Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιωση με φουσκαλίτσες - σπυράκια εσωτερικά στο λαιμό?


Recommended Posts

Η μικρή μου 2,5 ετών από χτες δεν τρώει τίποτα, δεν μπορεί να καταπιεί, μόνο νερό. Εχει βγάλει στο λαιμό εσωτερικά βαθιά φουσκαλίτσες σαν σπυράκια. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρόκειται για ίωση που κυκλοφορεί και ότι μπορεί να κάνει και πυρετό. Να της δίνω υγρά και ντεπόν για να αισθανθεί καλύτερα. Ξέρετε εσείς τίποτα για αυτό? Είμαι και σε φάση μετακόμισης και δεν θέλω να εξελιχθεί σε τίποτα χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την δεί από κοντά, κυκλοφορεί αυτή η ίωση. Εγώ επέμενα να την πάω αλλά μου είπε ότι το ίδιο θα μου πεί και από κοντά. Κάτσε να δούμε πώς θα πάει και ξαναμιλάμε. Γενικά της έχω εμπιστοσύνη, πάντα πέφτει μέσα σε ό,τι λέει αλλά επειδή και εγώ δεν το έχω ξανακούσει, για αυτό ήθελα να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες. Από παιδικές αρρώστιες τι να είναι? Εχει κάνει όλα τα εμβόλια μέχρι στιγμής. Αχ.. δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την δεί από κοντά, κυκλοφορεί αυτή η ίωση. Εγώ επέμενα να την πάω αλλά μου είπε ότι το ίδιο θα μου πεί και από κοντά. Κάτσε να δούμε πώς θα πάει και ξαναμιλάμε. Γενικά της έχω εμπιστοσύνη, πάντα πέφτει μέσα σε ό,τι λέει αλλά επειδή και εγώ δεν το έχω ξανακούσει, για αυτό ήθελα να μάθω και τις δικές σας εμπειρίες. Από παιδικές αρρώστιες τι να είναι? Εχει κάνει όλα τα εμβόλια μέχρι στιγμής. Αχ.. δεν ξέρω.

 

Μήπως είναι κοξάκι? Είναι η εποχή του. Έχουν αρκετά παιδάκια αυτή την εποχή. Πάει παιδικό σταθμό?

Link to comment
Share on other sites

Κοξάκι??? Τι ίωση είναι αυτή και τι συμπτώματα έχει?

Παιδικό σταθμό δεν πάει αλλά έρχεται κάθε μέρα σε επαφή με παιδιά που πάνε παιδικό και δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η μικρη το καλοκαιρι ειχε βγαλει κατι σπυρακια στο χερι και την πηγα να τη δει.Θυμαμαι οτι μου ειχε πει για μια ιωσουλα που κυκλοφορουσε με σπυρακια στα ανω και κατω ακρα, στο κεφαλι και στο λαιμο(εσωτερικα).

Link to comment
Share on other sites

Κοξάκι??? Τι ίωση είναι αυτή και τι συμπτώματα έχει?

Παιδικό σταθμό δεν πάει αλλά έρχεται κάθε μέρα σε επαφή με παιδιά που πάνε παιδικό και δημοτικό.

 

Δεν το ξερω απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο παιδια φιλων. Ειναι μια ιωση με εξανθηματα φουσκαλες στο εσωτερικο λαιμο, στομα και χερακια ποδαρακια και πυρετο. Δεν ειναι κατι σοβαρο. Δεν ρωτας λεπτομεριες τη γιατρο να ξερεις να μην εχεις αγχος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω απο προσωπικη εμπειρια αλλα απο παιδια φιλων. Ειναι μια ιωση με εξανθηματα φουσκαλες στο εσωτερικο λαιμο, στομα και χερακια ποδαρακια και πυρετο. Δεν ειναι κατι σοβαρο. Δεν ρωτας λεπτομεριες τη γιατρο να ξερεις να μην εχεις αγχος?

 

Δεν το πιστευω!

Γραφαμε ταυτοχρονα τα ιδια!

Τα μεγαλα πνευματα συναντηθηκαν!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοξάκι πέρασε ο μικρός μου γιος πριν από 2 εβδομάδες περίπου και είναι αυτό ακριβώς, μικρά εξανθήματα σε χέρια (παλάμες) πόδια (πέλματα) και διάσπαρτα στο κορμάκι του λες και το τσίμπησαν κουνούπια.

Τον πήγαμε στο μητέρα και βλέποντας και τον λαιμό του η γιατρός μου είπε ότι έχει και εκεί εξανθήματα.

Ο δικός μου δεν έκανε πυρετό η γιατρός μου είπε atarax για 5 μέρες αλλά μπορεί να κάνει να περάσει και εβδομάδα.

Όρεξη για φαγητό δεν είχε καθόλου μόνο για γάλα.

Το εξανθήματα με το που έβγαιναν ήταν κόκκινα και την επόμενη μέρα έπιαναν και κάτι σαν «κακαδάκι» .

Είναι ασθένεια βρεφών-νηπίων ( ο μεγάλος μου δεν κόλλησε) και συνήθως την παίρνουν από το βρεφικό.

 

Περαστικά σας.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα για κοξάκι (Coxsackie) μου ακούγεται. Ο μικρός το πέρασε πέρυσι και απ' ό,τι θυμάμαι ο γιατρός δεν μας είχε δώσει κάποιο φάρμακο εκτός από ένα τζελ για τις πληγές στο στόμα και Tobrex γιατί είχε πολλές τσίμπλες στα μάτια.

 

Είναι αρρώστια παιδική (όχι συγκεκριμένα βρεφών/νηπίων) και το ότι οι μεγαλύτεροι δεν κολλάνε οφείλεται στο ότι την έχουν ήδη περάσει και έχουν αποκτήσει ανοσία. Ας πούμε εγώ κόλλησα από τον μικρό, το ίδιο και η γιαγιά, ενώ ο μπαμπάς και ο παππούς όχι, παρότι όλοι ήρθαμε σε επαφή με το παιδί χωρίς προφυλάξεις.

 

Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο ειναι να την δει η παιδίατρος.Η δικιά μου είχε κατακόκκινο λαιμό (χωρίς πόνο) και δυστυχώς ανέβασε πυρετό 39 + και κάθε 4,5 ώρες παρόλο τα αντιπυρετικά ανέβαινε.Και αυτό για 5 μέρες.Την έχω εκτός παιδικού σταθμού όλη την εβδομάδα για να πάρει τα πάνω της.Οι ιώσεις που έχουν να κάνουν με τον λαιμό κάνουν θραύση.Εαν συνοδεύεται από βήχα ή συνάχι θέλει πολύ ορό.Περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου κάνει για στοματίτιδα. Είχε πάθει η κόρη μου την άνοιξη, είχε πυρετό, αρκετά υψηλό και πονούσε πολύ ο λαιμός της, έκλαιγε από τον πόνο και δεν μπορούσε να καταπιεί. Και μάλιστα έβγαλε και στη γλώσσα σπυράκι και βαθιά στο λαιμό, με φώναξε ο παιδίατρος να τα δω όταν της κρατούσε ανοιχτό το στόμα με το ξύλινο κουταλάκι.

Μοιάζανε λίγο σαν τα σπυράκια της εφηβείας, ήταν με κεφαλάκι το οποίο αν δεν κάνω λάθος ήταν ελαφρώς κιτρινωπό. Δεν είχε στα χέρια- πόδια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είχαμε περάσει πέρσι το φθινόπωρο. Απ'ό,τι θυμάμαι είχε πυρετό που δεν έπεφτε, και είχε αυτά τα εξανθήματα σαν φουσκαλίτσες στα χέρια στα πόδια και στο λαιμό εσωτερικά. Στο στόμα δεν έκανε, και σ'αυτό βοήθησε ο θηλασμός. Είχαμε πάει στο Παίδων, και μας είπαν ότι είναι ίωση και περνάει μόνη της, χωρίς φάρμακα. Όντως, σε μερικές μέρες υποχώρησε ο πυρετός, ξεράθηκαν και τα εξανθήματα, χωρίς φάρμακα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε πει ο γιατρός ότι απολυμαίνει και γι'αυτό δεν βγαίνουν όπως στα άλλα σημεία. Του έκανε εντύπωση που είχε παντού και όχι εκεί, και μόλις του είπα ότι θηλάζω μου είπε ότι ήταν από αυτό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι λογικό. Το γάλα δεν μένει στο στόμα, πάει κατευθείαν στο λαιμό, οπότε θα έπρεπε να μην είχε σπυράκια (ούτε) στο λαιμό.

 

Ούτε εμείς δεν είχαμε σπυράκια στο στόμα, ούτε πουθενά αλλού, μόνο στο λαιμό - και τσίμπλες στα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις, Little Monkey, ταιριάζει περισσότερο με αδενοιό. Η επιπεφυκίτιδα, ειδικά, είναι χαρακτηριστική. Ο Coxsackie, όπως έγραψαν και παραπάνω, είναι η λεγόμενη νόσος "χεριών-ποδιών-στόματος".

 

 

Η Μανούλα για πάντα! είμαι, με νέο ψευδώνυμο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ούτε σήμερα τρώει τίποτα, μόνο γάλα και γιαούρτι, δεν μπορεί να καταπιεί τίποτα. Είδα τον λαιμό της, βαθιά εχει φουσκαλίτσες. Αλλά στο σώμα της είναι πεντακάθαρη, χέρια, πόδια, κανένα σημάδι. Ευδιάθετη πολύ. Κοξάκι έχει σε όλο το σώμα φουσκάλες? Υπάρχει περίπτωση να είναι στοματίτιδα? Θα έπρεπε όμως να έχει σε όλο το στόμα σπυράκια, αλλά αυτά είναι μόνο βαθειά στο λαιμό. Λέω το απόγευμα να πάει να την δει η γιατρός, περισσότερο για να εφησυχαστώ αν και τηλεφωνικώς μου είπε αστην να δούμε πώς θα πάει. Ιωση είναι και θα περάσει. Ούτε πυρετό έχει ούτε άλλα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε κοξάκι πέρσι το καλοκαίρι με φουσκαλίτσες στα χέρια στα πόδια και στο στόμα και πυρετό. Πριν λίγες μέρες είχε ο μικρός μου πυρετό και πονούσε πολύ ο λαιμός του. Όταν με άφησε επιτέλους να τον δω με τον φακό, είδα πως είχε πίσω στο λαιμό και στον ουρανίσκο μικρές φουσκαλίτσες (εξογκώματα σαν να έχουν διαφανές υγρό μέσα). Τρομαγμένη πήρα τον γιατρό τηλέφωνο και μου λέει πως αφού είδες φουσκαλίτσες, ησυχάζεις γιατί είναι ίωση. Μα λέω περάσαμε κοξάκι πέρσι. Μου λέει πως υπάρχουν πολλοί τύποι. Σε τρεις μέρες είχε γίνει καλά. Πολλά υγρά θέλει και ντεπόν για τον πόνο στο λαιμό. Περαστικά σας!

 

Υ.Γ. Το κοξάκι είναι όντως παιδική αρρώστια, σαν την ανεμοβλογιά, αλλά πολύ πιο ήπια, συνήθως περνάει απαρατήρητη σαν να είναι μια απλή ίωση.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ. Το κοξάκι είναι όντως παιδική αρρώστια, σαν την ανεμοβλογιά, αλλά πολύ πιο ήπια, συνήθως περνάει απαρατήρητη σαν να είναι μια απλή ίωση.

 

Δεν είναι παιδική αρρώστια. Επίσης, ενώ οι περισσότεροι την περνούν ελαφριά, υπάρχουν κάποιοι που θα κάνουν μυοκαρδίτιδα. Τέλος, είναι επικίνδυνη για το έμβρυο (μπορεί να προκαλέσει βλάβη στην καρδιά),αν κολλήσει έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ούτε σήμερα τρώει τίποτα, μόνο γάλα και γιαούρτι, δεν μπορεί να καταπιεί τίποτα. Είδα τον λαιμό της, βαθιά εχει φουσκαλίτσες. Αλλά στο σώμα της είναι πεντακάθαρη, χέρια, πόδια, κανένα σημάδι. Ευδιάθετη πολύ. Κοξάκι έχει σε όλο το σώμα φουσκάλες? Υπάρχει περίπτωση να είναι στοματίτιδα? Θα έπρεπε όμως να έχει σε όλο το στόμα σπυράκια, αλλά αυτά είναι μόνο βαθειά στο λαιμό. Λέω το απόγευμα να πάει να την δει η γιατρός, περισσότερο για να εφησυχαστώ αν και τηλεφωνικώς μου είπε αστην να δούμε πώς θα πάει. Ιωση είναι και θα περάσει. Ούτε πυρετό έχει ούτε άλλα συμπτώματα.

 

Όχι, δεν θα έπρεπε... Η κόρη μου την τρίτη μέρα έβγαλε ένα σπυράκι στη γλώσσα, αυτό είδα και την πήγα στο γιατρό, και μέσα βαθιά στο λαιμό της γινότανε χαμός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...