Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί - αξίζουν τα λεφτά τους?


Recommended Posts

Καλησπέρα, ωραίο θέμα, καλή μου θα σε ρωτήσω απλά εάν έχεις λεφτά! έχεις λοιπόν;;; Lol

 

καλή μου οι ιδιωτικοί σταθμοί είναι εξαιρετικοί με πολύ καλό πρόγραμμα, επιπλέον δραστηριότητες (κολύμβηση, αγγλικά), σχολικό, φαγητό, κλπ κλπ. αλλά είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις.... κάθε επιχείρηση έχει ως πρωταρχικό στόχο το κέρδος και για να την επιλέξεις σου πουλάει κάτι που δεν μπορείς να το έχεις δωρεάν πχ. μεταφορά από και προς στο σχολείο, μπορείς να στείλεις το φάρμακο του και να του το δώσει η νηπιαγωγός, μπορεί να το αλλάξει ή να το βοηθήσει με την τουαλέτα εάν χρειάζεται, κάνουν προετοιμασία για το δημοτικό, κάνουν πολλές επισκέψεις σε μουσεία κλπ., πάνε σε θεάτρα κλπ κλπ., μπορείς να το στείλεις ακόμα και άρρωστο (λέμε τώρα για τις μαμάδες που εργάζονται και που το στέλνουν μαζί με την αντιβίωση), δεν μαγειρεύεις τρώει εκεί, δεν κλείνει για απεργίες, έχει πλήρες ωράριο ακόμα και από τις 7 πμ μέχρι 6μμ κλ κλπ κλπ.

 

Αρνητικά....πρέπει να πληρώσεις για ΟΛΑ, όσα πιο πολλά προσφερουν τόσα περισσότερα ζητάνε, ξέρω σταθμό που η μάνα πήρε το παιδί στα μέσα της χρονιάς γιατί διαφωνήσαν για 50 ευρώ και έγινε χαμός, μπορεί να πέσεις σε τσιγκούνα ιδιοκτήτρια και να λυπάται το φαί, δεν σου τα λένε όλα, όσο πιο καλός πελάτης τόσο πιο πολύ σε προσέχουν και είπαμε πάνω από όλα πρέπει να μπορείς να πληρώσεις....διαφορετικά να δεις άμεση αλλαγή στην συμπεριφορά και σε σένα και στο παιδί.

 

Εννοείται ότι δεν είνα όλοι οι ιδιωτικοί καλοί και βέβαια πρέπει να δεις τι παρέχει, υπάρχουν σταθμοί που δεν τα δέχονται καθόλου άρρωστα και πρέπει να έχεις κάποιον κλπ.

 

Ο δημόσιος σταθμός, προνήπιο και νηπιαγωγείο είναι μια χαρά, το διαπιστώνω φέτος και το παιδί μου έρχεται πολύ χαρούμενο (νηπιαγωγείο) και πάει και πολύ χαρούμενο κάτι που δεν το είδαμε για 3 χρόνια σε ιδιωτικό αλλά ξέχασα είμασταν με ΕΣΠΑ (δεύτερης κατηγορίας πελάτης). Ναι πρέπει να ξυπνάω συγκεκριμένη ώρα γιατί η πόρτα κλείνει,......όπα με βάλανε σε πρόγραμμα με το έτσι θέλω....! δεν έχουμε μεγάλα έξοδα και όλα όσα δίνουμε ξέρουμε που πάμε, για την ακρίβεια τα σχολικά τα αγόρασα η ίδια....περιέργως η κόρη μου έρχεται με ολόκληρη σελίδα Α4 ενώ πέρισυ η ιδιοκτήτρια τους έδινε μισή...για να μην πω ότι δεν ζωγράφιζαν καθόλου, οι μαρκοδόροι στοιχίζουν.

 

Δεν είμαι υπερ ούτε του δημοσίου ούτε του ιδιωτικού γιατί και τα δυο έχουν καλά, οι τουαλέτες πάντα λάμπαν στο ιδιωτικό!!! αλλά και 350 ευρώ είναι 350 ευρώ....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ:P γι αυτό και έγραψα ότι είμασταν και τυχεροί.

 

Για το παιδάκι που λες , προφανώς δεν μπορώ να έχω άποψη , απλά γενικά το λέω , όταν υπάρχει κάποιο θέμα , δεν θα πρέπει να εναποθέτουμε όλες τις ελπίδες μας στο σχολείο, πρέπει να βοηθάμε κι εμείς το παιδί μας. Πέρσι υπήρχε παιδί που είχε τεράστιο θέμα στην συμπεριφορά , είχε συστήσει η δασκάλα στην μητέρα να μιλήσει στην ψυχολόγο που έβλεπε κάθε εβδομάδα τα παιδιά , και εκείνη ούτε καν έκανε τον κόπο. Φέτος την άκουσα να λέει ότι το παιδί δεν συνεργάζεται με τα υπόλοιπα.......η δασκάλα από μόνη της όμως δεν κάνει θαύματα;)

 

 

Εννοείται! Όταν όμως η μαμά ανησυχεί και ζητά τη γνώμη της δασκάλας κι εκείνη την εφησυχάζει ή όταν η νέα δασκάλα αναφέρει μόνη της στη μαμά πως το παιδί δεν δουλεύτηκε καθόλου και είναι σα να πηγαίνει πρώτη φορά στο σχολείο; Παράλληλα, όταν είναι εμφανέστατη η πρόοδός του σε τρίτους επιβεβαιώνεται η τωρινή δασκάλα!

 

Εκτός από θέμα σχολείων (κατεύθυνσης απ το υπουργείο, κτηριακά ζητήματα, αριθμός δασκάλων) είναι και θέμα των ίδιων των δασκάλων. Αυτό ισχύει και στο δημοτικό. Όταν η δασκάλα κοιτά την εικόνα που δείχνει το παιδί και βγάζει συμπέρασμα ΧΩΡΙΣ να ασχοληθεί πραγματικά μαζί του και βγάζει και διάγνωση;

Και πάλι για γνωστό μου παιδί μιλάω "διαγνώστηκε" απ τη δασκάλα ως υπερκινητικό με διάσπαση προσοχής. Μιλάμε για ένα πανέξυπνο παιδί που ΟΜΩΣ αν το παρατηρείς δίνει την εικόνα ενός παιδιού που δεν παρακολουθεί το μάθημα. Εκεί έμεινε η δασκάλα. Αν το ρωτήσεις τι παρέδωσε μόλις η δασκάλα όμως, θα στα πει όλα κατά γράμμα. Τι δείχνει αυτό; Οτι η δασκάλα δεν επιθυμεί να εμβαθύνει και ελαφρά τη καρδία λέει στον γονιό πως το παιδί του έχει μαθησιακό πρόβλημα.

 

Ξέφυγα μεν αλλά ήθελα να τονίσω ακόμα μια φορά πως όλα είναι σχετικά! Παίζει μεγάλο ρόλο το που θα πέσεις!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται! Όταν όμως η μαμά ανησυχεί και ζητά τη γνώμη της δασκάλας κι εκείνη την εφησυχάζει ή όταν η νέα δασκάλα αναφέρει μόνη της στη μαμά πως το παιδί δεν δουλεύτηκε καθόλου και είναι σα να πηγαίνει πρώτη φορά στο σχολείο; Παράλληλα, όταν είναι εμφανέστατη η πρόοδός του σε τρίτους επιβεβαιώνεται η τωρινή δασκάλα!

 

Εκτός από θέμα σχολείων (κατεύθυνσης απ το υπουργείο, κτηριακά ζητήματα, αριθμός δασκάλων) είναι και θέμα των ίδιων των δασκάλων. Αυτό ισχύει και στο δημοτικό. Όταν η δασκάλα κοιτά την εικόνα που δείχνει το παιδί και βγάζει συμπέρασμα ΧΩΡΙΣ να ασχοληθεί πραγματικά μαζί του και βγάζει και διάγνωση;

Και πάλι για δικό μου παιδί μιλάω "διαγνώστηκε" απ τη δασκάλα ως υπερκινητικό με διάσπαση προσοχής. Μιλάμε για ένα πανέξυπνο παιδί που ΟΜΩΣ αν το παρατηρείς δίνει την εικόνα ενός παιδιού που δεν παρακολουθεί το μάθημα. Εκεί έμεινε η δασκάλα. Αν το ρωτήσεις τι παρέδωσε μόλις η δασκάλα όμως, θα στα πει όλα κατά γράμμα. Τι δείχνει αυτό; Οτι η δασκάλα δεν επιθυμεί να εμβαθύνει και ελαφρά τη καρδία λέει στον γονιό πως το παιδί του έχει μαθησιακό πρόβλημα.

 

Ξέφυγα μεν αλλά ήθελα να τονίσω ακόμα μια φορά πως όλα είναι σχετικά! Παίζει μεγάλο ρόλο το που θα πέσεις!

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!:P Και πάλι λέω γι αυτό έγραψα ότι είμαστε τυχεροί .Πέρσι στην αρχή είχα ''στραβώσει'' λίγο με την δασκάλα γιατί θεώρησα ότι την τρίτη μέρα που πήγε ο μικρός ήταν λίγο υπερβολική σε σχέση με την αυτονομία του κλπ.αλλά τελικά όλα καλά και πραγματικά ένιωσα ότι πήγα ένα ''μωρό'' και κάθε μέρα τον έβλεπα να γίνεται πιο ανεξάρτητος , να μεγαλώνει και να μαθαίνει:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

στο δικό σου παιδί καλό θα έκανε. στα τετράχρονα δεν ξέρω. εκεί υπάρχουν και εκπαιδευτικοί στόχοι.

 

 

Τά τετράχρονα πέρσι ήταν του 2010 , άλλα ήταν 3 , 3,5 μεσα στην χρονιά έφτασαν ή πέρασαν τα 4

Κι ο δικός μου φέτος στα 4χρονα θα είναι σε λίγο , και όταν τελειώσει η χρονιά θα είναι 4+. Όταν πάει προνήπιο θα είναι 4,5, δεν γίνεται αλλιώς;)εκπαιδευτικοί στόχοι αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν από προνήπιο και μετά. Σε αυτό το τμήμα δεν κάνουν γραμματάκια κλπ , όπως μαθαίνω ότι κάνουν στο διπλανό τμήμα τα μεγαλύτερα παιδιά. Μαθαίνουν να πιάνουν το μολύβι , να μπορούν να αποτυπώσουν σιγα σιγα , αυτό που λένε ότι ζωγραφίζουν πχ άνθρωπος με σώμα, κεφάλι.

 

Η διαφορά ηλικίας ανάμεσα στα παιδιά θα υπάρχει πάντα.Ο δικός μου που είναι Απρίλιο του 11 ,θα έχει διαφορά με αυτό που είναι Δεκέμβρη του 11.Οπως μαζί θα πηγαίνουν σχολείο.Κάτι αντίστοιχο με το ''κερδίζω χρονιά '' που είχαμε εμεις.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τά τετράχρονα πέρσι ήταν του 2010 , άλλα ήταν 3 , 3,5 μεσα στην χρονιά έφτασαν ή πέρασαν τα 4

Κι ο δικός μου φέτος στα 4χρονα θα είναι σε λίγο , και όταν τελειώσει η χρονιά θα είναι 4+. Όταν πάει προνήπιο θα είναι 4,5, δεν γίνεται αλλιώς;)εκπαιδευτικοί στόχοι αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν από προνήπιο και μετά. Σε αυτό το τμήμα δεν κάνουν γραμματάκια κλπ , όπως μαθαίνω ότι κάνουν στο διπλανό τμήμα τα μεγαλύτερα παιδιά. Μαθαίνουν να πιάνουν το μολύβι , να μπορούν να αποτυπώσουν σιγα σιγα , αυτό που λένε ότι ζωγραφίζουν πχ άνθρωπος με σώμα, κεφάλι.

 

Η διαφορά ηλικίας ανάμεσα στα παιδιά θα υπάρχει πάντα.Ο δικός μου που είναι Απρίλιο του 11 ,θα έχει διαφορά με αυτό που είναι Δεκέμβρη του 11.Οπως μαζί θα πηγαίνουν σχολείο.Κάτι αντίστοιχο με το ''κερδίζω χρονιά '' που είχαμε εμεις.

 

 

η διαφορα των 2,5 χρονων με το 4 ειναι μεγαλη και δεν συμβαδιζει!!! ειναι αλλο τα παιδακια να εχουν διαφορα μηνων αλλα να ειναι γεννημενα στο ιδιο ετος και αλλο να εχουν διαφορα δυο και χρονων...και ειναι επιζημιο και για τις δυο κατηγοριες και για τα μικροτερα αλλα σιγουρα για τα μεγαλυτερα...και οι "εκπαιδευτικοι στοχοι" δεν ειναι οι ιδιοι οταν απευθυνομαστε σε διχρονα και οι ιδιοι οταν απευθυνομαστε σε τετραχρονα!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η διαφορα των 2,5 χρονων με το 4 ειναι μεγαλη και δεν συμβαδιζει!!! ειναι αλλο τα παιδακια να εχουν διαφορα μηνων αλλα να ειναι γεννημενα στο ιδιο ετος και αλλο να εχουν διαφορα δυο και χρονων...και ειναι επιζημιο και για τις δυο κατηγοριες και για τα μικροτερα αλλα σιγουρα για τα μεγαλυτερα...και οι "εκπαιδευτικοι στοχοι" δεν ειναι οι ιδιοι οταν απευθυνομαστε σε διχρονα και οι ιδιοι οταν απευθυνομαστε σε τετραχρονα!!!

 

Τα τμήματα στους δημόσιους σταθμούς έτσι καθορίζονται. Διαφορά 2 χρόνων δεν υφίσταται. Από 2,5 - 4 , Δεν σημαίνει ότι τα μισά είναι 2,5 και τα άλλα μισά 4.

Πέρσι ήταν στο τμήμα δύο 2,5 (ο γιος μου και ένα κοριτσάκι) , τα υπόλοιπα 3 - 3,5 .Μεσα στην χρονιά κάποια έγιναν 4 και τα 2 μικρότερα 3.

 

Δεν αναφέρθηκε πουθενα ότι είναι 2χρονα και 4χρονα μαζί, φυσικά και δεν είναι οι ίδιοι στόχοι.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα τμήματα στους δημόσιους σταθμούς έτσι καθορίζονται. Διαφορά 2 χρόνων δεν υφίσταται. Από 2,5 - 4 , Δεν σημαίνει ότι τα μισά είναι 2,5 και τα άλλα μισά 4.

Πέρσι ήταν στο τμήμα δύο 2,5 (ο γιος μου και ένα κοριτσάκι) , τα υπόλοιπα 3 - 3,5 .Μεσα στην χρονιά κάποια έγιναν 4 και τα 2 μικρότερα 3.

 

Δεν αναφέρθηκε πουθενα ότι είναι 2χρονα και 4χρονα μαζί, φυσικά και δεν είναι οι ίδιοι στόχοι.

 

 

αν δεν κανω λαθος, παραπανω ανεφερες οτι τα 2,5 ηταν μαζι με τα 4 σε ενα τμημα...!!! δεν εχει καμμια σημασια πια πλειοψηφουν, οπως και να το κανουμε, οι ηλικιες δεν ταιριαζουν....

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα τμήματα στους δημόσιους σταθμούς έτσι καθορίζονται. Διαφορά 2 χρόνων δεν υφίσταται. Από 2,5 - 4 , Δεν σημαίνει ότι τα μισά είναι 2,5 και τα άλλα μισά 4.

Πέρσι ήταν στο τμήμα δύο 2,5 (ο γιος μου και ένα κοριτσάκι) , τα υπόλοιπα 3 - 3,5 .Μεσα στην χρονιά κάποια έγιναν 4 και τα 2 μικρότερα 3.

 

Δεν αναφέρθηκε πουθενα ότι είναι 2χρονα και 4χρονα μαζί, φυσικά και δεν είναι οι ίδιοι στόχοι.

 

επίσης, όταν τα μικρά έγιναν 3-3.5, τα μεγαλύτερα έγιναν 5. άρα η διαφορά παραμένει. τέλος πάντων. καταλαβαίνω ότι υπάρχει έλλειψη χώρου και προσωπικού. πάντως ένα παιδάκι 2.5 χρονών δεν συμβαδίζει με ένα παιδάκι 4 ετών. σε αυτές τις ηλικίες ο ένας χρόνος έχει μεγάλη διαφορά. όσο μεγαλώνουν τα παιδάκια οι διαφορές αμβλύνονται.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος, παραπανω ανεφερες οτι τα 2,5 ηταν μαζι με τα 4 σε ενα τμημα...!!! δεν εχει καμμια σημασια πια πλειοψηφουν, οπως και να το κανουμε, οι ηλικιες δεν ταιριαζουν....

 

Το ανεφερα πολλες φορες το τμήμα είναι 2,5-4

Τα παιδιά δεν ξεκίνησαν 4 χρονών αλλιώς θα ήταν στο προνήπιο έγιναν 4 , μπορεί και 4+ εως το τέλος της χρονιάς.

Γι αυτό έγραψα ότι το τμήμα ηταν με παιδια του 2010 , αρα 3+,Ο δικός μου και το άλλο κοριτσακι ήταν τα μοναδικά του 2011 γιατί ήταν 2,5 και είχαν κοψει πανα.Αν ήταν λίγο μικρότερα θα έμπαιναν στο βρεφικό!

 

Τα τμήματα έτσι ορίζονται , σωστό ή λάθος! Δηλ. πρωτη φορά το ακούτε αυτό για τους δημόσιους σταθμούς ?

 

Απλά αναφέρω την εμπειρία μου ως μαμά , παιδιού σε δημόσιο σταθμό.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης, όταν τα μικρά έγιναν 3-3.5, τα μεγαλύτερα έγιναν 5. άρα η διαφορά παραμένει. τέλος πάντων. καταλαβαίνω ότι υπάρχει έλλειψη χώρου και προσωπικού. πάντως ένα παιδάκι 2.5 χρονών δεν συμβαδίζει με ένα παιδάκι 4 ετών. σε αυτές τις ηλικίες ο ένας χρόνος έχει μεγάλη διαφορά. όσο μεγαλώνουν τα παιδάκια οι διαφορές αμβλύνονται.

 

μα δεν είναι στο ιδιο τμημα αυτό που θα γινει 5 !!!!!!

το ξαναλεω αν είναι 4 παει προνηπιο.Περσι τα παιδια του 10 δεν ηταν 4 χρονων. Είναι 2,5 -4 , με ότι σημαινει αυτό.Δηλ ο δικος μου που γινεται 4 τον Απρίλιο , που να παει ?

 

8 μηνών - 2,5

2.5 - 4

4 - 5

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα δεν είναι στο ιδιο τμημα αυτό που θα γινει 5 !!!!!!

το ξαναλεω αν είναι 4 παει προνηπιο.Περσι τα παιδια του 10 δεν ηταν 4 χρονων. Είναι 2,5 -4 , με ότι σημαινει αυτό.Δηλ ο δικος μου που γινεται 4 τον Απρίλιο , που να παει ?

 

8 μηνών - 2,5

2.5 - 4

4 - 5

 

είπαμε ότι είναι κατανοητό λόγω έλλειψης χώρου και προσωπικού. παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά δεν το βρίσκω σωστό αλλά, ΟΚ, αφού έτσι λειτουργούν...

σε εμάς τα παιδάκια χωρίζονται ανάλογα με το έτος γέννησης, όπως ισχύει και στο δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

είπαμε ότι είναι κατανοητό λόγω έλλειψης χώρου και προσωπικού. παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά δεν το βρίσκω σωστό αλλά, ΟΚ, αφού έτσι λειτουργούν...

σε εμάς τα παιδάκια χωρίζονται ανάλογα με το έτος γέννησης, όπως ισχύει και στο δημοτικό.

 

ναι , το ειδα , απλα το εγραψα παλι γιατι ειδα 3,5 με 5 μαζι;)

τελοσπαντων οσον αφορα στο βρεφικο δεν θα ηθελα όταν ξεκιινησε 2,5 να είναι με μωρά αλλά δεν εχω αποψη γιατι δεν πηγε.

 

Σαφως και όσο μεγαλωνουν τα παιδια αμβλύνονται οι διαφορες.

αλλά οτι ηταν όλα τα παιδια του 10 και 2 μόνο του 11 , διαφορες από 6 μηνες ενός 12 μηνων, δεν το βρισκω τραγικό. Η δασκάλα έκανε αυτά που έπρεπε να κάνει ουτε λιγότερα ουτε περισσοτερα:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

εΓΏ ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ & ΑΠΌ ΤΗΝ δασκάλα αν ο ιδιωτικός είναι καλύτερος. Πάντως σίγουρα για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που παίρνουν ...κάνουν περισσότερη δουλειά οι ιδιωτικοί παρά οι δημόσιοι..:rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites

εΓΏ ΝΟΜΊΖΩ ΌΤΙ ΕΞΑΡΤΆΤΑΙ & ΑΠΌ ΤΗΝ δασκάλα αν ο ιδιωτικός είναι καλύτερος. Πάντως σίγουρα για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που παίρνουν ...κάνουν περισσότερη δουλειά οι ιδιωτικοί παρά οι δημόσιοι..:rolleyes::confused:

 

Περισσότερη δουλειά σε τι ακριβώς ? Γιατί εγώ άλλα βλέπω......

 

Εχεις εμπειρία από ιδιωτικό ή δημόσιο σταθμό ?

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά όλα είναι σχετικά όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω, μπορεί να πετύχεις καλό δημόσιο ή κακό ιδιωτικό και το αντίστροφο. Επίσης εξαρτάται και απο την οικονομική σου δυνατότητα τι θα επιλέξεις.

 

Αν όμως είχα την επιλογή μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού και έχοντας μια κάποια πείρα πλέον, νομίζω ότι θα επέλεγα δημόσιο - αν οι πληροφορίες ου είχα για τον συγκεκριμένο σταθμό ήταν καλές.

 

Τα παιδιά μου, και τα δύο, τα πήγα σε ιδιωτικό σταθμό, με ΕΣΠΑ δεν μας πήραν στο δημόσιο, δεν πληρούσαμε όλα τα κριτήρια.

 

Όμως, για να πω την αλήθεια και κοιτώντας πίσω, ευχαριστημένη δεν μπορώ να πω ότι είμαι. Έχω ανοίξει και σχετικό θέμα με τον παιδικό σταθμό που πάμε. Κατ' αρχήν είναι πολλά τα λεφτά, εμείς δίνουμε 350 χωρίς σχολικό και χωρίς έξτρα δραστηριότητες. Συν 100 ευρώ η εγγραφή, συν 200 ευρώ για υλικά, συν τις έξτρα δραστηριότητες(θέατρα, φωτογραφήσεις, επισκέψεις απο εταιρίες για διαφήμιση ΔΙΚΩΝ τους προιόντων που τα πληρώσαμε εμείς:shock: )και άλλα χαριτωμένα.

 

Θα μου πεις, πετύχες την περίπτωση. Επειδή το έψαξα το θέμα για να πάμε αλλού, έτσι είναι κι αλλού, απλά στο πασάρουν ότι όλα μαζί τα δίδακτρα είναι πχ 400 ευρώ κι όχι 350. Κι αυτή η τιμή περιλαμβάνει όλα τα έξτρα, οπότε... μία η άλλη βγαίνει. Βέβαια υπάρχουν και καλύτερες περιπτώσεις αλλά εγώ προσωπικά δεν έτυχε να πέσω επάνω τους ή ήταν σε άλλη περιοχή οπότε δεν θα μας βόλευε ούτως ή άλλως.

 

Απο αρρώστιες? Άλλο τίποτα! Δύο χρόνια πηγαινοερχόμασταν στους παιδίατρους. :? Οπότε ούτε σε αυτό καμία διαφορά με το δημόσιο.

 

Για το φαγητό τώρα. Αν νομίζετε ότι το παιδί θα τρώει καλύτερα στο ιδιωτικό, απλά να σας πω ότι στον δικό μας παιδικό τα παιδιά τρώνε μερίδες που χωράνε σε ένα μπολάκι απο αυτό που βάζουμε το παγωτό. Το έμαθα πρόσφατα γιατί το έψαξα. Το παιδί ερχόταν συνέχεια πεινασμένο.

 

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα νομίζω ότι δεν τους προσέφερε τίποτα παραπάνω απο ότι θα προσέφερε μια καλή εκπαιδευτικός/παιδαγωγός στο δημόσιο.

 

Οπότε ναι, τα λεφτά που έχω δώσει εκεί τα κλαίω για να είμαι ειλικρινής. Πολλά λεφτά για το τίποτα. Τώρα αυτή είναι η προσωπική μου άποψη απο δικές μου εμπειρίες. Μπορεί άλλες μαμάδες να είχαν άλλες εμπειρίες - δεν ξέρω. Αλλά τόσα λεφτά ρε παιδιά...κρίμα είναι. Θα μπορούσα να τα έχω μαζέψει για τις σπουδές τους...

Link to comment
Share on other sites

Tzoutzouka, συμφωνώ.

Εγώ είχα επιλέξει ιδιωτικό παιδικό πριν κάποια χρόνια και πλήρωνα 500ευρώ το μήνα (ακατέβατα. Δηλαδή είτε χρησιμοποιούσα σχολικό είτε όχι, είτε έκανε κολύμβηση το παιδί είτε όχι κτλ) χώρια εξτρα ποσά που προέκυπταν με διάφορες αφορμές (πχ αγορά-και όχι ενοικίαση- στολών κάθε τρεις και λίγο, υλικά κτλ)

Αναγνωρίζω κάποια καλά που είχε σε σχέση με έναν μέσο δημόσιο σταθμό(πχ λίγο παραπάνω οργάνωση), αλλά τα χρήματα ήταν εξαιρετικά δυσανάλογα με τυχόν επιπλέον οφέλη που αποκόμιζες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα απολύτως ευχαριστημένη από το Δημόσιο παιδικό της γειτονιάς μας, δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση, αλλά πολλοί γνωστοί μας που πήγαν επίσης σε Δημόσια, ξέρω ότι δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο παράπονο.

Το φαγητό (για το Δήμο Αθηναίων που ξέρω) παρασκευάζεται κεντρικά και διανέμεται κάθε πρωί, το μενού ήταν άψογο για μένα, κάθε βδομάδα απαραιτήτως ψάρι, κρέας, λαδερά, όσπρια.

Οι δασκάλες που μας τύχανε εξαιρετικές, και τις προπόνησε η δικιά μου στα δύσκολα τον πρώτο χρόνο, που τον έβγαλε ολόκληρο στο φουστάνι της μιας.

Θέατρα κλπ, κανονίζαμε οι γονείς κι ερχόντουσαν με πέντε Ευρώ/παιδί.

 

Για τις ηλικίες που τέθηκε νωρίτερα, για μένα που έχω μοναχοπαίδι ήταν στα συν το ότι υπήρχε γκάμα ηλικιών στην ίδια τάξη (στο σταθμό μας παλαιότερα τα είχαν χωρισμένα, αλλά τα τελευταία χρόνια παίρνουν λιγότερα παιδιά και είναι όλα μαζί). Μου άρεσε που είχε να συνυπάρξει και να αλληλεπιδράσει με παιδάκια μεγαλύτερα τον πρώτο χρόνο, και σταδιακά μικρότερα, όταν εκείνη έγινε η μεγάλη της τάξης.

 

Για μένα ο στόχος του παιδικού είναι η κοινωνικοποίηση και προϋπόθεση η συναισθηματική και σωματική ασφάλεια.

Αν αυτά υπάρχουν και λειτουργούν δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να ψάχνουμε κάτι παραπάνω (η δική μου γνώμη είναι αυτό, όχι αξίωμα).

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμεινα απολύτως ευχαριστημένη από το Δημόσιο παιδικό της γειτονιάς μας, δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας ή η εξαίρεση, αλλά πολλοί γνωστοί μας που πήγαν επίσης σε Δημόσια, ξέρω ότι δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο παράπονο.

Το φαγητό (για το Δήμο Αθηναίων που ξέρω) παρασκευάζεται κεντρικά και διανέμεται κάθε πρωί, το μενού ήταν άψογο για μένα, κάθε βδομάδα απαραιτήτως ψάρι, κρέας, λαδερά, όσπρια.

Οι δασκάλες που μας τύχανε εξαιρετικές, και τις προπόνησε η δικιά μου στα δύσκολα τον πρώτο χρόνο, που τον έβγαλε ολόκληρο στο φουστάνι της μιας.

Θέατρα κλπ, κανονίζαμε οι γονείς κι ερχόντουσαν με πέντε Ευρώ/παιδί.

 

Για τις ηλικίες που τέθηκε νωρίτερα, για μένα που έχω μοναχοπαίδι ήταν στα συν το ότι υπήρχε γκάμα ηλικιών στην ίδια τάξη (στο σταθμό μας παλαιότερα τα είχαν χωρισμένα, αλλά τα τελευταία χρόνια παίρνουν λιγότερα παιδιά και είναι όλα μαζί). Μου άρεσε που είχε να συνυπάρξει και να αλληλεπιδράσει με παιδάκια μεγαλύτερα τον πρώτο χρόνο, και σταδιακά μικρότερα, όταν εκείνη έγινε η μεγάλη της τάξης.

 

Για μένα ο στόχος του παιδικού είναι η κοινωνικοποίηση και προϋπόθεση η συναισθηματική και σωματική ασφάλεια.

Αν αυτά υπάρχουν και λειτουργούν δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να ψάχνουμε κάτι παραπάνω (η δική μου γνώμη είναι αυτό, όχι αξίωμα).

 

Συμφωνώ 100%:P:p

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα παιδιά μου τελείωσαν, ο ένας ιδιωτικό ,ο άλλος δημόσιο νηπιαγωγείο. Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που είπατε. Πιστεύω όμως ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι δάσκαλοι...σε όλες τις σκάλες...1βάθμιας, 2βάθμιας κλπ εκπαίδευσης...είναι που θα πέσεις..:confused::):confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εγώ πάλι, από γνωστό ιδιωτικό παιδ. σταθμό της παλλήνης σε δημόσιο της αν. αττικής, είδα τη μέρα με τη νύχτα. ο πρώτος ήταν ελληνογερμανικός, με διευθύντρια εξαιρετική, οργάνωση, δουλειά ουσιαστική με τα παιδιά.

ο δημόσιος άλλος κόσμος, ισχύει το δόγμα "πού θα πέσεις". την πρώτη χρονιά από τα τρία στα τέσσερα η παιδαγωγός ήταν ευτυχώς καλή, τη δεύτερη χρονιά, στο προνήπιο, αδιάφορη, κουρασμένη, μεχρι που πίεσε αφόρητα την κόρη μου να πει ποίημα στην παιδ. γιορτή, και έκανε δύο χρονια να ξεπεράσει τον φόβο των γιορτών. γενικά μια χαλαρότητα, δεν τηρούσαν το πρόγραμμα πχ έπαιζαν στον ήλιο όταν έπρεπε να κάνουν άλλες δραστηριότητες κλπ. τώρα η μικρή μου θα ξαναπάει στον δημόσιο αυτό, για οικονομικούς λόγους, και και ελπίζω να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης αν εργάζεσαι ο ιδιωτικός είναι μονόδρομος..στον δημόσιο μια έφευγαν στις 2 γιατί έβαζαν πετρέλαιο (!), ή άλλαζαν κατά βούληση τη στάση εργασίας και ενώ ήταν πχ στις 8-10 το πρωί το έκαναν από μόνες τους 2-4, μια άλλη φορά με πήραν τηλ και ήρθα του σκοτωμού γιατί είχε σκάσει το λάστιχο του σχολικού και στην ερώτηση γιατί δεν το αλλάζετε μου απάντησαν ότι σε είκοσι λεπτά σχολάνε..τι να πω, ίσως έπεσα στην περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...