Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλημερα σε ολες!Ειμαινεο μελος παρολο που σας διαβαζω συχνα κ εχω λυσει πολλες αποριες!!Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελ!Προσπαθουμε για το πρωτο μας μωρακι!Τελευταια περιοδος ηταν 7-11/10, ηρθαμε σε επαφη τη μερα της ωορρηξίας ή ισως την προηγουμενη(γιατι χρησιμοποιω την εφαρμογη στο κινητο να υπολογισω γονιμες και δε ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρο..)Πριν 2 μερες ειχα λιγο ροζ αιμα με βλεννα ομως μονο στο σκουπισμα και μια ενοχληση στη δεξια εσωτερικη λαγωνα.Επισης απο τοτε εχω συνεχως δεκατα,γυρω στο 37-37.2.Περιμενω περιοδο στις 4 του μηνα αλλα δεν αντεξα και εκανα χοριακη σημερα!Πιστευετε πως αν υπαρχει εγκυμοσυνη, μπορει να τη δειξει?Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα...είμαι νέο μέλος παρόλο που με κρατούσατε συντροφιά και μου λύνατε απορίες και στις δυο μου εγκυμοσύνες...

Εχω δυο αγοράκια 5,5 και 4 ετών και πάνω που έλεγα ότι πέρασαν τα δύσκολα και άρχισαν να γίνονται πιο ανεξάρτητα τα παιδιά και μπαίνουμε σε έναν ρυθμό....αρχίζουν οι ενδείξεις για μια απρόσμενη τρίτη εγκυμοσύνη..!!!:shock:

 

Έχοντας σταθερό κύκλο 30 ημερών, την 14η μέρα νιώθω πόνο δεξιά και μετά από 2 μέρες ξεκινά ευαισθησία στις θηλές και πόνοι κάτω χαμηλά..

Σαν να μην έφταναν αυτά, ξεκινά και η επιθυμία για ούρηση κατά τις 5-6 το πρωί (σύμπτωμα και στις δυο εγκυμοσύνες μου).Περιμένω να αδιαθετήσω 10/11 αλλά μ΄'εχει φάει η αγωνία..:?

Μπορώ να κάνω χοριακή?θα δείξει κάτι σήμερα την 21η μέρα του κύκλου ή πρέπει να περιμένω?Και στις δυο προηγούμενες εγκυμοσύνες μου έκανα τεστ μετά την καθυστέρηση και δεν γνωρίζω πότε πρέπει να κάνω β χοριακή...

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και περιμένω απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!Ειμαινεο μελος παρολο που σας διαβαζω συχνα κ εχω λυσει πολλες αποριες!!Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποια κοπελ!Προσπαθουμε για το πρωτο μας μωρακι!Τελευταια περιοδος ηταν 7-11/10, ηρθαμε σε επαφη τη μερα της ωορρηξίας ή ισως την προηγουμενη(γιατι χρησιμοποιω την εφαρμογη στο κινητο να υπολογισω γονιμες και δε ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρο..)Πριν 2 μερες ειχα λιγο ροζ αιμα με βλεννα ομως μονο στο σκουπισμα και μια ενοχληση στη δεξια εσωτερικη λαγωνα.Επισης απο τοτε εχω συνεχως δεκατα,γυρω στο 37-37.2.Περιμενω περιοδο στις 4 του μηνα αλλα δεν αντεξα και εκανα χοριακη σημερα!Πιστευετε πως αν υπαρχει εγκυμοσυνη, μπορει να τη δειξει?Ευχαριστω πολυ!!

 

Καλημέρα...σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα...δεν είμαι σίγουρη αν θα δείξει η χοριακή σου πιθανή εγκυμοσύνη καθώς έχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς...νομίζω 4 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο μπορεί και να δείξει η χοριακή...μακάρι...αν τελικά έχουμε και οι δυο θετικά αποτελέσματα, θα έχουμε παράλληλες εγκυμοσύνες...περιμένουμε νεότερα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα κυριες μου!!!! Λοιπον η δικη μου ιστορια εχει ως εξης.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 4 ετων.απογασισαμε με τν συζηγο μοθ επισης 27 ετων για δευτερο μωρακι κ προσπαθουμε εδω και 6 περιπου μηνες....η απογοητευση μεγαλη καθε μηνα με τν ερχομο της ακατανομαστης.ο κυκλος μ τους τελευταιπυς μηνες ειναι 36 ημερων.τελευταια μ ηταν στις 25/09 και μεχρι σημερα τπτ.......εχω καποιες μερες αλλα οχι καθημερινα πονους χαμηλα στην κοιλια και καποιες αλλες τσιμπηματα στα δεξια....ημουν σιγουρη πως τα καταφεραμε!!!!! Εκανα λοιπον χοριακη πριν δυο μερες αλλα αρνητικη.......τ θεμα ειναι πως ακομα ειμαι αναιμακτη!!!!!! Δν ξερω τ να κανω:-(. Συγγνωμη για τ μεγαλο ποστ:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!Πιστευω οτι λογω της ανυπομονισιας για το δευτερο μωρακι ισως να εχει διαταραχθει ο κυκλος σου και γι'αυτο δεν πετυχαινετε και την ωορηξια με αποτελεσμα να μην ερχεται η επιθυμητη εγκυμοσυνη.

Θα σε συμβουλευα να ηρεμησεις,καθως εχεις ηδη ενα παιδακι και να απολαυσεις την ολη διαδικασια.Προσπαθησε να μην υπολογιζεις τις γονιμες μερες ,μιας και δεν εχεις σταθερο κυκλο και απλα αν ειναι εφικτο να συνεβρισκεστε με τον αντρα σου ανα δυο μερες.Ετσι αυξανεις τις πιθανοτητες.Επισης φανταζομαι οτι δεν κανετε κατι απο τα παρακατω που εμποδιζουν την συλληψη :

Πολυ ζεστο μπανιο πριν την επαφη(ο αντρας σου) και μετα την επαφη (εσυ)

Χρηση καποιου λιπαντικου (λαδακι κτλ)

Να σηκωνεσαι αμεσως μετα την επαφη κ.ά.

Ολα αυτα δεν αποκλειουν,αλλα εμποδιζουν την πολυποθητη νεα εγκυμοσυνη.Αν θελετε να γελασετε και λιγο μπορεις μετα την επαφη να κανεις κατακορυφο (ή απλα να σηκωνεις ψηλα τα ποδια σου για κανενα τετατρακι).Εχει πλακα και βοηθαει να κανει η βαρυτητα τη δουλεια της με το σπερμα.

Εγω το εκανα καθως και οι δυο αδερφες μου....Πιστευω οτι μας βοηθησε κρινοντας απο το αποτελεσμα...! Καλη επιτυχια!Ευχομαι να μαθουμε συντομα ευχαριστα νεα σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα κυριες μου!!!! Λοιπον η δικη μου ιστορια εχει ως εξης.ειμαι 27 και εχω ενα κοριτσακι 4 ετων.απογασισαμε με τν συζηγο μοθ επισης 27 ετων για δευτερο μωρακι κ προσπαθουμε εδω και 6 περιπου μηνες....η απογοητευση μεγαλη καθε μηνα με τν ερχομο της ακατανομαστης.ο κυκλος μ τους τελευταιπυς μηνες ειναι 36 ημερων.τελευταια μ ηταν στις 25/09 και μεχρι σημερα τπτ.......εχω καποιες μερες αλλα οχι καθημερινα πονους χαμηλα στην κοιλια και καποιες αλλες τσιμπηματα στα δεξια....ημουν σιγουρη πως τα καταφεραμε!!!!! Εκανα λοιπον χοριακη πριν δυο μερες αλλα αρνητικη.......τ θεμα ειναι πως ακομα ειμαι αναιμακτη!!!!!! Δν ξερω τ να κανω:-(. Συγγνωμη για τ μεγαλο ποστ:confused:

 

Κοριτσι μου ξέρω απο τον μικρο μου οτι εμένα την χοριακη την εκανα μια μέρα καθυστερηση αλλά μιλάμε για σταθερό κυκλο. Τώρα είμαι παλι στο δεύτερο με 2 μηνες επαφής ο μικρός μου είναι 3,5 . ο γιατρός τις σε είπε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια βοηθηστεμε να ξεκολλησω.ειμαι καινουρια.ειχα τελευταια περιοδο 13/2/15 κ επειδη ο κυκλος μου ειναι στανταρ παντα αδιαθετο 5 μερες νωριτερα.δηλαδη επρεπε να ειχα αδιαθετησει απο τις 8 μαρτιου.χωρις ομως να σκεφτω οτι ο φεβρουαριος τραβαει 28 πηγα σε εφημερευων νοσοκομειο στις 11/3κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης με ουρα απογευμα κ εδειξε αρνητικο.ομως ακομα δεν εχω δει περιοδο κ ειναι 13/3.μηπως εκανα βλακεια που πηγα τοσο νωριτερα κ δεν εδειξε σωστα?λογικα μεχρι τις 16 δεν πρεπει να περιμενω αφου ειναι μειον τρεις του φλεβαρη?αλλα κ παλι επρεπε να ειχα αδιαθετησει.ποτε πιστευετε οτι πρεπει να κανω β χωριακη?λετε να ειναι εγκυμοσυνη κατα τη γνωμη σας?ειμαι 43 κ εχω παιδια 24 κ25 χρ.κ ποτε να παω να κανω.ειναι κ τοσα χρονια πια που εχω ξεχασει τι πρεπει να κανω.εχω ψιλοπονακια περιοδου αλλα τιποτα.ευχαριστω που με ανεχτηκατε να σας ζαλισω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθηστεμε να ξεκολλησω.ειμαι καινουρια.ειχα τελευταια περιοδο 13/2/15 κ επειδη ο κυκλος μου ειναι στανταρ παντα αδιαθετο 5 μερες νωριτερα.δηλαδη επρεπε να ειχα αδιαθετησει απο τις 8 μαρτιου.χωρις ομως να σκεφτω οτι ο φεβρουαριος τραβαει 28 πηγα σε εφημερευων νοσοκομειο στις 11/3κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης με ουρα απογευμα κ εδειξε αρνητικο.ομως ακομα δεν εχω δει περιοδο κ ειναι 13/3.μηπως εκανα βλακεια που πηγα τοσο νωριτερα κ δεν εδειξε σωστα?λογικα μεχρι τις 16 δεν πρεπει να περιμενω αφου ειναι μειον τρεις του φλεβαρη?αλλα κ παλι επρεπε να ειχα αδιαθετησει.ποτε πιστευετε οτι πρεπει να κανω β χωριακη?λετε να ειναι εγκυμοσυνη κατα τη γνωμη σας?ειμαι 43 κ εχω παιδια 24 κ25 χρ.κ ποτε να παω να κανω.ειναι κ τοσα χρονια πια που εχω ξεχασει τι πρεπει να κανω.εχω ψιλοπονακια περιοδου αλλα τιποτα.ευχαριστω που με ανεχτηκατε να σας ζαλισω.

 

Καλημέρα! Μπορείς οποιαδήποτε ώρα της μέρας να πας σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο (ιδιωτικό ή νοσοκομείου) και να κάνεις μια εξέταση β χοριακής , αρκεί να έχουν περάσει 10 μέρες το λιγότερο απο την τελευταία ελεύθερη επαφή/σύλληψη! Είναι πιο ακριβής/σαφής ως προς το αποτέλεσμα (θετικό /αρνητικό) και τα αποτελέσματα βγαίνουν την ίδια μέρα ή το αργότερο την επόμενη! Καλή επιτυχία!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια και απο εμενα ..ΤΗΠ ειχα στις 27.2.15 εχω σταθερο κυκλο καθε 28 με 29 ημερες

Ηρθα σε επαφη την 14 ημερα-γονιμη του κυκλου και σημερα εκανα χωριακη και βγηκε 0.1

.. Εγω ομως νιωθω διαφορα συμπτωματα(το στηθος μ,το στομαχι μ και η κοιλια ειναι μουδιασμενη μεχρι τον αφαλο -το πρωτο μ παιδακι το εκανα με καισαρικη)περιμενω να αδιαθετ στις 27 .3.....εχω ακομα ελπιδες τι λετε?:?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σας, είμαι νέο μέλος χρειάζομαι την γνώμη σας ! τελευταία περίοδο είχα 4/4, και ήρθα με τον αγόρι μου σε ελεύθερη επαφή στις 28/4, 1/5. ο κύκλος μου είναι άστατος με μεγάλη απόκλιση 33-47 ημέρες και 'ετσι δεν μπορω να υπολογίσω τις γόνιμες ημέρες μου ή μια επερχόμενη καθυστέρηση. Τα μόνα συμπτώματα μου είναι πόνοι στην μέση, ζαλάδες, πόνοι περιόδου και έντονα για 9-11 ημέρες είχα υγρά τα οποία αποκλείουν μυκητίαση κτλπ ήταν υπόλευκα και υδαρά και άλλοτε βλέννης. υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης; πότε πρέπει να υπολογίσω την καθυστέρηση; πότε να κάνω χοριακή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yanna90 κατι μου λέει οτι περιμένετε νινί!!!! Ολα τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

 

 

δεν βασίζομαι τόσο στα συμπτώματα γιατί κάθε γυναίκα έχει διαφορετικά, επίσης σκέφτομαι οτ ίσως έιναι απο το άγχος μου διότι μια εγκυμοσύνη στην φάση που βρίσκομαι είναι μια τεράστια αλλαγή στην ζωή μου. Παρ όλα αυτά θα είναι ευπρόσδεκτη! μήπως Ζγουλομάλα μπορείς να μου λύσεις εν τούτοις τις απορίες μου; πότε πρέπει να πάω για τέστ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα yanna90. Οντως δυσκολη η περιπτωση σου με τοσο αστατο κυκλο! Χοριακη μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη κι ο μικροβιολογος αρχικα θα σου πει αν ειναι υψηλη η τιμη κι αν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης. Η επομενη κινηση σου ειναι να πας στο γυναικολογο σου που θα σου κανει κολπικο υπερυχο για να επιβεβαιωσει η να διαψευσει οτιδηποτε δει. Μπορει επισης να μη σου κανει υπερυχο και να σου ζητησει να επαναλαβεις τη χοριακη μετα απο καποιες μερες για να δει αν ανεβηκε η τιμη. Τωρα τα συμπτωματα σου μου λενε οτι οντως προκειται για εγκυμοσυνη γιατι κι εγω που ειμαι στην 7η εβδομαδα νιωθω ακριβως το ιδιο. Σε καθε περιπτωση ο γιατρος σου ειναι αυτος που θα σου πει τι θα κανεις. Κανε λοιπον μια χοριακη το συντομοτερο, κλεισε κι ενα ραντεβου στο γιατρο σου κι ενημερωσε μας! Πανω απ ολα οχι αγχος!!! Φιλια!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα yanna90. Οντως δυσκολη η περιπτωση σου με τοσο αστατο κυκλο! Χοριακη μπορεις να κανεις οποιαδηποτε στιγμη κι ο μικροβιολογος αρχικα θα σου πει αν ειναι υψηλη η τιμη κι αν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης. Η επομενη κινηση σου ειναι να πας στο γυναικολογο σου που θα σου κανει κολπικο υπερυχο για να επιβεβαιωσει η να διαψευσει οτιδηποτε δει. Μπορει επισης να μη σου κανει υπερυχο και να σου ζητησει να επαναλαβεις τη χοριακη μετα απο καποιες μερες για να δει αν ανεβηκε η τιμη. Τωρα τα συμπτωματα σου μου λενε οτι οντως προκειται για εγκυμοσυνη γιατι κι εγω που ειμαι στην 7η εβδομαδα νιωθω ακριβως το ιδιο. Σε καθε περιπτωση ο γιατρος σου ειναι αυτος που θα σου πει τι θα κανεις. Κανε λοιπον μια χοριακη το συντομοτερο, κλεισε κι ενα ραντεβου στο γιατρο σου κι ενημερωσε μας! Πανω απ ολα οχι αγχος!!! Φιλια!

 

Lemonakia σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Η αλήθεια είναι ότι ηρεμησα κάπως γιατί ήμουν λίγο χαμένη.. Αύριο κιόλας θα πάω και σύντομα θα έχουμε νέα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοριτσακι μου! Χαιρομαι που σε βοηθησα. Εστω κι αυτο το λιγο.ειμαι μανουλα δυο αγοριων κι αν ολα πανε καλα σε 7 μηνες θα εχουμε και τριτο παιδακι. Οποτε με την "εμπειρια" που εχω, αν μπορω να το πω ετσι, σου εγραψα τι θα εκανα εγω στη θεση σου. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα, να μην αγχωνεσαι, και γιατι οχι να σου ρθει κι ενα μωρακι!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοριτσακι μου! Χαιρομαι που σε βοηθησα. Εστω κι αυτο το λιγο.ειμαι μανουλα δυο αγοριων κι αν ολα πανε καλα σε 7 μηνες θα εχουμε και τριτο παιδακι. Οποτε με την "εμπειρια" που εχω, αν μπορω να το πω ετσι, σου εγραψα τι θα εκανα εγω στη θεση σου. Σου ευχομαι να πανε ολα καλα, να μην αγχωνεσαι, και γιατι οχι να σου ρθει κι ενα μωρακι!

 

η χοριακή μου είναι 2,7 δηλαδή αρνητική. υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό αργότερα; είναι σίγουρο το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δε μπηκα ποτε στη διαδικασια να κανω χοριακη. Και τις τρεις φορες ημουν σιγουρη οτι ημουν εγκυος! Πηγα κατευθειαν στη γιατρο μου και απλα της ειπα, ειμαι εγκυος, επιβεβαιωσε το! Ο μικροβιολογος τι σου ειπε? Κλεισε κι ενα ραντεβου στο γιατρο σου! Μ εναν κολπικο υπερυχο θα στα λυσει ολα! Εδω μεσα εχω διαβασει για διαφορες περιπτωσεις με χαμηλες τιμες που κατεληξαν σε εγκυμοσυνες! Δεν ξερω βεβαια να σου πω ποια ειναι τα ορια! Σε καθε περιπτωση παντως ο υπερυχος ειναι η μονη λυση. Γιατι εχεις πολλες μερες καθυστερηση οσο αστατος κι αν ειναι ο κυκλος σου. Χωρις να θελω να σε τρομαξω, εγω για δυο χρονια εκανα τεστ ΠΑΠ χωρις να κανω υπερυχο, και τωρα που εμεινα εγκυος ειμαι αναγκασμενη να βγαλω 9 μηνες στο κρεβατι γιατι εχω ενα τεραστιο ινομυωμα 8εκ το οποιο πιεζει το μωρο. Δεν ξερω καν αν θα εχει ευτυχες τελος! Κι ολα αυτα γιατι δεν εκανα υπερυχο! Δε λεω οτι σου συμβαινει κατι κακο! Με τιποτα!!! Καντο ομως για να σου φυγει καθε αγχος και να ξερεις το οτιδηποτε! Ευχομαι να σου πανε ολα οπως επιθυμεις! Περιμενω νεα!!!

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Κανεωμια βολτιτσα στο ******.gr εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα για τη χοριακη. Κι αρχιζω να πιστευω οτι δεν εισαι εγκυος :( sorry!!! Απο την ελευθερη επαφη που ειχες εχουν περασει πολλες........μερες. Απο την 10-12 μερα μετα την υποτιθεμενη συληψη η τιμη της χοριακης επρεπε να ειναι πανω απο 100! Πραγματικα δεν ξερω..

..:-(:-(

:D My husband

My boys

My whole life :D

Link to comment
Share on other sites

Κανεωμια βολτιτσα στο ******.gr εχει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα για τη χοριακη. Κι αρχιζω να πιστευω οτι δεν εισαι εγκυος :( sorry!!! Απο την ελευθερη επαφη που ειχες εχουν περασει πολλες........μερες. Απο την 10-12 μερα μετα την υποτιθεμενη συληψη η τιμη της χοριακης επρεπε να ειναι πανω απο 100! Πραγματικα δεν ξερω..

..:-(:-(

 

η αλήθεια είναι πως και εγώ πιστεύω πως δεν είμαι. Μάλιστα η μικροβιολόγος μου με ρώτησε αν είμαι αγχωμένη με κάτι αυτό το διάστημα διότι κακά τα ψέμματα είναι ένας λόγος που δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω μια επίσκεψη στην γυναικολόγο για να διαπιστώσω τι είχε συμβεί (καθώς ξαναείχα ελεύθερη επαφή εκτοτε στις 17/5 και 18/5- νόμιζα δεν έτρεχε κίνδυνος καθώς είχα μια εγκυμοσύνη φάντασμα! :oops:). επειδή είμαι αρκετά άπειρη σχετικά με όλα αυτά το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι ήταν όλα αυτά τα υγρά και μάλιστα για τόσες μέρες; υπάρχει περίπτωση αποβολής μόνο με υγρά; ήταν τα υγρά του άντρα; ίσως είναι πολύ ανόητες οι απορίες μου αλλά θα ήθελα να γνωρίζω ώστε να μην ξαναμπώ σε τέτοιο άγχος γιατί πραγματικά είναι πολύ ψυχοφθόρο.. έχω χάσει τον ύπνο μου!! :? :?

Link to comment
Share on other sites

yanna90, εάν είχες αποβάλλει δεν θα είχες υγρά απλώς, αλλά αίμα.

Προπάντων μην αγχώνεσαι!!!

Για αρχή να επισκεφθείς τον/τη γυναικολόγο σου, και να συζητήσεις μαζί του/της όλες τις απορίες σου. Θα σε εξετάσει, κιόλας, για να ηρεμήσεις.

Καλή συνέχεια και χωρίς άγχος!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...