Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι αλλοδαποι δεν θα εξυπηρετηθουν για το χρονικο διαστημα μεταξυ 14 12 09 και 11 1 10


Recommended Posts

Οι αλλοδαποι

δεν θα εξυπηρετηθουν

για το χρονικο διαστημα

μεταξυ

 

14. 12. 09 και 11 . 1 . 10

 

Είναι αναρτημένο σε ΚΕΠ !

και είναι το χαρτί που είναι αναρτημένο πίσω στον τοίχο, εκεί που κάθεται ο κύριος (ειναι με μεγάλα γράμματα κιόλας και με κόκκινο).

 

Δεν ξέρω για ποιό πράγμα είναι να μην εξυπηρετηθούν,

αλλά όπως και να έχει,

δεν βλέπω να αναφέρει λογο ούτε συγκεκριμενα τι.

 

το εχετε δεί και σε άλλα ΚΕΠ της επαρχίας ή εκτος λεκανοπεδίου?

 

δηλ αν τους τυχει κατι δεν θα τους εξυπηρετήσουν?

Αν υπάρχει προβλημα δεν μπορούν δηλαδή να βαλουν συγκεκριμενη ώρα στην οποία οι αλλοδαποί να εξυπηρετηθούν?

Υπάρχουν και συγκεκριμένοι αλλοδαποί που θα εξυπηρετηθούν? (πχ τουρίστες?) ενώ άλλοι όχι (πχ μετανάστες?)

δε το διευκρινίζει πουθενά (ειρωνεύομαι εδώ φυσικά). !!!

είναι νόμιμο που το εχουν γράψει αυτό δηλαδή το έχει εγκρίνει το υπουργείο ?

ή είναι αυθαιρεσία τους?

 

photo.jpg

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην πόλη μας δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο. Αλλά εδώ υπάρχει κάποιο γραφείο μη κυβερνητικό το οποίο ασχολείται με τα θέματα των μεταναστών. Μάλλον κάποιοι που έχουν εμπειρία από τα γραφειοκρατικά, βοηθούν τους μετανάστες με την τακτοποίηση και διεκπαιρέωση των εγγράφων τους. Έτσι ο μεγαλύτερος όγκος μεταναστών προτιμούν να πηγαίνουν εκεί από το να αναζητούν πληροφορίες στα ΚΕΠ.

 

[Αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη, είναι προσωπική μου εντύπωση από όσα έχω δει. Δεν έχω κοντινή εικόνα η ακριβή γνώση αριθμών μεταναστών που πηγαίνουν στα ΚΕΠ ή στο γραφείο που αναφέρω].

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία

δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτη η αναρτηση ανακοίνωσης είναι σύμφωνη με συνταγμα και τους νόμους η όχι ....

Σαν Συχνή πελατησα του Συνήγορου του Πολίτη έχω να σου προτέινω να καταγγείλεις το γεγονός σε αυτούς οι οποίοι και θα γνωμοδοτήσουν επι του θέματος

η διαδικασία είναι απλή :

πας στην σελίδα του Συνηγόρου και ειδικά εδω( http://www.synigoros.gr/contact_submit.htm) οπου αναγράφετε η διαδικασία αναφοράς:

(αντιγράφω να το βλέπουν και οι αλλοι)

 

 

- Έντυπο Αναφοράς

(θα το τυπώσεις είναι στην σελίδα ,και θα συμπληρώσεις τα στοιχεία που σου ζητούνται )

line_1.gif

Τηλέφωνο εξυπηρέτησης κοινού : 210 7289600

| Πώς υποβάλλεται η αναφορά

Με απλή αίτηση προς τον Συνήγορο του Πολίτη, από την οποία προκύπτουν σαφώς τα στοιχεία του ενδιαφερόμενου πολίτη. Η αίτηση υποβάλλεται:

 

  • αυτοπροσώπως
  • ταχυδρομικώς
  • με τηλεομοιοτυπία (fax)

 

| Τι πρέπει να περιλαμβάνει η αναφορά

 

  • συνοπτική περιγραφή του προβλήματος
  • ποια είναι η εμπλεκόμενη δημόσια υπηρεσία
  • τις ενέργειες που έχουν προηγηθεί
  • το αποτέλεσμά τους
  • κάθε αποδεικτικό στοιχείο ή πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει στη διερεύνηση του θέματος

 

| Που υποβάλλεται η αναφορά

 

  • στα γραφεία του Συνηγόρου του Πολίτη, κατά τις εργάσιμες ημέρες Χατζηγιάννη Μέξη 5, 115 28 Αθήνα (περιοχή Χίλτον), 8.30 π.μ-2μ.μ, 3ος όροφος
  • με fax στον αριθμό 210 7292129

Ο τρόπος που χρησημοποιώ έιναι με fax

μετα την αναφορα σου θα σε πάρουν ενα τηλέφωνο

μετα θα σου αποστείλουν μια γραπτη επιστολή με αριθμο προτοκόλου αιτήσεως αν είναι να προχωρήσει και να ασχοληθεί ο Συνηγορος (δλδ αν όντως είναι στην δικαιοδοσία τους ....θα προτοκολλήσουν την αίτηση-αναφορα σου και θα σε ενημερωσουν ποιος δικηγορος εχει αναλαβει την υποθεση κλπ κλπ)

μετα το περας των επαφων θα ακολουθήσει γνωμοδότηση με την οπόια πάλι θα ενημερωθείς γραπτός !!!!

ΣΥΜΑΝΤΙΚΉ ΣΗΜΕΙΩΣΗ :

οι επαφές που κάνει ο Συνηγορος είναι με αφορμή την αναφορά των πολιτων , δίχως όμως να γνωστοποιούν τα στοιχεία τους οπουδήποτε ...δλδ αν κανεις αναφορα στο υπουργέιο Υγείας πχ δνε θα πουν η ταδε μας εκανε αφαορα για το ταδε γεγονος ...θα πουν πολίτης μας ανεφερε οτι ...το και το ....)

 

ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ !!!

ενα απλο fax ειναι και δεκα λεπτα απο την ζωή σου !

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα.... Αυτο εχει αναρτηθει στην Αθηνα?

Αλκυονη παλι σε συναντω...... Αυτο το γραφειο εξυπηρετησης μεταναστων (μη κυβερνητικο) τι ακριβως ειναι? Δηλ το εχει ανοιξει ενας ιδιωτης και εξυπηρετει τους αλλοδαπους?

Link to comment
Share on other sites

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για σύζυγο Έλληνα ή πολίτη της Ευρωπαϊκής ένωσης

 

 

usertext.gifΧορήγηση/Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για παροχή εξαρτημένης εργασίας

 

 

usertext.gifΑνανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για παροχή ανεξαρτήτων υπηρεσιών ή έργου

 

 

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για άσκηση ανεξάρτητης επιχειρηματικής δραστηριότητας

 

 

 

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για οικογενειακή συνένωση

 

 

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για θεώρηση εισόδου

 

 

usertext.gifΑνανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για αυτοτελή άδεια παραμονής (άνω των 18 ετών)

 

 

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για σπουδές

 

 

usertext.gifΧορήγηση / Ανανέωση Άδειας Παραμονής για οικογενειακή συνένωση / τέκνα έως 18 ετών

 

 

usertext.gifΧορήγηση Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού για στελέχη εταιρειών

 

 

 

Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους κάποιος αλλοδαπός θα απευθυνόταν σε ΚΕΠ.

Η ανάρτηση αφού δεν αναφέρεται σε κάποια απόφαση Υπ. δε νομίζω ότι είναι κάτι άλλο απο ευγενική χορηγία των εκεί υπαλλήλως προς τους συνανθρώπους τους (πάντα στο πνεύμα των Χριστουγέννων).:rolleyes:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερίζω! :)

 

Το γραφείο που λέω είχε ανοίξει απέναντι από το μέγαρο της αστυνομίας. Είχε κάποια πινακίδα που έλεγε σε τι εξυπηρετούσε (π.χ. άδειες παραμονής κτλ). Απ' ότι κατάλαβα βοηθούσε τους μετανάστες να συμπληρώνουν τα χαρτιά τους ή τους ενημέρωνε για το τι μπορούν να κάνουν κτλ.

 

Μαζεύονταν πολλοί μετανάστες εκεί και είχε πάντα κίνηση. Τελευταία που πέρασα από εκεί δεν το είδα. Δεν ξέρω αν το μετακίνησαν ή αν το έκλεισαν. (Είχα καιρό να περάσω από εκεί και είχα χάσει την επαφή μου -λόγω υποχρεώσεων).

 

Ποιος το άνοιξε, κτλ... δεν έχω ιδέα!

 

Υ.Γ. Θέλετε να ψάξω για λεπτομέρειες.. ; Τώρα που είναι γιορτές... σκοπεύω να πάω προς την περιοχή ... άρα θα περάσω από εκεί. Θέλετε να ρωτήσω κάτι;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ, είχε κλείσει (δηλ. δεν εξυπηρετούσε) για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα, το γραφείο αλλοδαπών της Περιφέρειας Πειραιά. Το 98% των υπαλλήλων έλλειπαν. Ήταν εκεί μόνο μία υπάλληλος για να διώχνει τον κόσμο. Υποθέτω ότι έκλεισαν πάλι οι Περιφέρειες και γι αυτό δεν εξυπηρετούν τα ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Θέλετε να ψάξω για λεπτομέρειες.. ; Τώρα που είναι γιορτές... σκοπεύω να πάω προς την περιοχή ... άρα θα περάσω από εκεί. Θέλετε να ρωτήσω κάτι;

 

Μας στράβωσες παιδι μου !

 

ναι να ρωτήσεις πως ακριβώς βοηθάνε (για ποιες διαδηκασίες κλπ )

πάρε στοιχεία τηλεφωνα και περιπτωσεις που να απευθονονται σε αυτούς

να τα αναρτησουμε και εδώ

αλλα και να τα έχουμε κι εμεις να ξέρουμε να προσανατολίζουμε τους φίλους απο το εξωτερικό αν χρειαζεται να ¨κολημπίσουν¨ στην Ελληνική γραφειοκρατία ...

 

(αν έρθεις στην περιοχή θέλω να δω στο λεω !! και ναι αυο είναι απειλή ....!!!:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...