτυρηθεί για κάτι που δεν του αρέσει, ή να αμφισβητήσει δημιουργικά τις επιλογές των άλλων. 'Ενα σχολείο που ο γονιός δεν μπορεί να πει ότι θέλει και, όχι φυσικά να ακούσουν τη γνώμη του αλλά να του απαντήσουν με σεβασμό.

</p>

Εχεις απόλυτο δίκιο Βερενίκη. Η πνευματική πειθαρχία είναι εγκληματική. Δημιουργεί κοπάδια προβάτων αντί για σκεπτόμενους ανθρώπους. Το παρατηρώ κι εγώ σε ένα βαθμό, αλλά βλέπω ότι προσπαθούν να το εκσυγχρονίσουν λίγο... Είναι γενικά αρκετά δεκτικοί σε πολλά θέματα, συζητάνε με γονείς, προσπαθούν να ακούσουν τα παιδιά και να τους εξηγήσουν. Και έχουν προσθέσει αρκετές δραστηριότητες καλλιτεχνικού περιεχομένου στο πρόγραμμα (όμιλοι). Σίγουρα δεν μιλάμε για σχολεία με ανοικτούς πομπούς και δέκτες σε καθετί νέο... αλλά οπωσδήποτε τα παιδιά αντιμετωπίζονται με σεβασμό και το ίδιο και η εκπαίδευσή τους. Είναι λίγο και η κρίση.... και όλα είναι πιο χαλαρά απ'ότι παλιά.

Link to comment
Share on other sites

</p>

Εχεις απόλυτο δίκιο Βερενίκη. Η πνευματική πειθαρχία είναι εγκληματική. Δημιουργεί κοπάδια προβάτων αντί για σκεπτόμενους ανθρώπους. Το παρατηρώ κι εγώ σε ένα βαθμό, αλλά βλέπω ότι προσπαθούν να το εκσυγχρονίσουν λίγο... Είναι γενικά αρκετά δεκτικοί σε πολλά θέματα, συζητάνε με γονείς, προσπαθούν να ακούσουν τα παιδιά και να τους εξηγήσουν. Και έχουν προσθέσει αρκετές δραστηριότητες καλλιτεχνικού περιεχομένου στο πρόγραμμα (όμιλοι). Σίγουρα δεν μιλάμε για σχολεία με ανοικτούς πομπούς και δέκτες σε καθετί νέο... αλλά οπωσδήποτε τα παιδιά αντιμετωπίζονται με σεβασμό και το ίδιο και η εκπαίδευσή τους. Είναι λίγο και η κρίση.... και όλα είναι πιο χαλαρά απ'ότι παλιά.

 

Την ΕΑ δεν θα την ελεγες και καλλιτεχνικο σχολειο με εμφαση στις ανθρωπιστικες επιστημες οπως θα χαρακτηριζε ισως καποιος τον Παναγιωτοπουλο η τη Χιλλ. Κατα τα αλλα δειχνει να δινει πολλα ερεθισματα στα παιδια και εχουν ειδικο προγραμμα συναισθηματικης αναπτυξης για τα μικρουλια που μου αρεσε. Οτι ειναι ενα αυστηρο σχολειο επισης φαινεται απο χιλιομετρα. Αυτο εγω βεβαια το προτιμω απο το να ειναι χυμα και ολο αγαπες και λουλουδια και να γινω εγω υστερικη στο σπιτι με το διαβασμα σαν αλλες μαμαδες που ξερω. Η αληθεια βεβαια βρισκεται παντα καπου στη μεση. Εμενα το 1ο πραγμα που μου ειπαν γι αυτο το σχολειο ειναι οτι ειναι πολυ καλο παιδαγωγικα αλλα σε βλεπουν σαν τσεπη και νομιζω αυτη ειναι η εικονα που διατηρω ακομα. Δεν με χαλαει πντως καθολου το παιδι να ξερει απταιστα γερμανικα, να μπορεσει να μπει σε πανεπιστημιο της επιλογης του και εχει βγαλει ενα πολυ συγχρονο σχολειο που ειναι μεσα σ΄ολα, δηλ πολιτιστικα παιδαγωγικα και τεχνολογικα μεσα στα πραγματα. Αυτο βεβαια συνεπαγεται οτι θα πληρωσω και καποια υπεραξια για πραγματα που θα ειναι υπερβολικα ακριβα τελικα. Επισης δεν το παντρευτηκαμε αν κατι δεν παει καλα σχολεια υπαρχουν ενα σωρο. Προσωπικα κοιταω και καποια ακομα οσο εχω το χρονικο περιθωριο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

hello girls…

 

Βερενίκη, θα συμφωνήσω μαζί σου και στο θέμα της πειθαρχίας και στο οικονομικό θέμα.

Για την πειθαρχία, αυτό ήταν παρατήρηση από κάποιο γονιό… ότι παραείναι καλούπι και πρέπει το παιδί να ταιριάξει. Και το παιδί θα αντιληφθεί το θέμα πολύ αργά. Από την άλλη προσφέρονται δραστηριότητες και διέξοδοι καθώς υπάρχει και βιωματική εκπαίδευση.

 

bobonela, από τη συζήτηση με τους γονείς προκύπτει τίποτα; Ή απλά μιλάνε, συζητάνε και απλά συνεχίζουν όλοι ως έχουν;

 

naina… το σχόλιό σου ήταν καταπληκτικό "Την ΕΑ δεν θα την ελεγες και καλλιτεχνικο σχολειο με εμφαση στις ανθρωπιστικες επιστημες"… γέλασα απίστευτα!

 

Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση… και αυτό το δεν υπάρχει καθόλου διάβασμα στο σπίτι είναι τελικά μύθος.

 

Eμείς κάναμε και το τελευταίο ραντεβού… είδαν και τον μικρό και όλα καλά… τον βρήκαν μία χαρά… μιλήσαμε και με το γραφείο κίνησης… και με τον ιδιοκτήτη που ειλικρινά μου φάνηκε τελείως άτονος και άχρωμος και βγάλαμε την απόφαση για άλλο σχολείο.

 

Σας ευχαριστώ όλες για την ανταπόκριση και την ανταλλαγή απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διευκρινίζω ξανά ότι τα σχόλιά μου αφορούν την Εράσμειο και όχι την Ε.Α.Georgina σχετικά με την ερώτησή σου για το αν εισακούγονται τα αιτήματα, σου λέω απλά ότι η Δ/νση κάνει αυτό που μπορεί καλύτερο. Αν κάποιος γονιός προτείνει κάτι που είναι εφικτό, ναι θα εισακουστεί. Συζητάνε πολύ με γονείς και είναι δεκτικοί σε όλα. Απλά δεν γίνονται πάντα όλα....Σχετικά με το διάβασμα που λες... να φοβάσαι ένα σχολείο που δεν δίνει δουλειά στο σπίτι! Πρέπει να γίνεται στο σχολείο η δουλειά, να κατανοούν τα μαθηματικά, τη γλώσσα, τα γερμανικά κλπ. αλλά στο σπίτι απαραίτητα πρέπει να τα επαναλαμβάνουν σε μορφή εντύπων και να κάνουν ορθογραφία. Δεν μαθαίνουν αλλιώς. Μία - μιάμισυ ώρα για αρχή είναι καλά για διάβασμα στο σπίτι. Είστε μικροί ακόμη, θα δεις ότι στο μέλλον θα δυσανασχετείς αν δεν σας δίνουν δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφευγω λιγο απο το θεμα, με αφορμη το παραπανω σχολιο, ενα πραγμα που με φοβιζει οταν υπαρχει μελετη στο σχολειο που ειναι και της μοδας, ειναι το πώς καταλαβαινει ο γονιος πού δυσκολευεται το παιδι, δεδομενου οτι φερνει ενα τετραδιο ΄γυαλισμενο΄ στο σπιτι που μπορει να εχει διορθωθει και 10 φορες κατα τη διαρκεια της μελετης. Σ΄αυτο το θεμα πώς τοποθετουνται τα σχολεια με βαση την εμπειρια σας; Εγω οπου το εχω ρωτησει αυτο ικανοποιητικη απαντηση δεν εχω παρει (παιρνουν κι ενα υφος σαν να αναρωτιουνται αν ειμαι φυσικη ξανθια αλλα το παραβλεπω). Στην Ερασμειο πώς δουλευει το θεμα της μελετης bobonela;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ερασμειο πώς δουλευει το θεμα της μελετης bobonela;

 

Αστο.... είναι όπως το είπες!!! Δεν γνωρίζεις τα κενά του παιδιού, τα οποία πίστεψέ με είναι πολλά και θα φανούν στο γυμνάσιο. Τώρα όσο τα παιδιά είναι μικρά και τα διαβάζουν εκει, θεωρούνται αστέρια. Ο γονιός στον κόσμο του και τα παιδιά χαρούμενα επιστρέφουν σπίτι και παίζουν...Είναι το μεγαλύτερο λάθος η μελέτη σχολείου σε όλα τα σχολεία ανεξαιρέτως!Εγώ τον βάζω κάτω και του άλλαζω τα φώτα στο διάβασμα κάθε μέρα! Χωρίς αυτό, δεν θα μάθει ούτε ορθογραφία ούτε ιστορία ούτε ξένη γλώσσα. Χωρίς το απαιτούμενο διάβασμα κατ'οίκον... ξεχασέ το!!!! Ολοι θα σου λένε... τι καλό και χαρισματικό παιδί... να το χαίρεστε.... και στο γυμνάσιο θα έρθουν οι κατραπακιές. Αλλά τα χρόνια του δημοτικου δεν γυρνάνε πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Naina, αν θέλεις και τη γνώμη μου, η μελέτη στο σχολείο έχει αρνητικά και θετικά. Και όταν λέω θετικά σίγουρα δεν εννοώ το ελεύθερο απόγευμα. Εννοώ το να μάθει το παιδί να μελετά μόνο του και ανεξάρτητα, να μάθει τον τρόπο μελέτης, να ελέγχει τη δουλειά του το ίδιο συστηματικά, η δασκάλα να βλέπει τις αδυναμίες του κλπ. Επίσης, εγώ βάζω στα θετικά, το ότι συνηθίζει το γονιό στην ιδέα ότι η μελέτη δεν είναι δική του δουλειά. Αν το σχολείο κάνει καλά τη δουλειά του, τότε με συνεργασία των τριών πλευρών (γονιός- δασκάλα- μαθητής) το σύστημα αποδίδει κάποια χρόνια. Αν πχ. η δασκάλα υποδεικνύει καθημερινά στο παιδί ποια σημεία από τη λίστα των υποχρεώσεών του πρέπει να επαναλάβει στο σπίτι, ο γονιός καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει. Επίσης χρέος της δασκάλας σε ένα καλό σχολείο είναι να επισημαίνει τα κενά. Το σύστημα της μελέτης στο σπίτι δεν είναι βέβαια για γονιούς που θέλουν να έχουν τον απόλυτο καθημερινό έλεγχο (δεν το κατηγορώ, προς θεού). Ο καθένας εφαρμόζει το σύστημά του. Εγώ έχω με το γιο μου ένα μισάωρο μελέτη κάθε απόγευμα, όπου δεν κάνουμε τα μαθήματα του σχολείου. Τον ρωτώ που αισθάνεται αδύναμος (το διασταυρώνω και με τη δασκάλα του) και μου λέει πάντα το σωστό. Αυτό δουλεύουμε με εξωσχολικό υλικό. Και είχε αποτέλεσμα. Όταν αρχίσουν τα διαβαστά μαθήματα, στην τρίτη νομίζω, η μελέτη θα γίνεται σπίτι.

Και Bobonela μου, να σε ρωτήσω. Αν το σχολείο -που ακριβοπληρώνουμε- μας λέει ότι το παιδί είναι πολύ καλό, γιατί να το αμφισβητήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

:lol:Εγώ πάνω κάτω συμφωνώ με τη bobonela στο θέμα της μελέτης. Αν υποθέσουμε ότι θες το ΒΕΛΤΙΣΤΟ για το παιδί ή θα πρέπει να ασχολείται ο γονιός [που θα ξέρει τί του γίνεται] ή θα πρέπει να επιβλέπει δασκάλα στο σπίτι...

 

Αν δεν μπορούσα οικονομικά να αντέξω και τα δυο θα επέλεγα μια σοβαρή δασκάλα στο σπίτι και δημόσιο σχολείο...

 

Όπως και στα φροντιστήρια αγγλικών και γλωσσών γενικά, έτσι και στα ιδιωτικά σχολεία, άσχετα με το αν είναι φτηνά ή ακριβά, εγώ δεν παραβλέπω το γεγονός ότι είναι επιχειρήσεις και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14. Και ναι, υπάρχει αυτή η νοοτροπία του «όλα είναι καλά όλα είναι ανθηρά» για όσο μπορεί η αλήθεια να μη φαίνεται. Και μετά σου αρχίζουν τα αρνητικά, συνήθως με ήπια μορφή στο γυμνάσιο [ή στην D ή E senior στα αγγλικά] και αν ψάξει κάποιος υπεύθυνα το παιδί σου, θα σου πει ότι έχει κενά από την ύλη της β δημοτικού ας πούμε και πέρα... Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το έχω δει να γίνεται αυτό το ίδιο και στο δημόσιο σχολείο. Όχι λόγω του κέρδους εδώ αλλά λόγω απλής και αγνής:lol: αδιαφορίας... Αν δεν πήγαινα συστημένη στα μαθήματα που έκανα και αν δεν τους έδειχνα με βιβλία από ποιες τάξεις είναι τα κενά που έχει το παιδί τους, σίγουρα θα με πέρναγαν για τρελή!!!:lol::lol::lol:

 

Πάντως ο καλός εκπαιδευτικός θα σου πει την αλήθεια είτε λίγο πιο ήπια στο ιδιωτικό [λόγω εντολής της διεύθυνσης] είτε πιο χύμα στο δημόσιο...

Αν βρεις πολύ καλό εκπαιδευτικό σε πολύ καλό ιδιωτικό θεωρώ ότι έχεις κερδίσει τον πρώτο λαχνό!:-D

Link to comment
Share on other sites

:lol:Εγώ πάνω κάτω συμφωνώ με τη bobonela στο θέμα της μελέτης. Αν υποθέσουμε ότι θες το ΒΕΛΤΙΣΤΟ για το παιδί ή θα πρέπει να ασχολείται ο γονιός [που θα ξέρει τί του γίνεται] ή θα πρέπει να επιβλέπει δασκάλα στο σπίτι...

 

Αν δεν μπορούσα οικονομικά να αντέξω και τα δυο θα επέλεγα μια σοβαρή δασκάλα στο σπίτι και δημόσιο σχολείο...

 

Όπως και στα φροντιστήρια αγγλικών και γλωσσών γενικά, έτσι και στα ιδιωτικά σχολεία, άσχετα με το αν είναι φτηνά ή ακριβά, εγώ δεν παραβλέπω το γεγονός ότι είναι επιχειρήσεις και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14. Και ναι, υπάρχει αυτή η νοοτροπία του «όλα είναι καλά όλα είναι ανθηρά» για όσο μπορεί η αλήθεια να μη φαίνεται. Και μετά σου αρχίζουν τα αρνητικά, συνήθως με ήπια μορφή στο γυμνάσιο [ή στην D ή E senior στα αγγλικά] και αν ψάξει κάποιος υπεύθυνα το παιδί σου, θα σου πει ότι έχει κενά από την ύλη της β δημοτικού ας πούμε και πέρα... Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το έχω δει να γίνεται αυτό το ίδιο και στο δημόσιο σχολείο. Όχι λόγω του κέρδους εδώ αλλά λόγω απλής και αγνής:lol: αδιαφορίας... Αν δεν πήγαινα συστημένη στα μαθήματα που έκανα και αν δεν τους έδειχνα με βιβλία από ποιες τάξεις είναι τα κενά που έχει το παιδί τους, σίγουρα θα με πέρναγαν για τρελή!!!:lol::lol::lol:

 

Πάντως ο καλός εκπαιδευτικός θα σου πει την αλήθεια είτε λίγο πιο ήπια στο ιδιωτικό [λόγω εντολής της διεύθυνσης] είτε πιο χύμα στο δημόσιο...

Αν βρεις πολύ καλό εκπαιδευτικό σε πολύ καλό ιδιωτικό θεωρώ ότι έχεις κερδίσει τον πρώτο λαχνό!:-D

 

 

Με κάλυψες απόλυτα!!!:!::!:

Το θέμα της μελέτης είναι λίγο παρκάρισμα με περιτύλιγμα τις δραστηριότητες που κάνουν ταυτόχρονα και γενικά περνάνε καλά... Σου λέει "διάβασα" και αν κάτσεις και δεις τελικά τι ξέρει... (αν φυσικά είσαι σε θέση να γνωρίζεις με λεπτομέρεια την ύλη της τάξης στα ελληνικά και ξενόγλωσσα) τότε μάλλον θα πέσεις από τα σύννεφα. Αν γενικά αφήσεις το θέμα "Μελέτη" στην απογευματινή μελέτη του σχολείου.... το έχεις χάσει το παιχνίδι. Για γονείς που αδυνατούν λόγω χρόνου, καλύτερα να τα παραλαμβάνει τα παιδιά μία δασκάλα από το σχολικό και να τα διαβάζει και να γίνεται σωστή δουλειά. Και χρυσοπληρώνεις τη μελέτη και σαφή εικόνα του παιδιού σου δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...