Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΗΝΟΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Η κόρη μου τελειώνει την ΣΤ δημοτικού . Ενδιαφέρομαι για την ελληνογερμανική σχολή .Ξέρει κάποιος να με ενημερώσει για το γυμνάσιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

Μπορώ να σε ενημερώσω μόνο ως παλιά μαθήτρια της Ελληνογερμανικής Αγωγής.Όταν τελείωσα το δημοτικό με έστειλαν οι δικοί μου εκεί.Είχε πολύ αξιόλογους καθηγητές,πολύ καλές εγκαταστάσεις και γενικά όλα ήταν πολύ προσεγμένα.Βέβαια σου μιλάω για κάποια χρόνια πριν.Έχει ιστοσελίδα την οποία μπορείς να δεις http://www.ea.gr και λογικά θα μπορείς να το δεις κι από κοντά.Εμείς παλιά για να μπούμε δίναμε και κάποια μαθήματα,οπότε καλό είναι να το ψάξεις από τώρα για να ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ενημέρωση.Ειναι σημαντικό να έχω πληροφορίες απο κάποιο άτομο που έχει τελειώσει το συγκεκριμένο σχολείο και έχει ιδία άποψη γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι πάρα πολύ καλό σχολείο ,θα πηγαίναμε τον μεγάλο μας από Σεπτέμβριο στο προνήπιο και θα συνεχίζαμε και στις επόμενες βαθμίδες αλλά με τα δίδυμα και σε συνδυασμό με τη κρίση αδυνατούμε να δίνουμε 25000 + ευρώ το χρόνο και για τα τρία μας παιδάκια και τα οποία μοιραίως θα πάνε στο δημόσιο όπως πήγα και εγώ και η γυναίκα μου και μορφωθήκαμε και επιστήμονες γίναμε και σε τίποτα δεν "χάσαμε" το μορφωτικό μας επίπεδο εκτός ίσως από μερικές ευκαιρίες που θα είχαμε παραπάνω στη ζωή μας.Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου σχολείου αλλά με το δικό μας πορτοφόλι και ευθέως σας λέω επειδή το ψάξαμε πολύ ότι είναι ένα εξαιρετικό σχολείο από το νηπιαγωγείο μέχρι και το Λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Έχει κατά τη γνώμη σου κάποιο 'συγκεκριμένο' πρόβλημα αυτό το σχολείο, ή σε πολλά επίπεδα είστε δυσαρεστημένοι (παιδαγωγικά, διοικητικά, σχέση με τους γονείς κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το μικρό μ μέχρι και φέτος και όντως ούτε και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη! πάει δημοτικό βέβαια ακόμη και έτσι δεν μπορώ να σας πω για το γυμνάσιο, αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένη! ειδικά η δασκάλα που είχε φέτος το αποθάρυνε πολύ και κατηγορούσε όλα τα αγόρια ότι μιλάνε και ότι είναι άτακτα, επιδή δεν μπορούσε να τους επιβληθεί. επίσης, δεν έγραφε ξεκάθαρες διορθώσεις στα τετράδια και έπρεπε να πάρω εγώ το ρόλο του παιδαγωγού κάτι που θεωρώ απαράδεκτο! επίσης ακριβώς επειδή είναι μεγάλο σχολείο αισθάνομαι ότι δεν προσέχουν το παιδί μου σαν πρόσωπο, αλλά απλά σαν έναν αριθμό που αυξάνει το εισόδημα :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...